İçeriğe Yönlendir

Motor Kirli mi Kalmalı Yıkatmalı mı?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
(düzenlendi)

Merhaba 

Ustama her sorduğumda, motorunu yıkatma kirli kalsın cevabı alıyorum. Aynı şekilde bir Tamirat Tadilat programında, motorun kirli kalması krozyonu önlemiş şeklinde ifade vardı. Bir düğer unsurda aliminyum ile ilgili. Aliminyum kendi pası ile ömrünün uzadığı söylenir. Şimdi motoru yıkatmaz isek, motorun ömrü uzadğı miti doğrumudur. 

(not resimde görüldüğü gibi  2nci silindirin ateşleme bobini fabrikadan kalma. 1 nci slindiri geçen sene değiştirildi. 3 ncü silindir ise Helva gününden sonra değiştirildi. ) 

zjO489.jpg

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Wurth un motor temizleyici spreyleri var.Elinizden geldikce yinede elektronik aksamlara cok mudahale etmeden temizleyebilirsiniz.

Screenshot_2018-07-25-13-20-25-305.jpeg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Gök

yıkatma . kirli diye bozulan motor hiç duymadım. 

milletin motoru çamur içinde yüzüyor bişe olmuyor :D 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serkan Maden

Ben yıkatmıyorum ama kirli bırakmam. Elimin sığdığı her yeri ıslak mendille silerim.  

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
4 dakika önce, Ali Gök yazdı:

yıkatma . kirli diye bozulan motor hiç duymadım. 

milletin motoru çamur içinde yüzüyor bişe olmuyor :D 

Tamiran tadilatta, hiç motor yıkadıklarına şahit olmadım. Ayrıca Oto destekçim adlı vatandaş her motor yıkadığında arabası arıza veriyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

gerek yok. daha pis diye bozulan motor duymadık. bir bez ile gözüne pis gelen yerleri sil yeter 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Efe Özer

Bir kere fiestanin motorunun ustune fis fis ile su sıkıp sileyim dedim.Arabanin motorundan 3 ay tuhaf sesler geldi.Hortumla yada basincli suyla yikasaydim neler olurdu tahmin edemiyorum.O olaydan sonra 2. el araba alırken motoru temiz olanlardan uzak duruyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
9 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Tamiran tadilatta, hiç motor yıkadıklarına şahit olmadım. Ayrıca Oto destekçim adlı vatandaş her motor yıkadığında arabası arıza veriyor. 

Tamirat tadilat, aracın ekstrem sorunlarını çözüp satma üstüne olduğu için, motorun temizliğine pek bakmıyorlar. Ancak zaten her motor neredeyse sökülüyor orada ve doğal olarak temizlenmiş oluyor :)

Oto destekçim ise kullandığı, aldığı tüm araçlar sorunlu. Suyu görmese de bu sorun başına gelir.

Benim motorum her bakımda yetkili servis tarafından temizlenir. Su ile bi kere yıkandı şu ana kadar ama o da nereye su basılacağı bilindiği sürece sorun yok.

Bana sorarsanız, teknik olarak bi farkı olduğunu düşünmüyorum ama motoru temiz görmek psikolojik olarak güzel bi şey :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Motoru yıkamam ama toz tutmayan torpido temizleyici ile görünen yerleri silerim 1 2 ay temiz durur. Motor kirli olunca ömrü uzamaz ya da kısalmaz onda problem yok.

Bir anımı anlatayım. Arabayı yıkadım motorunu temizliyorum sağını solunu. Bir abla geldi arabayı yıkadı yanıma geçti bana dedi

-siz motoru da temizliyorsunuz?

-Abla sen evde koltukları süpürüyorsun da altlarına bakmıyor musun?

-asfasfsags. Haklısınız galiba, diye cevap geldi ve aylardır açmadığı kaputu açtı temizliğe başladı :D

• Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Burak Tokcan

Valla ben şimdiye kadar motorun kirli olduğundan dolayı arızalandığını hiç duymadım. Ama motor yıkatıldıktan sonra arızalanmasını çok duydum.

Kaputu açıp karşısına geçip saatlerce 'off ne temiz motor bee' diye seyretmeyecekseniz hiç riske girmeyin bence..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Arabamı yıkadığım zaman arada bir kaputu açar bakarım çok toz var ise basınçlı tabancayla üzerine bir su tutarım toz ve çamuru temizlerim. Motor çalışır durumdayken de yaptım bu temizliği şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadım.

Yolda giderken su birikintisinden geçtiğimiz durumda da motorun hemen hemen her yeri su ile temas ediyor. Hava girişine kasıtlı olarak su sıkmadıktan sonra Bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Hiç yıkamadım, yıkatmadım. Bir kaç kez spreyle temizledim ya da temizlettim. 

Yorum bağlantısı
Hakan Gülsoy

Her aldığım arabanın mutlaka yıkarım beynini kapatırım. köpügü veririm sonra tazyikli suyu bi basarım miss hemen hava tutarım nolur nolmaz simdiye kadar hic bi problemle karşılaşmadım.bu arada hic bi benzinli arabada denemedim hepsi dizeldi.

Yorum bağlantısı
Erol Güven

Bazen açar yağına suyuna bakarken bezle ufak tefek yerlerini silmeye çalışırım onun dışında elletmem. Kirli motoru severim 😂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

hep istedigim tablo bu olsun istiyorum ama haftada olmasada 2 haftada bir kaputu kaldırıp kesin ugrasacak bişey buluyorum bu yuzden pek kirli tozlu kalmıyor.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Temizlik guzeldir. Ama kullanilan malzeme, Nerelerin nasil temizlendigi onemlidir.Basincli suyu basarsan olmaz.Duzgun is yapmak lazim.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Aydın

bir defa yıkattım gösterge arıza yaptı ikinci defa tamircim haberim olmadan yıkattı yine göstergem arıza yaptı sonuç yıkatma gardaşım başına bela açıyıor bolca paran çıkıyor

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

6 Sene evvel motoru böyle yıkamıştık bir kaç kere. Şimdilerde silerek temizliyorum, kirli sevmiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Benim 3 silindirli opelim varken motor kaputunu açıp petrolde su tutmuştum.Birşey olmadı.

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
2 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Atık su nereye gidiyor?

Sorulması gereken soruyu hocam sormuş. Teşekkürler hocam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...