İçeriğe Yönlendir

Otomatik Vites mi Manuel Vites mi? (Dikkat Hanımı İkna Etme İçerir)

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Gökhan Albayrak
57 dakika önce, Mustafa Karaca yazdı:

Cruze kronik arızaları okudum forumda. Ama cruze kullanan arkadaşlarım var hepsi de memnun. Zaten cruze otomatik alanlar da ucuza otomatik olduğu için aldılar. 

Bayanlara kalsa yaris mikra jazz bunları istiyorlar 😃

Jazz iyidir, tavsiye de ederim.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Şimdi, Ali Darbaz yazdı:

Otomatik viteslerin her modelini kullandim. Sadece cvt modeller hoşuma gitmişti. Oda cruise control ile cok guzel uyumlu çalıştigi icin. Kademesiz vites olunca rampaya gore orani daralip genişliyordu. Tadi damagimda kalmistir. 

Benim de en sevmediğim 2.otomatik şanzıman (1. yarı otomatikler), tam otomatikte de cruise ile uyumlu çalışanlar var, hızını arttırırken veya azaltırken(vites değişimlerinde) cruise u kapatmıyor.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Manuel alırım öğrenir hayali varsa çabuk vazgeç 👍

otomatik araba alınacak konu kapanmıştır benm gözümde

hanm dese manuel al ben yine otomatik alırım bende alıştım rahatlığına manuel hamallık geliyor

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bizden akıllılar, güzelce anlatırsak anlarlar.[emoji3]

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Valla bana para lazım. Daha çok gezmek için daha çok para. Baktım para akışı sabit, üste çıkılamıyor. Bizde masrafları  düşürme yolunda gidiyoruz. Ama mevzu araba olunca bu masraf vanası sonuna kadar açılıyor . 

Arabayı zamanında almadan evvel yaptığım bir exel tablom vardı. Bu tablo yıllardır bende. Ara sıra güncel yakıt fiyatları ile yenilerim. O zaman almak istediğim otomobillerin 15000 km yakıt maliyetleri . 

Uzun süredir arabanın yaktığı yakıtın maliyetini düşünmüyorum. Kafamı taktığım hususlar, bakım, sigotalar ve vergiler. Birde bunun üstüne yakıt ekenirse araba almaktan vazgeçerim. 

Tablodaki, i20 1,2 benzinli modelin 1 yıllık yakıt maliyeti, benim güncel i10 arabamın tüm bir  yıllık giderlerinden daha fazla maliyet çıkarıyor. :( 

Nissan micra almak istesem, para için kredi faizi, bunla beraber ekstra artan 2500 lira yakıt maliyeti ile uğraşmam gerekiyor. 

Ll0d9j.png

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

16 yıldır evliyim. Evlendiğimde hanımın ehliyeti vardı araç kullanma tecrübesi ehliyet alım süreci ile sınırlıydı. Mevcut aracım manuel vites olduğu için bütün pratikler, şehir içi ve şehir dışı denemeleri manuel üzerinde oldu ve bayağı kullanmaya başladı. işyeri yakın olduğu için araba ile bırakıyordum otobüs ile geliyordu. aracımızı yenileyeceğimiz zaman fiesta 1,4 düz vites almaya niyetlendik tek şartım abs olması idi fakat nasip fusion 1,6 benzinli düz vites oldu. Bebeğimiz olunca arabanın kullanım hakkı hanıma geçti. yıllarca böyle kullandık. eve ikinci araç alma durumu olunca 1,4 punto düz vites aldık. puntoyu fiesta ile yenilemeye karar verince çevresinin de ısrarı ile otomatik vites düşündük. Ford düzce bayisine gittiğimizde test aracı olan 1,6 fiesta otomatiği kullandı 14 yıl manuel vites araç kullanmanın etkisiyle istemediğim yerde vites değiştiriyor, kışın sorun yaşarım ve en önemli cümlesi motor ve vites benim kontrolü de olmalı deyince ben düz vites almalıyım, otomatik bana göre göre değilmiş dedi.

bunda birazda benim payım var şöyle ki en basitinden dün akşam haberlerde van da mobese kameralarının kaza yapan araç görüntülerini izledim ayrıca yuotube de bayan sürücü kazalarını sürekli izletirim böyle araç kullanma diye. ayrıca trafikte araç kullanırken şu araca bak gibi arkadan gördüğüm, sürücüleri tedirgin eden araç sürücüleri gösteririm. bu sürücülerin büyük çoğunluğuda bayan sürücü çıkar ne hikmektse.

