İçeriğe Yönlendir

Jetta - 1.6 Rölantide Silkeleme Benzeri Durum

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Doğan Arşiray
(düzenlendi)

Araç yeniyken de bu vardı. Şimdi 86 bin km de. Işıkta bekliyorum, 1 dk lık ışıkta belirsiz zamanlarda, belki sadece iki kere, hafif bir tekleme hissi oluyor. Kalıcı bir şey değil. Yanık valfli 70 HP LPG li Fiat Linea gibi bir şey. LPG filan da yok. Bu gün sıcak motorda ikinci seferde marş aldı. acaba diyorum krank pozisyon sensörümü sorunlu uzun süredir. Gaza bastığım sürece sorun yok. Tüketim de normal hatta düşük. Uzun yolda 5.2 litre benzin yakıyor. 3 yolce ve bagaj ile.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Fsi degil. Ne kodlu motor bilmiyorum. Basinca gitmeyen birsey iste. Alt deviri de zayif. Ama sessiz ve az yakiyor.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Düz 1.6 ise SR motordur. Motor kodunu bilmem de eski AKL tabanlı olanlardan FSI değilse. Alt devir zayıf oluyor. O normal.

Sıcak havada, sıcak motorda veya gün içerisindeki sonraki çalışmalarda marş sıkıntılı ise ya krank sensörü ya da hararet müşirinde problem vardır. Ama anlık titremeyi neden yapar bilemedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Maden

MPI denen 102 beygirlik motor. Octavia'da üç sene jetta'da beş sene aynı motorlu araçları kullandım. Her iki araçta da dediğiniz titreşim vardı.  Usta bu motorun genelinde var bu demişti. 8 valf sağlam motor ama performans hiç iyi değil. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
2500 devir gelince birden canlaniyor. Sanki biri dugmeyi acarmis gibi.
Bu sorunu hava akismetre yapabilir. Ariza isigi vermez.

Testini ise su sekilde yaparsin. Rolantide calisirken akismetrenin fisini cek. Aracin tepkisinde degisme varsa saglamdir, yoksa bozuktur.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Testini ise su sekilde yaparsin. Rolantide calisirken akismetrenin fisini cek. Aracin tepkisinde degisme varsa saglamdir, yoksa bozuktur.
Aynı motora sahip leon var bizde. 2700 devirde birden şahlanıyor. Map sensörünü temizledim. Ancak maf yok diye biliyorum ben? Baktım göremedim
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Aynı motora sahip leon var bizde. 2700 devirde birden şahlanıyor. Map sensörünü temizledim. Ancak maf yok diye biliyorum ben? Baktım göremedim
Hava filtre hortumunda bagli olmasi lazim.
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek
Hava filtre hortumunda bagli olmasi lazim.
Evet ama yok. Düz boru. Hava filtresi ve boğaz kelebeği arasındaki boru. Bildiğim kadarıyla map olunca maf olmuyor. Mapı temizledim bi değişiklik olmadı. Belkide değiştirmek gerek ancak bir problem görünmüyor araçta
Yorum bağlantısı
Mustafa Gökmen

1.6 bse motorların hepsi o silkelemeyi,kendi kendine boşta iken gaz vermeyi yapıyor.Servisi  normal diyor.Aynı motora sahip octaviamı 190 binde sattım.şu an kullandığım 100 bin oldu, ikiside aynı olayı yapıyordu.Performansa,yakıta vs hiç bir şeye zararı yok.

Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Bu klapeler 3500 devir gibi bağlı olduğu vakum ünitesi nin hareketi ile havayı motora daha kısa mesafe den yollayıp yüksek devirde motoru canlı tutar3d581b56f2e9db49195e944d33932e57.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Evet ama yok. Düz boru. Hava filtresi ve boğaz kelebeği arasındaki boru. Bildiğim kadarıyla map olunca maf olmuyor. Mapı temizledim bi değişiklik olmadı. Belkide değiştirmek gerek ancak bir problem görünmüyor araçta
Akl motorda vardi akismetre? Bunda olmamasi garip geldi.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
On 15.02.2019 at 00:01, Yasin Mümin Şimşek yazdı:
On 14.02.2019 at 20:54, Metin Akbal yazdı:

Tamamen oyle davraniyor bu arac da.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...