İçeriğe Yönlendir

Android'i Sevemiyorum

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Çağlar Bayur
3 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Bunu duymadım. Varsa detayı bilelim de önlemimizi alalım. iCloud şifresi vs ise kullanıcı zaafiyeti. 

defalarca oldu

mesela:

https://www.haberturk.com/ekonomi/teknoloji/haber/1523877-binlerce-apple-kullanici-bilgisi-calindi#

elma firmasının data base inden de uçurmuşlukkları vardı

http://www.milliyet.com.tr/milyonlarca-icloud-hesabinin-teknoloji-haber-2419136/

3. parti yazılımları heryerden çalar, işletim sistemine bakmaz

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Güvenlik sorunları tüm dünyanın başında var zaten. Hepsi bir şekilde bu konularda sorun yaşadı yaşıyor.

Ancak açık ve net: iOS, Android’den daha güvenli. :) 

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
21 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Geri tuşu kasada değil de ekranda olan androidler de beni sinir ediyor.. 

Android telefon alırken geri tuşu kasada olanları seçiyorum özellikle.. 

İnanın tamamen alışkanlık meselesi.. 

uzun yıllar android kullanmış ve yapısını biliyor olmama rağmen.. Aynı şeyleri ben de androidde yaşıyorum şimdi.. 

Aradığımı bulamıyorum, istediğimi yapamıyorum ve sessizce bırakıyorum yerine.. 

İşte bunu anlamıyorum.. 

Sizi tatile falan mı çıkarıyor. Sabah işe mi göndermiyor.. Allah aşkına ne yapıyorsunuz siz androidlerle.. 

2 yılı geçti.. iphone kullanıyorum.. 

Ulen keşke andoid olsaydı bak şunu yapamadım dediğim hiç bir şey yok.. ha yapılamayanlar var elbet.. Ama benim ihtiyaç duyup da yapamadığım hiç bir şey yok. Sürekli de elimde günde 10 saat falan kullanıyorumdur.. 

Bu saçmalıkların hiç birisinin alışkanlıkla ilgisi yok. Alışıyor olmanız gerçeği değiştirmiyor. Kötü, kullanışsız olan bişey halen kötü ve kullanışsız.
Siz bunu itiraf edemiyorsunuz. 

Bu mesajımın yeri burası değil ayfonun saçmalıkları konusunda olması gerekiyor ama, 

Çok basit bişey yapmaya çalışıyorum : Dosya transferi, mp3 ya da mp4.
Bunu şimdi bi dene bakalım o zaman her şeyi yapabiliyorum diyebilecek misin ? Ne kadar sürdüğünü ve neler yaptığını da adım adım yazar mısın ?
ayfon ya da aypede bir dosya atabilmek tam olarak bir ızdırap bir işkence. Bunu daha önce de anlattım, itunes ile ilgili.
Ne BT'u bir yere bağlanır, ne kabloyla bağlayıp bi şey beğendirebilirsin. Bir mp3 atmak için itunes kurup kırk takla atman gerekiyor. Neden ???

ios İnsanı akılsız olmaya zorluyo resmen, bu kadar basit bir işlem bu kadar zor olmamalı. Kompakt fotoğraf makinem ve kask kameram bile wifi üzerinden içeriğini bir kaç saniye içinde istediğin cihaza aktarabiliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Evet mp3 atmak zordur. Bunu yıllardır biliyoruz zaten aksini de iddia etmeyiz. 

Dosya atmak kopyala yapıştır kadar kolay değildir. O da eyvallah. :) 

Siz haklısınız :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
9 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

defalarca oldu

mesela:

https://www.haberturk.com/ekonomi/teknoloji/haber/1523877-binlerce-apple-kullanici-bilgisi-calindi#

elma firmasının data base inden de uçurmuşlukkları vardı

http://www.milliyet.com.tr/milyonlarca-icloud-hesabinin-teknoloji-haber-2419136/

3. parti yazılımları heryerden çalar, işletim sistemine bakmaz

Bu örnekler ile benim paylaştığım örnek bir değil biliyorsunuz.

