İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - Düz Yolda Hararet Düşmesi.

Sait Berkay

Recommended Posts

Sait Berkay

Arkadaşlar merhaba:

98 model mondeo hacbek aracım var. araçta şöyle bir problem var: düz ve uzun yolda giderken hararet göstergesi 90 dan 0'a kadar düşüyor. çok araştırdım fakat bir çözüm bulamadım. motor conta yaktı değiştirdim . devirdaim pompası, termostat değişti. termostat gövdesinin altında ve üstünde birer adet müşür var onlar değişmedi. motor conta masrafı 1880 TL ye patladı. ne olur yardım edin bu şekilde satamam ancak hurdaya veririm. ayrıca kalorifer açınca da hararet gösterge ibresi düşüyor. şimdiden cevaplarınız için teşekkür ediyorum. (Not: ustalar tarafında su tesisatında hava kontrolü yapıldı o da yok.) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

termostat hala su kaçırıyor, uzun yolda gelen rüzgar radyatörü soğutuyor ve bu su motorda gezininice soğutuyor. termostatı soğuk  su dolu kaba atın tam kapanıyor mu kontrol edin basit bir yöntemdir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

müşürleri niye değiştirmediniz sebebi varmı? araçta lpg varmı? 

klima (varsa) ve kalorifer kapalıyken de gösterge düşüyor mu?

Yorum bağlantısı
Sait Berkay
(düzenlendi)

Araçta lpg var termostat orjinal 88/102 müşür bulamadım. ayrıca eski termostatı denedim sıcak suya koydum çalıştı, kapalıyken elimle açmaya çalıştım çok zor açılıyordu.

tarihinde Sait Berkay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

radyatörün önüne karton koyup gözlemleyin. bence termostat açık kalmıştır.

Yorum bağlantısı
Sait Berkay
(düzenlendi)

Karton koyup denedim  etkisi yok. ve bu 3. termastattır denediğim.

tarihinde Sait Berkay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Coşku Mert
(düzenlendi)

kontak açıkken hararet müşür soketini çıkarın. kısa devre yapın bakalım ibre sona dayanacak mı. şayet dayanırsa en azından elektrik tesisatında ve göstergede bir problem olmadığı anlaşılır. sonrasında motor sıcakken termostat gövdesine giren kalın hortumu ve arkasındaki kalorifer hortumunu elle yoklayın. el yakacak kadar sıcak olduğu halde gösterge yine sıfırda ise sorun hararet müşüründedir. mevcut sıcaklığı göstergeye doğru iletmiyor demektir. termostat gövdesini altında yer alan müşür hararet müşürüdür. bunu orjinaliyle değiştirin

tarihinde Coşku Mert tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Sıfıra kadar düşüyorsa bence de yanlış ölçme durumu var gibi.

Yorum bağlantısı
Sait Berkay

Coşku MERT Bilgiler için teşekkür ederim. Deneyeceğim. fakat kalorifere giden hortumun tam olarak nerde olduğunu bilmiyorum çünkü araçta bir sürü hortum var.

Arkadaşlar cevaplar için teşekkür ederim. Benim araçta akü altında sanırım bir dinamo daha var. adı Pressure (Basınç) ona bağlı bir kaçtane  su hortumu var o parça nedir ne işe yarıyor çözemedim. müsait bir zamanda ustaya sorucam. belki de bu parça sorunludur. internette araştırdım bulamadım. bilen varsa adını yazıp ne işe yaradığını yazarsa sevinirim. foto atıcaktım nasıl yüklenir bulamadım. tekrar teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

termostat gövdesini karsiniza aldiginizda arkasinda kalan hortum oluyor. yani hortumun ucu termostat govdesinin arkasindaki cikisa takili oluyor

Coşku MERT Bilgiler için teşekkür ederim. Deneyeceğim. fakat kalorifere giden hortumun tam olarak nerde olduğunu bilmiyorum çünkü araçta bir sürü hortum var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Sait Berkay

Arkadaşlar problem çözüldü . Termostat gövdesini değiştirdim. Böyle sorunu olanlar varsa diye yazdım. İlginiz için ayrıca teşekkür ediyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...