İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Hangi Motor Yağı

Cemal Bulut

Recommended Posts

Cemal Bulut

Mrb arkadaşlar, daha önce forumda konusu geçti mi bilmiyorum arama yaptım ancak bulamadım. 1.25 lgp'li araç için hangi motor yağı öneriliyor, kullanan memnun kalan veya bunu alma dediğiniz bir yağ var mı.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Kapasite                        : 4 Litre
Filtre kapasitesi           : 0,25 litre
Yağlayıcı kapasitesi    : 3,75 litre
Aralıklar                        : Değişim 15000 km/ 12 aylar
Ürünler                          : Maxima FM 5W-30 

Yorum bağlantısı
Osman Uslu

ben 5W-30 kullandım sürekli gayet memnundum. en son 4 litre yağ almıştım ben ama yağ çubuğunda eksik göründü diye ekstradan 1 litre daha ilave etmiştim.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
ben 5W-30 kullandım sürekli gayet memnundum. en son 4 litre yağ almıştım ben ama yağ çubuğunda eksik göründü diye ekstradan 1 litre daha ilave etmiştim.
Fazla olmuş
Yorum bağlantısı
Osman Uslu
On 20.02.2019 at 18:59, Evren Erakçora yazdı:
On 20.02.2019 at 17:29, Osman Uslu yazdı:

Fazla olmuş

Teknik veriye göre fazla olmuştu ama yağ çubuğuna göre tamdı. Bir zararını da göremedim açıkçası.

Yorum bağlantısı
Berat Ad

Motorun iyiyse 5w30, kötüyse 10w40. Çok sıcak iklimde yaşıyorsan yazın 20w50, kışın 10w40

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Onur Okudan
(düzenlendi)
On 01.03.2019 at 22:13, Çağlar Bayur yazdı:

motoru üreten, arabayı satan 5/30 koyun der.

arabayı ilk aldıgımda yagı eksikti arabyı alırken gosterdıgımız ustamız yagın eksik oldugunu fark etti

arabam 11km olmustu yag değişimi yapılalı

10/40 koydur dedi yağ eksiltmez dedi yag yakmaya baslamıstır ufak ufak dedi

sonradan yag eksiltme sebebinn yağ müşüründeki kaçaktan oldugunu fark ettik ve değişimi yaptık arabamda şuan eksiltme yok 4000 km oldu hala aynı 

5000km olunca tekrar 5/30 yaga gecıs yapıcam cunku sızınde dedıgınız gıbı uretıcı FORD araba kitapcıgında bile belirtmiş 5/30 yag kullanın dıyor 

tarihinde Onur Okudan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...

merhaba,

bir arkadaşın tavsiyesi üzerine 5w30 motul yağ aldım . kullanan var mı . umarım pişman olmam. teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Onur Okudan
Ali Anar yazdı:

merhaba,

bir arkadaşın tavsiyesi üzerine 5w30 motul yağ aldım . kullanan var mı . umarım pişman olmam. teşekkürler.

Pek kullanılan bir ürün olmadğı kesin

10000km yi yaklasık 2 yılda yapan birisi olarak 1.5 yılda bir motor yağını km gelmese bile değiştiririm

internet fiyatlarına baktım sizin aldıgınız yağın 150-200 lira arası değişiyor

Castrol - Mobil 1 - Opet Fullmax varken 200 lira civarında 

50 lira fark için bu riske girmezdim açıkcası

inşallah sıkıntı yaşamazsınız 

iyi günlerde kullanın Ali bey 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

1.5 yıl epey fazla, araç üretildiği yıllarda 6 ayda bir bakım yapılıyordu.

Yorum bağlantısı
Onur Okudan
Evren Erakçora yazdı:

1.5 yıl epey fazla, araç üretildiği yıllarda 6 ayda bir bakım yapılıyordu.

Yılda ortalama 5000-6000 km yol yapamaktayım

1.5 yılda neredeyse 8000 bile olmadıgı oluyor 

Sıkıntı yasamadım daha once kullandıgım araclarda

umarım yaşamam :)

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Berat Ad yazdı:

Motorun iyiyse 5w30, kötüyse 10w40. Çok sıcak iklimde yaşıyorsan yazın 20w50, kışın 10w40

20w50 😮

Aman ha öyle şeyler yapmayın, buraya not düşelim de Google'dan filan birisi bulup gelip uygulamasın. :)

Yazın şu yağ kışın şu yağ olayının da bir geçerliliği yok, yağlarımız çift dereceli zaten.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Kadir Asmaz

Dün 205 bin km'deki aracımın yağını, internetten aldığım castrol magnatec 5w30 yağ ile değiştirmek için sanayiye gittim. Her zamanki usta yoğun olduğu için çırağı değiştirdi. Abi aldığın yağ buna olmaz 5w30 ince gelir biz bunları 2013 sonrası araçlara koyuyoruz dedi. Aracın kullanım kılavuzundan acea a1/b1 standartlarını karşılayan 5w30 yağ kullanılması gerektiğini gösterip yağ bidonunun üzerinde de aynı şeyi gösterince mecbur yağı koymak zorunda kaldı. Belli ki yağlarla ilgili bildiği tek şey 5w30, 10w40 gibi sayılar.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Kadir Asmaz yazdı:

Dün 205 bin km'deki aracımın yağını, internetten aldığım castrol magnatec 5w30 yağ ile değiştirmek için sanayiye gittim. Her zamanki usta yoğun olduğu için çırağı değiştirdi. Abi aldığın yağ buna olmaz 5w30 ince gelir biz bunları 2013 sonrası araçlara koyuyoruz dedi. Aracın kullanım kılavuzundan acea a1/b1 standartlarını karşılayan 5w30 yağ kullanılması gerektiğini gösterip yağ bidonunun üzerinde de aynı şeyi gösterince mecbur yağı koymak zorunda kaldı. Belli ki yağlarla ilgili bildiği tek şey 5w30, 10w40 gibi sayılar.

Neden Türkiye'de belli bir yaştan sonra arabaların anası ağlıyor? Bundan işte. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Durmuş Dinçel
Alpay Sumer yazdı:

5-30 koydurmak isteyince ağğğbi 10-40 bu derler ama asli 5-30👍

Hahaha hakketen doğru tespit 5-30 olacak 10-40 değil. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ali Anar

Merhaba daha önceden yazmıştım. Motul yağ aldım ve usta çok iyi bir yağ olduğunu söyledi ama ben 5 30 aldığım için usta 10 40 olacak dedi ve  biraz aramızda tartışma oldu tabi ben ısrar edince koymak zorunda kaldı . Şu an çok memnunum yağdan. teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...