İçeriğe Yönlendir

Kuga - 1.6 Ecoboost Hakkında

Samet Güler

Recommended Posts

Samet Güler

Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba 2008 2.0 tdci otomatik s max sahibiyim.

2014 1.6 ecoboost selective+ tekno paket kuga almayı düşünüyorum. Bir kacgün önce ford yetkili servisinde servis müdürünün aracına bakmaya gittim. Araç 15.000 km de daha sonra servis kayıtlarına bakarken 8.000 km'de iken Otosan'da yarım motor yapıldığını öğrendim. Biraz araştırdım 1.6 ecoboost motorlarda su eksiltme sorunuyla karşılaşan arkadaşların paylaşımlarını okudum. Hatta servise çağırılıp birşeyler yapıldığından bahsetmişler.

En net bilgiyi forum kullanıcılardan alacağımı düşünerek sizlere yazma gereği duydum.

1-Böyle bir sorun yaşayan oldu mu?

2-1.6 ecoboost 4x4 tavsiye edermisiniz ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bir hortum yüzünden su kayantıp motora kadar giden arızalar oldu. şanzımanı klasik türbinli otomatiktir, konforlu ancak çok seri değilidr.

Yorum bağlantısı
Samet Güler
bir hortum yüzünden su kayantıp motora kadar giden arızalar oldu. şanzımanı klasik türbinli otomatiktir, konforlu ancak çok seri değilidr.

Çağlar abi sonuç olarak gerekli değişimler yapılmış olanı almak lazım bunu mu anlıyorum. Çok bir performans aramıyorum açıkcası eşim için düşünüyorum
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tasarımdan hatalı idi o yüzden hararet yükseldi,sonra  iyileştime olarak ne yapıldı gözümle görmedim incelemedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turhan Onat

Bağlantı kablo ve hortumlar kontrol edilip, soğutma su kabına olası eksilme uyarısı için müşür koydular üstad.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

1,6 ecoboost Test aracını kullandım ilk dikkatimi çeken 3 yetişkin ile (300 kg) düze yakın yolda 180km/h ile giderken 36 lt anlık tüketim oldu. Araç gayet güzel konforlu, arazide deneyemedim. Motor araç için yeterli ama 2.0 tdci denemeden iyi diyemiyorum. Şanzıman kararlı vites değişimleri iyi diyebilirim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

yakıtına dayanamasınız kango bınen bır abımız vardı sıfır alıp cok yakıyor dıye 5000 km olmadan satmışdı birde hypermil tarz kullanan bırı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca

araba gayet başarılı konfor teknolojik ekipmanlar  vs 

bence 2-3 tane dezavantajı var

motorda soğutma suyu genleşme kabına seviye sensörü koymadıklarından dolayı ve patlayan çatlayan  genleşme tankından dolayı hararet görmemişini  bulmak lazım 

motor hacmi küçük kasa ağır bunun neticesinde fazla yakıt mevcut

Yorum bağlantısı
Samet Güler
Bağlantı kablo ve hortumlar kontrol edilip, soğutma su kabına olası eksilme uyarısı için müşür koydular üstad.

Teşekkürler hocam
yakıtına dayanamasınız kango bınen bır abımız vardı sıfır alıp cok yakıyor dıye 5000 km olmadan satmışdı birde hypermil tarz kullanan bırı 

Kangoo kullanan birine böyle gelmesi normal şuanda kullandığım dizel araç bile 9 litre yakıyor ona takılmıyorum pek
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

çok yakan, ama motoru yanmamış, kazasız mümkünse gri renk olmayan, km si düşük kuga larınız öldüm değerinden alınır :) 

Yorum bağlantısı
Samet Güler
çok yakan, ama motoru yanmamış, kazasız mümkünse gri renk olmayan, km si düşük kuga larınız öldüm değerinden alınır [emoji4] 

O kadar mı vahim durum [emoji51]
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

vahim olduğu yok bence. sonuçta onarılmayacak arıza mı var? ancak araçların değeri söylentiler, asparagas şeyler ve kötü yetkili servisler yüzünden düşüyor.

gri rengi ise ben sevmiyorum. kazasız diyorlar kapı rengi başka. renk tutmuyor gri ve şampanya da.

Yorum bağlantısı
Samet Güler
vahim olduğu yok bence. sonuçta onarılmayacak arıza mı var? ancak araçların değeri söylentiler, asparagas şeyler ve kötü yetkili servisler yüzünden düşüyor.
gri rengi ise ben sevmiyorum. kazasız diyorlar kapı rengi başka. renk tutmuyor gri ve şampanya da.

2014 48.000 km'de 100 bin tl beyaz [emoji23]
Yorum bağlantısı
Turhan Onat
(düzenlendi)

Vahim olan

22 dakika önce, Samet Güler yazdı:

O kadar mı vahim durum emoji51.png

Vahim olan bir durum söz konusu değil. 2013-2014 model Kuga 1,6 araçlarda özellikle Kuzey Afrikaya giden araçlarda yanfın çıkması nedeniyle burada ve önlem olarak bu yıllar arası tüm dünyada araçlar geri çağrılarak gerekli düzeltmeler yapıldı. Bu konuda bir sıkıntı yok artık.

Araç 1700 kg, 180 hp,240 nm tork var ve klasik 6 ileri tork konvertörlü bir makina. Üstüne üstlik AWD. 

