İçeriğe Yönlendir

50 CC Ufaklık

Onur Doğan

Recommended Posts

Onur Doğan

Herkese merhaba ev ile iş arası yaklaşık 3 km, aracımı sattiktan sonra ulaşım ihtiyacını karşılamak için bu ucuz ve işlevsel mopedi aldım. En büyük avantaji yakit tüketimi, sigorta vergi istememesi ve B sinifi ehliyetle kullanilabilmesi :) Ölçümlerime göre icinde yokuşun da bulunduğu güzergahta 3 litre civarı yakıyor, markasi kanuni pony 2013 model şuanlık mutluyuz 42f5f3370bf53e234da156d2c07f4d8e.jpg22519fa4cf0ce833f0fb539da5412dcb.jpg59eeb4cd894ada37b9a15a1d82cfaf01.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Yılmaz Gökçe

Havalar ısınmaya başladıkca dahada zevkli olur

Kazasız belasız mutlu sürüşler...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

hayırlı olsun şehir içi kullanımda velinimet,pratik masrafsız,güle güle kullanın....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Hayırlı olsun, güle güle kullanın.

İşin içine girmeden dışardan bakınca çok güzel ama hava şartları yüzünden senede 6-7 ay gibi kullanılabiliyor- kullanabiliyordum İstanbulda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Çok güzel kesinikle iyi tercih yapmışsınız. İsrafın had safhada olduğu bir dönemdeyiz maalesef. Ben çok üzülüyorum. 

Bir örnek vereyim: Biz aynı sitede oturup aynı aynı hastanede çalışan 4 doktoruz. Herkesin güzel ve dev gibi arabaları var :) Her sabah tek kişi çıkıp 4 araba tek kişi eve dönüyoruz. Birlikte gitmeyi çok teklif ettim. Benim araçla gelip gidelim para tura da istemez dedim :) nafile. Biliyorum ki bir sürü insan aynı durumda. Bende çözümü bisiklette buldum. Nisanda çıkarıyorum, Ekime kadar bisikletle gelip gidiyorum işe. Araba garajda yatıyor.

Bu kadar israfa harcamaya bence yakıttı araçtı vs fiyatları ucuz :)  Ben deyince de biz dikkat etsek ne olacak deniyor. Herkes aynı deniyor. Ben ona da çok üzülüyorum. Bence her şey bireysel düzelmeden geçiyor. Sen yanmazsan, ben yanmazsam hesabı. 

• Beğen 15
Yorum bağlantısı
Adem Kazıl

2006 model 50 cc honda today sahibiyim acayip pratik bi motor şehiriçi günde 1 veya 2 km anca yapıyoruz, depoyu doldurunca 1 ayı geçiyor aldığım zamanı unutuyorum, arabayla pazara inmeye korkuyordum eskiden park yeri sıkıntıydı şimdi pazarın içine kadar giriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Doğan
50 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

3 litre 50 cc motor  için çok fazla değilmi :(

Sanırım ortalaması 2.5 Litre civarı ama hava filtresi takılı değil şu anda ve araba olduğum gibi bunda da ufak tefek temizlikleri kendim yapmaya başlayınca 2,5 litrelere düşüreceğimi sanıyorum :) 

51 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Hayırlı olsun, güle güle kullanın.

İşin içine girmeden dışardan bakınca çok güzel ama hava şartları yüzünden senede 6-7 ay gibi kullanılabiliyor- kullanabiliyordum İstanbulda.

İzmirde sezon biraz daha uzun bu biraz avantaj, sanıyorum 3 ay gibi bi süre kullanamayacağım gibi duruyor :) kalan 9 ay hizmet eder gibi..

18 dakika önce, Cem Dilmen yazdı:

Çok güzel kesinikle iyi tercih yapmışsınız. İsrafın had safhada olduğu bir dönemdeyiz maalesef. Ben çok üzülüyorum. 

Bir örnek vereyim: Biz aynı sitede oturup aynı aynı hastanede çalışan 4 doktoruz. Herkesin güzel ve dev gibi arabaları var :) Her sabah tek kişi çıkıp 4 araba tek kişi eve dönüyoruz. Birlikte gitmeyi çok teklif ettim. Benim araçla gelip gidelim para tura da istemez dedim :) nafile. Biliyorum ki bir sürü insan aynı durumda. Bende çözümü bisiklette buldum. Nisanda çıkarıyorum, Ekime kadar bisikletle gelip gidiyorum işe. Araba garajda yatıyor.

Bu kadar israfa harcamaya bence yakıttı araçtı vs fiyatları ucuz :)  Ben deyince de biz dikkat etsek ne olacak deniyor. Herkes aynı deniyor. Ben ona da çok üzülüyorum. Bence her şey bireysel düzelmeden geçiyor. Sen yanmazsan, ben yanmazsam hesabı. 

