İçeriğe Yönlendir

Honda, Türkiye de ki Fabrikasını Kapatacak mı?

Metin Akbal

Recommended Posts

Tayfun Aydın
On ‎19‎.‎2‎.‎2019 at 14:29, Mustafa Arıkan yazdı:

Bu sorunlarda üretimin Türkiye’de veya başka yerde yapılmış olmasının etkisinin %1’den öteye geçmeyeceğini düşünüyorum.

Sorun burada üretim yapmaktan değil Honda’nın kendisinden kaynaklı bence.

Mustafa hocam bazı ülkelerin üretimi ile merkez üretim arasında bence farklar oluşuyor. beyaz eşyada bile Bosch un Türkiye üretimi ile Almanya üretimi arasında bile fark var. tabii mantıken olmaması lazım ama bence birçok firmada bu fark oluşuyor..

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Lakin bende soyle dusunuyorum. Montaj kalite kontrol ve malzeme farkli olmadiktan sonra ortaya cikan urun neden farkli olsun ki? O zaman firmalar cakallik yapiyor. Kendi memleketine iyi malzeme, baska yerlerde kotu malzeme.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)
1 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Lakin bende soyle dusunuyorum. Montaj kalite kontrol ve malzeme farkli olmadiktan sonra ortaya cikan urun neden farkli olsun ki? O zaman firmalar cakallik yapiyor. Kendi memleketine iyi malzeme, baska yerlerde kotu malzeme.

Nerede üretildiğinden çok satılacağı ülkeler göz önünde bulundurularak bu durumların az da olsa gerçek olduğunu düşünüyorum. Ancak dediğim gibi üretim yerinden bağımsız satılacağı yere göre kalite farkları olabileceğini düşünüyorum.

Yine kendi düşüncem; aracın ilk üretiminde kullanılan parçalar ile sonradan yedek parça olarak satılanlar arasında da kalite farkı olduğunu düşünüyorum. Her parçada olmasa bile bazı parçalarda bu olay var bence.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Firmalar çakallık yapıyor? Kısmen doğru, avrupada satılan ile bizde satılan ürün kesinlikle farklı, biz eksik alıp daha fazla ödüyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Ülkeden ülkeye kalite farkı olmaz ama donanımlar ülkeye göre seçiliyor. Biz de mesela güvenlik en önemli kriter değil o yüzden polo fiesta falan iki hava yastığı ile geliyor. Almanlarda falan mauel ayna, cam , saç jant vs olabiliyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
47 dakika önce, Cihat Küçükay yazdı:

Firmalar çakallık yapıyor? Kısmen doğru, avrupada satılan ile bizde satılan ürün kesinlikle farklı, biz eksik alıp daha fazla ödüyoruz.

43 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Ülkeden ülkeye kalite farkı olmaz ama donanımlar ülkeye göre seçiliyor. Biz de mesela güvenlik en önemli kriter değil o yüzden polo fiesta falan iki hava yastığı ile geliyor. Almanlarda falan mauel ayna, cam , saç jant vs olabiliyor

İşte bunu anlatmaya çalışıyordum. Malzeme kalitesi, kalite kontrol aynı değilse çakallık var, ama ..... (noktalı yere koyacak uygun kelimeyi bulamadım küfür değildir kafamdaki ama sizler küfür koyabilirsiniz :)) kısmında en can yakan nokta da donanım.

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Bir üst vergi diliminden yırtmak adına araçlar mümkün olabildiğince "boş" Türkiye ye getiriliyor. Hatta beyaz rengin fazla olmasına buna bağlıyorum. Beyaz daha ucuz.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Barış Göktürk
Alıntı

Türkiye'de 22 yıldır otomobil üreten Honda, bu faaliyetine son verme kararını resmi olarak duyurdu. Honda'nın Türkiye üretimini durdurmayı değerlendirdiği Şubat ayında ortaya çıkmış, şirket o dönem İngiltere'deki Swindon fabrikası için de kapatma kararı aldığını ilan etmişti.

Buna göre 2021 yılında mevcut Civic Sedan modelinin üretiminin tamamlanmasıyla birlikte Türkiye'de otomobil üretim operasyonu sonlandırılacak.

Konuya ilişkin değerlendirmesinde Honda Türkiye Başkanı Takuya Tsumura, "Hızla değişen piyasa dinamikleri ve teknolojik gelişmelere öncülük etme ihtiyacının farkındayız. Bu durum, Türkiye'deki otomobil üretim operasyonumuzu da kaçınılmaz olarak etkiliyor" dedi.

Tsumura ayrıca, karardan etkilenen çalışanlara yeniden istihdam yardımı da dahil olmak üzere her türlü desteğin verileceğini aktardı. Şirket yaklaşık 1100 kişiyi istihdam ediyor.

Öte yandan Honda, araç ithalatı ve dağıtımını içeren operasyonlarına kesintisiz olarak devam edecek. Ayrıca motosiklet operasyonları bu karardan etkilenmeyecek.

https://t24.com.tr/haber/honda-resmen-duyurdu-turkiye-deki-uretime-son-veriyor,815841

Malumun ilamı...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

bizden birşey olmaz, yakın zamanda Honda motor alacaktım almadığıma pişman oldum, 31 bin olan makina şuan 64 bin Tl. bunda Honda suçlu değil tabii, bizde bırak fabrikayı Honda marka hiçbirşey satamayacaklar gibi, alacak gücü olanlarda Hondayı kurtarmayacak...

