İçeriğe Yönlendir

Dünya'yı En Çok Üretenler mi, Yoksa Tüketenler mi Kirletiyor

Mehmet Naki Çatalyürek

Recommended Posts

Mehmet Naki Çatalyürek

İzmir in bu güzel pazar sabahında köpeklerimle her günkü rutin yürüyüşümüze çıkmıştık.

Semtimizdeki çöp konteyneri üzerinde yaşam mücadelesi veren bir atık toplayıcısına rastladık, adam Zayıf yapılı sakalları uzamış zeytin gibi parlayan gözleri olan bakımsız kara kuru biriydi, biz merhaba dedik.

Ben: Günde iki ekmek yiyorum yine kilo alamıyorum, siz de benim gibisiniz acaba neden dedim.

O bize; abi ben size devamlı rastlıyorum hep sokaklarda dolaşıyorsunuz, sen de benim gibi kilo alamazsın dedi.

Ülkemizde 6 Milyon atık toplayıcısı içinde bana en uygun adamı bulmuştum, biraz çene çalmak istedim.

Evet bu konuda haklı olabilirsiniz ben hayatım boyunca sık sık işsiz kaldığım için hep sokaklarda dolaştım, utancımdan evime bile gidemedim, arkadaşlarım merak edip mesleğimi sorduklarında harita teknikeri diyordum fakat sonraları ukalalık olduğuna karar verdim vazgeçtim, sıkıldığım için artık yanıt vermiyorum.Şimdi bu köpekler çevremdeki çirkinlikleri bana göstermek için beni gezdiriyor, çünkü ben onların doğasını kirleten insanoğluyum; dedim…Üretenler mi doğaya daha çok zarar veriyor, yoksa gözleri hiç doymak bilmeyen tüketenler mi sorusu aklıma geldi. Fakat işi kazanacağı para ile orantılı değildi, hepimiz insanoğluyuz eyvallah dedim, yürüdüm..

Sağlıklı güzel bir Pazar sabahı dilerim hepinize.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek
23 saat önce, Mehmet Naki Çatalyürek yazdı:

.

Ülkemizde 6 milyon atık toplayıcısı gönüllü çevreci kuruluşlardan derlenmiş verilerdir, lütfen konuyu siyasete çekmeyelim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
9 saat önce, Mehmet Naki Çatalyürek yazdı:

çöp konteyneri üzerinde yaşam mücadelesi veren bir atık toplayıcısına rastladık,

bu ülkeye en faydalı meslekten olan bir insan. geri dönüşüme olan katkıları, pilli arabanın varsayımal olarak düşüreceği vaat edilen emisyonundan daha faydalı..

Başlığa ilişkin olarak, tüketilen yerde ki kiriliği azaltacağız diyerek, üretilen yerlerin canına okunan bir teknoloci çağına girdik.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
bu ülkeye en faydalı meslekten olan bir insan. geri dönüşüme olan katkıları, pilli arabanın varsayımal olarak düşüreceği vaat edilen emisyonundan daha faydalı..
Başlığa ilişkin olarak, tüketilen yerde ki kiriliği azaltacağız diyerek, üretilen yerlerin canına okunan bir teknoloci çağına girdik.
Kaç tane poşet imal edilir bunlar ile?

03ce611ece5b369dbf955e79bfa498a6.jpg50d2f0155cf772ad22fd9e15bcd21826.jpg
  • Beğen 5
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bez o

vesile ile km başına kaç adet radar var o yolda?

Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek
13 saat önce, Servet Aydın yazdı:

O afişleri kullananların cebi delik.
Meclis lokantasındaki fiyatları bile yüksek buluyorlar. Parasını veren ler ile hesaplaşın.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
2 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

bez o

vesile ile km başına kaç adet radar var o yolda?

%90'ı laylon bez. 

Radar sebil. 20den sonra saymayı bıraktım 

Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek
%90'ı laylon bez. 