Hanımın düz vites araç kullanmasını tamamen alışmaya bağlıyorum. Birde bayan sürücülerin çoğunluğu vites, debriyaj, motor devri ve hız bileşenlerini koordine etmekte zorlanıyorlar. buda onların suçu değil onlara araç sürmeyi kolay yoldan öğretmeye çalışan sürücü kurslarının suçu olduğunu kanaatindeyim.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
54 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Haberlerin popüler konusudur, zaman zaman izleriz, hatta konusuna link de koyarım, severler de bunu haber yapmayı. Vitesle uğraşırken dikkati dağılıp kaza yapan hanımlardan bahsetmezler. Beyin bilimcisi Sinan Canan ın bir videosunda izlemiştim, kadın ile erkek beyinlerinin farkı araç kullanırken de ortaya çıkıyormuş, erkekler daha avantajlı imiş bilimsel olarak. Özetle hanımlar(tabiki bizim için de) için en güvenli trafik en az uğraşacakları düzen sanırım.

Olay gaz, fren hangi pedala basayım derdindeyken ani gaza basmada aracın davranışı. Otomatik araçlar bu durumda stop etmeyip aniden hızlanabiliyor. Yoksa el-ayak-göz koordinasyonu konusunda erkekler daha avantajlı. 

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
16 dakika önce, Metin Uzunoğlu yazdı:

... en önemli cümlesi motor ve vites benim kontrolü de olmalı deyince ...

Öncelikle yenge hanımı sonra da seni alkışlıyorum abi.

Bende böyle düşünüyorum. Bu mantıkta çalışan otomatik şanzımanlar da yok değil. Misal, uzun yolda rampa inişlerinde özellikle kışın aracı motor freniyle indiriyorum. Haliyle hanım da bunu gözlemleyip bana sordu. Sebebini güzelce açıkladım, şimdi hanım da geçitlerin inişlerinde motor freni kullanıyor. Çok mutlu oldum. Otomatik şanzımanı kolaylık gözüyle almaktansa bilinçli bir şekilde almak, nerede ne yapman gerektiğini bilerek almak çok önemli. Hem kış mevsimi şartlarında eli ayağı dolaşmasın, sakin kalsın hemde yaz mevsiminde BMW 'nin tadını çıkarsın diye kontra vermeyi bu aralar öğreteceğim. Bunu da öğrendiği zaman aklıma gelen başka birşey kalmıyor. Gerisi motor-mekanik. Onla da uğraşmasın. Hararet durumunda ne yapması gerektiğini biliyor. 5 yıldır evliyim, bu süreç içinde neredeyse sıfırdan araç kullanmayı öğrettim, en çok da kendisine güvenmesini öğrettim. Hatta biraz abarttım galiba, susurluk kasa mercedes almayı teklif etti. B segmenti araçlara dönüp bakmıyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Bir saat önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Jazz iyidir, tavsiye de ederim.

Bütçe uygun olsa otomatik alır geçerim. Ama işte ya fiesta ya cruze olay burda sıkışıyor 😊

Bir saat önce, Metin Akbal yazdı:

😛

Ezbere sürmeye çalışıyorlar ondan dolayı bence 😉 

Bir saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Arabada yokuş kalkış destegi var. Ama  bu bile yetmiyor :(

Otomatik vitesin bana göre en büyük avantajı geri kaçırma olmaması

Bir saat önce, Ali Gök yazdı:

Manuel alırım öğrenir hayali varsa çabuk vazgeç 👍

Cruze diyorsunuz Yani 

Bir saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Bizden akıllılar, güzelce anlatırsak anlarlar.emoji3.png

Peki nasıl 😊

50 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Ll0d9j.png

Hocam buna bakarsak direkt araba almaktan vazgeçirir bu tablo 😊

47 dakika önce, Metin Uzunoğlu yazdı:

Daha önceden alışmış sürmüş olsa belki ön yargılı olmazdı ama şimdi madem araba alıyoruz otomatik olsun bende kullanırım diyor. Bende fiyat farkını gösteriyorum fiesta daha güzel vs böyle süslüyorum ama son tahlilde bir sorun olsa sana demiştim niye otomatik almadık derse 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Otomatik al.Kadınlar anlaşılabilir gibi görünen ama gerçekte bunun mümkün olmadığı birileridir.Asla anlayamassınız.İç dünyaları çok farklı.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

Aynı durum bizde de yaşandı.

