İçeriğe Yönlendir

Kış Lastiği Sökme Sıcaklığı

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Merhaba arkadaşlar

7 Derece sloganı yaygın. Ve fakat 8 olunca kışlıkları sökecek miyiz? Bu lastik davranışları bıçak gibi değişim göstermez bana göre. Mesela 9-10 lara çıktığında ve bir daha çıkma şansı yoksa sökmeli miyiz? Yoksa 20 lerde mi sökmeliyiz? Kış kastiğinin sakıncalı ve aşınır sıcaklığı nedir?

Paylaşıma açıyorum fikirleri.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yağmur, çamurda kışlık lastik geniş kanalları ile daha güvenli deyip havanın iyice ısınmasını beklerim.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ben eski lastikse hiç sökmüyorum. :) zaten yenisini alacağım.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

7 derece yaz ve kış lastiğinin aynı performansı verdiği sıcaklık. Bu noktadan sonra havalar ısındıkça kış lastikleri daha kötü oluyor, havalar soğudukça yaz lastikleri kötü oluyor. Bence gece  en düşük sıcaklık 7'nin üstüne kalmaya başlayınca sökülmeli. 

winter tyre vs summer tyre graph ile ilgili görsel sonucu

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sıcaklığa bakmıyorum... 

Kasımın ilk haftası takıp, Nisanın ilk haftası söküyorum.. 

Tabi ki, bıçak gibi kesilmez derecesi geçince... 

Sonuçta durumu olmayan bir çok insan ticari araçlarda kışlık lastiği 4 mevsimde de kullanıyor... 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Maden

Sıcaklık gece ile gündüz arasında çok farklılık gösterebiliyor. Ben genelde gece sıcaklıklarına göre değiştiriyorum. Gece 5 6 dereceler geldimi tamamdır bence. 

13 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Yağmur, çamurda kışlık lastik geniş kanalları ile daha güvenli deyip havanın iyice ısınmasını beklerim.

Ben yağmurda yazlık lastikleri daha başarılı buluyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
7 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

7 derece yaz ve kış lastiğinin aynı performansı verdiği sıcaklık. Bu noktadan sonra havalar ısındıkça kış lastikleri daha kötü oluyor, havalar soğudukça yaz lastikleri kötü oluyor. Bence gece  en düşük sıcaklık 7'nin üstüne kalmaya başlayınca sökülmeli. 

winter tyre vs summer tyre graph ile ilgili görsel sonucu

Bu grafiği çizen pek eğitim almamış görünüyor 7 den aşağı inince sıfırın altında?

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
1 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Bu grafiği çizen pek eğitim almamış görünüyor 7 den aşağı inince sıfırın altında?

Sol taraf artı sağ taraf eksi. Tarafını yanlış seçmiş. Bizim de kafamız karışıyor.

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Mart sonu kış lastiklerini söküyoruz ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
10 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Sol taraf artı sağ taraf eksi. Tarafını yanlış seçmiş. Bizim de kafamız karışıyor.

Aha ! Tamam

Taraf yanlış tabi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler
14 dakika önce, Serkan Maden yazdı:

Sıcaklık gece ile gündüz arasında çok farklılık gösterebiliyor. Ben genelde gece sıcaklıklarına göre değiştiriyorum. Gece 5 6 dereceler geldimi tamamdır bence. 

Ben yağmurda yazlık lastikleri daha başarılı buluyorum. 

Yaz lastiklerinin yağmurda daha başarılı olması konusunda aynı fikirdeyim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Adana gibi yerde, Mart ayında kış lastiği yeni alınıp takılmış halde aldım aracımı.
İlk işim söktürüp bodruma koymak oldu.
4 adet good year efficient grip aldım.
Sanki araca gereksiz yükmüş gibi hissetme sebebimden dayanamayıp değiştirdim. [emoji1]

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

eskiyen kışlık lastikler ıslakta ve çamurda feci kayarlar zaten.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Nisan gelmesiyle birlikte yaz lastikleri zamlanır, bu sebeple mart sonuna doğru yazlığa geçerim. Eğer yazlık lastikle sorun çıkmayacak sıcaklıklara daha erken çıkarsa, daha erken değiştiririm. Kışlıkta da aynı, Aralık girince zamlanır, Kasım'da kışlığı geçerim. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

mart ayında arabadan inerken ceketi giymeden eve yürümeye başlanınca sökülür.

tekniğini bilmem :nargile:

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Her taktigimda abi daha erken, yaziktir.Söktügümde de  ya ne yaptin gec kalmissin derler 😁

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Yozgat'ta 15 Nisan kriterdir, önce sökersen sabah bir anda kar yağmış bir şehir ile karşılaşma ihtimalin yüksek... 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
(düzenlendi)

martın ortasında sökerim hepsi jantlı zaten ihtiyac olursa 1 saatimi alır geri takmak.

tarihinde Erkan Işık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ben "derece" sormuştum ama çoğunluk takvimle ilişkilendirmiş. Sanırım bilinen bir derece yok.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ben "derece" sormuştum ama çoğunluk takvimle ilişkilendirmiş. Sanırım bilinen bir derece yok.

Derece işi sarkabiliyor.
Bir de. İstanbulda 15 Nevşehirde 1 derece.
Nevşehirde 1 kasımdan itibaren 1 derece riskin varsa ve Nevşehire gelme ihtimalin de varsa. senin istanbulda 15 derecede iken takman gerekiyor.
Ben bunu düşünüyorum açıkçası.
Tamam gündüz 15 ama. Ya gece boludan geçmem gerekirse diyorum.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
31 dakika önce, Celal Aydın yazdı:

Dört mevsim lastikler ne durumda bu konuda?

4 mevsim takılı. 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
4 mevsim takılı. 

Hem karlı havalara, hem de yaz sıcağına dayanıyor mu hocam?

Muhakkak bir kış ya da yaz lastiğinin performansını vermiyordur bence, ne şiş yansın ne kebap ayarında olmalı.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Genelde Sesi çoktur. Kötü bir yaz ve kötü bir kış lastiği performansı verir. Çok km yapmayan aracı zorlamayan biri için yeterlidir. Kötü kış lastiği ve kötü yaz lastiği satmıyor mı satıyor. Bu da satar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...