Radar sebil. 20den sonra saymayı bıraktım 

Adını değiştirmeli bu tür yolların dünyada bir ilk olur.
bez o

Parasını veren arkadaş bilir
Adet soruyorlar
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
13 saat önce, Servet Aydın yazdı:

03ce611ece5b369dbf955e79bfa498a6.jpg

Sana da yaranılmıyo abi. Ne güzel afişlerle karşılamışlar seni. Kaç tane dünya lideri var ki bu forumda :)

Ayder fotosu 1 bu 2 ciddi ciddi özlemişiz. Meşhur yağmuru da ayrıldığımdan beri devam :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Arz talep meselesi heralde, talep eden olmazsa arz da olmaz ama arz da kendi talebini yaratabilir. Ürüne ve sektöre göre değişiklik gösterebilir bu denge. Genel manada tüketenler daha çok kirletiyor diyebilirim çünkü üretimler tüketenler için yapılıyor.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bence üretenler daha fazla kirletir çünkü reklamdı, modaydı, yeni nesil teknolojiydi derken insanların aç gözlülüğünü kullanıp, onlara ihtiyacı olmayan şeyleri satmaya çalışıyorlar. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek
Bir saat önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Bence üretenler daha fazla kirletir çünkü reklamdı, modaydı, yeni nesil teknolojiydi derken insanların aç gözlülüğünü kullanıp, onlara ihtiyacı olmayan şeyleri satmaya çalışıyorlar. 

Bir saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Arz talep meselesi heralde, talep eden olmazsa arz da olmaz ama arz da kendi talebini yaratabilir. Ürüne ve sektöre göre değişiklik gösterebilir bu denge. Genel manada tüketenler daha çok kirletiyor diyebilirim çünkü üretimler tüketenler için yapılıyor.

16 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

İmar barışlarından ve çevre kirliğine neden olan araçlardan uzaklaşmadan çevreci politikalar geliştiremeyiz.

İnsan popülasyonunun en yoğun olduğu gelişmekte olan ülkeler çevre kirliliğinden  en fazla zarar görenlerdir. Ülkemizdeki durum henüz tehlike çanlarının çaldığı bir düzeyde değildir fakat metropollerde  koah hasta sayısında büyük  artış görülmektedir. Ülke genelindeki  5 Milyon hastadan her yıl 150 Bin kişiyi ilerleyici  kronik obstrüktif  akciğer hastalığından kaybediyoruz; ilerleyen süreçte  koah çağımızın vebası olacaktır. Sigar ve hava kirliğinin sebebi koah yaşanabilir nefes alan kentler, bilinçli tüketici ve çevreci araçlarla  mümkündür.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Nüfusu ülkeye yayabilsek ne güzel olurdu, memleketin %25 i İstanbulda.

Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek
(düzenlendi)
1 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Hava kirliğinde İstanbul’dan daha acil çözüm bekleyen iller var Konya, Kocaeli ilk sırada, havanın % 78’i azot  %  21’i oksijen ve diğer gazlar.

tarihinde Mehmet Naki Çatalyürek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Hindistandaki 1 milyar insan Almayadaki 100 milyon insandan daha az çevreyi kirletir. Burada net olan refah seviyesi yükseldikçe tüketim dolayısı ile çevreyi kirletme daha da çok artar. Batı bu yüzsen kendine fabrika ülkeler arar ilk önce Japonyaydı sonra Tayvan şimdi de Çin. Sıradaki fabrika ülke neresi olur bilmemiyorum. 

1 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Tarımın bittiği dönemlerde büyükşehire göç olması normal bir durum zira adam üretiğini satamadı zaman daş mı yesin. Çiftçi gelip burada tuvalet temizliyor, bekçilik yapıyor vs. Sonra aynı adam patlıcan niye pahalı diyor. Çok enteresan.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Ben protesto ediyorum.Poşet almıyorum.Her seferinde soruyor kasiyer,poşet istermisin.Hayır diyorum.Migrosta kasiyer  önümdeki hanıma poşet istermisin diye sordu yok almayayım dedi.Sonra kasiyere şimdi bana çulsuz derler dedi.Ne alaka dedim kendi kendime.Aldıklarına verecek paran varda poşete verecek paranmı yok?Çok kompleksli milletiz.Banada sordu hayır almıyorum dedim.Peki nasıl götüreceksiniz dedi.Bak böyle dedim.Ne var ne yok hepsini montun iç ve dış ceplerime doldurdum.Ceplerim almadı kalanını ellerime aldım.Şimdi poşet almadım diye benimi ayıplıcaklar kimin umrunda.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Acaba diyorum devlet teşvik amaçlı vatandaşına bez torba mı dağıtsaydı? Sonra vazgeçiyorum eşeğin aklına karpuz kabuğu sokmayalım ihalesi rantı osu busu.

