İçeriğe Yönlendir

Düşük Şarjlı Akü ve Motorun Sesli Çalışması

Celalettin Süğürtin

Recommended Posts

Celalettin Süğürtin

Kullanmakta olduğum araç 2005 mondeo tdci ghia otomatik (jatco). Çoktan beri uzun yol fazla yapmıyorum. Üç hafta önce orta konsolu sökmek icab ettiğinden vites kolunu N veya D konumuna çekmem gerekiyordu, bu nedenle kontak açık vaziyette çalışmam lazımdı, kapılar da açık. İki gün bu şekilde uğraşınca akü harab ve bitap düştü. Arabayı çalıştıramadım. Tam bu sırada  şehir dışından gelen kızımın arabası (Polo) yetişti ve onun aküsünden takviye aldım. Akü toparladı. Ertesi hafta yine kapıların açık olmasını gerektiren bir takım işlemler daha yapmam gerekiyordu (söylemekte sakınca yok: taban halısını kaldırıp altına izolasyon şiltesi yapıştırdım) bu da aküyü epeyce zayıflattı. Ama çalışıyor, sıkıntı yok, derkeeen, dün ve bu gün komşunun dizel Auris'ine takviye yapmam gerekti, takviye  kablosu çok adi bir şeydi, bu nedenle çok defa marş denemesi yapıldı  akümün şarjı iyice zayıfladı.

Şimdi can alıcı yere geldim. Arabam, akranlarına göre oldukça sessiz çalışıyordu bu gün bu durum değişti, ve homurdanmaya, bağırmaya, çığlık atmaya başladı. ne oldu buna diye kendi kendime söylenmeden edemez oldum. Akü şarjının düşmesi arabanın sesli çalışmasında bir etmen olabilir mi? Bu konuda fikirleriniz nedir? Yarın bir oto elektrikçide aküyü biraz şarj ettirip bu sorumun cevabını doğrulamaya çalışacağım, ama yine de ortak bir kanı oluşabilsin diye konuyu açma gereği duydum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Voltaji degisen araclarin cokca baskalastigini gorduk. Aku olcumu saglikli olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Ford’da oluyor sanki bi anormallikler. 

Kadran filan da sapıtıyor bazen aküden dolayı. 

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Bence miadı da dolmuşsa aküyü değiştirin Celalettin hocam. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Zaten problemli olan aku ile takviyede yapinca olanlar olmus.Sesli calismasi olayina gelince,takviye yapilan obur arac calisinca yuksek akim gelmis zarar vermis olabilir bence.

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
Bence miadı da dolmuşsa aküyü değiştirin Celalettin hocam. 
Akü yeni henüz. Sadece uzun uzun anlattığım sebeplerden zayıf düştü, toparlayabilecek kadar uzun yol yapmadım.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Akü şu an yeni ise kutup başlarını söküp bi yarım saat bekleyip takın. Öyle deneyin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Talat Tekin

aküyü şarj edin. akü zayıfladıkça benim araçta özellikle ilk marşa ses artıyor rölanti dalgalanıyor.
elinizde dc regülatör var ise evde laptop şarj aletine bağlayıp akımı 14.5v getirerek şarj edebilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa.Pehlivan

bende de aynı sorun oldu teyp elektrik kaçağı yaptı ve daha 1 aylık akü mü  tamamen boşalttı takviye yaptık ancak aküden ilk günkü randımanını alamadık daha sonra  kartal sanayide uğur oto elektrikte 1 günlük sarjda bıraktım ve şuan sorunum çözüldü.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
17 saat önce, Celalettin Süğürtin yazdı:

Arabam, akranlarına göre oldukça sessiz çalışıyordu bu gün bu durum değişti, ve homurdanmaya, bağırmaya, çığlık atmaya başladı.

şarj dinamosu kasnağı ses yapabilir

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
şarj dinamosu kasnağı ses yapabilir
Motorda lokal değil de genel bir gürültü hissettim. Belki psikolojik belki gerçek bir algı. Mk3 motoru havanın neminden, ısısından, gökteki buluttan, güneşten etkileniyor sanki. Nerdeyse psikolojik durumumu bile algılıyor [emoji38]
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu aracın enjektör kodları silinmiş olabilir.. 

Enjektörlerin durumu iyi ise, kodları yeniden tanıtılmalı.. Enjektörün üstünde yazar.. Enjektör eski ise, delphi cihazla enjektörcü yeni kod üretmeli ve yeni kodlar ecuya tanıtılmalı.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...