İçeriğe Yönlendir

Focus I - Rölanti Dalgalanması

Mustafa Bahar

Recommended Posts

Mustafa Bahar

Merhaba,

1 yıldır aracımda bazı zamanlar motor ısındıktan sonra rölanti dalgalanması 1 altına düştüğü için stop edecekmiş gibi motorda aşırı titreme oluyordu  bir çok kişiye sorduğumda map ve hava akış metrenin yapabileceğini söylediler 

Bu sorun için geçenlerde Ford özel servise gösterdim ve ustaya hem  map ve  hava akış metresi yapıp yapamayacağını sordum onların yapamayacağını çünkü hava akış metrenin yapması arabayı kasar çekişten düşürür ve sorunun karter havalandırma hortumundan olduğunu veya rölanti valfi yapar dedi

karter havalandırma hortumu yıpranmış ve çatlaktı onu değiştirdi ve maf sensürünü temizledi bilgisayara bağlayıp hata kotlarına bakmak istedi fakat program açamadı  yazılım güncellemesi gerektiğini söyledi zaten aracı 2007 aldığımdan beri hiç bilgisayara bağlatmamıştım o yüzden güncelleme yapıp sonrasında test sürüşüne çıktık hiçbir sıkıntı göstermedi fakat

1 gün sonra aynı şekilde rölantide dalgalanma olmaya başladı canım çok sıkıldı servisi arayıp ustayla görüştüm aynı sorun tekrar etiğini oda servise gelin rölanti valfini temizleyelim  eğer düzelmezse rölanti valfini değiştiririz dedi 500 tl aşağı değil. düzelecek mi bilmiyorum deneme yanılmamı yapıyorlar.

Arabamı çok seviyorum satmayı düşünmüyorum  iyi bir ustaya denk gelsem kafaya takmayacağım zamanı gelmiştir değişmesi gerekiyordur diye düşüncem ne gerekiyorsa tamam diyeceğim.

Bana rölanti dalgalanma sorunuyla ilgili ne yapmam gerektiği hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim birde Anadolu yakasında oturuyorum bana iyi bir usta tavsiye edermisiniz en kısa zamanda aracımın bu sorunundan kurtulmak istiyorum malum İstanbul trafiğinde bu arızayla araç kullanmak istemiyorum yardımcı olursanız memnun olurum

Tüm otoclubturkiye ailesine hayırlı geceler 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Anadolu yakası servis Herford

Rolantiyi bozacak onlarca yer var.
İlk önce rolanti valfine bakmak gerek.
Dişini söküp deneyin. Ne yapacak görelim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Bahar

Mehmet bey enerji soketini söküp çalıştırmamı mı istiyorsunuz ?

eğer arızalıysa soketi söküp arabayı çalıştırınca ne gibi bir tepki verir

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ilk serviste değişip para alsa daha mı iyi olurdu? serviste kalmaz ise araba ustada o an değişmez normaldir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Köprüyü geçmek bu kadar zor olmamalı. Gidin Osman ustaya derim . Ehil Ford ustası sonuçta

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Köprüyü geçmek bu kadar zor olmamalı. Gidin Osman ustaya derim . Ehil Ford ustası sonuçta

bostancı tarafı daha makuldür buralarda.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet bey enerji soketini söküp çalıştırmamı mı istiyorsunuz ?
eğer arızalıysa soketi söküp arabayı çalıştırınca ne gibi bir tepki verir

Tepki almalısınız.
Ne kadar az tepki alıyorsanız o kadar bozuk demektir.
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

bostancı tarafı daha makuldür buralarda.

