İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Isıtma Bujisi Kırıldı

Eray Taskın

Recommended Posts

Eray Taskın
(düzenlendi)

Herkese iyi hafta sonları. İlk arabam ve tecrübesizliğim yüzünden başıma gelenleri anlatmak istiyorum. Araç ısıtma bujisi arızası verdi ve  sanayiye gittim. Usta hava filtresini söktü ve bujileri kontrol etti. İki bujinin arızalı olduğunu söyledi. Daha iyi olur diye dört bujiyi de değiştirmesini istedim. Ancak son buji sökülürken yaklaşık 2-3 cm'lik kısmı içeride kırıldı. Usta yağ sıkarak yüksek devirde çalışsın atar dedi. Bir saat bekledik ve atmayınca "Sen böyle bin atınca gel" dedi. Şimdi formlarda okuyunca nasıl bir cahillik ettiğimin farkına vardım. Sizlere danışmak istediğim.

1. Üst kapağı söktürüp mü yaptırmalıyım? "Malum 150 liralık masraf olacak 600-700"

2. Tornacıyı mı yol edineyim? "Üst kapak sökülmeden enjektörü çıkararak kırık parça alınabiliyormuş."

3. Gaziantep'te böyle bir temiz tornacı ustası var mı ?

4. Gaziantep'te  işine güvendiğiniz bir araba tamircisi önerir misiniz? "Malum bundan sonra o tamirhaneye gitmemek farz oldu"

Not: Araba 2011 Ford Fiesta

tarihinde Eray Taskın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eray Taskın
9 dakika önce, Osman Furkan Sumer yazdı:

bu konuya bi goz atin isterseniz..

Teşekkür ederim Hocam. Bu konuyu okuyunca beynimden vurulmuşa döndüm zaten. Ancak tavsiye konusunda kararsız kaldım. Yani üst kapağı söktürmenin dezavantajları ya da enjektör boşluğundan çıkarmanın dezavantajlarından hangisinin daha kötü olduğuna karar veremedim. ☹️

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Doblonunkini tornada sokturmustük 2 tane buji sökümü 150 liraydı 3 sene evvel.

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

benim linea da kırıldı bir tanesi, üst kapağı sökmeden tornacı çıkardı ama her tornacının yapacağı iş değil.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Benim usta kırılan bujileri içerisine düşürüp mıknatıs ile çıkarmıştı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek

Siz kapak contasını kontrol edin sorun yoksa ısıtma bujusini Tornacı içine düşürmeden çıkarır onu.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Araç 176 binde, korkutma giremedim su değişim işine. Hata falan yok ama olacak birgün kaçış yok sanırım. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Eray Taskın
On 19.01.2019 at 11:14, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Araç 176 binde, korkutma giremedim su değişim işine. Hata falan yok ama olacak birgün kaçış yok sanırım. Geçmiş olsun.

130 binde araç. Özensiz ve bilgilemdirilmeden yapılan bir iş sonucu. Böyle sıkıntı olduğunu bils m hepsini söktürmezdim. 

On 19.01.2019 at 09:41, Mehmet Naki Çatalyürek yazdı:

Siz kapak contasını kontrol edin sorun yoksa ısıtma bujusini Tornacı içine düşürmeden çıkarır onu.

Contalar sağlam hocam. Bu işi yapacak tornacı arıyorum 

On 19.01.2019 at 08:09, Barış Kalkan yazdı:

benim linea da kırıldı bir tanesi, üst kapağı sökmeden tornacı çıkardı ama her tornacının yapacağı iş değil.

