İçeriğe Yönlendir

Online - Kasko Değerine Göre MTV Düzeltme

Sami Demirpaz

Recommended Posts

Sami Demirpaz

Arabamın motorlu taşıtlar vergisi, kasko değerinin %5 'inden daha fazla diye geçen sene vergi dairesine dilekçe verip bir alt kademeden ödemiştim.  Araba Ankara Yeğenbey VD 'ye kayıtlı diye İstanbul'dan verdiğim dilekçe Ankara'ya gitti vs derken 15 - 20 günün sonunda vergi indirimi yapılmıştı.

Bu sene Interaktif Vergi Dairesi'ne yeni bir hizmet eklemişler ve bu dilekçe internet üzerinden verilebilir hale gelmiş. Çok rahat oldu, internet üzerinden başvurdum ve bugün itibariyle vergim alt kademeye düşürülmüş.

Aşağıdaki sekmeler takip edilerek başvuru yapılabilir. ( E-Devlet şifresi ile giriş yapılabiliyor. ) 

Interaktif Vergi Dairesi > İşlemlerim > Araç işlemleri > Kasko Değerine Göre MTV Düzeltme Talebi 

Sistem araç kodu istiyor, onu daha önceki yıl doldurduğum dilekçeden bulup doldurdum.

Bu sebeple vergi dairesine gitmeyi düşünenler varsa kolaylık olur umarım, benim çok işime yaradı.

• Beğen 12
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

Aracımın kasko değeri 37500 TL. Vergisi 450 TL.degerin % 5 i 1875 yapıyor.siz bu şekilde hesaplayarak mi dilekce verdiniz.?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
31 dakika önce, Ersin Özkaya yazdı:

Aracımın kasko değeri 37500 TL. Vergisi 450 TL.degerin % 5 i 1875 yapıyor.siz bu şekilde hesaplayarak mi dilekce verdiniz.?

bizim arabalarda 1.6 vs. mtv düşmez. 2.5-3.0 lt lerden sonra yükselen mtv lerde mümkün

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Araç kodu nedir? Nereden ulaşılabiliyor?

Diğer şartlar tamamsa araç kodu hakkında yardımcı olurum.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Vergisi ne kaaa bu küheylanın ki [emoji41]

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Vergisi ne kaaa bu küheylanın ki [emoji41]
Cok degil, 2.647 lira idi ilk hali, dilekce sonrasinda 1.888 liraya dustu. 759 tl faydasi oldu yani :)

1 yasinda olsaydi 34.170 lira olacakti. :)

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Benim arabanın 1 taksiti ve 3 çeyrek depo mazot parası çıkmış [emoji6]

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Zamanında 2.4 Accord bakınirken öğrenmiştim bu mevzuyu, kolaylaşması güzel olmuş.

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya
(düzenlendi)
3 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Diğer şartlar tamamsa araç kodu hakkında yardımcı olurum.

Yok Mehmet  abi, gerek kalmadı.,zaten dilekçe yazarken yönlendirme yapıp öğrenebiliyoruz.tsk ederim yinede .

tarihinde Ersin Özkaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Sistem halen 2018 verilerini soruyor, Vergi dairesi veri güncellemesi yapmamış, yarın vakit bulursam Vergi dairesine geçeceğim.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
3 saat önce, Ahmet Kiriş yazdı:

Sistem halen 2018 verilerini soruyor, Vergi dairesi veri güncellemesi yapmamış, yarın vakit bulursam Vergi dairesine geçeceğim.

2018 verisini sorsun sorun değil, bende öyle düşünmüştüm ama oldu direk. Gitmeye gerek yok, ama emekli adamım vaktim bol diyorsan git tabi 😁

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
11 saat önce, Sami Demirpaz yazdı:

Cok degil, 2.647 lira idi ilk hali, dilekce sonrasinda 1.888 liraya dustu. 759 tl faydasi oldu yani :)

1 yasinda olsaydi 34.170 lira olacakti. :)

Bu durumda 16 yaş üstü liberty 1888 tl den 1318 tl ye düşüyor, 4 yaşındaki flu nun vergisi 1124 tl

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Bu durumda 16 yaş üstü liberty 1888 tl den 1318 tl ye düşüyor, 4 yaşındaki flu nun vergisi 1124 tl
Libertylerde yastan dolayi farkliliklar var. 2004 modelinki alt dilime dusmuyor. 1888 tl
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
2 dakika önce, Sami Demirpaz yazdı:
8 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Libertylerde yastan dolayi farkliliklar var. 2004 modelinki alt dilime dusmuyor. 1888 tl

Nasıl farklılık var anlamadım? Kasko değeri mi kurtarmıyor?

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Nasıl farklılık var anlamadım? Kasko değeri mi kurtarmıyor?
Evet kasko degeri yukarda kaliyor.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Yıllar önce otomobil görünen 1.9 Peugeot Partner için yaptırmıştım. Meşakkatli işti iyi olmuş.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Qashqai 562

Bu konuda genel bir bilgilendirme yapayım.. 

Bundan faydalanabilmek için, aracın kasko bedelinin % 5'i Mtv yıllık tutarı ile kıyaslanır. 

Yıllık Mtv tutarı, aracın kasko bedelinin % 5'inden fazla ise Mtv bir alt dilimden ödenir.

Burada kast edilen alt dilim, yaş dilimi değil, silindir hacmi dilimidir.    

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

15 yasindaki arabaya kasko yapiliyor mu bir de bu acidan bakalim [emoji23]

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Şimdi, Metin Akbal yazdı:

15 yasindaki arabaya kasko yapiliyor mu bir de bu acidan bakalim emoji23.png

Aracım kaskolu   hiiiihhhh. Yapan firmalar var :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...