İçeriğe Yönlendir

Ssk mı Bağ-Kur mu

Nihat Palolu

Recommended Posts

Nihat Palolu

04.01.2019 günü babamın vefatı nedeniyle işyeri kapanışını verdik. Babamın işyerinde sigortalı çalışan olarak görünüyordum.

Toplam sigortalılığım 5657 gün. 540 gün askerlik borçlanması yaparsam 803 günüm kalıyor 7000 günü doldurmak için.

Kapanış işlemleri sona erdikten sonra tekrardan açılış yapacağım.

İşyerini eşimin adına açıp sigortalı çalışan olarak mı devam edeyim, yoksa kendi adıma açıp bağ-kur'lu mu olayım karar veremiyorum.

Eşim özel sektörde çalışıyor, prim günü doldu, önümüzdeki ağustos ayında 25 yıl süresi de doluyor.

Eşim ağustos ayında istifa ederse sigorta günleri dolmasına rağmen adına işyeri olduğu için bağ-kur primi ödemek zorunda kalır mı?

Ben kendi adıma açılış yapmadan önce askerlik borçlanması yaparsam, kalan sürem 1260 günden az olduğu için SSK'dan mı emekli olurum?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Nihat, öncelikle başın sağ olsun. 

Eşinin üzerine yap ve sigortalı olarak devam et. 

Eşinin üzerine devam ettiği sürece bağkur ödenecek 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Eşinin primi ve günü dolmuş.. ödemeye devam edersen araya gider o para.. 

Kendi adına yap,

Askerlik borçlanması yapma şimdi.  

Bağkurlu ol. 

Gerkirse bir yıl geç emekli ol.. 

Eşin adına prim ödeyip durma.. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Başınız sağolsun...

Bende bağkurlu olup kendi adına prim yatırma taraftarıyım, eşiniz adına ödenen fazla primlerin bir faydası olmayacak size...

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

Nihat bey başınız sağolsun Allah rahmet eylesin babanıza

Eşinizin ssk'lılığı aralık olmaksızın devam ederse bağ-kur sistemi devreye giremez, eğer yakın zamanda mevcut işyerinden ayrılma durumu yoksa işyeri eşinizin üzerine yapılabilir ve bağkur sorunu yaşamazsınız. 

birde eşiniz ağustos ayında eğer emekli olursa, maaştan kesinti yapma olayı kalktığı için sorun yaşamazsınız ve bağkur konusuda olmaz emekli olduğu için.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Başın sağ olsun Nihat Abi. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Zeki Yelboğa

Allah rahmet eylesin, kalanlara sabırlar versin.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Başınız sağolsun. Kendi adınıza açmanız daha mantıklı

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Malesef kapanış verilmiş. Öyle olmasa varisleri ile işletme devam eder veya Nihat'a vekalet verilir işletme çalışmaya devam ederdi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
1 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Malesef kapanış verilmiş. Öyle olmasa varisleri ile işletme devam eder veya Nihat'a vekalet verilir işletme çalışmaya devam ederdi. 

Seninle telefonla konuştuktan sonra bu konuyu kendi muhasebecime birde farklı bir muhasebeciye tekrar sordum, olurdu ama adi ortaklık kurmanız gerekir, bu defa ortakların tamamı bağ-kur'lu olması gerekir dediler. Benim muhasebeci vergi dairesine sadece vefat bilgisi verdik, kurtarılacak bir şey varsa araştırayım dedi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Başınız sağolsun.

Askerliği neden borçlanıyorsunuz ki? Prim günü dolsa da yaşı bekleyeceksiniz.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ata
14 saat önce, Nihat Palolu yazdı:

04.01.2019 günü babamın vefatı nedeniyle işyeri kapanışını verdik. Babamın işyerinde sigortalı çalışan olarak görünüyordum.

Toplam sigortalılığım 5657 gün. 540 gün askerlik borçlanması yaparsam 803 günüm kalıyor 7000 günü doldurmak için.

Kapanış işlemleri sona erdikten sonra tekrardan açılış yapacağım.

İşyerini eşimin adına açıp sigortalı çalışan olarak mı devam edeyim, yoksa kendi adıma açıp bağ-kur'lu mu olayım karar veremiyorum.

Eşim özel sektörde çalışıyor, prim günü doldu, önümüzdeki ağustos ayında 25 yıl süresi de doluyor.

Eşim ağustos ayında istifa ederse sigorta günleri dolmasına rağmen adına işyeri olduğu için bağ-kur primi ödemek zorunda kalır mı?

Ben kendi adıma açılış yapmadan önce askerlik borçlanması yaparsam, kalan sürem 1260 günden az olduğu için SSK'dan mı emekli olurum?

öncelikle  başınız sağolsun..

kendi adınıza açılış yaparsanız bağkurunuz 1260 günü geçmediği sürece ssk dan emekli olabilirsiniz.

lakin 7000 günü doldurduğunuz tarihte emekliliği haketmiyorsanız bağkurunuz devam edeceğinden bağkur 1260 günü geçerse bağkurdan emekli olmanız gerekecek.

{ nereden emekli olabileceğinizin tespiti sigortalı günlerinizin son 7 yılında hangisi daha fazla ise (ssk,bağkur) ondan emekli olursunuz. yani hangisi 1260 tan fazla ise ondan emekli olursunuz}

eğer eşiniz üzerine açarsanız eşiniz ssk lı çalışmaya devam ettiği sürece bağkur borcu tahakkuk etmez. ne zaman ssk sonlanırsa bağkur o zaman devreye girer. 6111 sayılı kanunla yapılan düzenlemeye  göre 01/03/2011 tarihinden  sonra ssk lı çalışma bağkuru keser ve bağkur primi tahakkuk etmez.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Abi başınız sağolsun. Dilersen, senin ve eşinin doğum tarihlerinizi ve sigortalılık başlangıç tarihlerinizi yollayabilir misin?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
7 saat önce, Erdoğan Temur yazdı:

Başınız sağolsun.

SSK iken bazı durumlarda askerlik borçlanması emekliliği bir yıl erkene çeker. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Göksen Gürbüz

Başınız Sağolsun.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
10 saat önce, Erdoğan Temur yazdı:

Başınız sağolsun.

Özel sektörde yediğim kazıklardan dolayı bir an evvel bu sorumluluktan kurtulmak istiyorum.

17 yaşından 18'e geçtiğim sene çalışıyordum, yalvardım yine de yapmadılar sigortamı.

Yapılsaydı şimdiye günlerim dolmuş, 10 yıl sonra da maaş alıyor alacaktım.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
2 saat önce, Tamer Topaç yazdı:

Abi başınız sağolsun. Dilersen, senin ve eşinin doğum tarihlerinizi ve sigortalılık başlangıç tarihlerinizi yollayabilir misin?

Gönderdim, teşekkürler...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...