İçeriğe Yönlendir

Motor Suyuna Yağ Karışması (98 Mazda 626)

Muhammed Bozkurt

Recommended Posts

Muhammed Bozkurt

98 Model Mazda 626 aracımla, 2 hafta önce 800-1.000 km civarı yol yaptım, uzun yol dönüşünden 1 gün sonra yağ ışığı yandı ve kontrol ettiğimde yağ baya bi eksilmişti. Yağ en son 1-2 ay önce kontrol etmiştim ve normal idi. Yağın eksilmesi sebebi ile komple yağ değişimine gitti, egsozdan yağ yaktığına dair bariz bir duman çıkmamakta ve su buharuna benzer bir duman soğuk havalarda çıkmaktadır. (Araç LPG'lidir). Yağ değiştirdikten 2 hafta sonra motor suyunu kontrol edeyim derken birde baktım ki motor suyu tahin pekmez gibi olmuş. (Tadı hariç, tabi ki tadına bakmadım :D)

Motorun çalışmasında, performansta herhangi bir sorun yoj, egsozdan bariz bir duman çıkmıyor (soğuk havada buhar çıkar gibi bir duman çıkışı var hafiften), sorun ne olabilir? Yağ soğutucu olabilir dediler, ama bu yağ soğutucu nerededir, su ile mi soğutan cinsten bilmiyorum? Fikri olan, bu şekilde bir sorunla karşılan var mı acaba?

Yorum bağlantısı
Murat Kırmızı

Aynısı başıma geldi yaklaşık 1 sene önce. Sorun büyük ihtimalle yağ soğutucusu. Değişim yapılacak ve temizlenmesi zor olduğu için motor suyunun olduğu hazne de değişecek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

98 benzinli araçta yağ soğutucu olmayabilir? otomatik şanzıman mı düz mü?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammed Bozkurt
13 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

98 benzinli araçta yağ soğutucu olmayabilir? otomatik şanzıman mı düz mü?

Araç düz vites, bir ustaya sordum var dedi ama ben yine de emin olamadım. İş yoğunluğundan aracı sanayiye götüremedim, nasipse yarına götürüp baktıracağım.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

otomatiklerde radyatörde şanzıman yağ soğutucu vardır da, manueli bilmiyorum. O yönden de aklınızda olsun

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yoo conta yanık olabilir. yağa da su girer yakında. capon bloğu çatlar mı? gömlek vardır onlarda

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Bence motor üst kapak contanız yanık. Araç daha evvel hararet yaptı mı hiç?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yunus Kızıl

Bencede conta olabilir devirdaim borularında sertleşme motor yağına su -soğutma suyuna yağ karışabiliyo

Yorum bağlantısı
Muhammed Bozkurt
41 dakika önce, Koray Demir yazdı:

Bence motor üst kapak contanız yanık. Araç daha evvel hararet yaptı mı hiç?

Bendeyken hararet gormedi, yaklasik 10 bin km dir bende arac. Simdiye dek bi sorun yoktu. Yagi degistirirken herhangi bi su ibaresi yoktu, yuksek hararet sorunu da olmadi ama bakalim hayirlisi, insaAllah ucuza yirtariz.

Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Yağ soğutucusu var ise ilk bakılması gereken yer orası, yok ise silindir kapak contası diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammed Bozkurt
22 dakika önce, Yücel Meta yazdı:

Yağ soğutucusu var ise ilk bakılması gereken yer orası, yok ise silindir kapak contası diye düşünüyorum.

Yarina bi terslik olmazsa baktiracagim, lifte kaldirinca yag sogutucu gorursek bi nebze sevinecegim

Yorum bağlantısı
Muhammed Bozkurt

Yag sogutucu varmis ve yag filtresi ile motor arasinda kaliyor, yani yag filtresi yag sogutucuya takiliyormus. Yag sogutucu iptal edilip direk filtre baglandi, sogutucunun yenisini bulamadim, bir sure boyle kullanip suya yag karisacakmi diye gozleyecegiz, karismaz ise iyi, yine karisirsa silindir contasina yonlenilecek.

Bu arada motor suyunun komple yag oldugunu dusunmustum ama az miktardaymis, uste ciktigi icin sogutma suyunda ve soguk su haznesinde direk yagli su gorunuyordu.

6ayQ2P.jpg

WqG4nY.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

İnsallah Cozulmustur👍Ama siz yinede yag sogutucuya bakmaya devam edin.Elbet biryerlerde vardir parca.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Yağın ısınması ileride problem çıkarabilir. Sistemde değişiklik yapmanızı tavsiye etmem

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...