1,6 motorlarda şehir içi 11-12 litre  1,5 son jenerasyon motorda ise 9,5-10,5 lt seviyelerinde tüketimi var. Şehir dışı 8 lt ortalama diyelim . Bu şartlarda hangi araç az yakıyor da haberimiz yok. :)  sonuçta olsa olsa en fazla diğerlerinden 1-1,5 litre fazlalığı vardır ama AWD araç sürüyorsunuz dikkatinizi çekerim. Klasik tam otomatik şanzumanı olan herhangi bir binek araç inanın bundan daha az yakmıyor.

4 dakika önce, Turhan Onat yazdı:

tarihinde Turhan Onat tarafından düzenlendi
edit.
Yorum bağlantısı
Samet Güler

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Reno beni hiçbir zaman cezbetmedi gittim kadjar bakayım dedim beğenmedim en önemlisi hanım beğenmedi [emoji51]

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
4 saat önce, Samet Güler yazdı:

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Reno beni hiçbir zaman cezbetmedi gittim kadjar bakayım dedim beğenmedim en önemlisi hanım beğenmedi emoji51.png

12-13 litre benzın tuketımını göze alıyorsanız alın kuga hanfendıye tiguan bakın bence

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
4 dakika önce, Turhan Onat yazdı:

DSG 4X4 bir tiguan şehir içi ne kadar yakıyor?

9 litre ile gezer 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Aradığınız aracın aynısı var bende, 2014 1.6 4x4 Kuga. 2016'da 250km'de Otosan'dan almıştım, iyi denk gelmişti. Tekno paket mantıklı bir seçim, başta tercih etmeyenler sonra pişman olabiliyor, en azından xenon farlar için. 40000km oldu, teknik sorun yaşamadım. Zaten yazılmış, yakıyor biraz default_smile.png Eskiden 12-13 arasıydı, kullanım tarzım değişmedi ama artık 10.5 - 12 arası ortalamam.

Yorum bağlantısı
Samet Güler
Aradığınız aracın aynısı var bende, 2014 1.6 4x4 Kuga. 2016'da 250km'de Otosan'dan almıştım, iyi denk gelmişti. Tekno paket mantıklı bir seçim, başta tercih etmeyenler sonra pişman olabiliyor, en azından xenon farlar için. 40000km oldu, teknik sorun yaşamadım. Zaten yazılmış, yakıyor biraz default_smile.png Eskiden 12-13 arasıydı, kullanım tarzım değişmedi ama artık 10.5 - 12 arası ortalamam.

Mustafa hocam benim yakıtla ilgili sorunum yok tek kafama taktığım şu soğutma ile ilgili olan sorun. Sizin aracınızadaki ilgili parçalarla bir değişim yaptılar mı. Yani bu kronik sorun çözüme kavuştu mu
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Emin olmamakla birlikte, ben bu sorunun 2014'e kadar olan araçlarda olduğunu okumuştum. Aracın bende olduğu sürede böyle bir değişim olmadı. Eğer 2014'leri de kapsıyorsa ve Otosan'da bulunduğu ilk 250km'de değiştirdilerse, maalesef herhangi bir kaydı yok.

Yorum bağlantısı
Samet Güler
Emin olmamakla birlikte, ben bu sorunun 2014'e kadar olan araçlarda olduğunu okumuştum. Aracın bende olduğu sürede böyle bir değişim olmadı. Eğer 2014'leri de kapsıyorsa ve Otosan'da bulunduğu ilk 250km'de değiştirdilerse, maalesef herhangi bir kaydı yok.

Benim baktığım araç ford yetkili servisinin müdürüne ait 2014 model 15.000 km olunca dedim en son bakımı nezaman yapılmış baktılar bakım görünmüyor. Dedim şaseden otosana bakın. Otosana şase ile bakılınca bu sorun cıktı. 8.000 km'de yarım motor yapılmış revizyon görmüş. Şaseden sorgulat bi derim bende servis müdürünün arabası çok temiz falan diye gittim. Araca diyecek laf Yok ama kafama yatmadı bu sorundan dolayı. Şimdi bir tane daha var onunla görüşüyorum yarın yetkili servise gidip şaseden sorgulatacam sıkıntı yaşamış mı yada sorunla ilgili düzeltme yapılmış mı diye
Yorum bağlantısı
Turhan Onat
4 saat önce, Erkan Işık yazdı:

9 litre ile gezer 

Kullanıcılar 9-11 litre der  :)

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ
On 20.02.2019 at 23:36, Çağlar Bayur yazdı:

tasarımdan hatalı idi o yüzden hararet yükseldi,sonra  iyileştime olarak ne yapıldı gözümle görmedim incelemedim.

- Hortumlar komple değişiyor,

- Genleşme tankı değişiyor, sıvı sensörlüsü takılıyor,

- Genleşme kabına gelen ince bir geri dönüş hortumu ekleniyor,

- Yazılım güncelleniyor.

Bildiklerim bunlar, benim C-Max'e de yapıldı aynı işlemler.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Samet Güler

0dd52c93a41bffaef0df0e20aff7f199.jpg

Yardımlarınız için herkese çok teşekkür ederim. Salı günü Sedef beyaz 2014 51.000 km aldım. Dediğiniz gibi soğutma sisteminde servis tarafında iyileştirme yapılmış

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...