İçeriğe Yönlendir

"Beni Alma" Diyen Arabayı Alabilmek.

Selim Kaya

Recommended Posts

Selim Kaya

Merhaba arkadaşlar.

5 yıl kadar önce alacağım bir arabayı, o günlerde çıkan farklı gerekçeler ile alamamış ama benzeri ya da bizzat kendisini alabilmek için geçen süre zarfında hep arayış içinde olmuştum.

Konu almalı mıyım almamalı mıyım olmadığı için aracın marka ve modeline takılmamak adına X marka Y model bir araç diyelim.

Şimdi bu araç şuan satışta ve ben bu aracı kesin alıyorum. Yani almalıyım. Satıcı ile görüştük rakamda ve benim şartlarımda anlaştık. Ancak araştırmalarım sonucu madde madde sıralarsak şöyle sorunlar çıktı.

1. Aracın muayenesi yok. Aslında bunu dert etmedim. Çünkü satıcının ağzından çıkan son oluru budur denilen rakamı muayenesini yaptırması şartıyla aynen kabul ettim. Ancak;
    • Aracın tespit edebildiğim son muayenesinde kabarık bir ağır kusur listesi ile karşılaştım. Ayrıca bu muayene tarihi ve üzerine muayene tekrarı için verilen 1 aylık süreden sonra satışının yapıldığını gördüm. Örnek vermek gerekirse, 12/12/2016 tarihinde ağır kusur ile kalan araç, 31/01/2017 tarihinde yeni sahibi adına tescil edilmiş. Bu nasıl olabilir
  2. Araç üzerinde çıkan hacizden, ödenmeyi bekleyen geçmiş dönem MTV 'lerden bahsetmeye gerek yok. Çünkü gerek araç devri olsun gerekse çekme belgesi çıkarılmak istensin, bu borçların ödenmesi gerek. O yüzden aslında bu madde önem açısından son sırada.
  3. Muayenesini yaptırıp vermesi için, karşı tarafta doğal olarak ciddi olduğumu anlaması için kapora istiyor. Ancak ulaştığım ağır kusur bilgilerine göre kısa sürede geçebilmesi mümkün değil aracın. Yani bu konu bende bir tereddüt nedeni oldu.
  4. Araç İstanbul 'da. Çanakkale 'ye gelecek. Yaklaşık 400 km mesafe yani. Önümde iki seçenek var. Şimdi bu seçeneklerden hangisini değerlendirmeliyim asıl sorun bu.
    • İlk seçeneğimiz, araç satışa hazır hale gelir. Bunun için haciz kalkacak, MTV ödenecek, muayene yaptırılacak ve son edindiğim bilgiye göre devir için satan tarafın sigortası olmalıymış ve bu da yapılacak. Bunun karşılığı hatırı sayılır bir kapora isteniyor ki, satıcının asıl niyeti mevcut haliyle gibi satmak olduğu için muayene tarafını yapmak istemiyor. Yapılıp alınacaksa da, vazgeçmeyeceğim garanti olsun diye haklı olarak kapora isteniyor. Ben ise ulaştığım kusurlara göre kısa sürede muayeneden geçmesinin imkansız olduğunu düşünüyorum. Kısaca bu seçenek değerlendirilebilir mi? Unutulmamalı ki aracı sürerek getireceğim.
    • İkinci seçeneğimiz ise aracı trafikten çekmek. Çekmek derken tescil kaydını silmek değil. Çekme belgesi düzenlemek. Bu sayede muayene harici tüm borçları ödenerek bu belge alınabiliyor. Karşılığında plakalar teslim ediliyor. Sürerek yasal olarak yola çıkarmamın tek yolu ise, geçici plaka almaktan geçiyor. Edindiğim bilgilere göre, çekme belgeli araca C tipi geçici plakayı gerekli harç bedelini (yaklaşık 350 TL) ödeyip, ayrıca zorunlu trafik sigortasını yaptırıp, belirlenen iki nokta arasında 1-6 gün süre içerisinde sürerek götürebiliyorum. Burada da şöyle bir sorun var. Benim için özel olan bir plaka için gerekli girişimleri trafik şubede yapacağım. Ancak plaka değişimi ve tescil için 1 aylık sürem var ve bu süre içerisinde tescil için şart olan muayene yine mümkün görünmüyor. Yani, bu seçenekte almak istediğim plakayı alamama riskim var. Bu seçeneği tercih edersem pazarlık etmeyi düşünüyorum.

