İçeriğe Yönlendir

Bisikletim ve Motosikletim

Ahmet Kiriş
Çözüme git Yurdaer Elay tarafından,

Recommended Posts

Aytac Sakal
Çağlar Bayur yazdı:

onu anarşik irlandalılar başlattı diye biliyorum

Londrada Ace Cafe diye bir Mekan Merkez alınarak yarıştırılan Motosikletlerin başlattığı bir akım.Ben görünüm olarak bu motosikletleri çok beğeniyorum sade ve abartısız olduğu gibi ama hızlı.Ayrıca halktan insanların bütçelerine göre yapılandırmaları insanı daha bir çekiyor.Rat Rod otomobillerde insanı çekiyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Aytac Sakal yazdı:

Londrada Ace Cafe diye bir Mekan Merkez alınarak yarıştırılan Motosikletlerin başlattığı bir akım.Ben görünüm olarak bu motosikletleri çok beğeniyorum sade ve abartısız olduğu gibi ama hızlı.Ayrıca halktan insanların bütçelerine göre yapılandırmaları insanı daha bir çekiyor.Rat Rod otomobillerde insanı çekiyor.

Çok iyi 2 örnek kişiye göre değişir ama bana göre motosiklet budur...

Norton-Commando-961-Cafe-Racer-Front-Right.jpg

2001CB600_XTRPepo-1536x1024.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Mustafa Kestel yazdı:

Cevabınız için teşekkür ederim,

Bu videoyu daha önce izlemiştim, şimdi tekrar izledim. Ancak bu noktada kafama takılan hala birkaç mevzu var;

1- Vespa otomatik-cvt şanzımana sahip olduğu için devirleri ayarlamak pek mümkün görünmüyor. Bunu sanırım sabit hızda gitmeyerek, gittiğimiz sürati sürekli değiştirerek yapabiliriz. Ani hızlanma ve ani frenlemelerden kaçınarak süratimizi değiştirerek devir değişikliğini sağlamış oluruz diye düşünüyorum.
2- Bazı kişiler motosikleti ilk aldığınızda uzun yol yapmayın tarzında şeyler söylüyorlar. Mesela motosikleti alıp 200-250km yol yapsak, bu rodaja zarar verir mi acaba (motor bloğu ilk kullanımda çok ısındığı için vs) ? 

İnternette Vespa kullanım kılavuzunu çok aradım ancak bir türlü bulamadım, bu yüzden net bir bilgiye ulaşamadım 🙄

Tavsiye edilmez, uzun yolda sabit devirde sabit bir hızda gidersiniz çünkü. Birde huyunu suyunu bilmezsiniz, arıza çıkartır vidası düşer vs. Roaj sadece motor bloguyla alakalı değildir. vidaların somunların, fren hidroliğinin vs den kontrollü test edilmesidir.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
Ahmet Kiriş yazdı:

Evin yeni üyesi.

Kymco Downtown 250i

885FF009-4BAD-4A7C-A40B-E5FBEAA49BB9.jpeg

Hiç ilgim olmamasına rağmen çok beğendim abi, güle güle kullan. İstanbuldan taşınırsam ilgi duymaya başlayabilirim.

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş
Mustafa Kestel yazdı:

Hayırlı olsun Ahmet Bey, çok güzel görünüyor, tekerine taş değmesin 🧿🧿

Bu vesileyle; konudan biraz bağımsız olacak ama sizlere sormak istediğim bir konu var. Motosikletlerde rodaj konusunu baya araştırdım ancak net bir bilgiye ulaşamadım (çok farklı görüşler var). Genel olarak 6 bin deviri geçmemek, sakin kullanmak önerilmiş. Benim sorum ise şu: sıfır alınan scooter’larda, örneğin Vespa aldık diyelim; devir göstergesi zaten yok, cvt şanzıman mevcut. Vespa’da rodajda nelere dikkat etmek gerekir sizce ? 

Saygılarımla. 

Teşekkür ederim, daha iyileri sizlere kısmet olur inşallah.

Scooter rodajını şehir içinde yapmam söylendi, devir kısıtlamasına dair bir bilgi verilmedi, ani hızlanmalardan rodaj süresince kaçınmam istendi, hızlanmakta sorun yok, devri yavaş artırın, varyatöre ani yüklenmeyin denildi. Başka bir sınırlama koymadılar.

Düz vitesli motosikletlerimde, dediğiniz gibi üst sınır 6000 devir, şehir içinde bol dur kalk ve tüm vitesleri düzenli olarak kullanmam önerildi.

Buradaki kısıtlama içinse, motosiklette rodaj süresinde kullanılan yağın, normal kullanım yağına göre daha yoğun ve az akışkan olduğundan, rodaj sürecinde yağlamanın yeteri kadar yapılamayacağı öngörülerek 6000 devir üzeri motosikleti sıkıştırmayın dediler.

Umarım yardımcı olabilmişimdir, kafanıza takılan olursa yazın lütfen, profesyonel ağızdan bilgi alıp paylaşırım.

Mustafa Kestel yazdı:

Cevabınız için teşekkür ederim,

Bu videoyu daha önce izlemiştim, şimdi tekrar izledim. Ancak bu noktada kafama takılan hala birkaç mevzu var;

1- Vespa otomatik-cvt şanzımana sahip olduğu için devirleri ayarlamak pek mümkün görünmüyor. Bunu sanırım sabit hızda gitmeyerek, gittiğimiz sürati sürekli değiştirerek yapabiliriz. Ani hızlanma ve ani frenlemelerden kaçınarak süratimizi değiştirerek devir değişikliğini sağlamış oluruz diye düşünüyorum.
2- Bazı kişiler motosikleti ilk aldığınızda uzun yol yapmayın tarzında şeyler söylüyorlar. Mesela motosikleti alıp 200-250km yol yapsak, bu rodaja zarar verir mi acaba (motor bloğu ilk kullanımda çok ısındığı için vs) ? 

