İçeriğe Yönlendir

Ruhsatta Otomobil, Vergide Panelvan

Zekai KARATAŞ

Recommended Posts

Zekai KARATAŞ

Arkadaşlar herkese merhaba..

Daha önce belki bu platformda dile getirilmiş olabilir ama ben göremedim.

2006 model 1.5 dCi  Renault Kangoo kullanıcısıyım;

Cinsi: Otomobil

Kullanım Amacı: Yolcu Nakli-Hususi

şeklinde ruhsat kaydı var.

Ayrıca 2 yılda bir muayenesi var ve muayenede de 5 koltuklu/Yolcu Nakli/Hususi şeklinde.

Ancak vergi dairesinde araç panelvan olarak görünüyor ve MTV olarak da buna göre ödeme yapıyorum.

Şimdi; ben emniyet trafikten alacağım bir belge ve ruhsatla vergi dairesinde düzelttirme yapabilir miyim?

Vereceğiniz değerli bilgiler için şimdiden teşekkür eder, kazasız günler dilerim..

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Alıntıdır;

Kesin doğrusu şudur; 

Araç ruhsatında kapalı kasa kamyonet yazıyor ise; hususi yada ticari yazmasının hiçbir farkı yoktur. Kapalı kasa kamyonet yazanların hepsi için aşağıdakiler geçerlidir. 

-Hız sınırı 80 km +%10 limit aşımı = 88 km max hız. 

-Muayene her sene. 

-ÖTV si %10 olanlarda Kapalı kasa kamyonet; Çift sıra koltuk ve Camlı Van ibareleri olur. Vergisi Panelvan türünde ödenir. 

ÖTV si %4 olanlarda Kapalı Kasa Kamyonet yazar. Çift sıra koltuk ibaresi ve Camlı Van ibaresi olmaz. Eğer bu araçlara sonradan koltuk konulmuşsa ve camlar açılmışsa muayeneden geçemez. Ayrıca cezası var. Vergisi Kamyon Kamyonet türünde ödenir. 

-Araçların şahıs yada şirket adına kayıtlı olması farketmez.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Sizin aracınız normalde kamyonetmi yoksa otomabilmi? İlk önce onu öğrenmek lazım Ruhsatta yanlış düzenlenmiş olabilir(örneklerini gördük) vergi dairesindede

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
Bir saat önce, Cihat Küçükay yazdı:

Alıntıdır;

Kesin doğrusu şudur; 

Araç ruhsatında kapalı kasa kamyonet yazıyor ise; hususi yada ticari yazmasının hiçbir farkı yoktur. Kapalı kasa kamyonet yazanların hepsi için aşağıdakiler geçerlidir. 

-Hız sınırı 80 km +%10 limit aşımı = 88 km max hız. 

-Muayene her sene. 

-ÖTV si %10 olanlarda Kapalı kasa kamyonet; Çift sıra koltuk ve Camlı Van ibareleri olur. Vergisi Panelvan türünde ödenir. 

ÖTV si %4 olanlarda Kapalı Kasa Kamyonet yazar. Çift sıra koltuk ibaresi ve Camlı Van ibaresi olmaz. Eğer bu araçlara sonradan koltuk konulmuşsa ve camlar açılmışsa muayeneden geçemez. Ayrıca cezası var. Vergisi Kamyon Kamyonet türünde ödenir. 

-Araçların şahıs yada şirket adına kayıtlı olması farketmez.

hız sınırına takıldım bizde kangoo kullanıcısıyız ,ruhsatta kamyonet geçiyor duble yolda 100km otobanda 110km çift yönlü yolda 90km değilmi hız limitleri? ki bu hız limitlerine uyarak çok radardan geçtim sıkıntısız...

Yorum bağlantısı
Zekai KARATAŞ
Bir saat önce, Uğur Kamil yazdı:

Sizin aracınız normalde kamyonetmi yoksa otomabilmi? İlk önce onu öğrenmek lazım Ruhsatta yanlış düzenlenmiş olabilir(örneklerini gördük) vergi dairesindede

Otomobil..

Araç ruhsatında herhangi bir şekilde kamyonet ibaresi bulunmuyor. 

Cinsi: Otomobil

Kullanım Amacı: Yolcu Nakli -HUSUSİ-

Tam bu şekilde.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Kangolar Kamyonet ve otomabil olarak alınabiliyor. %100 ruhsat doğrudur diye bir kural yok. onuda hazırlayan ordakı görevlinin 2 yanlış tıklamasına bakar.
Sigorta evrağında ne yazıyor? Birde trafikte nasıl kayıtlı araç ona bakın. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ruhsat doğru kabul edilir.. 

Vergi dairesindeki memur kangoyu görünce ezbere kamyonet olarak girmiş sisteme.. 

Ruhsat fotokopisi ile gidin düzeltirler.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...