İçeriğe Yönlendir

Far Yıkama Sistemi Nedir, Ne İşe Yarar?

Harun Kocaçalışkan

Recommended Posts

Harun Kocaçalışkan

Merhaba,

Geçen gün aklıma takıldı bu far yıkama sistemiyle alakalı biraz araştırma yaptım ve elde ettiğim bilgileri paylaşıyorum.

depositphotos_147112283-stock-video-car-

Öncelikle far yıkama sisteminin tarihçesine biraz girelim. Far yıkama sistemlerinini ilk versiyonlarında farlarda silecek mevcuttu ancak bu daha sonra tazyikli su püskürtme sistemine çevrildi. Çünkü ilk arabalarda far camları gerçek camken, günümüzdeki tüm arabalarda polikarbonat malzeme. Silecekler bu polikarbonat malzemeyi çizeceği için artık silecek kullanılmıyor. 

Far yıkama sistemi neden her arabada bulunmaz?

Far yıkama sistemi ECE standartları gereği sadece 2000 lümen ve üzeri ışık veren kısa hüzmeli farlarda bulunması gerekiyor. Bunu sağlayan tek ışık sistemi ise XENON ve LED farlar. Halojen ve bazı led far sistemleri 2000 lümen ve üzeri ışık veremiyor. Özetle kısa farlar 2000 lümenden fazla ışık saçıyorsa far yıkama olmak zorunda. Xenon farlar yaklaşık 3000 lümen ışık saçıyor.

Ancak halojen far olsa bile far yıkama sistemi kullanılabilir. Bunun önünde bir engel yok. Özetle xenon varsa far yıkama zorunlu, yoksa zorunlu değil ama olsa iyi olur.

Far yıkama sistemi ne işe yarar?

Far yıkama sisteminin asıl amacı farları temizlemek değildir. Birçok kişi farlar pislenince ışık veremeyeceğini düşünüyor. Bu doğru değil. Far yıkama sisteminin amacı far üzerindeki toz ve kiri temizleyerek temiz ve düzgün bir ışık elde etmektir. Aksi taktirde bu toz zerreleri ve kirli yüzey far camındaki ışıkta saçılmalara neden olarak karşıdan gelen kişinin görüşünü engellemektedir.  

Far yıkama sistemi yaklaşık 50 barlık bir basınçla su püskürtmektedir. Far yıkama sistemi genelde cam suyundan beslendiği için, cam suyuna dikkat etmek gerekiyor. Sistemde kullanılan antifirizli su uygun değilse far camına zarar verebilmektedir. 

• Beğen 14
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Far yıkama diyince bundan başkasını tanımam... Bizde de vardı zamanında bir samara... 

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
22 saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Far yıkama sistemi ne işe yarar?

Far yıkama sisteminin asıl amacı farları temizlemek değildir. Birçok kişi farlar pislenince ışık veremeyeceğini düşünüyor. Bu doğru değil. Far yıkama sisteminin amacı far üzerindeki toz ve kiri temizleyerek temiz ve düzgün bir ışık elde etmektir. Aksi taktirde bu toz zerreleri ve kirli yüzey far camındaki ışıkta saçılmalara neden olarak karşıdan gelen kişinin görüşünü engellemektedir.  

Buna katılmıyorum. Zaten cümlede de çelişki var. Yıkamanın amacı da temizlemek zaten. 
Özellikle xenon farlarda far merceği 6-8 cm çapında oluyor, ışık bu alandan yoğunlaşarak çıktığından buradaki kirlenme aydınlatma performansını önemli ölçüde düşürüyor. Yani far yıkamanın birinci amacı aydınlatma performansını düşürmemektir.

Yasal düzenleme olan ECE R45 şöyle demiş:
The headlamp cleaner shall be designed and constructed to clean those parts of the light-emitting surface of the headlamps which produce the principal passing beam and, as an option, the driving beam, so that at least the cleaning effect specified in paragraph 7 below is achieved.

Ek bilgi :
Far yıkama sistemi -10 ile +35 °C arasında çalışacak şekilde tasarlanmalı, bir saat boyunca -35 ile +80 °C aralığında da su, buz ve kardan zarar görmemelidir.
Far yıkama sistemi far aydınlatma yüzeyinin en az %70'ini temizleyebilmelidir.

