İçeriğe Yönlendir

Bugün Ne Pişirsek?

Önder Özcan

Recommended Posts

Servet Aydın

Heç işim olmaz. Çıkarım kokoreç yerim gelirim de, neyse vazgeçtim 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Heç işim olmaz. Çıkarım kokoreç yerim gelirim de, neyse vazgeçtim 
Adam daha makarna diyo ya. Kadikoyde makarna tukkani var, gel de bi doyuralim seni
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
On 08.02.2019 at 17:15, Haşmet Güngör yazdı:

Madem konu açılmış, Aksakallı olarak  bize de laf düşer.

Her erkek yemek yapamaz , gariptir en ünlü aşçılar da erkektir. Erkeklerin yapacağı şeylerde var,  @Cem Dilmen sağlıklı besinleri yazmış bunları yaparak hanımınıza yardımcı olun.

Mesela Turşu ve yoğurt.  Ama? probiyotik. Her turşu probiyotik değildir. olması için Mayalı olması lazım.  Bende size anlatayım.Bunları tüketirseniz  mide sorunlarının azaldığına şahit olacaksınız.

Probiyotik Turşu. 

Her sebzeden olur sa da,  mevsim itibari ile  Lahana veya kırmızı lahana.

lahanaları ince kıyın   az bi kaya tuzuyla  hafif yoğurun.  bir gece beklesin.

ertesi gün, içine  abartmadan sarımsak ,kuru reyhan  veya dilediğiniz otlardan koyun (reyhan çok yakışır)  hat da bir kaç dilim ayva lezzetini artırır.  

kabın içine büyüklüğüne göre bir kaç nohut atın  bir tane poşet çay koyun (kıtır olması için)   büyüklüğüne göre  biraz mayalı hamuru bir tülbente koyarak koyun (ekmek de olur) sıkıca malzemeleri kaba yerleştirin . Üstüne, litre başı 2 yemek kaşığı kaya tuzu  eriterek hazırladığınız ,  önceden kaynatılmış beklemiş veya  yeni açılmış sudan,  40 dereceye kadar ılıtarak  tüm sebzeleri üstünü örtecek kadar  koyun. (tuzu abartmayın mayalanmayı engeller.  turşu olduktan sonrada ilave edebilirsiniz)  kap ve kapak arasında gaz çıkışı olacağından boşluk olmalı. Kapağı gevşek takarak, üstünü örtüp sıcak bir yere  koyun. 2. 3. günler kapağı açarak, gaz çıkışını rahatlatın. sonra sıkıca kapatarak  bekletin  1 hafta da yenmeye hazır olur. Hamur veya nohut da koymadan olur ama fermantasyon süreci çok uzun olur.

Piyasa turşuları asit,sirke limonla olduğundan faydalı iseler de probiyotik değillerdir. Mayalanan sebze raf ömrü uzun olmadığından, ticari işletmeler girmezler. Sirke ve imonla yapılan gibi de çıtır çıtır olmazlar ondan piyasada bulamazsınız. Bir hafta sonra soğuk bir yere almanız gerekir, balkona veya buzdolabına koyabilirsiniz.  1 aylık sürede tüketeceğiniz kadar yapın fazla dayanmaz. Kırmızı lahanayı tavsiye ederim hem daha çıtır oluyor hem B grubu vitaminleri fazla.

Yoğurt için ise  probiyotik mayalar marketlerde var. onları kullanarak yapın. Çiğ süt için kasmayın , ya fazla kaynatıp  yararlı bakterileri öldürürsünüz. Ya da tam sterilize edemezsiniz. Günlük pastorize sütler daha uygundur (uht sütlerden olmaz) katı olsun isterseniz,  litre başına 2-3 yemek kaşığı ,süt tozu ekleyebilirsiniz. (kahve kreması değil ).Nasıl yapıldığı net de bolcana var.

Bunları yaparak hanımınızın gözüne girin. Sağlığınız düzeldiği için de bana dua edin.

Abi elinize sağlık gayet güzel özetlemişsiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
On ‎08‎.‎02‎.‎2019 at 22:15, Hasan Karabekiroglu yazdı:

www.aksamnepisireceginibilmeyenler.com açalım oradan bakarız..

Nefisyemektarifleri.com var

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
47 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Nefisyemektarifleri.com var

Kadınlar onları biliyor abicim, amaç başka. Sana o soruyu sorup köşeye sıkıştıracak, sen farketmez diyecen, bi kötü hissettirecek.

"Ben onu düşünüp ne istersin diye soruyorum, o bana förkötmöz diyo.." :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
20 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Kadınlar onları biliyor abicim, amaç başka. Sana o soruyu sorup köşeye sıkıştıracak, sen farketmez diyecen, bi kötü hissettirecek.

"Ben onu düşünüp ne istersin diye soruyorum, o bana förkötmöz diyo.." :)

Abi yıllarca aynı şeyi savundum. Çok güzel tespit. Kesinlikle amaç bu yoksa ne pişireceğini öğrenebileceğin çok fazla yer var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Dünden beri sadece çorba... Önümüzdeki iki gün boyunca da çorbaya devam.

