İçeriğe Yönlendir

Telefonların Radyasyon Değerleri

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Merhaba

Arada bir radyasyon değerleri tabloları yayınlanır. Bunu genellikler amerikan firmaları çinli rakiplerini tüketici gözünde yermek için yapar.

GSM/3-4-5G telefonlar  klasik olarak 10 ayrı güç seviyesinde çalışır. Bu seviye sizin kuleye uzaklığınıza göre telefon tarafından otomatik olarak ayarlanır. Yani kuleye yakın iseniz telefonunuz düşük güçte yayın yapar ve iletişimi sağlar. Köyde dağda bodrumda vb iseniz hem alıcı  hassasiyeti hem verici gücünün yüksek olması ile daha kusursuz iletişim sağlanabilir. Bunda anten tasarımı da rol oynar ve yayılan enerjinin yükselmesini sağlar. Bazen öyle yerlerde "ula şarzım ne çabuk bitti" bu nedenle dersiniz. 

Ne var ki radyasyon ölçüm değerleri SAR telefonların bu en yüksek kademede iken yayabildikleri gücü esas alır. Bu nedenle bodrumda dağda iyi konuşan telefonlar kötü puan alır. Oysa bu telefonlar günlük şehir kullanımında bu değerlerde zaten çalışmaz. Bu değerlere kötü koşullarda çalışabilmek için çıkarlar.  Alcatel, Motorola, Huawei, Xiaomi gibi telefonların (eski telsizcilerin) bu nedenle SAR değerleri yüksek çıkar.

Bu dolaba gelmeyiniz. Yalanlara inanmayınız. SAR değeri yüksek telefon radyasyonu çok demek değildir. Çok yüksek değere çıkma kapasitesi var demektir. Bir pazarlama savaşıdır. Altyapısı iyi ülkelerin fakirlerin telefonuna karşı açtığı savaştır. Gönül rahatlığı iel XIAOMI A1 alabilirsiniz üstelik iyi çekeceği aşikardır.

Haber linki:

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/bilim_ve_teknoloji/1239732/En_yuksek_radyasyon_seviyesine_sahip_akilli_telefonlar_aciklandi.html

RADYOSYON.jpg

• Beğen 9
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evet bi yerde daha okumuştum. Sar değeri yüksek olan telefonlar iyi çekiyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

NOT:

Şu video da ilginç.

IPHONE varsa *3001#12345#*  basıp sinyal izleme moduna geçerek yakındaki kulelerden ne kadar sinyal alıyoruz görebiliyoruz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
5 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Baz istasyonlarla ilgili yorumun nedir Mehmet hocam

ne kadar çok olurlarsa o kadar iyi sonuç alınır ve radyasyon düşer. Çünkü baz istasyonu uzaksa telefonun asıl çok radyasyon yayar. 

Yeni gelecek olan 5G yapısında çok daha fazla ve çok daha az güçte baz istasyonları olacak. Evdeki 5GHZ wifi ağı gibi olacak.kısa mesafe yüksek kapasite düşük güç

Baz istasyonuna 10-15 metre yakında oturmuyorsan sorun yok. Altında oturuyorsan yine sorun yok. altına gelmez.

Cep telefonu öncesi kullandığım iki telefonum var. Koca telsiz gibi ve 1 küsur metre anteni var. 10 km'den konuşur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Şimdi, Servet Aydın yazdı:

337 sanırım 1 watt idi 

Etrafta anfi felan bırakmaz.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

7.2 volt ile 800 mhz TV vericisi yapmıştım. 50mw giriş yetiyor 

Harmonik düşük. Parazit olmuyor 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Şimdi, Servet Aydın yazdı:

7.2 volt ile 800 mhz TV vericisi yapmıştım. 50mw giriş yetiyor 

Harmonik düşük. Parazit olmuyor 

Yurt arkadaşım kesmeşeker kutusuna verici yapardı. Lehim de kullanmaz transistörleri kartona batırır arkasına bakır tel dolardı. izini kaybettim en son 15 sene önce cep telefonu tamir ediyordu.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
2 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Yurt arkadaşım kesmeşeker kutusuna verici yapardı. Lehim de kullanmaz transistörleri kartona batırır arkasına bakır tel dolardı. izini kaybettim en son 15 sene önce cep telefonu tamir ediyordu.

