Ali Darbaz

Lpgli Araçta Yoğun Trafikte Yakıt Tüketimi ve Hararet

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

İki bölümden meydana gelen bir video hazırladım. Fabrikadan LPG sistemine sahip aracımı, şehir içi yoğun trafikte denedim. Motorun Sıkışık trafikte harareti ve sıkışık trafikteki yakıt tüketimi gibi verilerini inceledim. Videoya bakıldığında ortalama yakıt tüketimi, sıkışık trafiğin göbeğinde 8,5 litre lpg'ye yükselmiş. Motor sıcaklığı ise, rampada yaşanan sıkışık trafik esnasında ise 92 dereceye vurmuş. Bilgilerinize :)

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Çağlar Bayur
20 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Motor sıcaklığı ise, rampada yaşanan sıkışık trafik esnasında ise 92 dereceye vurmuş. Bilgilerinize

92 ler den yukarı çıkmıyor mu hiç?

genelde?

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz
6 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

92 ler den yukarı çıkmıyor mu hiç?

genelde?

En yüksek 97 derece hocam. 97 derece ulaştığı anda fan açar, 87 dereceye düşer. Rampa aşaği vitesde indiğimde ise en düşük 85 derece. 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Çağlar Bayur

siz bakmışsınızdır tüm i10 ler böyle mi

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz
Şimdi, Çağlar Bayur yazdı:

siz bakmışsınızdır tüm i10 ler böyle mi

Hocam benim yaptığım bu deneme, normal benzinli 1,0 ve fabrikasyon lpgli 1.0 manualler için geçerli. 

Mühtemelen 1,0 otomatikte soğurma performansı aynıdır. Fakat 4 silindirli ve otomatik 1,2 motorlar için yorum yapamıyorum :( 

Burda aynı bilgilere sahip sıkışık olamayan trafikteki performansı. 

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mustafa Tüfekçi

Trip lpk değeri ne kadar doğru. Aynı program ben de de vardı yol bilgisayarından farklı değerler olurdum. LPG değeri için zaten hiç uymuyordu

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz
13 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Trip lpk değeri ne kadar doğru. Aynı program ben de de vardı yol bilgisayarından farklı değerler olurdum. LPG değeri için zaten hiç uymuyordu

Bende %95 tutuyor hocam. Arabamın tek beyni olduğu için, doğrudan lpg bilgileri doğru. Pek çok kez testini yaptım. 150 depo kadar. en çok 0,5 litre farketti. 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mustafa Tüfekçi

Soğuk motor benzin kullanımı ile LPG harcamasını nasıl hesaplıyorsunuz. Ayrı LPG beyni yok derken ?

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mais Jannataliyev

Ali abi, bu kadar detaylı incelediğin için hesaplamasını da yapmışsındır diye soru sormak istiyorum. Aylık lpg+ benzin harcaman ne kadar. Kaç kilometre yol alıyorsun?

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz
gönderildi (düzenlendi)
Bir saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Soğuk motor benzin kullanımı ile LPG harcamasını nasıl hesaplıyorsunuz. Ayrı LPG beyni yok derken ?

Hocam ben tam olarak anlamadım demek istediğinizi. Benim aracım farklı bir otomobildir. 

Hyundai kefico tarafından argesi yapılmış, Bi-fuel bir Kappa motoru vardır. Sitesi : http://www.hyundai-kefico.com/en/main/main/index.do

Arabın sensorleri, yakıtın Propan oranında, lpg rail sıcaklığına kadar herşeyi ölçer. Son aldığım LPG mesela %60 propan içeriyor. Ortalama 30 derecenin sağladığı her anda lpg moduna gecer. Kontak cevirdikten 10 saniye sonrada olabilir, 30 saniye sonrada. Bosch tarafından sağlanan Bi-fuel ECu sahiptir. Normal bir otomobil değildi. Tamamen Hyundai üretimi bir otomobildir. 

Motoru incelemek isterseniz buyrun buda dökümanı : https://www.fsb.unizg.hr/miv/MSUI/KonMot/KonMot_2014/MTZ-2011-07_The_new_Hyundai-Kia_1,0_L_Three-Cylinder_Gasoline_Engine.pdf

Bir saat önce, Mais Jannataliyev yazdı:

Ali abi, bu kadar detaylı incelediğin için hesaplamasını da yapmışsındır diye soru sormak istiyorum. Aylık lpg+ benzin harcaman ne kadar. Kaç kilometre yol alıyorsun?

Arabanın tüm yakıt verileri burda var . 

https://www.spritmonitor.de/en/detail/762370.html

Burda yaptığım kıyaslamalarda, %95 doğruluk çıkmaktadır. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz
Bir saat önce, Mais Jannataliyev yazdı:

Bu benim arabamın hesaplama Exeli . Pek çok bilgiyi burda bulabilirsin

k99lMy.png

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Yasin Mümin Şimşek
Fabrika çıkışlı lpgli, anladığım kadarıyla lpgde de benzinde de enjektörleri kontrol eden beyin aynı.

Mesajı paylaş

Mesajın linki