İçeriğe Yönlendir

Otomatik Vites mi Manuel Vites mi? (Dikkat Hanımı İkna Etme İçerir)

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Ali Darbaz

Ben trafik varsa otomatik alin cumlesine katilmiyorum. Yandex var trafige sokmuyor. Hem manual vitesin 5 ileri retarder olma özelliği var. Retardera takip bayir aşagi arabayi salip iki ayagimida dinlendiriyorum. İstanbul 7 tepe miss gibi bayir iniyom ben. Herkezin fren lambasi yanar. Benim yanmaz.. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Ben trafik varsa otomatik alin cumlesine katilmiyorum. Yandex var trafige sokmuyor. Hem manual vitesin 5 ileri retarder olma özelliği var. Retardera takip bayir aşagi arabayi salip iki ayagimida dinlendiriyorum. İstanbul 7 tepe miss gibi bayir iniyom ben. Herkezin fren lambasi yanar. Benim yanmaz.. [emoji4]
Yandex trafiği açabiliyor mu?
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
5 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:
2 saat önce, Ali Darbaz yazdı:
Ben trafik varsa otomatik alin cumlesine katilmiyorum. Yandex var trafige sokmuyor. Hem manual vitesin 5 ileri retarder olma özelliği var. Retardera takip bayir aşagi arabayi salip iki ayagimida dinlendiriyorum. İstanbul 7 tepe miss gibi bayir iniyom ben. Herkezin fren lambasi yanar. Benim yanmaz.. emoji4.png

Yandex trafiği açabiliyor mu?

Trafige girme ihtimalimi epey bir düşürüyor. Yada trafige bakip zamanim varsa trafigin dindiği saatlerde yol aliyorum. İnanilmaz yakit ekonomisi ve zaman tasarruf . herkese tavsiye ederim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Kısmen genel trafiğe yararlı. Kullanılmayan yolları kullanılır hale getiriyor.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Kartal Avcılar arası alternatif boş yol varsa manuel iyidir tabi. Tuzla-Kartal arası d100 yerine sahilden gitmeye benzemiyor :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Kullanılmayan yolları kullanılır hale getiriyor.

Ozellikle bayram tatillerinde köy yollari hayatinda goremeyecegi arac sayisini gormustur :) Hatta bazi suruculer yolun sonunu goremeyip yandexteki bayanin sesine yandim da diyorlar.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Mehmet Göktürk yazdı:

Yıllardır kullanıyormuş gibi kullanmaları gerekmiyor ki?

Gerektiğini söylemedim ki sadece bazılarının baya iyi olduğunu söyledim

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

"iyi" demek yıllardır kullanıyormuş gibi görünmeleri ile değerlendirilmez. Benim söylemek istediğim bu. Bu şekilde "görünen" ya da bazıları "görünür gibi olan görünmeye çalışan" bence çok tehlikeli bir şöför tipi. Acemi acemidir. Acemiliğinin farkında olmalı ve oldurmalı. 1 kerede girilecek yere 3 kerede girmesinde sıkıntı yok. 1 kerede çarpma riski ile giriyorsa (ki her zaman çarpmaz bu bir risktir) ben daha iyi şöför demem.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Soforlugun vites degisebilmek ile yakindan alakasi yok

O zaman amerikada iyi sofor yok hepsi otomatik ya. Demek adamlarin hepsi kotu sofor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
25 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Soforlugun vites degisebilmek ile yakindan alakasi yok

O zaman amerikada iyi sofor yok hepsi otomatik ya. Demek adamlarin hepsi kotu sofor

Alicim. canım kardeşim. Alakası yok doğrudur. Ama mesele şudur. Şöför olmayanı otomatik vites malesef direksiyona geçmekten alıkoyamıyor. Manuelde ise şöför olmayan aracı yürütemediği için yürütene kadar pratik yapmak çalışmak zorunda kalıyor ve kendine yeterli "vites" güveni geldiğinde muhtemelen direksiyon gaz fren de yerine gelmiş oluyor. 

Aksi takdirde dükkanlara giren çok sayıda otomatik araç görmeye başlıyoruz.

Konu ile ilgisi yok gerçi ama Amerikadaki trafik şartları buradakinden çok farklı. Burdaki ordaki felsefeyi anlamaz ordaki burdakini..Öyle farklı yani.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Sonuc olarak ordaki vitese alisamadan direksiyona geciyor ama dukkana girmiyormu

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Bir saat önce, Ali Gök yazdı:

Sonuc olarak ordaki vitese alisamadan direksiyona geciyor ama dukkana girmiyormu

yok değil.

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Mehmet Göktürk yazdı:

"iyi" demek yıllardır kullanıyormuş gibi görünmeleri ile değerlendirilmez. Benim söylemek istediğim bu. Bu şekilde "görünen" ya da bazıları "görünür gibi olan görünmeye çalışan" bence çok tehlikeli bir şöför tipi. Acemi acemidir. Acemiliğinin farkında olmalı ve oldurmalı. 1 kerede girilecek yere 3 kerede girmesinde sıkıntı yok. 1 kerede çarpma riski ile giriyorsa (ki her zaman çarpmaz bu bir risktir) ben daha iyi şöför demem.