Bir ara ya meşe ya çam için evlere zarfta tohumlar gelmişti ve bir sürü kağıt :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
22 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Acaba diyorum devlet teşvik amaçlı vatandaşına bez torba mı dağıtsaydı? Sonra vazgeçiyorum eşeğin aklına karpuz kabuğu sokmayalım ihalesi rantı osu busu.

Bir ara ya meşe ya çam için evlere zarfta tohumlar gelmişti ve bir sürü kağıt :)

Sentetik torba olur ama pamuk olmaz. Pamuk üretimi ve son ürün haline gelmesi çok fazla su tüketen bir süreçtir. Bu sebeple artık doğal pamuk yerine başka şeylere yönelmeye başladık. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek
(düzenlendi)
9 saat önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Sentetik torba olur ama pamuk olmaz. Pamuk üretimi ve son ürün haline gelmesi çok fazla su tüketen bir süreçtir. Bu sebeple artık doğal pamuk yerine başka şeylere yönelmeye başladık. 

İp File çözüm olabilir.

Belediyeler ellerini cebine sokarsa bu sorun onların yararına olur. Belediye sınırlarındaki Kadın kooperatiflerine hane başı file siparişi versinler, seçim promosyonu olarak dağıtsınlar.Filenin yıkanması kolaydır, boşu cepte taşınabilir esnek olduğu için dolusu çok iş görür.

9 saat önce gönderildi

Bir ara ya meşe ya çam için evlere zarfta tohumlar gelmişti ve bir sürü kağıt🙂

2013 yılında  tohumlu kalemlerden almıştım iki tohumdan iki Ladin ağacı fidesi yetiştirdim, 400 yıl yaşıyor, ikisi de ağaç oldu. Lodosun kuvvetli estiği bölgelerde açık alanda tutunamazm ama Kuzey Doğu poyrazına dayanıklıdır. 🙂

http://www.ziraatciyiz.biz/tema-organik-kalem-ve-ladin-tohumu-t10541.html?s=51946efac0140698f6dacef753e537a0&

tarihinde Mehmet Naki Çatalyürek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
12 saat önce, Mehmet Naki Çatalyürek yazdı:

İp File çözüm olabilir.

Belediyeler ellerini cebine sokarsa bu sorun onların yararına olur. Belediye sınırlarındaki Kadın kooperatiflerine hane başı file siparişi versinler, seçim promosyonu olarak dağıtsınlar.Filenin yıkanması kolaydır, boşu cepte taşınabilir esnek olduğu için dolusu çok iş görür.

9 saat önce gönderildi

Bir ara ya meşe ya çam için evlere zarfta tohumlar gelmişti ve bir sürü kağıt🙂

2013 yılında  tohumlu kalemlerden almıştım iki tohumdan iki Ladin ağacı fidesi yetiştirdim, 400 yıl yaşıyor, ikisi de ağaç oldu. Lodosun kuvvetli estiği bölgelerde açık alanda tutunamazm ama Kuzey Doğu poyrazına dayanıklıdır. 🙂

http://www.ziraatciyiz.biz/tema-organik-kalem-ve-ladin-tohumu-t10541.html?s=51946efac0140698f6dacef753e537a0&

@Mehmet Göktürk hocam bize getirmişti bu kalemlerden, evde duruyor, bu aralar eksem iyi olacak.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Naki Bey bir bisiklet kulübü kurmalı mı forumda?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...