Güzel bir konu, teşekkürler. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Buna katılmıyorum. Zaten cümlede de çelişki var. Yıkamanın amacı da temizlemek zaten. 
Özellikle xenon farlarda far merceği 6-8 cm çapında oluyor, ışık bu alandan yoğunlaşarak çıktığından buradaki kirlenme aydınlatma performansını önemli ölçüde düşürüyor. Yani far yıkamanın birinci amacı aydınlatma performansını düşürmemektir.

The headlamp cleaner shall be designed and constructed to clean those parts of the light-emitting surface of the headlamps which produce the principal passing beam and, as an option, the driving beam, so that at least the cleaning effect specified in paragraph 7 below is achieved.

Ek bilgi :
Far yıkama sistemi -10 ile +35 °C arasında çalışacak şekilde tasarlanmalı, bir saat boyunca -35 ile +80 °C aralığında da su, buz ve kardan zarar görmemelidir.

Ben de xenon da yıkama sisteminin aslında camın kirini temizlemek değil. far camına yapışan su damlacıklarının mercek etkisi yapıp düzensiz ışık dağıtmasını engellemesi için yapıldığını okumuştum
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
55 dakika önce, Tahir Ak yazdı:
2 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Ek bilgi :

Ben de xenon da yıkama sisteminin aslında camın kirini temizlemek değil. far camına yapışan su damlacıklarının mercek etkisi yapıp düzensiz ışık dağıtmasını engellemesi için yapıldığını okumuştum

Su damlacığı yapışan çamur kadar performansı azaltmıyor.

Yorum bağlantısı
Sezgin Yılmaz

takabileceğimi bilsem alıcam seti de nerdee :) bi foka24 değilim :)

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
4 saat önce, Tahir Ak yazdı:

O zaman akla şöyle bir soru gelir.
Kaç kişi far çamurlandı vs diye karşıdaki sürücü rahatsız olmasın diye far yıkamayı kullanır?

Ben farlar temizken cama su atıcağım zamanlar farı kapatıyorumki farlarada su atmasın diye. Sonra gereksiz yere arabanın üstünde su lekeleri oluyor sonra arabayı yıkamak zorunda kalıyorum.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Kaç kişi far çamurlandı vs diye karşıdaki sürücü rahatsız olmasın diye far yıkamayı kullanır?

Ben farlar temizken cama su atıcağım zamanlar farı kapatıyorumki farlarada su atmasın diye. Sonra gereksiz yere arabanın üstünde su lekeleri oluyor sonra arabayı yıkamak zorunda kalıyorum.
Çoğu sistemde otomatil yıkar. örneğin 10 kere silecek koluna basıp kendin cam silmeyi çalıştırısan 11.de hem camlar hem far otomatik yıkanır gibi.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
25 dakika önce, Tahir Ak yazdı:
Bir saat önce, Uğur Kamil yazdı:

Çoğu sistemde otomatil yıkar. örneğin 10 kere silecek koluna basıp kendin cam silmeyi çalıştırısan 11.de hem camlar hem far otomatik yıkanır gibi.

Bende farlar açıkken ilk cama şu atmada far yıkamada çalışıyor ondan sonra peş peşe 3-4 kere daha su atarsam far yıkama tekrar devreye giriyor.

Diğer bahsettiğiniz durum hakkında bilgim yok, yağmurlu havalarda direk otomatik modda kullanıyorum 9 aydır belki 3-4 kere manüel kullanmışımdır.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Kemal Kollu
(düzenlendi)

Arkadaşlar, 

Ford fiesta aracımın

far uç kısmında her ikisinde kasa ile neredeyse bir parmak girecek kadar açık görünüyor bu farların bağlantı yerleri işlem görmüş ve bu şekilde montesi yapılmış

Bu aralığı kapatmak için  ne gibi işlem yapmam gerekiır.

tarihinde Kemal Kollu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Doğan Arşiray
On 18.01.2019 at 17:19, Tahir Ak yazdı:
On 18.01.2019 at 16:18, Uğur Kamil yazdı:

nissan xtrail  de bu böyleydi.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Hani derler ya öküzün aklına karpuz kabuğu getirmek diye. Bu konu öyle oldu.

L200 de mercekli far var, bir ara epey niyetlenmiştim far yıkama takmak için sonra unuttum gitti. Yine aklıma soktunuz :D

On 18.01.2019 at 16:18, Uğur Kamil yazdı:

Yaparsam aklımda bulunsun bu. Fara bağlamak mantıklı :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...