İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Dışarıdaki Havanın İçeri Üflenmesi Sorunu

Berat Ad

Recommended Posts

Berat Ad

Merhaba arkadaşlar, 1998 model ford fiestam var. 

Aracın kolarifer sistemi dışarıdaki havayı içeri üflüyor. Bu nedenle arabanın içi bir türlü ısınmadığı gibi uzun yolda giderken ön camın oradan soğuk hava geliyor. Kış koşullarında oldukça üşütüyor insanı.  Dışarıdaki piş kokuların arabanın içine dolması da ayrı bir dert. 

Kaloriferin,  İçerideki havayı ısıtıp tekrar içeri üflemesini nasıl sağlayabilirim ? 

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kalorifer ayarı sıcakta olduğu halde içeri "fan kapalıyken de olsa" soğuk hava giriyorsa, ya musluğunuz arızalı ya da kontrol paneliniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Yani içerideki ayarları düzgün yapmanıza rağmen aynı şekilde soğuk hava geliyor doğru mu anladım?

Mesela dışarıdan hava gelse bile sıcağa getirdiğinizde hava sıcak gelmeli, ya da dışarıdan hava akışını komple kapatabiliyor olmalıydı tek düğmeyle. Eğer iki durumda da soğuk gelmeye devam ediyorsa içeride birden fazla yer bozuk demektir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

İçeri dışarı hava sirkülasyonu yapan küçük bi kol olması lazım değilmi ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Kronik problem. Bir kış boyu araçta bere ile seyahat etmiştim.

Siz sıcağa getiriyorsunuz ama musluk sıcağa geçiş yapamıyor. Çıkmasına bakacaksınız yada yurtdışından 15-20 euro civarına klima kontrol paneli bakabilirsiniz.

Pis kokular için tamamen engellemez ama karbonlu polen filtresi alırsanız biraz rahat edersiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Berat Ad
On 08.02.2019 at 22:18, Hasan Karabekiroglu yazdı:

İçeri dışarı hava sirkülasyonu yapan küçük bi kol olması lazım değilmi ?

İşte böyle bir kol yok sanırım varsa da ben bilmiyorum 🤷‍♂️ 

On 08.02.2019 at 22:15, Sani Gerşon yazdı:

Kalorifer ayarı sıcakta olduğu halde içeri "fan kapalıyken de olsa" soğuk hava giriyorsa, ya musluğunuz arızalı ya da kontrol paneliniz.

Sanırım araçta musluğu iptal etmişler. Musluk yok yani. Ayarı sıcak da yapsam soğuk da yapsam fark etmiyor. Arabayla 80+ hızla giderken şoför tarafından soğuk hava geliyor. Fan kapalı olsa bile rüzgar basıncı nedeniyle soğuk hava geliyor. 

Yorum bağlantısı
Berat Ad
On 08.02.2019 at 22:16, Emre Şimşek yazdı:

Yani içerideki ayarları düzgün yapmanıza rağmen aynı şekilde soğuk hava geliyor doğru mu anladım?

Mesela dışarıdan hava gelse bile sıcağa getirdiğinizde hava sıcak gelmeli, ya da dışarıdan hava akışını komple kapatabiliyor olmalıydı tek düğmeyle. Eğer iki durumda da soğuk gelmeye devam ediyorsa içeride birden fazla yer bozuk demektir. 

Araçta musluk sökülmüş. Panel Sıcak ayarlı, fan kapalı fakat arabayla hızlı giderken ön cam sağ taraftan ılık, sol taraftan soğuk hava üflüyor. 

On 08.02.2019 at 22:40, Saim Ulaş Yılmaz yazdı:

Kronik problem. Bir kış boyu araçta bere ile seyahat etmiştim.

Siz sıcağa getiriyorsunuz ama musluk sıcağa geçiş yapamıyor. Çıkmasına bakacaksınız yada yurtdışından 15-20 euro civarına klima kontrol paneli bakabilirsiniz.

Pis kokular için tamamen engellemez ama karbonlu polen filtresi alırsanız biraz rahat edersiniz.

Musluk yok, sökülmüş. Fan kapalıyken arabayla hızlı gidince sol taraftan soğuk hava üflüyor. Rüzgar basıncı nedeniyle ön camdan soğuk hava geliyor. Bunu nasıl engelleyebilirim 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Musluk olmadığı için her şey normal. Musluk alınıp takılacak, durum düzelecek.

Ya da kalorifer boruları direkt bağlanacak, sürekli sıcak gelecek bu durumda da.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 saat önce, Berat Ad yazdı:

ön cam sağ taraftan ılık, sol taraftan soğuk hava üflüyor. 

sizin kalorfier peteği de tıkalı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Berat Ad
2 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Musluk olmadığı için her şey normal. Musluk alınıp takılacak, durum düzelecek.

Ya da kalorifer boruları direkt bağlanacak, sürekli sıcak gelecek bu durumda da.

ben şunu merak ediyorum, kalorifer kapalı, ayar sıcakta iken 100 km hızla gidince rüzgar basıncı nedeniyle ön camlardan soğuk hava geliyor. yazın ise sıcak hava geliyor. ben bu havanın gelmesini istemiyorum. bazı araçlarda ''aracın içindeki havayı içeri üfleme'' ve ''dışarıdaki havayı içeri üfleme'' seçenekleri mevcut. 1998 model ford fiesta da böyle bir imkanımız var mı?

1 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

sizin kalorfier peteği de tıkalı

evet biliyorum :( 

ama dışarıdan aracın içerisine hava üfleme olayını engelleyebilirsem önemsiz bir sorun olacak benim için. 

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Kalorifer peteğini yaptırın. Rüzgarla içeri giren hava sıcak olsun. Hem kalorifer açmadan arabanın içi ılık olsun hemde taze hava girsin ? Dış havayı engellerseniz bu sefer buğu probleminiz başlar ve uzun yolda aracın içi havasız kalır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
40 dakika önce, Berat Ad yazdı:

bazı araçlarda ''aracın içindeki havayı içeri üfleme'' ve ''dışarıdaki havayı içeri üfleme'' seçenekleri mevcut. 1998 model ford fiesta da böyle bir imkanımız var mı?

Klimanız var ise, iç sirkulasyon düğmeniz de vardır. Onu çalıştırabilirsiniz lakin, bu sefer oksijen azalır araç içinde, baş ağrısı yapar. Kışın buğu da cabası.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...