Eşimin çok araba kullanma hevesi yok aslında. Ehliyeti bile üniversite zamanımda benim zorumla aldı. Bu süreçten sonra da 1 defa şoför koltuğuna oturdu.

Aldığımız ilk araç manueldi. Araştırma aşamasındayken sürekli "küçük araba (B segmenti) alalım otomatik alalım" diye ısrar ediyordu ki ben 1,83 boyundayım ve direksiyona oturduğum zaman arka koltuğa yetişkin birisinin oturma şansı neredeyse olmuyor. Senede 3-4 defa da olsa memlekete gidiyoruz. Hem uzun yol konforsuzluğu hemde bagaj ihtiyaç olduğu için B segmenti yerine manuel Focus 1,5 aldık. 3 kişi memlekete gitmek istediğimizde bavulun bir tanesi arka koltukta gidiyorduk.Yaklaşık 2buçuk yıl kullandıktan sonra aracı değiştirelim dedik yine otomatik ve küçük sınıf(micra,corsa vs) konusu gündeme geldi. Bu sefer de aileye yeni bir üyenin katılacağı haberinden sonra küçük sınıf hayali bir kez daha rafa kalkmış oldu. 2. aracımız yine Focus oldu ve bagaj ihtiyacından dolayı bu sefer sedan kasa oldu. Eşim de araç kullanma isteğini iyice geri plana attı. Kullanmasını ben daha çok istiyorum fakat pek hevesli değil

Bakalım ilerleyen süreçte durum ne gösterecek. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
11 dakika önce, Alptuğ Özcan yazdı:

Aynı durum bizde de yaşandı.

Eşimin çok araba kullanma hevesi yok aslında. Ehliyeti bile üniversite zamanımda benim zorumla aldı. Bu süreçten sonra da 1 defa şoför koltuğuna oturdu.

Aldığımız ilk araç manueldi. Araştırma aşamasındayken sürekli "küçük araba (B segmenti) alalım otomatik alalım" diye ısrar ediyordu ki ben 1,83 boyundayım ve direksiyona oturduğum zaman arka koltuğa yetişkin birisinin oturma şansı neredeyse olmuyor. Senede 3-4 defa da olsa memlekete gidiyoruz. Hem uzun yol konforsuzluğu hemde bagaj ihtiyaç olduğu için B segmenti yerine manuel Focus 1,5 aldık. 3 kişi memlekete gitmek istediğimizde bavulun bir tanesi arka koltukta gidiyorduk.Yaklaşık 2buçuk yıl kullandıktan sonra aracı değiştirelim dedik yine otomatik ve küçük sınıf(micra,corsa vs) konusu gündeme geldi. Bu sefer de aileye yeni bir üyenin katılacağı haberinden sonra küçük sınıf hayali bir kez daha rafa kalkmış oldu. 2. aracımız yine Focus oldu ve bagaj ihtiyacından dolayı bu sefer sedan kasa oldu. Eşim de araç kullanma isteğini iyice geri plana attı. Kullanmasını ben daha çok istiyorum fakat pek hevesli değil

Bakalım ilerleyen süreçte durum ne gösterecek. 

