İçeriğe Yönlendir

Hidrolik Yerine Mazot Konursa..

Murat Kırçal

Recommended Posts

Murat Kırçal

Arkadaşlar dün aracın arka fren balatalarını değiştirdik sanayide , değişim yapılırken hidrolik seviyesi normaldi. Sabah işe gitmeden önce kontrol yaptım , hidrolik yağı  hiç kalmamıştı. Garajdaki hidrolik yağ kutusunda mazot varmış yanlışlıkla onu döktüm sonradan farkına vardık. Sabah yağı komple temizlettim. Yeni hidrolik yağı kondu.Fren biraz sert  basınca duruyor.Ustalar balatalar yeni olduğundan dediler. Mazotu temizleyen usta mazot temizilik yapmış diyor ,çıkan mazotun içinde kurum ve pas vardı. Acaba fren sistemine  ilerde bir sıkıntı olurmu? Yardımlarınız için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
(düzenlendi)

hidrolik de aktıgı yeri temızler zaten mazot koymussunuz ıcının pasını vs temızlemısınız bahane ıle sıvısını degıstırp dot4 hıdrolık koyun guzelce havasını alın bının kafa takacak bırsey yok , yalnız bakım sonrası hıdrolık bıtmesı ılgıc geldı ya arka merkezden kacırma var yada havasını vs almadan sızı balata takıp yolladılar hemen usta nız basdan sagma ıs yapmıs 

tarihinde Erkan Işık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş
16 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Ben olsam icindeki yeni hidroligide bosaltir yeniden ekletirdim.

Bence de.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
4 saat önce, Murat Kırçal yazdı:

Sabah yağı komple temizlettim. Yeni hidrolik yağı kondu.Fren biraz sert  basınca duruyor.

yağ nasıl komple temizlendi yöntem nedir?

fren pedalı başta hissiz sonra duvar gibi sertleşip mi tutuyor

olayın en başında : arka balatlara dğeişti sonraki gün fren yağı azalmıştı bunun için mi yağ eklediniz?

arka merkezde işlem var mı?

Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci

genelde yeni balata takinca hidrolik seviyesi yukselir gariptir sizinki eksilmis biraz bu sekilde kullanip 1-2 ay sonra tekrar komple yagi degistirmenizde fayda var 

bir zamanlar hidrolik takviyesi yapmistim ya farkli markaydi yada kutudaki hidrolik degildi bir yil sonra hidrolik mayonez gibi olmustu

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Hidroliğin eksilmesi normal. Kaliperdeki pistonları sona kadar itiyorlar. Doğal olarak hazneden taşıyor hidrolik. Daha sonra balatalar takılıp pistonlar olması gereken yere gelince haznede hidrolik eksik oluyor. 

Öncelikle balata değiştikten sonra 40-50km frenler zayıf olur. Boş bir yolda bol bol fren yapıp balatalar alıştırılmalı. Bu rodaj kısmından sonra sorun hala devam ediyorsa, hidrolik değişimi esnasında sistemde hava kalmış olabilir bir miktar.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Balatalar değişti ise frenler disklere alışana kadar tutmaz, dikkatli olmak gerek. Ben balata değişiminde alıştırmak için sürekli frene bastım 50 100 km de normal seviyesine döndü.

Yorum bağlantısı
Murat Kırçal
On 21.02.2019 at 19:17, Çağlar Bayur yazdı:

yağ nasıl komple temizlendi yöntem nedir?

fren pedalı başta hissiz sonra duvar gibi sertleşip mi tutuyor

olayın en başında : arka balatlara dğeişti sonraki gün fren yağı azalmıştı bunun için mi yağ eklediniz?

arka merkezde işlem var mı?

Abi temizlik işini   fren hava alma deliklerini gevşeterek 4 kutu hidrolik bitirdik. Sıkıntı yok şuanda ama abs merkezindeki  itici pistonlara zarar vermemiş.Ucuz yırttık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...