Bilinçli bir kullanıcı bu tuzakların hiçbirine düşmez. İllaki telefonumda olmasını istediğim uygulamayı izin verilmeyen yöntemlerle (root, jailbreak vb.) elde etmem mesela.

İlk haberdeki durumla karşılaşmam pek mümkün olmaz. iCloud 'a giriş sürecini biliyorsunuzdur. Olsa bile anında haberi geliyor zaten. Her ihtimale karşı iCloud 'da saklanmasını istediğiniz verileri seçebiliyorsunuz ki, ben sağlık uygulamalarının verilerini bile saklamam böyle bir yerde.

İkinci haber zaten tipik olarak basit şifreleme ve izin verilmeyen yöntemlerle uygulama edinilmesine işaret ediyor.

Kaldırımda yürürken bile güvende olmadığımızın farkında olarak, dijital dünyada hiç güvende olmadığımız biliyorum. Daha güvende olmak için gereğini yapılmalı.

Saf işletim sistemi kaldırımda yürümek ise, markasına göre farklılık gösterse de özelleştirilmiş işletim sistemi yolda yürümektir. Root, jailbreak vb. otoyolda yürümek değil de nedir?

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
13 dakika önce, Selçuk Keleş yazdı:

Çok basit bişey yapmaya çalışıyorum : Dosya transferi, mp3 ya da mp4.
Bunu şimdi bi dene bakalım o zaman her şeyi yapabiliyorum diyebilecek misin ? Ne kadar sürdüğünü ve neler yaptığını da adım adım yazar mısın ?
ayfon ya da aypede bir dosya atabilmek tam olarak bir ızdırap bir işkence. Bunu daha önce de anlattım, itunes ile ilgili.
Ne BT'u bir yere bağlanır, ne kabloyla bağlayıp bi şey beğendirebilirsin. Bir mp3 atmak için itunes kurup kırk takla atman gerekiyor. Neden ???

ios İnsanı akılsız olmaya zorluyo resmen, bu kadar basit bir işlem bu kadar zor olmamalı. Kompakt fotoğraf makinem ve kask kameram bile wifi üzerinden içeriğini bir kaç saniye içinde istediğin cihaza aktarabiliyor. 

Ben bu süreci daha güvenli algılıyorum mesela.

iTunes 'u ilk defa kullandım geçen gün sırf zil sesi için. Kısa bir araştırma ile ne yapmam gerektiğini anladım ve ilk denemede sonuca ulaştım. Bu beni daha akılsız olmaya nasıl zorlayabilir. Kopyala yapıştır mı bu? Uzantısı bildiğin fakat içeriği bambaşka olan bir dosya transfer edip açtığını düşünsene.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Haha. Ya youtube var. Ne gerek var telefonda mp3 e.
Hiç ihtiyaç duymadım. [emoji23]

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Adam arıyor savcıyım diyor paranı alıyor. Arayan mı akılsız aranan mı? 

Playstore. İndirmeden önce bak yazılıma, neler istiyor senden, program ile alakası varmı yok mu, puanlama, yorumlar. Sonra playstore kaka. Allah akıl vermiş. Kullanıp kullanmamak kişiye. Gerçi masada hava atmak için çok milyon TL verenlerin zaten akılla pek işleri olmuyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
2 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Adam arıyor savcıyım diyor paranı alıyor. Arayan mı akılsız arayan mı? 

Playstore. İndirmeden önce bak yazılıma, neler istiyor senden, program ile alakası varmı yok mu, puanlama, yorumlar. Sonra playstore kaka. Allah akıl vermiş. Kullanıp kullanmamak kişiye. Gerçi masada hava atmak için çok milyon TL verenlerin zaten akılla pek işleri olmuyor. 