3. Aracınız da ya Focus, ya Civic olacak :)  sedan.

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Evlenmeden önce sıfır aldığım fiestam vardı manuel dizel. eşimde ehliyet almış ve manuel pratiği biraz vardı ama eksiği çok idi. uzun yolda birkaç kez kullanmış birkaç kez Ankara Eryamanda geniş ve boş bulvarlarda manuel kullanmışlığı vardı, sıkışık trafik tecrübesi hiç yoktu. Tabi evlenip izmirde yaşamaya başlayınca ve eşimin araba kullanma isteği artınca(İlk 3 yıl heryere ben bırakıp aldım manuel kullanmak istemedi ben de ketledim galiba biraz :)) Sonra kendisi artık kullanmak isteyince ben de satalım otomatik alalım rahat et dedim. ben zaten manuel kullanıyorum ne gerek dese de bence yeterince kullanamadığı gerekçesiyle satıp jazz aldık. gerçekten otomatik ile kısa sürede rahatça kullanır hale geldi, şu an izmirde her yerde rahatça kullanıyor. Ama keşke o dönem otomatiğe geçmeyip de bikaç ay sıkıntı da yaşasak ki daha çok ben yaşayacaktım, manuel pratiğini arttırsaydık ve manuel ile devam etseydi diye düşünüyorum son zamanlarda. Nedeni ise şu, araç değiştirmek istediğimde hep otomatiklere bakıyorum ve fiyat manuele göre daha yüksek. manuel kullansa alabileceğim güzel bir arabanın otomatiğini alamıyorum fiyat farkı var. dizel otomatik ise şanzıman sıkıntıları, yok kavrama derken ikinci bir risk oluşturuyor. Dolayısıyla keşke manuel kullansaymış dediğim oldu. Ama otomatikte de gerçekten çok rahat etti ve iyi kullanıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
2 saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Otomatik vitesin bayanlara rahatlık sağlayacağı kesin. Ama benim karar vermem geren otomatik olursa cruze olacak, fiesta olursa manuel olacak. Yani ikna edip Manuel vitesli mi almak yoksa cruze mu almak mantıklı olur 

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Otomatiği kullandıktan sonra manuel bana da ikinci plana geriledi. Otomatik diyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Ehliyet sınavlarında bir çok kadın sürücünün sınavına girdim çoğunun maşallahı vardı bence direkt öğretici ile ilgili bir durum. Eşinizi ikna etmek kolay "milyonlarca kadının becerebildiği bir şeyi senin de başarabileceğinden eminim?" deyin o otomatikman manuel sürmeye çalışacaktır zaten 😂 çünkü hiçbir kadın bu lafın altında kalmaz

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
14 dakika önce, Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Ehliyet sınavlarında bir çok kadın sürücünün sınavına girdim çoğunun maşallahı vardı bence direkt öğretici ile ilgili bir durum. Eşinizi ikna etmek kolay "milyonlarca kadının becerebildiği bir şeyi senin de başarabileceğinden eminim?" deyin o otomatikman manuel sürmeye çalışacaktır zaten 😂 çünkü hiçbir kadın bu lafın altında kalmaz

Sonra "vay efendim, diğer kadınlar yapıyormuş da, ben yapamıyormuşum" diye trip yemek de var. Bir kadını başka kadınla kıyaslamak mı, kimse böyle bir hata yapmasın.:koskos:

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Beyler, eşiminin otomatik şanzımanı olmak istesem, dieksiyon hocalarının kullandığı çift pedal sisteminin sadece debriyajını aracıma takmam mümkün mü :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuz Yılmaz
(düzenlendi)
20 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Beyler, eşiminin otomatik şanzımanı olmak istesem, dieksiyon hocalarının kullandığı çift pedal sisteminin sadece debriyajını aracıma takmam mümkün mü :)

Birbirinize iyi bir eş, iyi bir arkadaş ve iyi bir ZF şanzıman olmaya söz vermediniz mi zaten abi evlenirken, biz öyle yaptıydık :D

tarihinde Oğuz Yılmaz tarafından düzenlendi
imla
  • Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
34 dakika önce, Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Maalesef yemez :)

"Heee, onlar başarabiliyor sen başamıyorsun diyorsun yani. Sen bana ne demek istiyorsun açık konuş. Beceriksiz mi demek istiyorsun"

Mahmut benden önce yazmış aynısını :)

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
43 dakika önce, Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Hayaller

27 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Sonra "vay efendim, diğer kadınlar yapıyormuş da, ben yapamıyormuşum" diye trip yemek de var. Bir kadını başka kadınla kıyaslamak mı, kimse böyle bir hata yapmasın.:koskos:

Hayatlar :D

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
2 saat önce, Önder Özcan yazdı:

3. Aracınız da ya Focus, ya Civic olacak :)  sedan.

Focus olabilir sıkıntı yok 😀

Vites tercihinde manuelciyim fakat belli olmaz

-Volvo hayraniyim

-StationWagon da severim 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bayanlarin bu tutumu Gafa yuzunden.

Eskiden yoktu böyle şeyler. Ford t kullanan ablalarin cani yokmuydu. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...