İkisi de sosyete sanayi. Kadosan uygun da usta tanimiyoz

Yorum bağlantısı
Mustafa Bahar

Mehmet bey Az tepki derken anlamadım biraz detaylı anlatırmısınız 

Mustafa bey Osman usta nın telefonunu verebilirmisiniz 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Maslak sanayi noname servis forumda irtibat bilgisi vardı da bulamadım

Yorum bağlantısı
Mustafa Bahar

Rölanti motorunun temizliğini yapıp tekrar yerine taktığımda bilgisayara girmesine veya  herhangi bir ayar yapılması gerekiyor mu  

Yorum bağlantısı
Hasan Güngör

hocam selam,

Bendede focus1 2005 otomatik var.Aynı problemi yaşadım bende .Işıklarda durduğumda , yokuş aşağı inerken vs.otomatik olmasına rağmen stop ettiğide oldu hatta.Rölanti ayarı sonrası düzeldi benim.Ankarada olsaydınız ustamı önerirdim özel FORD servisinde yaptırdım.Usta önemli bu ince konularda.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 25.02.2019 at 18:20, Mustafa Bahar yazdı:

Rölanti motorunun temizliğini yapıp tekrar yerine taktığımda bilgisayara girmesine veya  herhangi bir ayar yapılması gerekiyor mu  

Hayır gerekmez..

Yorum bağlantısı
Seyit Gazi
On 26.02.2019 at 01:05, Hasan Güngör yazdı:

hocam selam,

Bendede focus1 2005 otomatik var.Aynı problemi yaşadım bende .Işıklarda durduğumda , yokuş aşağı inerken vs.otomatik olmasına rağmen stop ettiğide oldu hatta.Rölanti ayarı sonrası düzeldi benim.Ankarada olsaydınız ustamı önerirdim özel FORD servisinde yaptırdım.Usta önemli bu ince konularda.

Ankarada servisiniz ustanız kimdir aceba birde ben gitmek isterim.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Fikret Deniz
(düzenlendi)

Yaklaşık 9 yıldır focus 1 aracıma rölantideki dalgalanma zaman zaman stop etme sıkıntıları ile bindim. Aracımı sevdiğim için satmadım. Bu süre içinde sizlere yaptırdığım işlemleri yazıyorum.

1- Ateşleme sistemi komple değişti, daha sonraları da bobin, buji, buji kabloları tek tek değişti. SONUŞ : Nafile

2- Karter havalandırma borusu ( T Boru ) değişti. ...........................................................................SONUŞ : Nafile

3- Rölanti valfi defalarca temizlendi..................................................................................................SONUŞ : Nafile

4- Rölanti valfi yan sanayi ürünü ile değişti olmadı. Sonra orjinali ile değişti.................................SONUŞ : Nafile

5- LPG ci lpg enjektörleri değiştirdi. Defalarca ayar işlemleri yapıldı..............................................SONUŞ : Nafile

6- Bu süre zarfında ömrünü tamamladığı için 2 defa akü değişti...................................................SONUŞ : Etkisi olmadı

7- Özel serviste yeniden yazılım atıldı...............................................................................................SONUŞ : Nafile

8- Tam arabadan kurtulayım derken BİNGOOO. Hiç tanımadığım bir özel ford servisine girdim. Usta motorun manyak manyak çalıştığını sarsıntılı çalıştığını söyledi. 

Motorun üst kapağın  açılarak sibopların değişeceğini ve arızanın düzeleceğini söyledi. 1 ay gezdikten sonra gittim ustaya arabamı teslim ettim. 3 gün sonra arabamı

aldığımda motorum saat gibiydi. Rölantide ne dalgalanma nede stop etme kalmadı.

Motorun üst kapak açıldığında 2 silindirin simsiyah olduğunu gördüm. Usta o sibopların yanık olduğunu söyledi.  Arabam yapılalı 2 ay oldu zevkle biniyorum. Bu arada arabamın çekişi özellikle rampalardaki çekişi müthiş arttı.  Ben bu şekilde kurtuldum.

Arkadaşlar focus 1 lerdeki bu arızayı yukarıdaki saydığım malzemelerin hepsi yaptırabiliyor. Önemli olan hangi malzemeden kaynaklandığını işin ehli usta ile bulmak lazım. İzmir 3.ncü sanayide keskin otomotiv diye özel ford servisinde yaptırdım. 