Kesinlikle haklısınız, tek kişi için gayet pratik ve ideal fiyatlara ulaşım sağlayabiliyorsunuz, hatta toplu taşımadan bile ucuz şöyle ki; 3 liradan 6 lira minibüse verilecek paraya 3 km git 3 km gel için ortalama 1.5 TL yakıt tüketimiyle ulaşım sağlayabiliyorum. Ha aracımla olsa yine aynı ortalama şehir içi 100 km/7-8 litre benzinden minibüs fiyatına yakın tüketim oluşuyor. 

Yorum bağlantısı
Onur Doğan
11 dakika önce, Adem Kazıl yazdı:

2006 model 50 cc honda today sahibiyim acayip pratik bi motor şehiriçi günde 1 veya 2 km anca yapıyoruz, depoyu doldurunca 1 ayı geçiyor aldığım zamanı unutuyorum, arabayla pazara inmeye korkuyordum eskiden park yeri sıkıntıydı şimdi pazarın içine kadar giriyor.

Tip olarak aynı todayla ama todayın honda motoru sanırım efsane :) sıfırı olmaksızın todayın fiyatları 6-7 bin bandında dolaşıyor.. buda yeni sahip olacaklar için ekonomiyi mantıklı kılmıyor. 1 Km boyunca durmuş trafikte hiç durmadan yol almak çok ayrı keyif. Ha bide park olayı var tabi o da mükemmel, araca park yeri aramaktansa 1 metre yere rahatça park edip iş görebiliyorsunuz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş
10 saat önce, Onur Doğan yazdı:

Herkese merhaba ev ile iş arası yaklaşık 3 km, aracımı sattiktan sonra ulaşım ihtiyacını karşılamak için bu ucuz ve işlevsel mopedi aldım. En büyük avantaji yakit tüketimi, sigorta vergi istememesi ve B sinifi ehliyetle kullanilabilmesi :) Ölçümlerime göre icinde yokuşun da bulunduğu güzergahta 3 litre civarı yakıyor, markasi kanuni pony 2013 model şuanlık mutluyuz 42f5f3370bf53e234da156d2c07f4d8e.jpg22519fa4cf0ce833f0fb539da5412dcb.jpg59eeb4cd894ada37b9a15a1d82cfaf01.jpg

Hayırlı olsun, kazasız belasız, 250 cc ye kadar a2 istiyorlar diye biliyorum. Ayrıca tescil var sanırım. Trafiğe de çıkıyorsunuz. Sigorta istememesi de garip geldi. Siz araştırmışsınızdır mutlaka.

Yorum bağlantısı
Onur Doğan
Hayırlı olsun, kazasız belasız, 250 cc ye kadar a2 istiyorlar diye biliyorum. Ayrıca tescil var sanırım. Trafiğe de çıkıyorsunuz. Sigorta istememesi de garip geldi. Siz araştırmışsınızdır mutlaka.
2016 da çıkan trafik kanununa göre 50 cc hacime kadar motorlu bisikletleri yeni tip B sinifi ehliyet kullanabiliyor. Ayrica arac sinifi L1 yani motorlu bisiklet olarak gectigi icin sigorta zorunlu değil genel hükümlere tabi oluyor. Ama vize ve tescil zorunlu
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
10 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

3 litre 50 cc motor  için çok fazla değilmi :(

daha az yakan motor görmedim.
50cc ler çoğalıyor. Bir düzenleme getirir, gelir kapısı yaparlar.

mondial revival da benim hoşuma giden model.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Ne güzel bir paylaşım yaptınız. Bende ciddi ciddi düşünmeye başladım. Keyifli sürüşler. 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Süper, hayırlı olsun :) vites varmı bunda, yakıt biraz fazla geldi banada, benim ufaklık 4 vites manuel (Simson SR50), bundan daha az yakıyor ve 89 model üstelik...

100 km de 2.4 lt.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Benzinin litresini, 6,2 tl olduğunu düşünürsek 3 litre yakıt 18,2 lira demek. Hali hazırda otomobilim 23 liraya 100 km yol gidiyor.  50 cc benzinli motor almak hiç cazip değil. En azından elektrikli scooter almak çok çok daha ekonomik zannımca . 

https://www.hepsiburada.com/mondial-e-mon-miracle-3-0-elektrikli-scooter-p-HBV00000BOKWX

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Doğan
(düzenlendi)
13 saat önce, Muhittin Kaplan yazdı:

daha az yakan motor görmedim.
50cc ler çoğalıyor. Bir düzenleme getirir, gelir kapısı yaparlar.

mondial revival da benim hoşuma giden model.

Arkadaşım mondial revival aldı oldukça memnun 

Bir saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Süper, hayırlı olsun :) vites varmı bunda, yakıt biraz fazla geldi banada, benim ufaklık 4 vites manuel (Simson SR50), bundan daha az yakıyor ve 89 model üstelik...