Sonuç olarak bu kadar mantıksız görünen alışverişi, mantık çerçevesinde değil de duygusal olarak gerçekleştirmeyi istiyorum. Ancak tamamen yasal olarak, aracın tescilini istediğim plakayı alarak yapmak ve bununla birlikte 400 km lik yolu sürerek getirmek için hangi yolu veya farklı olarak ne önerirsiniz.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

* Aracın marka modeli şart, her aracın arızaları/çözüm bedeli değişiyor.

* Ağır kusurlar neler?

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
1 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

* Aracın marka modeli şart, her aracın arızaları/çözüm bedeli değişiyor.

* Ağır kusurlar neler?

Model yılı olarak 1976 diyeyim.

Ağır kusurlara örnek,

1. Sağ/Sol ön taşıyıcı parçalarda kırık var
  2. Aracın rengi farklı (asıl rengin yanında ikinci renk var)
  3. Koltuklar kırık
  4. Ön fren etkisi kabul edilebilir düzeyde değil.
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
13 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Ağır kusurlara örnek,

3. Koltuklar kırık

Sizin gibi, her türlü fırsatı değerlendiren birinin, böylesi müsrif bir işe kalkışması şaşırtıyor beni. Ben burda 2,5 litre V6 motor Land rover Freelander arabayı aynı duygusallıkla alamıyorum. Üstelik sizin bahsettiğiniz durumdan kat kat daha iyi. Al beni bin diyor. Lise yıllarımda hayalimi süsleyen otomobildi kendiler. :( 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
2 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Sizin gibi, her türlü fırsatı değerlendiren birinin, böylesi müsrif bir işe kalkışması şaşırtıyor beni. Ben burda 2,5 litre V6 motor Land rover Freelander arabayı aynı duygusallıkla alamıyorum. Üstelik sizin bahsettiğiniz durumdan kat kat daha iyi. Al beni bin diyor. Lise yıllarımda hayalimi süsleyen otomobildi kendiler. :( 

Bu da bir fırsat. Şöyle düşünün. Kendinizi iyi hissetmeniz için kaç defa fırsat yakalayabiliyorsunuz.

Yakıt ekonomisinin size verdiği hazdan daha çoğu var bu arabada benim için.

2 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Daha almadın mı :)

Bu sefer olacak inşallah. Lokasyon ve yasal işlemler sıkıntı. :(

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
27 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Ağır kusurlara örnek,

3. Koltuklar kırık

Arabanın fiyatı kadar masrafı var

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
23 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Ağır kusurlara örnek,

3. Koltuklar kırık

Taşıyıcı travers salıncak mı. 

Renk daha sonra değişecek mi sizdeyken.

Koltuklar  yekpare mi çıkma koltuk olmaz mı

Frende sorunlu parça ne

Araç ne ama :) değer mi klasik sınıfında mı Tofaş tadında mı.

Uğraşıcan derseniz. Çekme belgeli çekici üzerinde transfer yaptırın. Satıcıdan muayene masrafı ve tadilatları düşün. Çok numune bir araç da tadilat masrafını sineye çekin devrini alın

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Açıkcası derdiniz az ise alın :) uğraşacak bir derdiniz olur.

• Beğen 5
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Niye gerçeği yerine örneklemeler veriyorsunuz ki. Diğer türlü olursa daha fazla yardımcı olunabilir. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

MTV borcu ve haciz olan bir araba muayeneye girebiliyor mu?

Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Alacağım hiç bir arabaya kapora vermem. Şimdiye kadar vermedim. Nasibimse zaten satılmaz bekler. Yazınızın birçok bölümünü daha iyi anlamak için 2 kere okudum. Ne kadar da hayalim olsa böyle alengirli işe girmezdim ben. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
17 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Satıcıyı ne kadar tanıyor, ne kadar güveniyorsun ?

Kısaca hiç tanımıyorum. O bana ne kadar güveniyorsa bende ona o kadar herhalde. :) 

11 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Niye gerçeği yerine örneklemeler veriyorsunuz ki. Diğer türlü olursa daha fazla yardımcı olunabilir. 

Sonuca etki edeceğini düşünmediğim için. Yoksa özel bir sebebi yok. Araç 76 model Opel Kadet.

11 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

MTV borcu ve haciz olan bir araba muayeneye girebiliyor mu?

Bunu bilmiyorum işte. Hiç başıma gelmedi.

