İçeriğe Yönlendir

İbiza - Gariplik Var mı?

Yılmaz Er

Recommended Posts

Yılmaz Er

Merhaba
2011 seat ibiza aracimin ltft ve stft değerlerinde gariplik olduğunu düşünüyorum.
Herhangi bir arıza kodu vermiyor. Araçta yanan birşey yok. 3-4 ustaya gösterdim. Sorun yok normal dediler. Değerler bu şekilde

2435ff4e28fd225948cbef1af9e79d48.jpg

Rolantideki ltft ve oksijen sensör değerleri şu şekilde. c2fc16ae81e61a90aec98ff1eff90036.jpg

Vakum değerleri

5c9af982685cdbe957838c4855e0e07b.jpg

Araçta herşey normal görünüyor ama bu değerler bana anormal geliyor. Sıkıntım araç eskiye göre fazla yakıyor.
2 ay önce muayene girdim egzoz emisyon normal çıktı.

Geçen gün hep eksi değerler veriyordu rolantide bile. Şimdi artı da görünüyor.

Yorum bağlantısı
Yılmaz Er

Aynen olması gereken 0 (sıfır) a yakın olması ama bendeki değerler çok yüksek.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
46 dakika önce, Yılmaz Er yazdı:

Sıkıntım araç eskiye göre fazla yakıyor.

oldukça pahalandı ondan olabilirmi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Bir saat önce, Yılmaz Er yazdı:

Aynen olması gereken 0 (sıfır) a yakın olması ama bendeki değerler çok yüksek.

Sifira yakin olmasi istenen sonuctur ama ulasmasi gayet zordur..

Bir sure sadece benzinde kullanip degerleri yeniden programlatin. Daha sonra tekrar izleme yoluna gidip ona gore ustanizi yonlendirmeyi secebilirsiniz. Ama iyi halden anlayan bir usta olmali yoksa adama ltft stft dediginizde sizi kaportaciya yonlendirmesin😊

Yorum bağlantısı
Yılmaz Er
oldukça pahalandı ondan olabilirmi?
Yok hocam parasal anlamda değil. Gidilen kmye bakınca azalma var. Eskiden diyelim 430-450 gidiyorken şimdi en fazla 400 gidiyorum.
Sifira yakin olmasi istenen sonuctur ama ulasmasi gayet zordur..
Bir sure sadece benzinde kullanip degerleri yeniden programlatin. Daha sonra tekrar izleme yoluna gidip ona gore ustanizi yonlendirmeyi secebilirsiniz. Ama iyi halden anlayan bir usta olmali yoksa adama ltft stft dediginizde sizi kaportaciya yonlendirmesin[emoji4]
İyi usta. Işte sorun da bu. Sorduğum çoğu kişi dediğin gibi sadece yüzüme baktı sorun yok dedi :)
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
15 dakika önce, Yılmaz Er yazdı:

Eskiden diyelim 430-450 gidiyorken şimdi en fazla 400 gidiyorum

eski derken hava kaç C iken?

Yorum bağlantısı
Yılmaz Er
verilere cok detayli bakamadim acikcasi ama bana sanki zengin karisim gibi geldi.

Evet zengin karışım var. Fazla benzin enjekte ediyor.
eski derken hava kaç C iken?

Şöyleki geçen haziran ayında triger, devirdaim filtreler, benzin filtresi, yağ felan değişti. İlk uzun yolda 450 km geldim. Sonrasında malum sorun başladı. Ta ki bugüne kadar.

Hava yazın sıcağı 30-40 ve kışın eksilerde. Aynı.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

sorun yok

Bu verilere göre zengin karışım da yok fakir de değerler normal

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

triger? Burnuma kotu kokular geldi..Cok mu evhamliyim 🤔isin gercegi cok aman aman fark olsa triger vs dusunurduk ama bu kadar farkin az olmasi hava sartlarindan kaynakli diye dusunuyorum.Az daha havalar iyilessin tekrar test edin lutfen...