Bu arada rölanti valflerini alınca parçacılar iade kabul etmiyorlar, çünki civatalar iz yapınca çıkma mal muamelesi görüyor diyorlar. Fakat biz civatalar iz yapmasın diye civataların altına mukavva koyup öyle taktık hiç bir iz olmayınca parcacı valfleri geri aldı. 

tarihinde Fikret Deniz tarafından düzenlendi
Yazım hataları
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Seyit Gazi
On 01.05.2019 at 08:03, Fikret Deniz yazdı:

Yaklaşık 9 yıldır focus 1 aracıma rölantideki dalgalanma zaman zaman stop etme sıkıntıları ile bindim. Aracımı sevdiğim için satmadım. Bu süre içinde sizlere yaptırdığım işlemleri yazıyorum.

1- Ateşleme sistemi komple değişti, daha sonraları da bobin, buji, buji kabloları tek tek değişti. SONUŞ : Nafile

2- Karter havalandırma borusu ( T Boru ) değişti. ...........................................................................SONUŞ : Nafile

3- Rölanti valfi defalarca temizlendi..................................................................................................SONUŞ : Nafile

4- Rölanti valfi yan sanayi ürünü ile değişti olmadı. Sonra orjinali ile değişti.................................SONUŞ : Nafile

5- LPG ci lpg enjektörleri değiştirdi. Defalarca ayar işlemleri yapıldı..............................................SONUŞ : Nafile

6- Bu süre zarfında ömrünü tamamladığı için 2 defa akü değişti...................................................SONUŞ : Etkisi olmadı

7- Özel serviste yeniden yazılım atıldı...............................................................................................SONUŞ : Nafile

8- Tam arabadan kurtulayım derken BİNGOOO. Hiç tanımadığım bir özel ford servisine girdim. Usta motorun manyak manyak çalıştığını sarsıntılı çalıştığını söyledi. 

Motorun üst kapağın  açılarak sibopların değişeceğini ve arızanın düzeleceğini söyledi. 1 ay gezdikten sonra gittim ustaya arabamı teslim ettim. 3 gün sonra arabamı

aldığımda motorum saat gibiydi. Rölantide ne dalgalanma nede stop etme kalmadı.

Motorun üst kapak açıldığında 2 silindirin simsiyah olduğunu gördüm. Usta o sibopların yanık olduğunu söyledi.  Arabam yapılalı 2 ay oldu zevkle biniyorum. Bu arada arabamın çekişi özellikle rampalardaki çekişi müthiş arttı.  Ben bu şekilde kurtuldum.

Arkadaşlar focus 1 lerdeki bu arızayı yukarıdaki saydığım malzemelerin hepsi yaptırabiliyor. Önemli olan hangi malzemeden kaynaklandığını işin ehli usta ile bulmak lazım. İzmir 3.ncü sanayide keskin otomotiv diye özel ford servisinde yaptırdım. 

Bu arada rölanti valflerini alınca parçacılar iade kabul etmiyorlar, çünki civatalar iz yapınca çıkma mal muamelesi görüyor diyorlar. Fakat biz civatalar iz yapmasın diye civataların altına mukavva koyup öyle taktık hiç bir iz olmayınca parcacı valfleri geri aldı. 

Size maliyeti ne oldu subapların?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
54 dakika önce, Seyit Gazi yazdı:

Size maliyeti ne oldu subapların?

Şu an 1500 lira falan olur.. 

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Mustafa Bahar

Aynı sorun devam ediyor gerçekten rahatsız edici bir durum. 

Aynı şekilde onu değiştirdiler bunu değiştirdiler falan çözüm yok başından geçen arkadaşların yazdığı gibi hastalığın çözümünü tecrübe edinmiş bilen usta gerekli yoksa deneme yanılma yapan ustaların elinde maddi ve manevi sıkıntı yaşarız 

İstanbulda bu sorunu çözmüş  tanıdığınız usta varmı? Yazarsanız çok sevinirim 

herkese sağlıklı ve kazasız günler dilerim 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...