İçeriğe Yönlendir

Yağ Çubuğundan Gelen Hava Normal mi ?

Mehmet Cihat

Recommended Posts

Mehmet Cihat

Arkadaşlar aracımla 10 kmlik bir yolculuk sonrasında ilk kez çalışırken yağ çubuğunu çekerek kontrol ettim. Renksiz bir hava ile birlikte yağ damlacıkları geldi. Resmini çektim. Daha sonrasında yağı kontrol ettim eksilme vs.de yok ama benim kafama bu iş çok takıldı. Başına gelen var mı ?

Not : Pcv valfini söküp kontrol ettim çalışıyor. 11b70fc81caa35b6dff6180eb7111893.jpg8992aaee2fd564335fd5a2c48dfe6fe3.jpg

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Bildiğim kadarı ile normal , eksilme de yoksa bir sıkıntı yoktur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Kaya

Halk dilinde motordaki üfleme diye tabir edilen bir durum. Motorun sağlıklı olmadığını gösterir. Yağ yakma da başlar veya başlamıştır.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Tek başına üfleme hiçbir şey göstermez, bayide sıfır arabanın yağ çubuğunu  çekin gene üfler. Ancak yağda köpürme vs varsa o zaman motorda sorun olabileceği düşünülür. Dert etmeyin kendinize. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serhan Kaya

Sıfır aldığım arabamda motor çubuğunu çıkarıp kontrol ederim kesinlikle üfleme yok olmaz da. Üfleme yapan motor egzozdan da yakında duman atar.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
24 dakika önce, Serhan Kaya yazdı:

Halk dilinde motordaki üfleme diye tabir edilen bir durum. Motorun sağlıklı olmadığını gösterir. Yağ yakma da başlar veya başlamıştır.

eski ustalar yağ cubuğunu çekip bakarlar dı , motoru iyi olan çok düşük bir araç da bile aynı şey olur çubuğu çekerseniz yağ gelecektir, deneyin 

22 dakika önce, Cem Işık yazdı:

Tek başına üfleme hiçbir şey göstermez, bayide sıfır arabanın yağ çubuğunu  çekin gene üfler. Ancak yağda köpürme vs varsa o zaman motorda sorun olabileceği düşünülür. Dert etmeyin kendinize. 

aynen katılıyorum her araç üfler yağ çubuğundan ,

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Köpüklenme vs yoksa üflemenin manası yoktur, iddiamın arkasındayım hala. 

Kafaya çok takıldıysa konu, kompresyon testi yapılır, üfleme vs nuh nebiden kalmış yöntemler gözümde. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Aynı sorun yüzünden Focus 2004 aracımı sattım.

Benim ki yağı basıncla hava filtre kabına doğru gönderiyordu ve yağ eksiliyordu .  Ama sattığım arkadaşım aracı kullanıyor gayet de mutlu :) 

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

2006 fiestamda aracı aldığımda vardı bu durum, soğuk havalarda sıcaklık farkında da yapıyor bunu. Ben kesinlikle üfleme olduğunu düşünmüyorum. Bahsettiğim fiestamı 4 seneye yakın  100k km üzeri kullandım bu şekilde. Damla yağ eksiltmedi, egzozdan da hiç kötü duman çıkmadı. Çok kafanıza takmayın rahatlıkla kullanın ama kontrolü de elden bırakmayın genel olarak.

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

Arabamda yağ değişimi yapılalı 12.000 km oldu henüz yağda hiç bir eksilme yok. Ama yağ değişimi zamanı bir kompresyon testi yaptırmak istiyorum

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı
Arabamda yağ değişimi yapılalı 12.000 km oldu henüz yağda hiç bir eksilme yok. Ama yağ değişimi zamanı bir kompresyon testi yaptırmak istiyorum
Kompresyon testleri de arabanin canini cikariyo.4 .viteste 6 bin 7 bin devirlere cikartiyolar arabayi
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Kompresyon testleri de arabanin canini cikariyo.4 .viteste 6 bin 7 bin devirlere cikartiyolar arabayi
Kompresyon testi o değil
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı
Kompresyon testi o değil
Evet yanlis biliyomusum bi kac vidyo izleyimp bilgi sahibi oldum ufaktan .
Tesekkurler
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Bujiyi söküp yapıyorlar, devir çevirerek değil. Devir çevirilerek yapılan adı dyno denen ama aslı şarlatanlık olan başka bir uygulama..

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Bir saat önce, Cem Işık yazdı:

Bujiyi söküp yapıyorlar, devir çevirerek değil. Devir çevirilerek yapılan adı dyno denen ama aslı şarlatanlık olan başka bir uygulama..

Test sırasındada oluşabilcek arızalardan firmamız sorumlu değil diyorlar birde :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
16 dakika önce, Uğur Kamil yazdı:

Test sırasındada oluşabilcek arızalardan firmamız sorumlu değil diyorlar birde :)

Ben sorumluyum zaten.

Saçma sapan aletlerle %110 sonuç çıkartırken iyiydi ..

O dedikleri biz sorumlu değiliz lafı da külliyen yalandır bu arada, avm'lerdeki oluşabilecek hırsızlık olaylarından sorumlu değiliz lafı gibi. Tamamen geçersizdir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Showroomdaki aracı çalıştırın oda üfler. Gayet normaldir. Burdaki ustalardan öyle öğrendik. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
17 dakika önce, Mehmet Cihat yazdı:

İçim rahatladı biraz yorumları görünce :)

senin içini rahatlatacak şeyi biliyorum :elisopali: sana sağlam odun lazım ama neyse

@Murat Ersel Çevik abi neredesin bunun gene odunu zamanı gelmiş :bambam2: sen mi gelip döversin yoksa vekalet mi vereceksin

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

Kompresyon testi yaptık. Benzin pompası sigortası sökülü halde. Tüm silindirlerde aynı değer çıktı. Bunun üzerine aynı araçtan iki tanesi ile karşılaştırma yaptım onlarda da aynı olduğunu tespit ettik. Velhasıl kuruntu yapmışım :)37b380886d8c12719b89f5156b1b125b.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...