Abi bu verdiğin örnek zaten iOS’un daha güvenli, AppStore’un daha iyi olduğunun en güzel örneği.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Appstore daha riskli. Yüklüyor sonra soruyor nelere erişim verelim diye. Yükleme anında istediği yere ulaşım sağlar. Ancak, Appstore Googleplay gibi çöplük değil. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
2 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Appstore daha riskli. Yüklüyor sonra soruyor nelere erişim verelim diye. Yükleme anında istediği yere ulaşım sağlar. Ancak, Appstore Googleplay gibi çöplük değil. 

Abi Apple’ın şartları çok sert. Google öyle değildi, gördüğüm kadarıyla da hala öyle değil. Çünkü önüne gelen uygulama satabiliyor orada.

AppStore’dan zaten senin güvenliğini tehlikeye atacak kadar erişime sahip bir uygulama yükleme şansın yok. Onun dışında erişim izinlerini uygulamayı ilk açtığında soruyor tek tek. Şu ana kadar ben daha hiç duymadım AppStore’dan indirdiği yazılımla bir siber sorun yaşayan.

Kim ne derse desin Apple bu konuda daha katı. 

Google’ın sabıkalarını biliyoruz. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)
28 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Haha. Ya youtube var. Ne gerek var telefonda mp3 e.
Hiç ihtiyaç duymadım. emoji23.png

Abi olaylar hiç bitmez. :)

İlk nesil iPhone aldım. Flash player desteklemiyor iOS. Bu sebeple Youtube izleyemiyoruz. 

O zaman daha Androidciler yok. Symbiancılar flash player yok diye eleştiriyorlar haklı olarak. 

Steve Jobs dediki; Flash player kullanmayacağız. HTML5 kullanacağız. Flash player sistemi çok kasıyor. Bitmeye mahkum dedi. :)

Symbiancılar dalga geçiyor tabi :)

Ve bugün. Flash Player’ın adı bile geçmiyor artık mobil cihazlarda :) 

Mp3’de öyle oluyor artık. Mobil uygulamalardan dinliyor artık bir çoğu müziği.

Ha evet iOS’a mp3 atmak zor. Bir zamanlar Flash Player da desteklemiyordu :) 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Adam arıyor savcıyım diyor paranı alıyor. Arayan mı akılsız arayan mı? 

[emoji23]

Sen çok dürüst düşünüyorsun.

Senin ekran görüntünü almak isteyen hava durumu uygulaması senden izin istemiyor.

İzin isteyen ya doğru dürüst uygulama. Yada göz boyuyor.

Ayrıca.

Sonuçta bu kişilerin kendi tercihi.

Sen neden passat aldın. Mantıklı bulduğun için aldın. Fiyatı donanımı tüketimi karizması vs. Bir şeyi sana mantıklı geldi.

Bu sebeple masada hava atmak gerekiyorsa. O da bir mantık ve akıldır. Onun için ihtiyaç olan o dur. Aksine akılsız değil akıllıdır.

Bu durumda bir akılsız aramak gerekirse.

Passatı olana ayfonu olana taviz verendir bu akılsız.

Asla passat veya ayfon kullanan değil.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

2000tl maaş ile 8000 tl değerinde telefon alanın aklından şüphe ederim. Hitler'de mantık yürüttü vaktinde

Araç konusunda hala 110luk kangoda gözüm. Karizmatik görünüşü ticari faaliyetime katkı sağlamıyor sağlamayacak. Tek sevdiğim yanı virajlar oldu. 

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2000tl maaş ile 8000 tl değerinde telefon alanın aklından şüphe ederim. Hitler'de mantık yürüttü vaktinde Araç konusunda hala 110luk kangoda gözüm. Karizmatik görünüşü ticari faaliyetime katkı sağlamıyor sağlamayacak. Tek sevdiğim yanı virajlar oldu. 

Sen ne düşündüğün önemsiz. Ne yaptığın önemli.

Passat aldın. Bitti.

Daha iki sene önce passat alanlar topa tutuluyordu. Aklıyla alay ediliyordu. [emoji23]

Ha demekki bi mantıkla passat alınabiliyormuş.