Sizce sıkıntı yok ama eğer üç kerede park ederse o sınavdan kalır bir kerede park etmesi lazım. Kendisine verilen süre içinde yapması gereken şeylerde iyiymiş gibi görünemez sınavı geçmek için gerçekten iyi olması gerekiyor. İyiymiş gibi yapanlar yok mu var ben kime iyi dediğimi söyledim zaten bunu ayırt edecek bilgi ve deneyime sahibim

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Sınavda tek sefer oluversin.

Sokakta gördüklerimiz sınavdan geçemeyenler mi?

Peki. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Amerikanın Direksiyon sınavları ile Türkiyedeki Direksiyon sınavları bir değil. Türkiyedeki sınavdan kendi eşim hiç bir pratiği olmamasına rağmen,  iki ileri bir geri yaparak ehliyeti almış. Siz birde İngiltere ve Amerika direksiyon sınavlarını seyredin. Bırakın o sınavı verenler otomatik kullansın :) .

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
16 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Türkiyedeki sınavdan kendi eşim hiç bir pratiği olmamasına rağmen,  iki ileri bir geri yaparak ehliyeti almış.

2012 den önce ise kolay almıştır, şu an ehliyet almak o kadar kolay değil. Her türlü zorlayıcı şartlar mevcut sınavda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
26 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

İki ileri bir geri yaparak

İki ileri bir geri olayı geçmişte kaldı Metin Bey'in de dediği gibi zorlayıcı şartlar var. Kafanıza göre de geçirip bırakamazsınız çünkü kritik yerlerde de müfettişler bizi izliyor. Hatalı birini geçirirseniz ertesi gün arayıp hesap soruyorlar. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Şartların zorlayıcı olması şöförün iyi olduğu anlamına maalesef gelmiyor. Çarpım tablosunu tam bilmeyen çocukların iki bilinmeyenli test sorusunu çözmeleri gibi. Zamanla ileri gidiyoruz ama ölçme değerlendirme yöntemlerimiz tüm ülkede nitelikli değil. Bu sefer yönteme göre eğitim oluşmaya başlıyor. Dersaneler vs. Hafta sonu 1000 soru çözen ama hiçbir şey bilmeyen çocuklar. Zor mesele.

Eskiden 4 polis arabana otururdu...sür derlerdi.  Kafalarına yatmaz ise vermezlerdi. Evet objektif değildi denilebilir ama şöförü bence çok iyi ölçüp biçerlerdi. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Hocam diyorsanızki ehliyet alan kişi yeterince direksiyonu bilmeden sınavdan geçebiliyor. daha iyi bir sürüş yeteneği kazanınca sınavı geçebilmeli ona %100 katılırım. şuan yine iyi 3 4 sene öncesine kadar 100 metre bile araba sürmeden ehliyet alan doluydu. sürücü kursları sınav sorularının cevaplarını msj atarlardı cep telefonuna 

sınavlar adam gibi olsun belli bir seviyede araba süremeyen ehliyet mehliyet alamasın % 100 katılıyorum

lakin manuel araba sürmekle şöför olmanın ilgisi yok. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
12 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Şartların zorlayıcı olması şöförün iyi olduğu anlamına maalesef gelmiyor.

12 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Eskiden 4 polis arabana otururdu...sür derlerdi.  Kafalarına yatmaz ise vermezlerdi. Evet objektif değildi denilebilir ama şöförü bence çok iyi ölçüp biçerlerdi. 

Buda sizin fikriniz hocam sizin de bahsettiğiniz gibi bence. Şu anki direksiyon uygulama sınavı eksiği var mı bilmem ama trafikte karşılaşabileceğimiz bir çok zorluğu ve becerileri ölçmeye yönelik. Kafamıza yatmayan adayla da ilgili ilgili maddeler mevcut. Aday araç kullanma becerilerine sahip değil dediğim anda sınav bitiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

arkadaşın birinin kardeşi sınava girmiş . geri geri rampada park hareketi yaptırmışlar çocuğa. 

çocuk iyi şöför geçmiş 14 yaşından beri istanbulda zaten sürüyor o ayrı konu :D 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Bayram tatili dönüşü google gece vakti resmen tarlaya götürmüştü.

On 02.03.2019 at 22:25, Metin Akbal yazdı:

Ozellikle bayram tatillerinde köy yollari hayatinda goremeyecegi arac sayisini gormustur :) Hatta bazi suruculer yolun sonunu goremeyip yandexteki bayanin sesine yandim da diyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
19 saat önce, Metin Uzunoğlu yazdı:

Bayram tatili dönüşü google gece vakti resmen tarlaya götürmüştü.

Yalnız değilsin üstad :D Daha önce paylaşmıştım.

4c7a45a958b6536417a6ad137d689d1f.jpg

e4d6a3109e8583ce7bf64f1faf676565.jpg

8472f81f9a8ec48c03ddacf20ae5042b.jpg

7c27c30246504a891f5a109a388dbafc.jpg

cf8dca3eb9c0460c128efa30bcbb582c.jpg

dbff04f7f25a1124b05790440a7474a4.jpg

87a816313cdf8f5adfc48fbb1f6c6858.jpg

29de2baa89433def1a3708393a3e0d14.jpg

724cdfdd479f686e7ef1e6c6ce143c36.jpg

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yandex yapıyor bunu... 

Ama bu bayramda çok faydasını gördüm ben :)

Bazen petrole bile girip çıkarıyor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

bazen saçmalasada yandex bir efsane

ara sokağımızdaki trafiği görüyor adamlar . bizde akıllı ol diyip ara sıra uçağına flan vuruyoruz adamların :kutlama:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...