İçeriğe Yönlendir

Güvenlik mi Tüketim mi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Geçtiğimiz günler, oldukca azimli Hindu bir abimizin Ford Figo Hypermil videosunu izledim. Saate 55 km hızı aşmadan yaptığı sürüşte, 1 litre mazot ile 46,5 km yani 100 kmde 2,1 litre mazot yakmış. 

Arabanın ne olduğunu incelediğimde, eski kasa fiestanın hindu makyajı ile figo adı altında satıldığı görülüyor.  1,5 dizel motoru 1040 kiloluk kasaya takmışlar. 56 km hızla yapılan kaza testlerinden 0 yıldız ile çıkmış. ESp ve hill holder gibi elektronik hiç bir alet yok. Hava yastığı baz donanımda sadece sürücüde var.  Baz aldığı Mark 5 Fiestanın Dizel motorlu ağırlığı 1178 kilo.  

Bu güvenliği zayıf, büyük motor hafif kasalı Figo, Fordun Econetic  teknolojisine sahip 1,5 dizel Fiesta'nın yakaladığı 3,8 litre fabrika verisinin neredeyse yarısı kadar tüketime sahip.  :) Siz ne düşünüyorsunuz. Motorumuzdan güc çeken, onlarca elektronik yardımcı program, ağırlığı artıran kilolarca gövde barları tüketimimizi 2 kat artıracak kadar etkisi oluyormudur. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
4 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

1 litre mazotla 46km nasil yapmis allah askina.Biri bana anlatsin..😵

Adam trafige girip cikiyor. Saate 55 km hizi gecmiyor. 1200 devir ceviriyor. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

50 ile gidiyor, yavaş gidersek az yakar ama bu kadar da az yakar mı bilemedim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Şimdi, Evren Erakçora yazdı:

50 ile gidiyor, yavaş gidersek az yakar ama bu kadar da az yakar mı bilemedim. 

Ben 3.7 altini gormedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yol bilgisayarında 4lü değerler görüyorum, özellikle 5.viteste 55-60 km hızla minimum oluyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Dizel araçta bu kadar düşük devirlerde araç sürmek ne kadar akıllıca. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Biz "can sağolsun" derken öylesine konuşmuyoruz. 1-2 fazla yaksın önemli değil. 

• Beğen 7
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Bir saat önce, Mehmet Yeter yazdı:

Topu topu 2 litre mazot yakmak motorda ne kadar cok kurum yaratir ben bunu merak ediyorum. 55 km hizla gidip saate 1 litre mazot yakiyorsun. Saniyede 0.0002 litre dizel molekulu neredeyse tamami yaniyordur. Ben bu tip kullanimlarin dpf tikiyacagini sanmiyorum.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Bir saat önce, Mehmet Yeter yazdı:

bi seferden bişey olmaz. Adam deniyor.

NEDC standartı yakıt testleri yakılabilecek en az sayıyı göstermez. İçinde 120 ye kadar çıkılan hızların olduğu soğuk başlangıç ve bir sürü şey vardır.

İnce lastik takarsın aracı hafifletirsin hava basarsın. Oktanı yüksek tutarsın az yakar. Evet 55 ile de az yakabilir. ama yeniden hızlanma gerekmeyecek bir parkur olması lazım. 

ayrıca chennai den madurai ye rakım nedir? Ona da bakmak lazım. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sezgin Yılmaz

Ingilterede 1 lt mazot 1.22 £, 1 saatlik çalışma ücreti 8 £.
Euro ncap testlerine takılmayın 2004 te 5 yıldız alan araç şu an 1 yıldız bile alamıyabilir

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Ingilterede 1 lt mazot 1.22 £, 1 saatlik çalışma ücreti 8 £.
Euro ncap testlerine takılmayın 2004 te 5 yıldız alan araç şu an 1 yıldız bile alamıyabilir

Kesinlikle [emoji1360]
Standart güvenlik donanımları ve çarpışmada alınan netice yetmiyor, günümüz koşullarında yüksek yıldız almaya.
Aktif şehir içi güvenlik sistemi gibi yeni özellikler de isteniyor fazlasıyla.
Çok daha hassas ölçümler yapılıyor testlerde.

Yıllar önce 5 yıldız alan araçlar bile, full donanımlı kobay araçta elde ediliyordu.
Fiestalar(2008-) 5 yıldız almış vakti zamanında. Fakat çarpışmada, benim sattığım 2011 Fiesta gibi, sadece 2 hava yastığı ve ABS ile,
3 yıldızı bile zor alır şu zaman diliminde.

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
9 saat önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Biz "can sağolsun" derken öylesine konuşmuyoruz. 1-2 fazla yaksın önemli değil. 

Yok farı kapat, cam açma, gaza dokunma..... Şöyle az yaktım böyle az yaktım. Basit hesaplar. Hepsini toplasan yüzde 5 ancak. Hadi olsun yüzde 30
Demen gibi başka yerden kısarım büyük arabaya binerim. Kırk yılda bir lazım olur ailenin hayatını kurtarır.Oda paraya değişilmez.
Kaldı ki büyük motorun homurtusu, gaza basınca fırlaması paraya değişilmeyecek bir keyif

tarihinde Mehmet YILDZ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
31 dakika önce, Mehmet YILDZ yazdı:

Yok farı kapat, cam açma, gaza dokunma..... Şöyle az yaktım böyle az yaktım. Basit hesaplar. Hepsini toplasan yüzde 5 ancak. Hadi olsun yüzde 30
Demen gibi başka yerden kısarım büyük arabaya binerim. Kırk yılda bir lazım olur ailenin hayatını kurtarır.Oda paraya değişilmez.
Kaldı ki büyük motorun homurtusu, gaza basınca fırlaması paraya değişilmeyecek bir keyif

Kısa mesafe yapan işe servisle giden arabayı bayramda memlekete giderken kullanırsan haklısın. Ama ayda 1000 yerine 750 lira harcamak ciddi rakam.