((Gömülü yirmilik diş çektiren Azad))

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Dün ben işteyken ve evde pek bir şey yokken yapmış yakıştırmış. Buzluktan domates çıkartıp çorba yapmış. Yine buzluktaki karnıyarıkları pişirmiş. Yanına bir de bulgur pilavı yapmış. Ben de bahçeden yeşil soğan sökmüştüm mis gibi öğün oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
23 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Sen burada takılma artık abi. Bu saatten sonra seni Nusret'in arayıp abicim akşama ne istersin falan demesi lazım.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
10 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Sen burada takılma artık abi. Bu saatten sonra seni Nusret'in arayıp abicim akşama ne istersin falan demesi lazım.

Kapalıçarşıda ( Sandal Bedesteninde [çarşı içinde kapalıçarşı] )  şube açtı Nusret, biliyon di mi :) Hergün kendisi bizzat uğruyor.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
(düzenlendi)

Bi arkadaşın hanımı bugün hastaymış. O da girmiş mutfağa dolabı açmış bakmış karnabahar, brokoli çok az da kabak var. Hımmm demiş kolları sıvamış.

karnabahar brokoliyi biraz haşladım.. aa şey haşlamış.

bir kaba 2 patates 1 kabak rendelemiş, soğan, dereotu, maydonoz doğramış.

6 kaşık un, hamur kabartma tozu koymuş. 4 yumurta kırmış. haşlanmış malzemeleri ezip hepsini karıştırmış.

Üstüne az yağ dökmüş, tuzunu biberini de unutmamış..

Kaşık yardımıyla tepsiye dizip 200 derecede fırında kızarana kadar pişirmiş harika olmuş. Kendisi söyledi. 🤪

f01ba01f12b.jpeg

3f0eefc3265.jpeg

tarihinde Emre Şimşek tarafından düzenlendi
Hamur kabartma tozu
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
4 saat önce, Emre Şimşek yazdı:
Bi arkadaşın hanımı bugün hastaymış. O da girmiş mutfağa dolabı açmış bakmış karnabahar, brokoli çok az da kabak var. Hımmm demiş kolları sıvamış.
karnabahar brokoliyi biraz haşladım.. aa şey haşlamış.
bir kaba 2 patates 1 kabak rendelemiş, soğan, dereotu, maydonoz doğramış.
6 kaşık un, 4 yumurta kırmış, haşlanmış malzemeleri ezip hepsini karıştırmış.
Üstüne az yağ dökmüş, tuzunu biberini de unutmamış..
Kaşık yardımıyla tepsiye dizip 200 derecede fırında kızarana kadar pişirmiş harika olmuş. Kendisi söyledi.

Arkadaşının ellerine sağlık, maşallah baya becerikliymiş. Bizden de selam söyle [emoji16]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
16 dakika önce, Remzi Karaca yazdı:

Arkadaşının ellerine sağlık, maşallah baya becerikliymiş. Bizden de selam söyle emoji16.png

Fırında iyidir kendileri 🤓

15 dakika önce, Serkan Karadağ yazdı:

Karışık mücver olmuş. 

Adını Poçi koydum 😁

minyonlar filminde geçiyordu 😂

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Bazen bizim bir arkadaş da benzer durumlarda benzer şeyler yapabiliyor, ya da çırağa yaptırıyor :blush:

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
  • 4 hafta sonra...
Önder Özcan

Az önce evden telefon geldi. Akşama ne istersin diye, cevap veremedim sustum. Ne isterim?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

köfte+ayran 👶

Mehmet Ozyurek yazdı:

Kılıbıklar. emoji23.pngemoji23.png

1.5 yıl kimse girmemiş konuya ya :rofl:

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer
Önder Özcan yazdı:

Az önce evden telefon geldi. Akşama ne istersin diye, cevap veremedim sustum. Ne isterim?

caglar abinin dedigi gibi kofte istersin, yanina guzel tane tane pilav istersin. yogurt salata -yanina az corba- geldiginde cok seversin 😂

sen bana gun gun ne yedigini soylesen super dengeli yemekler bulurum.. 😂

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Çağlar Bayur yazdı:

köfte+ayran 👶

1.5 yıl kimse girmemiş konuya ya :rofl:

Köfteyi çok yakın zamanda yedik :)

Furkan Sumer yazdı:

caglar abinin dedigi gibi kofte istersin, yanina guzel tane tane pilav istersin. yogurt salata -yanina az corba- geldiginde cok seversin 😂

sen bana gun gun ne yedigini soylesen super dengeli yemekler bulurum.. 😂

Bütün bunların hepsini (ya da hepsinden) 1 öğünde mi yiyeceğim 🤣

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Köfte+ayran artık hep gözlerimizi yaşartacak. Unutmayız inşallah. 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Bana az evvel deklare edildi içli köfte yapmam hususu, inşallah eve gidince yapacağım.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

abi genelde salatasiyla falan 3-4 cesit cikariyorum yaptigimda. kofteyi ya da etli yemegi bugunlerde yediyseniz sebze agirlikli yapabilirsiniz. Yarim tavuk gogsu koyup, kapya biberli, mantar sote olabilir. 

yine sebzeli firin yemegi olabilir. agirlik tavukta ya da patateste olur. yanina ufak bi pilav.

pilav sadece pirinc olarak gelmesin aklina..eristeli bulgur olabilir, kuskus olabilir..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bana az evvel deklare edildi içli köfte yapmam hususu, inşallah eve gidince yapacağım.

Evde kokoreç yapan adamsın sen.
İçli köftenin lafı mı olur
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...