İçeriğe Yönlendir

S-Max - Yağ Seviyesi Yükseliyor ve Mavi Duman Başlıyor

Samet Güler

Recommended Posts

Samet Güler

Dostlar merhaba

Aracımda çözemediğimiz bir sorunla baş başayım ve resmen soğudum araçtan artık. Aracımda yazılım vardı siyah duman sorunu yüzünden yazılımı bakımları yaptırırken sildirdim. Bakım sırasında rutin yağ bakımı ve triger devir daim falan değişti.

Herşey bundan sonra başladı araçta 2-3 gün kullandıktan sonra bir anda yoğun bir mavi duman başladı trafikte durduğum zaman millet korna basıp sorun var sanırım demeye başladı. Duman atmaya başladığı anda aracın içinde egzoz sesinin gazı hafif dokunduğunda boğuk geldiğini fark ediyorum. Daha sonra yağ seviye uyarısı çıkıyor. Kontrol ettiğimde yağ seviyesi koyduğumuz çizginin üzerinde ve yağa dokunduğum zaman yoğunluğunu kaybettiğini farkettim. Ustamıza götürdüm araçta ya partikülden dolayı yada pompa denildi. Partikül içi boş be bilgisayardan kapalı. Geriye pompa kaldı revizyona yolladık bi sorun bulamadılar. Keçeden olabilir değişsede düzen tutmaz dediler pompanın sıfırı 13.000 tl zor bela çıkma bi pompa bulduk taktik yağınıza değiştirdik ama sorun hala devam ediyor 2-3 gün sonra yine duman başladı ve yağ seviye ışığını yaktı. Duman atarken durup stop ediyorum tekrar marş yapıp gidiyorum 10 dakika sonra yine başlıyor. işin en garip tarafı ise bunu kafasına göre yapıyor olması mesela bu sabah yapmadı günlük 35 km yol gidip geliyorum. Giderken yoktu. Akşam dönerken yine başladı. 3-4 tane ford ustası baktı işin içinden çıkamadık bu konuda fikri bilgisi olan varsa yardımcı olursanız sevinirim

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Yağ seviyesi yükselince su seviyesi ne alemde? Yağ özelliğini neden yitirir ki içine başka bir sıvı mı karışıyor? Mazot, su.. ?

Yorum bağlantısı
Samet Güler
Yağ seviyesi yükselince su seviyesi ne alemde? Yağ özelliğini neden yitirir ki içine başka bir sıvı mı karışıyor? Mazot, su.. ?

Aracın su seviyesi normal değişme yok. Enjektörlere bakıldı işeme yapıyormu diye gayet sağlıklı çalışıyorlar
Yorum bağlantısı
Samet Güler
Niye bakımdan sonra oldu acaba

Hiçbir fikrimiz Yok denk mi geldi acaba diye düşünüyoruz sadece ayrıca kullanılan tüm parçalar orijinal
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yağ seviyesi artıyorsa başka bir sıvı azalıyor olmalı.
Yağ soğutucuyu kontrol ettiler mi ?

Yorum bağlantısı
Samet Güler
Yağ seviyesi artıyorsa başka bir sıvı azalıyor olmalı.
Yağ soğutucuyu kontrol ettiler mi ?

Ona bakılmadı. Ayrıca egzoz çıkan inanılmaz kötü kokuyor
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Arac  enjektörden veriyor mazotu yaga sızın aracda dpf ve katalizörünüz dolu büyük ihtimal önce onları çözün yag fazlalaştırma ondan yapar

Yorum bağlantısı
Samet Güler
Arac  enjektörden veriyor mazotu yaga sızın aracda dpf ve katalizörünüz dolu büyük ihtimal önce onları çözün yag fazlalaştırma ondan yapar

Katalizör iptal içi boş beyindende kapalı. Hatta kuşkuya düşüp katalizörü bile söktürüp baktık
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
23 dakika önce, Samet Güler yazdı:

Katalizör iptal içi boş beyindende kapalı. Hatta kuşkuya düşüp katalizörü bile söktürüp baktık

mercedes sprinter de biz ugrastık en sonunda dpf temizlendi enjekterdön motora mazot vermeyi kesdi 