Burda güvenlik sorunu yok. O opsiyonların olmaması ağırlık için değil fiyat nedeniyle ve zorunlu olmadığı için.

Çok kaza yapan araçları incelediğimiZde motor hacmi yüksek olan az yapar diye birşey de yok bence tersi daha çok.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
1 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Çok kaza yapan araçları incelediğimiZde motor hacmi yüksek olan az yapar diye birşey de yok bence tersi daha çok.

Size katılmıyorum hocam. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Emniyet kemerlerini de söksek yakıta katkısı yüzde kaç olur?

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Bence en uygunu İETT 😎 Eskiden aylık Akbil vardı hala var mı?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Merhaba 

Bence , ilk güvenlik tedbiri kişinin kendisi. Kişi arabayı doğru düzgün kullanmalı. Açıkcası, hindistanın hyundai eon adı altında bir arabası var. 0,8 litre motoru 3 silindirli. Ülkemizde satılsa alırım. Hatta zamanında Suzuki Alto bile bakmışlığım oldu. 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
1 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Merhaba 

Bence , ilk güvenlik tedbiri kişinin kendisi. Kişi arabayı doğru düzgün kullanmalı. Açıkcası, hindistanın hyundai eon adı altında bir arabası var. 0,8 litre motoru 3 silindirli. Ülkemizde satılsa alırım. Hatta zamanında Suzuki Alto bile bakmışlığım oldu. 

Trafikte sadece biz olmadığımız için alabileceğimiz en güvenli arabayı almalıyız. Hele bizim gibi trafik kurallarının pek önemsenmediği ülkelerde. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Az yakmak evet.. Gerekmiyorsa neden çok yakalım.. 

Yani bir yere 15 dakka erken gitmek için 100 yerine 120 ile gitmeyelim.. Çünkü bu 100 kilometrede 1 litre fark ediyor

Ama klimam açık, farım açık, gerektiğinde de dip gazı yaparım.. 

Çok abartmamak gerek.. 

Gereksiz ise söndürün mantığı geçerli bende.. Ancak söndürün uyuyun derseniz.. Yokum..  

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

En güzel güvenlik tedbiri kafa rahatlığı, çok düşünmemek lazım böyle şeyleri. :)

Faydasının da sonunun da olmadığını düşünüyorum.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Türkiye gibi trafik kurallarına uymayanların had safhada olduğu bir ülkede alacağım araçta aradığım özellikler:

1- Arabamın paramın alabileceği en güvenli araba olmasını tercih ederim ve 16 yıldır aynı noktadayım.

2- Yaşadığım yerde güvenebileceğim yetkili, donanımlı ve bilgili servisi olmasını tercih ederim.

3- İlk sıfır aracımı alırken Euroncap sitesinden alabileceğim araçların test sonuçlarına bakarak alabileceğim araçların listemi oluşturdum. Daha sonra Düzcedeki bayisi olan firmaları dolaştım, alabileceğim aracı önden çarptığımda iki çamurluk, farlar, tampon ve kaput fiyatını ile periyodik bakım fiyatlarını aldım. Bayilerden hizmet alan tanıdıkların memnuniyetlerini sordum. onun sonucunda Ford marka otomobile karar verdim. 16 yıldır ford kullanıyorum.

4- Aracın ikinci el değeri, yakıt sarfiyatı gibi konularla hiç ilgilenmedim. Erkek ata biniyorsan arpasını vereceksin.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
4 saat önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Size katılmıyorum hocam. 

Bir 520 kullanıcısı olarak kabul :)

19 dakika önce, Metin Uzunoğlu yazdı:

Türkiye gibi trafik kurallarına uymayanların had safhada olduğu bir ülkede alacağım araçta aradığım özellikler:

1- Arabamın paramın alabileceği en güvenli araba olmasını tercih ederim ve 16 yıldır aynı noktadayım.

2- Yaşadığım yerde güvenebileceğim yetkili, donanımlı ve bilgili servisi olmasını tercih ederim.

3- İlk sıfır aracımı alırken Euroncap sitesinden alabileceğim araçların test sonuçlarına bakarak alabileceğim araçların listemi oluşturdum. Daha sonra Düzcedeki bayisi olan firmaları dolaştım, alabileceğim aracı önden çarptığımda iki çamurluk, farlar, tampon ve kaput fiyatını ile periyodik bakım fiyatlarını aldım. Bayilerden hizmet alan tanıdıkların memnuniyetlerini sordum. onun sonucunda Ford marka otomobile karar verdim. 16 yıldır ford kullanıyorum.

4- Aracın ikinci el değeri, yakıt sarfiyatı gibi konularla hiç ilgilenmedim. Erkek ata biniyorsan arpasını vereceksin.

Yılda kaç bin km yapıyorsunuz hocam?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...