İçeriğe Yönlendir

Focus II - Motordan Gelen Ses Hakkında

Ceyhun Bircan

Recommended Posts

Ceyhun Bircan

Arkadaslar Merhaba.  2010 focus 1.6 lpg li otomatik aracımin motorundan videodaki gibi bir ses geliyor. Motor sogukken çekilen video bu. Araç isininca büyük oranda ses kesiliyor. Araçta yag eksiltme, cekisten düşme, hararet yapma v.b hiçbir sıkıntı yok. Fakat soğukken  bu ses geliyor. 5 - 30 castrol yag kullanıyorum ve degistireli 2000 km oldu. Ses yaklaşık 4 aydır var. İlk duyduğumda ustaya gittim sorun yok dedi ama sorun neyse yaptırmak istiyorum. Bulunduğum yerde 7 ustaya gosterdim. 5 tanesi sibop iticisi değişecek dedi. Fakat 2 tanesi piston eteği vuruyor motorun açılması lazım dedi. Ses hakkindaki yorumlarinız nedir acaba? Acikcasi ustalar kafamı karıştırdı.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Buna sorun yok diyen usta da ne bileyim...
Geçmiş olsun, ses içerden değil de dışarıdan geliyor sanki, kasnaklara bakılmıştır herhalde.

Yorum bağlantısı
Ceyhun Bircan

Ahmet bey sorun ya sibop iticilerinden geliyor ya da pistondan. Dediğim gibi 7 ustaya gösterdim hiçbiri başka bir yorum yapmadılar. Fakat 2 tanesi pistonlardan geliyor ve motorun açılması lazım diyor kesin bir şekilde. 5 usta da sibop iticilerinden geliyor diyor. Anlamadığım sesi dinleyip de sesin üstten mi alttan mı geldiğini farketmelerinde neden farklılık var. Ve işin garip tarafı hepsi de kendilerinden emin konuşuyorlar. Açıkcası hangi ustaya gücenip götüreceğimi bilemiyorum. Sibop değişecek diyen ustaya götürsem değiştirince ses kesilmezse boş yere değişmiş olacak. Motoru açtırsam pistondan değilse boş yere motor açıldığı ile kalacak. 😕 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kolyatak etek olsa bunca km dir birşeyler kırılmış veya sarmış olurdu. steteskop ile sesin bölgesi bulunmalı önce.  yağa katkı attınız mı hiç?

Yorum bağlantısı
Ceyhun Bircan

Çağlar bey yağa katkı maddesi koymadım hiç. Aslında katkı maddesi koyup denemek de istiyorum. Fakat ben sorun ne ise halledilmesini istiyorum. Aracı modelleme düşüncem olduğundan bu şekilde satmak istemiyorum aracı. Geçici değil kalıcı çözüm yani 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Can Onur DOĞAN

Merhaba.

Bende de aynı araçtan var. Subap değişiminden sonra ortaya çıkan, beni rahatsız eden bir ses oluştu.

Aracın performansında ise herhangi bir kayıp, rölanti düzensizliği, vs. bir sorun yok. Fakat gösterdiğim ustaların çoğu normal buldu sesi. ikisi ise fincanlardan kaynaklandığını söyledi. Daha sonra bir tuningciye götürdük, ateşleme zamanlamasında anormallik olduğunu, subap değişimi sırasında ayarın iyi yapılmadığını iddia etti. Sizin araçtan gelen sese benzettim doğrusu. 

Ses şu şekilde;

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ford motorunu tanımayan rektifiyeci , üst kapağı toplarken ayar yapmaz ise ses yapar, gider çekişte sorun olmaz ama

Yorum bağlantısı
Can Onur DOĞAN

peki çaresi nedir? bu şekildeki kullanımın zararı ne olur?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Can Onur DOĞAN

Itici, lifter, fincan dedikleri sanıyorum aynı şeyler.

Bir yedek parçacıya sorduğumda; bunların değişen, talep gören parçalar olmadığını o yüzden ellerinde bulunmadığını söyleyerek yetkili servise yönlendirdi... 

Parça fiyatının çok yüksek olacağını sanmıyorum, 500-600 liradır herhalde ama asıl maliyet yine işçilikte...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...