Malesef onun için adam akıllı tornacı bulmak gerek. Ters dişle veya kaynatma yöntemiyle çıkacak bir parça değil. 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
ibrahim Olkun

Merhaba aynı sorun benim C-max da başıma gelmişti ama arıza vermişti araç kendini 80 km yi geçtirmiyordu ustaya götürdüm malüm çok ince vede nazik olduğu için kırılması çok kolay Ankarada tornacı vardı çıkarttı tanesine 150 tl vermiştim ama kapak felan 2000 tl den bahsettiler ustasını bulmanızı tavsiye ederim

Yorum bağlantısı
Göksen Gürbüz

Geçmiş Olsun Keşke Yetkili Serviste Bujilerin Değişimini Yaptırsaydınız . Böyle Hassas Parçaların  Değişimi Gerektiğinde Triger Seti Dahil Yetkili Servisten Şaşmayın Bence.

Sanayide Tanıdığınız İyi Bir Usta Yoksa Böyle Başınız Ağrıyor Maalesef. İyi Bir Tornacı Bulmanız Gerekiyor.Umarım Bir An Önce En Az Masraf İle  Sorunu Halledersiniz. Kolay Gelsin

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

ben olsam şaplagı vururdum sonra senin yapacagın işinde seninde derdim.
kızdırma bujileri sökülürken motor ılık olcak tam sıcak veya soguk oldugunda kaynamıs oluyor bujiler.

gecmiş olsun

Yorum bağlantısı
Eray Taskın
1 saat önce, ibrahim Olkun yazdı:

Merhaba aynı sorun benim C-max da başıma gelmişti ama arıza vermişti araç kendini 80 km yi geçtirmiyordu ustaya götürdüm malüm çok ince vede nazik olduğu için kırılması çok kolay Ankarada tornacı vardı çıkarttı tanesine 150 tl vermiştim ama kapak felan 2000 tl den bahsettiler ustasını bulmanızı tavsiye ederim

Hız konusunda bir sıkıntım yok fakat blogun içine kaçabilme ihtimalini öğrendikten sonra kontak basmadım. 

Bir saat önce, Göksen Gürbüz yazdı:

Geçmiş Olsun Keşke Yetkili Serviste Bujilerin Değişimini Yaptırsaydınız . Böyle Hassas Parçaların  Değişimi Gerektiğinde Triger Seti Dahil Yetkili Servisten Şaşmayın Bence.

Sanayide Tanıdığınız İyi Bir Usta Yoksa Böyle Başınız Ağrıyor Maalesef. İyi Bir Tornacı Bulmanız Gerekiyor.Umarım Bir An Önce En Az Masraf İle  Sorunu Halledersiniz. Kolay Gelsin

Teşekkür ederim güya tanıdık bildik ustaydı ama verdiği "tavsiye sen bin bir şey olmaz" Antepli arkadaşlardan tavsiye bekliyorum. Hiç Antepli yok galiba. 

Şimdi, Okay Kaygusuz yazdı:

ben olsam şaplagı vururdum sonra senin yapacagın işinde seninde derdim.
kızdırma bujileri sökülürken motor ılık olcak tam sıcak veya soguk oldugunda kaynamıs oluyor bujiler.

gecmiş olsun

Tecrübe eksikliği hocam. Kırık halde 60-70 kilometre yol yaptım bir de. 

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
13 dakika önce, Eray Taskın yazdı:

Hız konusunda bir sıkıntım yok fakat blogun içine kaçabilme ihtimalini öğrendikten sonra kontak basmadım. 

Teşekkür ederim güya tanıdık bildik ustaydı ama verdiği "tavsiye sen bin bir şey olmaz" Antepli arkadaşlardan tavsiye bekliyorum. Hiç Antepli yok galiba. 

Tecrübe eksikliği hocam. Kırık halde 60-70 kilometre yol yaptım bir de. 

cıkmaz kardes bişey olmaz sadece elektrik olmadıgı için sabahları ilk marsta kızdırma yapmayacak o yanma odası.

