İçeriğe Yönlendir

Aliexpres ten PTT Artık Para Alıyor

Murat Öngür

Recommended Posts

Talat Tekin
Damat demişti ki... 
"Baktık ki ülkenin birinden bir yılda 26 milyon mektup gelmiş.. Bu kadar insan bu dili biliyor olamaz dedik ve mektupları açtık.. Bir de ne görelim. içinde neler neler var.. Bunun önüne geçeceğiz."
Bu gerçek mi? zaytung mu?
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Onur Çelebi
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Evet bende denk geldim aynen bu şekilde söyledi. Hatta konuşmasının bir kısmında vergi adaletsizliği var "Vergileri tabana yayacağız" dedi. Tabandaki insanlardan başka vergi ödeyen var sanki...

• Beğen 4
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

PTT önce evlere posta dağıtmayı öğrensin.. mektubu bile kargo ile 15 liraya yollatacaklar vatandaşa.... Posta devlettir. posta yoksa devlet yok.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

1.44 deki osmanlıda çalışan yabancı posta firması arabası ancak 1930 daki durum bu... yine yabancılara ihale edilmiş kısmen. postanın ve telekomünikasyonun ele geçirilmesi bir nevi işgalin başlangıcı..Lokasyon ilk bölümün Bağdat...Görülen köprü Shada köprüsü.. şu an hala yerinde.

videonun geri kalanındaki sahneler ise türkiye. muhtemelen istanbul ya da antep felan.

İngilizlerin ilk yaptığı osmanlının posta arabalarını sabote ederek postanın evrakların ulaşmasını engellemekti. Kendi posta firmalarını öne çıkarmak için.

Hiç unutmam 1990 da karaköy perşembe pazarında köşede şimdi yıkılan kısımdaki bri nalburun alt katında dükkanın içinde mozaiklerle US MAIL POST OFFICE yazıyordu. Şimdi yıkılmış.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
7 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

PTT önce evlere posta dağıtmayı öğrensin.. mektubu bile kargo ile 15 liraya yollatacaklar vatandaşa.... Posta devlettir. posta yoksa devlet yok.

Bence PTT'nin kargo işine hiç girmemesi lazımdı yada mektup evrak vs gibi şeylerle kargo olayını aynı personele yüklememeleri lazımdı.

Babam postacıydı ve o zamanları anlattığında güzel anıları olan zevkli işti diyorum. Şimdiki çalışanlara sürekli yeni bir ek iş biniyor. Eleman sayısı aynı orantı ile artmıyor ama.
Babam 1 sene daha falan çalışmayı düşünüyordu o zamanlar bu kargo işine yeni girmeye başlamıştı ptt o nedenle emekli oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

misal: 

brit1.png

8 dakika önce, Uğur Kamil yazdı:

Bence PTT'nin kargo işine hiç girmemesi lazımdı yada mektup evrak vs gibi şeylerle kargo olayını aynı personele yüklememeleri lazımdı.

Babam postacıydı ve o zamanları anlattığında güzel anıları olan zevkli işti diyorum. Şimdiki çalışanlara sürekli yeni bir ek iş biniyor. Eleman sayısı aynı orantı ile artmıyor ama.
Babam 1 sene daha falan çalışmayı düşünüyordu o zamanlar bu kargo işine yeni girmeye başlamıştı ptt o nedenle emekli oldu.

PTT nin kar etmesi gerektiğini düşünen, karlılık göstermeyen işleri pas geçen salak vizyonsuz bir yönetim anlayışı. Ordu kar etsin diyebilir miyiz? Yahut belediye? Ya da meclis? Adliye?

Karayolları...vs vs..

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

Ülkemizde üretilen şeyleri niye yurt dışından getirip ekonomimize ihanet ediyorsunuz. Hainler sizi. Tüm ülke cayır cayır deli mavi led zenon imal ediyor. Gidin oradan alın. 

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
41 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

PTT önce evlere posta dağıtmayı öğrensin..

Gönderdiğim postaların en az % 30 u dağıtılmıyor..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yaptıkları süs nargileleri 3 liraya satıyorlarmış. Dolar o zaman 131kuruşmuş. Yani o süs nargileleri 22,9$ mış.

Vay be.

Bir de 1930'da bir öğretmen maaşı ile 24 cumhuriyet altını alınabiliyormuş.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
5 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Yaptıkları süs nargileleri 3 liraya satıyorlarmış. Dolar o zaman 131kuruşmuş. Yani o süs nargileleri 22,9$ mış.

Vay be.

Bir de 1930'da bir öğretmen maaşı ile 24 cumhuriyet altını alınabiliyormuş.

buzdolaplı bir video dolaşıyor izledin mi yerliler felan?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Şimdi, Mehmet Göktürk yazdı:

Yok hocam, paylaşabilir misin?