Bu kampanya tüketim karizma yol tutuş donanım. Vs vs. Sebebiyle Olabilir

2000 lira maaş ile 8 binlik telefon alanın da bi aklı vardır.

Belki para biriktiyor. Çünkü ayfon ve passat hiç bir zaman değer kaybetmiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

8000 binlik telefon bir şeklide 2000e satılırsa passatın alımı ile orantılanabilir 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
5 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

8000 binlik telefon bir şeklide 2000e satılırsa passatın alımı ile orantılanabilir 

2500 yerine 1500 'e almış olsak bi anlam ifade eder mi? Hem de 5 ay sonra ödemeli.

160.000 lik Passat 40.000 e geldi demeyelim şimdi. :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bunu duymadım. Varsa detayı bilelim de önlemimizi alalım. iCloud şifresi vs ise kullanıcı zaafiyeti. 
Gördüğü her uygulamayı yüklemek de kullanıcı hatası. Seçici olmak lazım. En azından uygulama yüklemek isterken neye erişim istediğini söylüyor Android, ona bakıp alakasız izin isteyenleri yüklememek lazım
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
8 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:
12 saat önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Gördüğü her uygulamayı yüklemek de kullanıcı hatası. Seçici olmak lazım. En azından uygulama yüklemek isterken neye erişim istediğini söylüyor Android, ona bakıp alakasız izin isteyenleri yüklememek lazım

Candy Crush 'ın izinleri buna güzel bir örnek. Bir de indirme sayısına bakalım.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)
20 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:
12 saat önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Dışarıdan ne olduğu belli olmayan uygulamaları indirmekten bahsetmiyoruz hocam marketten alınan uygulamalardan bahsediyoruz. Böyle bir durumda güvenliği kullanıcı değil o uygulamayı satan sağlamalı öncelikle.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Artık mp3 ile işim olmaz. Spotify ‘dan sonra amelelik gibi geliyor. Aylık 21 liraya 6 kişi istediğimiz müziğe ulaşıyoruz..

Iphone çok da katı değil. Ben sıradan bir kullanıcı olarak youtube’dan seçtiğim bir müziği telefonuma zil sesi olarak indirebildiysem fazlası da mümkündür.

Hayatımda 1 kere iphone aldım, beğendim. Ama şu anki gibi pahalı olmaya devam ederse almam. Bunu da gebertene kadar kullanırım.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
59 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Artık mp3 ile işim olmaz. Spotify ‘dan sonra amelelik gibi geliyor. Aylık 21 liraya 6 kişi istediğimiz müziğe ulaşıyoruz..

Iphone çok da katı değil. Ben sıradan bir kullanıcı olarak youtube’dan seçtiğim bir müziği telefonuma zil sesi olarak indirebildiysem fazlası da mümkündür.

Hayatımda 1 kere iphone aldım, beğendim. Ama şu anki gibi pahalı olmaya devam ederse almam. Bunu da gebertene kadar kullanırım.

Muzik dinlemek icin bile sistem sizi hapsediyor. Hem aylik ucret aliyor hem internet kullandiriyor hem de sarjiniz bitiyor. Ben istersem telefondan bir uygulama acip youtubedaki bir sarkiyi 1 kere indirebiliyorum. O sarki icin bir daha internet ve veri alis verisi icin sarj kullanmam

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
4 saat önce, Eren Gökmen yazdı:

Muzik dinlemek icin bile sistem sizi hapsediyor. Hem aylik ucret aliyor hem internet kullandiriyor hem de sarjiniz bitiyor. Ben istersem telefondan bir uygulama acip youtubedaki bir sarkiyi 1 kere indirebiliyorum. O sarki icin bir daha internet ve veri alis verisi icin sarj kullanmam

En azından yasal ve telif hakkına girmiyorum kimsenin. Çok sevdiğim şarkıyı kaydedip internet olmadan da dinleyebiliyorum. Şahsen android’e geçince yine bu tip bir uygulamayla devam etmeyi düşünüyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...