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Gecmis olsun tornaci dusurup mitlatis ile aliyor iceriden 50 binde bir degisse kaynama olmaz demisti usta

Yorum bağlantısı
ibrahim Olkun
1 saat önce, Göksen Gürbüz yazdı:

Yetkili servisin verdiği fiyatlar o zaman 4 yada 5 bin tl idi bujilerin kırılması durumunda kırılma ihtimalleride baya yüksek herkesin bildiği  gibi servislerin aldığı rakamlar piyasaya göre 2 yada 3 karı daha yüksek ben tirger değişimi sordum servise 1500 tl dışarıda ustaya yaptırdım 400 tl 

Yorum bağlantısı
Eray Taskın
7 saat önce, Levent Güzelkalp yazdı:

Gecmis olsun tornaci dusurup mitlatis ile aliyor iceriden 50 binde bir degisse kaynama olmaz demisti usta

Teşekkür ederim. İşimden dolayı salıya kadar boş günüm yok. O zamana kadar buradan bir tornacı tavsiyesi alabilirsem oraya gideceğim. Yoksa yine rastgele tornacı tornacı dolaşacağım.

8 dakika önce, Erkan Işık yazdı:

geçmiş olsun kızdırma buji sökümü animasyon video paylaşayım bende

https://www.youtube.com/watch?v=CKZf-OOEqbM&t=218s

Teşekkür ederim. Fiesta da keşke böyle görünür bir yerde olsa motorun arka kısmında ulaşması da zor. Sali günü dolaşacağım bakalım. Umarım üst kapak söktürmek zorunda kalmam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

üst kapak sökmeden yapılacak her işlemde, silindir içine parça düşüp kalma riski var, düştü mü düşmedi mi fark da edilmez, düşerse de masraf 6000 lere çıkar. Ben o riski almazdım.

Yorum bağlantısı
Eray Taskın
4 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

üst kapak sökmeden yapılacak her işlemde, silindir içine parça düşüp kalma riski var, düştü mü düşmedi mi fark da edilmez, düşerse de masraf 6000 lere çıkar. Ben o riski almazdım.

Bir çok yerde tekrar randıman tutmadığından bahsetmişler. Ondan kararsızdım. Ancak bir tavsiye de gelmedi. Galiba dediğinizi yapacağım. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
15 dakika önce, Eray Taskın yazdı:

Bir çok yerde tekrar randıman tutmadığından bahsetmişler.

motorlar, tabiri yerinde ise bütün halde bir yerden yeşermez, yani 40-50 metal parçanın birleşiminden oratay çıkar, söküp takarken işçilik veya bakım hatası yapan olursa tabii arıza oluşur, yani randıman alamadık diyebilirler.

kızdrıma buji sökümü her zaman risklidir, olan olmuş, bundan sonraki yapılacaklara, mekanik gençleştirme olarak bakınız, aracınıza değer katacağınız işlemler olacak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Karaca

Benimde araç 2007 FİESTA dizel bugün 4 kızdırma bujisinden 3 ü kırıldı 1 tane sağlam çıktı.Usta bir metal çubukla içine çakıp enjektör söküp oradan uçları mıknatıs lı çubuk la aldı ve montaj yaptı.Malatyada özel Ford servisi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

İzmir'de kim yapar bu işi hakkıyla acaba.

Yorum bağlantısı
Emre Usta

140bin km deki kizdirma bujilerini 22 yasindaki cocuk babasinin dukkaninda calisiyor kucuklukten beri hic zorlanmadan kirmadan söktu.iyi bi usta bulmak biraz sans isi. Gecmis olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
10 saat önce, Emre Usta yazdı:

hic zorlanmadan kirmadan söktu.iyi bi usta bulmak biraz sans isi.

kaynama şekli önemli. bilinen tüm çözme yöntemleri işe de yaramayabilir kırlanilir.

örnek: 1 adet enjektör kaynamış(sökmesi daha kolaydır ). kapak söküldü, enjektör de zaten gözden çıkarıldığı  için , enjektör mengeneye bağlandı, kapak dönmedi buna rağmen o derece kaynamış. matkapla kıra kıra söküldü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Taskın

Anlaşılan forumda Gaziantepli kimse yok. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...