Onu yapmayan elektronikçi mesleği öğrendim demesin. Hele uzay montaj. En sevdiğim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Onu yapmayan elektronikçi mesleği öğrendim demesin. Hele uzay montaj. En sevdiğim 

Radyo sinyali denemek için 5 km yürümüştü abim, Gece yarısı.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yani şimdi ipone 8 , 7 den daha mı az çekiyor? dağ başında uzaksak vericiye

19 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

bir bilgi lazım doğru mu değil mi , ulaşamadım, rivayet: pil yok enerji yok, radyo dinlerlermiş?

17 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

ilgili bir kitap var dı sanki?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
2 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

yani şimdi ipone 8 , 7 den daha mı az çekiyor? dağ başında uzaksak vericiye

bir bilgi lazım doğru mu değil mi , ulaşamadım, rivayet: pil yok enerji yok, radyo dinlerlermiş?

ilgili bir kitap var dı sanki?

Yapılır tabi. Ama orta dalga radyo. Diyot bobin..

Hatta jilet ve kurşunkalemle de oluyor. 

dur devresini bulayım sana. Gece arapları  dinlersin.

Bu aşağıdaki de jiletli:

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Şebeke çekim problemi yoksa bu maksimum sar değerinin bir tehlikesi yok. Ama ne bileyim, telefonun zor çektiği bir yerdeysek o zaman sıkıntı var demektir değil mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
1 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Şebeke çekim problemi yoksa bu maksimum sar değerinin bir tehlikesi yok. Ama ne bileyim, telefonun zor çektiği bir yerdeysek o zaman sıkıntı var demektir değil mi?

Kulağınıza götürmeden konuşun öyle yerlerde. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Diyodun germanyum olması gerekir. Daha düşük voltaj ile aktif olur. Ve hatta ilk nesil hi fi anfiler ya lambalı ki hala rakibi yoktur ses kalitesi olarak, yarı iletken olarakta yine germanyum kullanılırdı. Mosfet transistör ile yarı iletken, lamba ile aşık atar seviyeye yaklaştı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
30 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

kurşunkalemle de oluyor. 

aradığım o Mw

videolar var da açık seçik durum izahı yok

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Bende 0,10 değeri var diye, birgün toplarım ümidiyle 2 tane StarTac almıştım. Boşuna aramışım. 

Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş
Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Bizim 60 lı yıllarda lambalı radyomuz vardı. Babam öğretmendi köylerde çalışırdı, tabii elektrik yoktu. Koskoca bir pil ve küçük pillerden oluşan bir batarya ile çalışırdı Çağlar bey. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek

ne kadar çok olurlarsa o kadar iyi sonuç alınır ve radyasyon düşer. Çünkü baz istasyonu uzaksa telefonun asıl çok radyasyon yayar. 
Yeni gelecek olan 5G yapısında çok daha fazla ve çok daha az güçte baz istasyonları olacak. Evdeki 5GHZ wifi ağı gibi olacak.kısa mesafe yüksek kapasite düşük güç
Baz istasyonuna 10-15 metre yakında oturmuyorsan sorun yok. Altında oturuyorsan yine sorun yok. altına gelmez.
Cep telefonu öncesi kullandığım iki telefonum var. Koca telsiz gibi ve 1 küsur metre anteni var. 10 km'den konuşur.

Etkili alanlarda az enerji kullandıkları için Baz istasyonunun tam altı sorunsuz olduğunu kurslarda öğrenmiştim; kapsama alanlarınından çıkasıya kadar zararları artıyor. Verdiğiniz bilgiler çok çok önemli.
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
8 saat önce, Hüseyin Maviş yazdı:

Bizim 60 lı yıllarda lambalı radyomuz vardı. Babam öğretmendi köylerde çalışırdı, tabii elektrik yoktu. Koskoca bir pil ve küçük pillerden oluşan bir batarya ile çalışırdı Çağlar bey. 

Hoparlör olması için anfi şart. pilsiz olmaz tabi o boydakiler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...