İçeriğe Yönlendir

1.6 Valvematik Motorlar

Mehmet Naki Çatalyürek

Recommended Posts

Mehmet Naki Çatalyürek

Arkadaşlar merhaba

Sizin de bilginiz gibi Otomotiv sektörü  sattığından 1 baktığından 100 kazanıyor.

Yeni aldığım Araçı parçalayıp satsam % 1000 kar edebilir miyim ?

Araç kullanmayı uzun yol yapmayı seviyorum; keyifli bir sürüş yapmam için nelere dikkat etmem gerekir ?

Toyota Corolla 1.6 hakkında servis bakım bilgisi  olan arkadaşlar mutlaka vardır, ne tavsiye edersiniz ?

Vw kullanıcı arkadaşlar bilgi paylaşımında daha aktif, bunun bir nedeni var mı ?

Bu konu hakkında girişimci yazılarınızı ve tecrübeleriniz paylaşırsanız sevinirim.

Saygılarımla iyi çalışmalar.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Arkadaşlar merhaba
Sizin de bilginiz gibi Otomotiv sektörü  sattığından 1 baktığından 100 kazanıyor.
Yeni aldığım Araçı parçalayıp satsam % 1000 kar edebilir miyim ?
Araç kullanmayı uzun yol yapmayı seviyorum; keyifli bir sürüş yapmam için nelere dikkat etmem gerekir ?
Toyota Corolla 1.6 hakkında servis bakım bilgisi  olan arkadaşlar mutlaka vardır, ne tavsiye edersiniz ?
Vw kullanıcı arkadaşlar bilgi paylaşımında daha aktif, bunun bir nedeni var mı ?
Bu konu hakkında girişimci yazılarınızı ve tecrübeleriniz paylaşırsanız sevinirim.
Saygılarımla iyi çalışmalar.
bakım bilgisi nedir?
km aralıkları?
kullanılan yağ?
ağırbakımlar?
şanzıman yağ değişim aralığı?
sıvıların değişim aralığı?
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Telefonu arabaya bağlayıp müzik dinlemek keyifli oluyor. Spotfy gibi bir program olur. Şehir dışı 110km cıvarı hızlarda az yakarsınız, hem güvenli bir sürüş olur.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

VW sorunuza cevap vereyim. Eski VW ci olarak parcasi markette bile bulunabiliyor, ariza tespitlerde genelde nokta atis tutar, kronikleri standart ya ondan ya ondan yapar gibi bir durum var,  VW kullanicisi veya VW gecmisi olan kisiler de fazla olunca fikirlerde fazla oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Şunuda kabul etmek gerekir atiyorum Honda 100 bin satip arizasi %10 olsa 10 bin ariza demek, VW 1 milyon satip arizasi %10 olsa 100 bin ariza demek :)

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Corolla yol tutma konusunda sıkıntılı olabilir. Tabiri caizse"Yola yatmıyor. " Ama CVT şanzımanı çok seviyorum. Çoğu kişi scooter vitesi gibi deyip hor görsede devir düşmeden ivmelenmesi  çok hoşuma gidiyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek
3 saat önce, Bülent Tarakçı yazdı:

Corolla yol tutma konusunda sıkıntılı olabilir. Tabiri caizse"Yola yatmıyor. " Ama CVT şanzımanı çok seviyorum. Çoğu kişi scooter vitesi gibi deyip hor görsede devir düşmeden ivmelenmesi  çok hoşuma gidiyor.

Bülent Bey Toyota CVT şanzımanın üretiminden vazgeçiyor artık bütün ağırlığın hibrit araçlara verdi.

Japonya’nın otomotiv üreticileri, “yeşil" teknolojilerde liderlik ve mevcut hibrid segmentini (Toyota’nın öncülük ettiği) geliştirme hedefleri doğrultusunda yalnızca güç
etkinliği açısından değil, daha uzun otonomiye de sahip olmalarıyla dikkat çeken, yeniden şarj edilebilen hibrid sistemler geliştirdiler.

Önümüzdeki dönem Hibrit araçları tercih edeceğiz. Bizden sonraki nesil İse hidrojen yakıt hücreli araçlarının lansmanı ile tanışacak  (motor, hidrojen
kullanarak elektrik üretiyor; böylece sıfır emisyon oluşuyor ve depoyu doldurmak yalnızca birkaç dakika sürüyor). Şimdiki elektrikli arçların şarj sorunu çözülesiye kadar bu pahalı  teknoloji kullanılacak.