100 km de 2.4 lt.

Abi bi karbürotör temizliği hava filtresi vs yapılacak işleri var sanırım ondan sonra düşecek :) vites otomatik 

Bir saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Benzinin litresini, 6,2 tl olduğunu düşünürsek 3 litre yakıt 18,2 lira demek. Hali hazırda otomobilim 23 liraya 100 km yol gidiyor.  50 cc benzinli motor almak hiç cazip değil. En azından elektrikli scooter almak çok çok daha ekonomik zannımca . 

https://www.hepsiburada.com/mondial-e-mon-miracle-3-0-elektrikli-scooter-p-HBV00000BOKWX

Elektrikli schooter tercih eden de çok ama evime giden yokuş yol olduğu için akü durumunda sıkıntıya düşeceğimi düşündüm, ayrıca onu şarj edecek bi ortam olması lazım oda bende yok sokakta duruyor motor :)  Birde senede 1 kez akü değiştirildiği söyleniyor onuda hesaba katınca hiçbir ekonomisi kalmıyor

tarihinde Onur Doğan tarafından düzenlendi
Edit
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Onur Doğan

Cumartesi günü Balçovadan Çeşmeye kamp maksadıyla yolumuza koyulduk, Urlayı geçince (bilmeyenler için başlangıçtan yaklaşık 40 km sonra) aniden gaz yememesiyle motor tık diye durdu. Motorda arızası görünüyordu ama ne olduğunu bilemedik. Arkadaşın 50 CC motoruyla çeke çeke Urla sanayisine götürdük, motosiklet tamircilerinin bu makinalara araçlardaki 1.0 motora baktıkları gibi bakmalarını hiç yadırgamadım. Ön yargılarla dolu bi milletiz ne yazık ki..  Herneyse krank kırılmış en az 750 TL masraf çıkarır ve 1 haftada anca yapılacağını söylediler. Tabii bırakmadık hemen başka arkadaşımızın Gelly FC marka sedan aracının bagajına bi şekilde attıktan sonra evin oraya tekrar getirdik arabayla da olsa kamp maceramızı bi şekilde gerçekleştirdik :)az öncede tanıdık bi motorcuya bıraktık. Bakalım hastamızın tedavi ücreti ne çıkacak gün içinde belli olacak.. 

Yorum bağlantısı
Onur Doğan
Krank nasıl kırılmış ya. 

Abi hiç anlamadım, bizim burdaki motorcuda bakacak inşallah çok bişey çıkmaz..
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Doğan

İlk teşhis eden ustanın söylediği doğru çıktı. Krank mili kırılmış, 30 yıllık motorcunun dediğine göre hayatında böyle bişeyle karşılaşmamış hiç. Krank 250, kırık olan varyatör kapağı dolu halde 200, debriyaj mili, yağı contaları vs 100 TL de öyle.  450 de İşçilik toplam 1000 TL ye hallolacak.. Sıfır motor parasına geldi neredeyse :) 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

parçalar normal, işçiliğe birşey diyemem, ben kendim komple yapıyorum çünki, bu devirde 450 tl. işçlik.... aslında hemen yapılacak şey değil, zaman alıyor uğraşmak...

krank nasıl kırılmış, en sağlam yerlerden birisi halbuki...

nasıl yapılıra benim motorunkini örnek koyayım, benimki bu derece kötü değil tabiii, sıfır gibi, neyse elinden geliyorsa dediğim kısım şu şekilde, elinden gelmek tabiri biraz hafif kaçıyor sanırım :)

https://www.youtube.com/watch?v=g_nIfravxPo

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Onur Doğan
On 13.03.2019 at 14:15, Ali Cihangiroğlu yazdı:

parçalar normal, işçiliğe birşey diyemem, ben kendim komple yapıyorum çünki, bu devirde 450 tl. işçlik.... aslında hemen yapılacak şey değil, zaman alıyor uğraşmak...

krank nasıl kırılmış, en sağlam yerlerden birisi halbuki...

nasıl yapılıra benim motorunkini örnek koyayım, benimki bu derece kötü değil tabiii, sıfır gibi, neyse elinden geliyorsa dediğim kısım şu şekilde, elinden gelmek tabiri biraz hafif kaçıyor sanırım :)

https://www.youtube.com/watch?v=g_nIfravxPo

Motorsiklet tecrübesine yeni başladığım için biraz daha teknik olarak yol kat etmem gerekiyor abi :) Ama birçok parçasının mantığını anladım artık bu konuda daha bilgiliyim ve elimden ufak tefek bu tarz işler gelir, sonraki sorunlarda teşhis ve tespitte faydası dokunur diye düşünüyorum 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Aslında çok basit ve uğraşmak zevkli, motoru komple şaseden ayırıp takmasıen zor kısımı, tabii benim motorda biraz zor....

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...