İnternette Vespa kullanım kılavuzunu çok aradım ancak bir türlü bulamadım, bu yüzden net bir bilgiye ulaşamadım 🙄

Scooteri aldığım firma aynı zamanda vespa bayisi ve yetkili servisi, aydınlatıcı bilgi alıp, konuya yazarım.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Ahmet Kiriş yazdı:

Bana hayırlı olsun. 😎

Hayırlı olsun :nazar: Bunu sürmek için A sınıfı ehliyet yeterli oluyor mu? :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş
Yurdaer Elay yazdı:

Hayırlı olsun :nazar: Bunu sürmek için A sınıfı ehliyet yeterli oluyor mu? :)

Ehliyet tek başına yetmeyecek gibi, bir de sele üzerinde duracak mabad lazım gibi. 😁

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş
Köksal Yılmaz
Ahmet Kiriş yazdı:

Bana hayırlı olsun. 😎

B590553C-EE7A-430B-A7BD-658AD8997DC7.jpeg

Hayırlı olsun abi işyerinde bir arkadaşım hayabusasını satışa koymuştu (suzuki v strom 1050 aldı), bilsem haber ederdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Buna bi anlam veremiyorum.

Bisikletin amacı pedal çevirip güç üretmek.

Harici bir güç ünitesi ile kullanılacaksa neden bisiklet??? Neden motor değil?

Bana da bazen arkadaşlar söylüyor, o kadar yola bisikletle gidilir mi? Motor alsana diyorlar. Amacım zaten pedal çevirmek, zaten arabam var diyorum.

tarihinde Öner Kurukuz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Kestel
Ahmet Kiriş yazdı:

Teşekkür ederim, daha iyileri sizlere kısmet olur inşallah.

Scooter rodajını şehir içinde yapmam söylendi, devir kısıtlamasına dair bir bilgi verilmedi, ani hızlanmalardan rodaj süresince kaçınmam istendi, hızlanmakta sorun yok, devri yavaş artırın, varyatöre ani yüklenmeyin denildi. Başka bir sınırlama koymadılar.

Düz vitesli motosikletlerimde, dediğiniz gibi üst sınır 6000 devir, şehir içinde bol dur kalk ve tüm vitesleri düzenli olarak kullanmam önerildi.

Buradaki kısıtlama içinse, motosiklette rodaj süresinde kullanılan yağın, normal kullanım yağına göre daha yoğun ve az akışkan olduğundan, rodaj sürecinde yağlamanın yeteri kadar yapılamayacağı öngörülerek 6000 devir üzeri motosikleti sıkıştırmayın dediler.

Umarım yardımcı olabilmişimdir, kafanıza takılan olursa yazın lütfen, profesyonel ağızdan bilgi alıp paylaşırım.

Scooteri aldığım firma aynı zamanda vespa bayisi ve yetkili servisi, aydınlatıcı bilgi alıp, konuya yazarım.

Cevabınız için çok teşekkür ederim Ahmet Bey 🙏 ayrıca Hayabusa da hayırlı olsun, tehlikeli ama dehşet makina 🙂 güzel günlerde kullanmanız dileğiyle 🧿🧿

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yaptığım hesaplara göre ktm boşa çıktı. Teyze beybi motörün kenarda çürümesine razı olamam. Bi Adana yapıp geleyim

• Mutlu 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Emin Önal
Servet Aydın yazdı:

Yaptığım hesaplara göre ktm boşa çıktı. 

Bende aynı şeyi düşünmüştüm :exc1:

Ben artık bu konuya 2 sayfa sonra girerim.

Adam 2 sayfada bir yeni motor alıyor :p Allah kaza bela vermesin :nazar: 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş
(düzenlendi)

Eşeğin büyüğü ahıra girdi. 😁

04D3861B-9C11-4CA1-88AF-01C077DCDEA8.jpeg

Servet Aydın yazdı:

Yaptığım hesaplara göre ktm boşa çıktı. Teyze beybi motörün kenarda çürümesine razı olamam. Bi Adana yapıp geleyim

Abi bekliyorum. Kaskını eldiveni unutma. 😁

tarihinde Ahmet Kiriş tarafından düzenlendi
  • Beğen 8
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş
Çağlar Bayur yazdı:

ne bu

Motosiklet diyor kimileri, kimileri şeytan icadı. 😁

Suzuki GSX 1300 Hayabusa diyenler de var. Eğlence işte abi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ahmet Kiriş yazdı:

Eşeğin büyüğü ahıra girdi. 😁

04D3861B-9C11-4CA1-88AF-01C077DCDEA8.jpeg

Off, ne biçim kasko primi çıkar şimdi buna.. 

Al sen al.. böyle büyük makineler al.. 

Ahmet Kiriş yazdı:

Suzuki GSX 1300 Hayabusa diyenler de var. Eğlence işte abi.

Motor büyükmüş, Vergisi çoktur bunun.. 

• Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ahmet Kiriş yazdı:

Motosiklet diyor kimileri

güneşte çok kalmışlardır

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Emin Önal
Ahmet Kiriş yazdı:

Beni de beklesene abi :P

Ekipmanlarım hazır :exc1:Ehliyet sınavına da önümüzdeki ay giriyorum.:seytan:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...