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
22 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

bizden birşey olmaz, yakın zamanda Honda motor alacaktım almadığıma pişman oldum, 31 bin olan makina şuan 64 bin Tl. bunda Honda suçlu değil tabii, bizde bırak fabrikayı Honda marka hiçbirşey satamayacaklar gibi, alacak gücü olanlarda Hondayı kurtarmayacak...

Dövizin artışı burada Honda için kar demek. Zararı yokki hiçbir şekilde. Adam global pazarda küçülüyor 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
2 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Dövizin artışı burada Honda için kar demek. Zararı yokki hiçbir şekilde. Adam global pazarda küçülüyor 

Satarsa kar, dolar yükseldikçe zatamaz elinde kalır malı,  30 liralık alete 64 lira derlerse almam(zaten motorsikleti dışında başka şeyide benim için yok): honda dolaylı yoldan kaybeder, sürümdende..... onun suçu değil vergiler yüzünden tabii...  yani zarar eder ama bu şekilde... Almam honda, hiçbirşey almam, vergide vermem bu durumda devlette kazanamaz, çark dönmez, kaybet kaybet kazan kazan, toplum tepkisini koyacak, ya bizim dediğimiz olacak yada herşey batacak, yeterki birlik olalım  :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İyi de, dolar sabit, tl düşüyor. İthalat yapanı bağlamaz. Bilakis burada cebinden daha az para çıkar üreticinin. Civic tr için imal edilen araç değil global araç. Yanlış bakıyorsun 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
2 saat önce, Servet Aydın yazdı:

İyi de, dolar sabit, tl düşüyor. İthalat yapanı bağlamaz. Bilakis burada cebinden daha az para çıkar üreticinin. Civic tr için imal edilen araç değil global araç. Yanlış bakıyorsun 

satış olmadıktan sonra.... 30 liralık alete 60 vermemki, hala satıyorsa bizim ülkede bizim suçumuz, almayacağız, herkes tutumlu olacak, fiyat olması gerekene inecek, üreticide tüketicide kazanacak, devlet çok az kazanacak, devletin sahibi benim o bana hizmet edecek ben ona değil :)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Fiyat zaten normal ki sikinti vergide. 30 liralik mala 60 lira vergi oduyosun.

Gurcistanda vergi yok araba uygun. Kiyasini yapmistim Almanda 100 liralik araba bizde 110 120 lira Gurcude 50 60 lira. 250 liralik araba ise bizde 400 lira. Vergiler dahil. Gurcuye bakmadim.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Doğru, global pazara üretim yapan için Türkiye avantajlı bir ülke. Dolar bazında daha az enerji, işçilik ve çevre maliyeti, devlete daha az vergi demek. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

çevre açısından sadece şu var, Türkiye katı atık kakalama için japona cennet, kendi ülkesinde atamaz o atığı bizde sallaaaa, diğer zararlardan ise kaçış yok, konum önemsiz, havaya karışan atıklar gezegeni etkiler, bunu durdurmanın yolu zaten yok, bozacağız-kızacak reset= taş devri, tabii kalan olursa....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
14 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

çevre açısından sadece şu var, Türkiye katı atık kakalama için japona cennet, kendi ülkesinde atamaz o atığı bizde sallaaaa, diğer zararlardan ise kaçış yok, konum önemsiz, havaya karışan atıklar gezegeni etkiler, bunu durdurmanın yolu zaten yok, bozacağız-kızacak reset= taş devri, tabii kalan olursa....

Nayn davut nayn. Tüm japon ana ve sarf malzeme imalatı yapan ülkemizdeki firmaları biliyorum. Bizim mutfak atıklarımız onlardan fazla. 5s, kuralını ciğerine kadar yaşayan yaşatan insanlar 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Nayn davut nayn. Tüm japon ana ve sarf malzeme imalatı yapan ülkemizdeki firmaları biliyorum. Bizim mutfak atıklarımız onlardan fazla. 5s, kuralını ciğerine kadar yaşayan yaşatan insanlar 

hadi ya, eminsen o zaman süper, genele yayılsın bu olay, yoksa işimiz duman... bizim atık dururmuz dediğin gibi, içler acısı çok fena çook...

davut haa :D

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

5S Türkçe: Saç, Savur, Salla, Sil, Süpür :D

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
7 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

hadi ya, eminsen o zaman süper, genele yayılsın bu olay, yoksa işimiz duman... bizim atık dururmuz dediğin gibi, içler acısı çok fena çook...

davut haa :D

İlk 93 yılında Pirelli'de almıştık eğitimini. Onlara da japonlar öğretti. Davıd mı diyem ne diyem :D

3 dakika önce, Cihat Küçükay yazdı:

5S Türkçe: Saç, Savur, Salla, Sil, Süpür :D

SEIRI (Sınıflandırma)

SEITON (Düzenleme)

SEISO (Temizlik)

SEIKETSU (Standartlaşma)

SHITSUKE (Eğitim ve Disiplin)

Böyle daha iyi 😁

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
36 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

İlk 93 yılında Pirelli'de almıştık eğitimini. Onlara da japonlar öğretti. Davıd mı diyem ne diyem :D

SEIRI (Sınıflandırma)

SEITON (Düzenleme)

SEISO (Temizlik)

SEIKETSU (Standartlaşma)

SHITSUKE (Eğitim ve Disiplin)

Böyle daha iyi 😁

Sen şimdi kobetsu kazien de yaparsın, poke-yoke de.:keyifli:

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
8 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Sen şimdi kobetsu kazien de yaparsın, poke-yoke de.:keyifli:

Genchi gembutsu konusunda rakibim yoktur 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
14 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Genchi gembutsu konusunda rakibim yoktur 

Hafta içi her sabah 15 dakika genba yapmadan duramam. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...