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Su azalmiyorsa bence de mazot. Yazilim eskiye döndürülürken dpf kismi iptal edilmemis olabilir. Normalde arac dpf rejenerasyonu icin fazla mazot verir. Rejenerasyon olmayinca mazot yaga karisir

Yorum bağlantısı
Samet Güler
Su azalmiyorsa bence de mazot. Yazilim eskiye döndürülürken dpf kismi iptal edilmemis olabilir. Normalde arac dpf rejenerasyonu icin fazla mazot verir. Rejenerasyon olmayinca mazot yaga karisir

Vallahi çözemedik pdf kapalı diyor usta bilgisayara bağlıyor. Hatta açınca direk pdf arıza ışığı yanıyor acaba başka bir şekilde mi kapatılıyor
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
4 dakika önce, Samet Güler yazdı:

Vallahi çözemedik pdf kapalı diyor usta bilgisayara bağlıyor. Hatta açınca direk pdf arıza ışığı yanıyor acaba başka bir şekilde mi kapatılıyor

Biz ankarada enjektörcüyü aradık usta paranızı almakdan kacmam dedi dpf temizletin dedi ve dedıgı gibi dpf temizlenince çözüldü 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mazot yağa nerden karışır. ?
Yanma odasından karışamaz heralde değil mi ?

Yorum bağlantısı
Samet Güler
Biz ankarada enjektörcüyü aradık usta paranızı almakdan kacmam dedi dpf temizletin dedi ve dedıgı gibi dpf temizlenince çözüldü 

3 kere enjektör söküldü en son baska enjektörcü baktı oda sağlam en ufak sorun yok diyor enjektörde
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
2 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

enjekterdön veriyor mehmet abi

Yorum bağlantısı
Samet Güler

2 şekilde karışır diyorlar ya Dpf jenerasyonundan yada pompadan pompa değişti yine aynı sorun. Yazılım silindikten sonra oldu diyorum herhalde yazılımsak bi sıkıntı var artık
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
enjekterdön veriyor mehmet abi

Olmaz bence Erkan.
Mazot yağa karışıyorsa. Yağ da yanma odasına dolup yanabilir.
Enjektör veya yanma odası bana mantıksız geliyor.
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
1 dakika önce, Samet Güler yazdı:

2 şekilde karışır diyorlar ya Dpf jenerasyonundan yada pompadan pompa değişti yine aynı sorun. Yazılım silindikten sonra oldu diyorum herhalde yazılımsak bi sıkıntı var artık

arac zengin yakıtla calısıyor 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yazılım sonrası jenerasyon yapmaya çalışıyor demekki.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Samet Güler
8 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Olmaz bence Erkan.

Zaten en son aşama ambele olayı yağ yanmaya başlarsa motor bitene kadar dip gaz çalışıyor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Şimdi, Mehmet Ozyurek yazdı:

Olmaz bence Erkan.

400 km yolda 2 litre yag fazlalaşıyordu mercedes de  dpf temızlendı olay bıttı dpf dolu olunca arac gıtmekıcın daha fazla mazot istiyor fazla mazotda yanmadan nasıl nerden gıdıyorsa yaga herneyse sorun yuzde 90 dpf kaynaklı oluyor genelde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Samet Güler
400 km yolda 2 litre yag fazlalaşıyordu mercedes de  dpf temızlendı olay bıttı dpf dolu olunca arac gıtmekıcın daha fazla mazot istiyor fazla mazotda yanmadan nasıl nerden gıdıyorsa yaga herneyse sorun yuzde 90 dpf kaynaklı oluyor genelde

Araştırdım Onuda nasıl gittiğini jenerasyon bitmeden arac stop edildiğinde yanma odasında kalan yakıt aşağıya sızarak yağa karışıyormuş anlatılanlar böyle
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yok. Mantıklı gelmiyor bana.
Başka bişeyler oluyordur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Enjektörler DPF rejen modunda ekstra mazot basar. FORD motorlarda EOLİZ sıvısı var. sizde o eksik oiabilir mi?

Sorun DPF kaynaklı tabi. 

Sametin dediği doğru mehmet. silindir çeperinden aşağı...

Çünkü...dördüncü egzos çevriminde sıkıyor yakıtı.. DPF e gitsin diye.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...