Yol tutuşu konusunda haklısın, kendi sekmentinde Almanlar bu konuda daha iyi, Mekanik donanım, Yol tutuşu, Araç boyasının kalitesi tartışmasız  Vw eline kimse su dökemez.

Volkswagen’ın 6 milyon adet satış ile Toyota’yı tahtından indirip birinciliğe oturan  tek marka .

Not: İzmir'de, Gaziemir Fahrettin Altay çevre yolundan Vw Pola ile, 150 km sürat ile  viraja girip Fahrettin Altaya indim, fakat denemenizi önermem.😎

10 saat önce, Tahir Ak yazdı:

bakım bilgisi nedir?
km aralıkları?
kullanılan yağ?
ağırbakımlar?
şanzıman yağ değişim aralığı?
sıvıların değişim aralığı?

Konu başlığını sınırsız tutum Tahir Bey 🙂 İsterseniz tümünü yanıtlayın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek
6 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Şunuda kabul etmek gerekir atiyorum Honda 100 bin satip arizasi %10 olsa 10 bin ariza demek, VW 1 milyon satip arizasi %10 olsa 100 bin ariza demek :)

Metin Bey Japon araç markalarının orta sınıf araçları ile baş etmek için batılı otomobil üreticilerin ürünlerini yeniden gözden geçirmek durumundalar. Şimdiye kadar bu pazarda liderliği elinde bulunduran  Volkswagen, 2018 yılından sonra düşük maliyetli aile araçları üretimine yönelik çalışmalrı bile var; 2019 yılı 2 çegreğinde bunu göreceğiz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek
7 saat önce, Osman Furkan Sumer yazdı:

Yeni Corolla ile bir kez seyahat etme sansim oldu. Otomatik vites kombinasyonuyla tam bir konfor araci oldugunu dusunuyorum. Parcalayip satmak yerine simdilik keyfini cikarin :))

Emniyet kemerinizi takip hizinizi 110-120 bandinda sabitleyin, zevke gore degisir ama JoyTurk Fm'in uzun yolda zihni dinlendiren bi radyo kanali oldugunu dusunuyorum.. Mevsime ya da saate gore bardakliginizda sicak-soguk iceceginizin yolculugunuza eslik etmesinden daha guzel bir sey olamaz sanirim..

Osman Bey, yahudinin sattığı ürün tüketiciye ulaşasıya kadar 10 tane el değiştirirmiş.

Benim hedefim 65 yaşından sonra bankalara kravatı kaptırmadan melez bir Toyota almak. Parça arayan  müşteri bulsam Corollayı hiç kullanmam 🙂

Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek
8 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Telefonu arabaya bağlayıp müzik dinlemek keyifli oluyor. Spotfy gibi bir program olur. Şehir dışı 110km cıvarı hızlarda az yakarsınız, hem güvenli bir sürüş olur.

Evren Bey güzel temennileriniz için teşekkür ederim; İnsanlar layık oldukları şekilde yaşarlar. Sizler gençsiniz, temennim daha iyi araçlar ile keyifi seyahayatların sizlerin olması.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek
7 saat önce, Metin Akbal yazdı:

VW sorunuza cevap vereyim. Eski VW ci olarak parcasi markette bile bulunabiliyor, ariza tespitlerde genelde nokta atis tutar, kronikleri standart ya ondan ya ondan yapar gibi bir durum var,  VW kullanicisi veya VW gecmisi olan kisiler de fazla olunca fikirlerde fazla oluyor.

Vw araç kullanıcıları bilgi birikimi olan, tecrübe sahibi, araştırmacı, yenilik ruhu taşıyan sosyal statüde başarılı kişilerdir. Fazla olmaları bence çok iyi, yeter ki bizim araçlara da zaman ayırsınlar👍

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Hibrit araçlar CVT. 

Aracınızla kaza yapmadığınız sürece memnun edecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek
32 dakika önce, Osman Furkan Sumer yazdı:

Keske oyle bi marka model olsa da ben alsam..

JoyTurk Fm Fikri iyi bir seçim; uzun yolda akımda;))

Yorum bağlantısı
Serkan Maden

Mehmet Bey Toyotanın belirlediği bakim aralığı 10 bin km mi? Japonlar genelde 10 bin veriyor. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Vw araç kullanıcıları bilgi birikimi olan, tecrübe sahibi, araştırmacı, yenilik ruhu taşıyan sosyal statüde başarılı kişilerdir. Fazla olmaları bence çok iyi, yeter ki bizim araçlara da zaman ayırsınlar[emoji106]
Bilgimiz dahilinde yardimci olmaya calisiyoruz ustad [emoji16] Dsg desen 50 kisi birsey derdi burda ama CVT deyince herkes bilmiyor.
Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek
Şimdi, Mehmet Göktürk yazdı:

Hibrit araçlar CVT. 

