İçeriğe Yönlendir

Yeni Egea Elektrikli Su Pompası

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
(düzenlendi)

Merhaba 

Bu gün Egea 1,4 benzinli mirror showrooma geldi. Üstündeki kayış sistemi değiştirilimiş, Gördüğüm kadar ile motorun su pompası elektrikli olmuş. Akü ise 50ah bir akü. Çektiğim resimler aşağidadir. Elektrikli su pompası motordan bağımsız çalışacağından  sogutmanın daha başarılı olcağını düşünüyorum.. Sizce bu durum tekere geden moor gücünün artmasını sağlarmı?

WqXWON.jpg

36O24r.jpg

RrgE5a.jpg

Buda örenek bir çalışma animasyonu

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bence de. sonuçta alternatöre binen yük teoride aynı olacak. hatta aksine elektrik motorunun kendi verimi nedeniyle kayıp olmuş olacak. sonuçta su pompası sürekli çalışması gereken bir şey. klima kompresörü gibi değil. yada direksiyon hidrolik pompası gibi. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Yalniz hava durumuna gore pompanin hizi degiskenlik gostericek. Sicakligi sabit tutmak kolaylasicak. Frenle depolanan enerji su pompasina gonderilecek. Soguk havada yada sabit hizda motordan bagimsiz calismasi faydali olur. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

yani... gereksiz bir çalışma bana göre. onun yerine devreye girip çıkabilen bir alternatör koymak daha doğru olur herhalde. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Olay verim. Motor yüksek ısıda iken stop edildi, elektrikli devirdaim çalışmaya devam ediyor ve motor bloğunu uygun ısıya çekiyor. Vw yıllardır kullanır transporter araçlarında. 

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bu arabanın dur kalk trafikte güneşin altında, klima açıldığında yaşananları bir düşünün. Elektrik motoru tam hız döner, soğutma en yüksek düzeyde sağlanır :) Benim araba yazın sıcağında dur kalk trafikte sık sık fan acardı :) 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bugün elektrik destekli direksiyonlar bile yüksek hızda elektriği kesiyor ki, verim alınabilsin, tasarruf olsun. Bence mantıklı olmuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bence arabanın motorunu komple elektrikli yapmalılar. benzinli jeneratör elektriği üretmeli. pejo 3008 de böyleydi ama o araç tutmadı.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
9 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

bence arabanın motorunu komple elektrikli yapmalılar. benzinli jeneratör elektriği üretmeli. pejo 3008 de böyleydi ama o araç tutmadı.

DS5 4x4 benzer sistem 

Yorum bağlantısı
Bekir Memur

Termostata gerek kalmadı ozaman sonuçta istenildiği zaman elektrik ile durup-çalışan bir pompa var 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Komple elektriğe çevirseler ya şu aracı, baksana dobloyu bile yapmışlar 200 km menzilli.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
21 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Elektrik motorunun ömrü kısa olmaz mı acaba?

Teslayı düşünelim.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Teslayı düşünelim.
Basit mükemmeldir demiş ya adam , öyle düşündüm
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
32 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Olsun... Arabanın garantisi bitene kadar dayanır ondan sonrası ilgilendirmiyor zaten. :) 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Silecek motorunuz ne kadar bozuluyorsa, bu elektrik motoruda okadar bozulur. O motor omrunu doldurur ama elektrik motoru kolay kolay bozulmaz. Babamin matkabi var 28 yaşinda alet.  Aşiri titreşime maruz kaliyor. Toz toprak cekiyor icine.. :)

Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

98-2000 arası Cadillac'lardaki su soğutmalı alternatör olayı geldi aklıma.

Suyun ve elektriğin karışmasını sevemiyorum nedense.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
4 saat önce, Bekir Memur yazdı:

Termostata gerek kalmadı ozaman sonuçta istenildiği zaman elektrik ile durup-çalışan bir pompa var 

Olmaz. Stabil ısıyı ayatlayamaz motor 

4 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Brusless motorlar 

3 saat önce, Saim Ulaş Yılmaz yazdı:

98-2000 arası Cadillac'lardaki su soğutmalı alternatör olayı geldi aklıma.

Suyun ve elektriğin karışmasını sevemiyorum nedense.

4 volt motor soyun içinde çalışsa da birşey olmaz. 

4 saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Komple elektriğe çevirseler ya şu aracı, baksana dobloyu bile yapmışlar 200 km menzilli.

Jettayı getir. 500km garanti 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
8 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Jettayı getir. 500km garanti 

Kaç avro alayım yanıma ?

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

10 binde malzemesi tutar, 30 bin avro.. yalnız Elon cuğumu aradım boş ver yapmaya ben sana vereyim Model 3 hemde 4 çeker dedi

image.thumb.png.4e408640c9a1b4fff6fe4e015f4b1eab.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...