3 dakika önce, Fırat Önal yazdı:

Alacağım hiç bir arabaya kapora vermem. Şimdiye kadar vermedim. Nasibimse zaten satılmaz bekler. Yazınızın birçok bölümünü daha iyi anlamak için 2 kere okudum. Ne kadar da hayalim olsa böyle alengirli işe girmezdim ben. 

Artık hayali gerçekleştirmek için önüme çıkan engellere dur demek istiyorum. Tabiri caizse yolun yarısına yaklaştım. Sonuçtaki beklentimi anlatabileceğim iki görsel ekleyeceğim birazdan. Eminim ki hak vereceksiniz bana da :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

ChevetteAmarelo01-1.jpg

Ulaşmak istediğim örnek sonuçlar. 

2 dakika önce, Sezgin Yılmaz yazdı:

50 100 tl ye muayneyi sadece ruhsat ile yapan aracılar var halen :)

Bir arkadaşım var muayenede diyordu. Şimdi parçalar oturuyor yerine. 

Her neyse yasal aracı istediğim plaka ile üzerime alabileyim de gerisi teferruat.

Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Hesaplı 67 fastback Mustang bulsam girerdim bu kadar derde. Piyango gibi düşünür bir bilet alırdım. 

Yazıyı okudukça darlandım. Araca sahip olunan yolun her köşesinde bir sıkıntı var. Yıpratır insanı...

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
28 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Söz valla ben almayacağım :)

Saim de araç toplayan biri olarak yıpratır diyorsa hesabı uzunca yapmak lazım, memur adamı konfor alanından sıkça dışarı çıkartır.

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Satıcıyla aranızda bir satış sözleşmesi yapıp, kapora vermeden arabayı gayrı resmi teslim alıp çekiciyle Çanakkale'ye getirseniz nasıl olur.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Şimdi, Saim Ulaş Yılmaz yazdı:

Hesaplı 67 fastback Mustang bulsam girerdim bu kadar derde. Piyango gibi düşünür bir bilet alırdım. 

Yazıyı okudukça darlandım. Araca sahip olunan yolun her köşesinde bir sıkıntı var. Yıpratır insanı...

Güzellik görecelidir. :) Elbette örneğinizdeki araca kimse hayır diyemez ama, 6 rakamlı meblağlara çıkmak gerekir en kötüsünden.

Almak yıpratır, almamak daha da yıpratıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mtv veya ceza borcu olan, sigortası olmayan araç muayeneye giremez.. 

Muayenesi ve sigortası olmayan, borcu olan araç satış yapılamaz.. 

Adamdan vekalet alıp, eline de biraz para verip arabayı alıp gelip, vekaleti iptal ettirmesin diye dua ederken aracı satışa hazırlayacaksın.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
3 dakika önce, Nihat Palolu yazdı:

Satıcıyla aranızda bir satış sözleşmesi yapıp, kapora vermeden arabayı gayrı resmi teslim alıp çekiciyle Çanakkale'ye getirseniz nasıl olur.

Yapı gereği hep en kötüsünü düşünmüşümdür. Zaten mevcutta muayenesi yok. İstanbul il sınırlarından çıkamadan bağlatırım o arabayı :D 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Adamdan vekalet alıp, eline de biraz para verip arabayı alıp gelip, vekaleti iptal ettirmesin diye dua ederken aracı satışa hazırlayacaksın.. 
Tek yontem bu.
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Şimdi, Mehmet Ozyurek yazdı:

Muayene için haczin bir önemi var mı peki? Kayıtlarda bir adet haciz de çıktı karşıma. Belki de adamın haberi yok. Ya da kayıt düşmeyi unuttu vergi dairesi.

Vekalet yoluna başvurmaktansa çekme belgesi ile geçici plaka almak daha mantıklı olmaz mı? Son çare olarak il içi ikamet değiştirip yeni plakaya başvursam nasıl olur?

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Bir saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Taşıyıcı travers salıncak mı. 

Renk daha sonra değişecek mi sizdeyken.

Koltuklar  yekpare mi çıkma koltuk olmaz mı

Frende sorunlu parça ne

Araç ne ama :) değer mi klasik sınıfında mı Tofaş tadında mı.

Uğraşıcan derseniz. Çekme belgeli çekici üzerinde transfer yaptırın. Satıcıdan muayene masrafı ve tadilatları düşün. Çok numune bir araç da tadilat masrafını sineye çekin devrini alın

Kusurları umurumda değil açıkçası. Yani sonuçta ruhsatta adım ve istediğim plaka olsun gerisi önemli değil.

Zaten tadilat kısmında en ufak vidasına kadar sökülecek.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...