Aracınızla kaza yapmadığınız sürece memnun edecektir.

🙂 Teşekkür ederim hocam... Bir de yokuşta Mustang gibi çekse:(

Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek
27 dakika önce, Serkan Maden yazdı:

Mehmet Bey Toyotanın belirlediği bakim aralığı 10 bin km mi? Japonlar genelde 10 bin veriyor. 

Yeni araçlarda periyodik bakım ilk 1000 km. sonrası 10 Bin km aralığında Serkan Bey.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek
(düzenlendi)

null

19 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Zamanla sizi de vw vi yaparız

Benim idolum https://www.toyota.com.tr/articles/corolla-2019?utm_campaign=yeni_corolla_hybrid_puani_dusuk&utm_medium=25012019&utm_source=email&r=10561890

daha iyisi insan eliyle yapılana kadar şimdilik bu hocam.

Not: ayağım bu yorgana uyuyor🙂

tarihinde Mehmet Naki Çatalyürek tarafından düzenlendi
-
Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek
25 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Toyotada bir yan sanayi kalitesizliği konuşulur. Doğru mudur?

Tartışılabilir bir konu. İç izalasyonu Mebant yapıyor, aynı firma Mercedes& Porsche gibi markalara da ürün gönderiyor.

Orta sınıf bir araçtan standarlar dışında fazla kalite görmek de mümkün değil, beklentilerimizi  elimizdekilere göre belirliyeceğiz.

Gerçek hayatta; hem  25 krş, hem de şoför mahallinde oturmak  kurallarına ters diyor Prof. Üstün Dökmen hoca :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek
2 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Tedarikçi demedim abi.

Doğru konuşmak gerekirse Japonlar hızla değişen teknoloji çağında mekaniği eski standartlarda veremiyorlar. 2013’te sonra Japon  hükümetin benzinle çalışan araçların satışına yönelik teşvikleri sonlandırması ve 2014’ten sonra KDV’nin yüzde 5’ten yüzde 8’e yükselmesi, daha önemlisi japon yeninin dolar karşısında değer kaybetmesi, dış pazardaki üretim kalitesini de etkiledi hocam. Örnek: Toyota Mazda Nissan boyasız bir arabada boya kalınlık değeri 95 -135 mikron  arasındadır. Alman grubu Vw, Mecedes, BMW bu değer astarlı boya kullanıldığı için hatırladığım kadar 250 mikron kadar çıkabilir.

Not: Boyanın ince olduğunu bildiğim için aracımı plazadan teslim almadan protect seramik kaplama yaptırmaya mecbur kaldım. Nakliye sevkiyatında kaput, tavan ve bagaj korumayla çiziksiz geliyor bu nedenle  polisaj yapılmamış, yanlarda hareler vardı ben de hatalarını gösterip  yeniden yapılmasını talep ettim,  tekrar protect kaplama yapmak mecburiyetinde kaldılar.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Doğru konuşmak gerekirse Japonlar hızla değişen teknoloji çağında mekaniği eski standartlarda veremiyorlar. 2013’te sonra Japon  hükümetin benzinle çalışan araçların satışına yönelik teşvikleri sonlandırması ve 2014’ten sonra KDV’nin yüzde 5’ten yüzde 8’e yükselmesi, daha önemlisi japon yeninin dolar karşısında değer kaybetmesi, dış pazardaki üretim kalitesini de etkiledi hocam. Örnek: Toyota Mazda Nissan boyasız bir arabada boya kalınlık değeri 95 -135 mikron  arasındadır. Alman grubu Vw, Mecedes, BMW bu değer astarlı boya kullanıldığı için hatırladığım kadar 250 mikron kadar çıkabilir.
Not: Boyanın ince olduğunu bildiğim için aracımı plazadan teslim almadan protect seramik kaplama yaptırmaya mecbur kaldım. Nakliye sevkiyatında kaput, tavan ve bagaj korumayla çiziksiz geliyor bu nedenle  polisaj yapılmamış, yanlarda hareler vardı ben de hatalarını gösterip  yeniden yapılmasını talep ettim,  tekrar protect kaplama yapmak mecburiyetinde kaldılar.
hızla değişen teknoloji çağı? mekanik? eski standartlarda verememek? ve Toyota? dayanağınız nedir merak ettim.
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Overbuilt araçlar artık yok. 1 milyon km tık demeyen döşemesi eskimeyen rot ayarı istemeyen toyota carina yok mesela.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...