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yılmaz Er
sorun yok

Bu verilere göre zengin karışım da yok fakir de değerler normal
Ltft bu kadar fark eder mi? Netten bir sürü video ve açıklamaya baktım hiçbirinde bu kadar fark etmiyor.
triger? Burnuma kotu kokular geldi..Cok mu evhamliyim [emoji848]isin gercegi cok aman aman fark olsa triger vs dusunurduk ama bu kadar farkin az olmasi hava sartlarindan kaynakli diye dusunuyorum.Az daha havalar iyilessin tekrar test edin lutfen...
Alpay hocam yazın ortasında en fazla 350 gittiğimde oldu. 400 en iyi aldığım değer. Triger ve diğerleri eklemeyi unutmuşum bujiler de değişti. Araç 106 binde şuan.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
48 dakika önce, Yılmaz Er yazdı:

Hava yazın sıcağı 30-40 ve kışın eksilerde. Aynı.

aynı olmaz. kışın daha zengin karışım olur

Yorum bağlantısı
Yılmaz Er
aynı olmaz. kışın daha zengin karışım olur
Yazın ki ltft değerlerini yapmadım ama son 2 aydır bakınıyorum genelde hep böyle. Artvin'de ve Van'da ölçüm yaptım.
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
1 saat önce, Yılmaz Er yazdı:

Alpay hocam yazın ortasında en fazla 350 gittiğimde oldu. 400 en iyi aldığım değer. Triger ve diğerleri eklemeyi unutmuşum bujiler de değişti. Araç 106 binde şuan.

Bujileri orjinal mi taktiniz? Dedigim gibi aman aman bir durum yok. suan neredesiniz? (hava durumu anlamak icin) biraz bekleyin.Astrami aldigimda deli gibi yakiyordu.Hatta konu bile acmistim. Hava filtresi ve buji sonrasi bayagi farketmisti.. Bekleyin..

Yorum bağlantısı
Yılmaz Er
Bujileri orjinal mi taktiniz? Dedigim gibi aman aman bir durum yok. suan neredesiniz? (hava durumu anlamak icin) biraz bekleyin.Astrami aldigimda deli gibi yakiyordu.Hatta konu bile acmistim. Hava filtresi ve buji sonrasi bayagi farketmisti.. Bekleyin..
Bujileri Bosch iridyum lpg bujisi kullandım. 15 tatil sebebiyle Van'dayim şimdi. Ama Artvin'de kullanıyorum aracı genelde.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Benimkide oyle degerler gosteriyor. Ben gariplik goremedim. Belki bakimi geldi yada lastiklerin havasi iniktir. Ondan cok yakiyordur. 

Yorum bağlantısı
Yılmaz Er
Bizim zamanımızda yoktu bu ltf falan.

İyiki yokmuş hocam yoksa baş ağrıtıyor :)
Benimkide oyle degerler gosteriyor. Ben gariplik goremedim. Belki bakimi geldi yada lastiklerin havasi iniktir. Ondan cok yakiyordur. 
Sendeki ltft bu kadar geniş aralıklara çıkıyor mu?
Mesela +20 ile - 50 arasında gidip geliyor mu?son bakımdan bugüne 8 bin km oldu 8 ay geçti. Düzenli kontrol ediyorum basınçları.
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
eder, işi o adamların.
bunlar biri uzun dönem Trim biri kısa dönem.
birbirini 0 a tamamlamaya çalışırlar.
kılın bir miktar ltft /uzun süreli yakıt trimi
zengine yani eksiye kaçabilir ama anlık olarak stft onu 0a tutar kulağından çeker bu motorun ömrü boyunca böyle devam eder
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
50 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bizim zamanımızda yoktu bu ltf falan.

gazlayınca düzeliyor ondan

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yılmaz Er
eder, işi o adamların.
bunlar biri uzun dönem Trim biri kısa dönem.
birbirini 0 a tamamlamaya çalışırlar.
kılın bir miktar ltft /uzun süreli yakıt trimi
zengine yani eksiye kaçabilir ama anlık olarak stft onu 0a tutar kulağından çeker bu motorun ömrü boyunca böyle devam eder
Peki mantıklı olan ltftye mi bakmak yoksa ltft +stftye mi?
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...