Bu arada dip not: 3 liraya satılan o nargileler döneminde mor binlik dediğimiz paralar vardı. En yüksek banknottu o zaman için. 5 tanesi ile ev alınıyormuş. Şu anda temizi 600-800binTL yapıyor. Türkiye'de TCMB'de dahi temizi yok maalesef. Koleksiyonlerlerde mevcut, ona da yarı fiyatı teklif etmiş TCMB :)

https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2011/11/07/merkez-1000-liraya-900-bin--verecek

Turkey+-+1st+Emission+-+1000+Lira+%2528L

Turkey+-+1st+Emission+-+1000+Lira+%2528L

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
24 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Ülkemizde üretilen şeyleri niye yurt dışından getirip ekonomimize ihanet ediyorsunuz. Hainler sizi. Tüm ülke cayır cayır deli mavi led zenon imal ediyor. Gidin oradan alın. 

Daha duur, bu gidişle domatesi de alacağız..

Papates demiyorum.. onu zaten alıyoruz..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
7 saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Gümrükte incelendiği her durumda vergi ödeseniz de ödemeseniz de 5 tl ye yakın bir para alınıyordu. Gönderinin UKIM'e sevk edilmesi ve orada paketin açılarak incelenmesi yeterli.

https://eksisozluk.com/gumruk-sunum-ucreti--5341060

Mesela bana geçenlerde gelen bir parça için gümrüğe çağırdılar bedelini tespit edememişler. Ben de ekran görüntüsü ve ödeme ekstresi gösterdim. Tamam vergi yok dediler. Ama 5 tl aldılar.

0RA2dV.jpg

aliekspreste para ödenmiyor geçen hafta geldi pil şarj makinası almıştım bes kuruş ödemedim arabama anten aldım 5 kuruş ödemedim öyle bir uygulama yok sadece 50 doların üzerindeki alışverişlerde var

Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

👍

Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren

Gecen hafta persembe gunu ptt gumruge araba kolcaki takildi dun ankara ptt bas mudurluge gittim orda sorduk paketin ebati ve agirliktan takildi dediler çinden gelen urunlerden odedigin fiyattan %20 vergi odeyip alabiliyorsunuz bide ekstra 5.20tl pttye para odeyerek alabiliyordunuz.30$ ve alti icin vergi alinmiyo ustu icin dedigim gibi %20 vergi aliniyo onun haricinde ekstra her pakete 5tl geldigini duymadim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

buzdolabı mı? ne o? bizde tel dolap var hala :rofl: tarihin içinde yaşıyoruz ne mutlu bize...

2 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

u arada dip not: 3 liraya satılan o nargileler döneminde mor binlik dediğimiz paralar vardı. En yüksek banknottu o zaman için. 5 tanesi ile ev alınıyormuş. Şu anda temizi 600-800binTL yapıyor. Türkiye'de TCMB'de dahi temizi yok maalesef. Koleksiyonlerlerde mevcut, ona da yarı fiyatı teklif etmiş TCMB

bu gerçek mi?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
10 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Videodaki off road çöl modunu gördünüz mü

423 bin kişi ... bayağı iddialı bir rakam değil mi böyle bir video için? çok özel bir özeliği mi var?

Yorum bağlantısı
Talat Tekin

sesli düşünelim. Son 6/8 ayda.
*gümrük vergi limiti 22 euro ya kadar düşürüldü.
*poşette alınan paranın yarından fazlası bir nevi vergi gibi devletin kasasına alındı
*son olarak çinden posta büyüklüğüne yakın bir kaç dolarlık mallar bile göze batıp bu ürünlerden vergi alınmaya başlıyor...

Ekonomiyi düşündüm de...Neyse survivor favoriniz konusu neredeydi...

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
3 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Kökü İsrail. Gelse ne fayda 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
1 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Kökü İsrail. Gelse ne fayda 

ibrahim peygamberin soyundanız demiyor mu başkanlar

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

bu gerçek mi?

Gerçek tabii ki, sabah'ın linkini de paylaştım abi.

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Peki biz iyilik! olsun diye bir ürün alsak, satıcıya da rica etsek ürün yerine bir kağıda mektup yaz gönder desek, adam da yapsa ve devtetul Türkiye'de bizden vergi alsa, bizde bunu devletimizin bağımsız ! yargısına tasisak ne olur 😁 TV ye falan çıkar miyiz? Tüm medya bizden bahsed🤔er mi?

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

ben hep 50 liralık alıyordum evet ama verdiğim 50 tl oda vergiye gidiyor, ortada gelen giden mal yok :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...