İçeriğe Yönlendir

Ses Sistemi Acemisine Yardım :)

Fırat Başyemenici

Recommended Posts

Fırat Başyemenici
(düzenlendi)

Arkadaşlar Merhaba,

Son günlerde ses sitemine merak sardım, çokta anlamıyorum ama eş dost yardımı ile sıfır/ikinci el olmak üzere aşağıdaki cihazları aldım.

- Soundlink 5500watt 4+1 kanal amfi (ikinci el temiz)

- Audio System R12 30cm subwoofer (Göbek düşmüş yapıştırmışlar, ses de bozma yok)

- Boschmann BM Audio 665XFC 16CM component (Sıfır ürün)

- Aracın arka ön orjinal hoporlörleri (98 Ford Explorer)

Tavsiye istediğim konular şu şekilde;

- Amfi güçlü olduğu için Bochmann componentleri zamanla patlatır dediler. Daha iyisini almam lazımmış.

- Subwoofer'i değiştime imkanım var, aldığım kişide bir de "Vibe Black Air V12" varmış çok temiz, 50 TL farkla istersen bunu da verebilirim dedi.

- Ali Expresten çok uygun fiyata bass kontrol kumandası sipariş ettim. çin malı vs olduğu için uyar mı veya amfime zarar verir mi?

- İlave tavsiyeleriniz olursa çok memnun olurum.

Teşekkürler. Saygılarımla.

tarihinde Fırat Başyemenici tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Efe Özer

Anfiniz bulabildiğim kadarıyla 4x60 rms+ 1x250 rms 4 ohm

Mid takımı ise 4x100 rms 4 ohm

Subwoofer 400 rms 4 ohm

Eğer bu değerler doğruysa ki çin malı ürünlerin şişirilmiş specleri vardır o amfi ne bası nede mid takımını düzgün besleyemez.

Amfi gücünden değilde hoparlörleri düzgün besleyemediğinden sesi bozup mid takımını yakabilir.

Basda keza öyle.

Her amfinin bas kontrol ünitesi kendine özeldir uyumlu ürün aldıysanız olur yoksa olmaz.

Arka hoparlörler orjinal olabilir ama amfinin arka kanal gain ve frekans kesim ayarlarının ona göre yapılması lazım.

Alt yapıdan ve ana üniteden hiç bahsedilmemiş.Alt yapı olarak 8 ga vs çin malı kablo tercih edilirse Allah korusun aracı yakmaya kadar yolu var.

Zamanında 5 yıl bu işlerle uğraşmış biri olarak benim size tavsiyem bu ses sistemi konusunda daha çok araştırma yapmanız yönünde.Dolar ve vergilerden dolayı cihaz fiyatları 3-4 sene öncesine göre çok pahalandı.Dolayısıyla çin malı ürünler piyasada çok arttı.Piyasa ürünleri diye tabir ettiğimiz pioneer ,sony,jbl vs gibi ürünler bile kalitelerini çok bozmuşken çin mallarından kalite ve tonlama adına pek bişey beklememek lazım.Audison,focal,jl audio,moral gibi markalara yaklaşmak mümkün bile değil fiyatlardan ötürü.Benim için kalite ,tonlama vs önemli değil derseniz işinizi görür.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fırat Başyemenici

Anladığım kadarı ile bu durumda amfimi değiştirmem daha doğru olacak sanırım.

değerlerine bakıp 4x100rms  + 1x400 ve üstü bir değerde amfi bulmalıyım.

doğru anlamışımdır umarım. :)

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
(düzenlendi)

Efe kardeşin dedikleri tam yerinde olmuş. Ki o anfiler dedikleri değerleri verebiliyor olması da tartışılır ayrı bir konu. 

Eskilerden size küçük bir demo vereyim :) Hem ses hem Ex, ikisi bir arada 😎

tarihinde Hakan Tarım tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Furkan kardeşim, bir kişinin alınmış malına, (ki o kişi senden oldukça büyük biri) dalga geçercesine karşılık vermek hiç hoş değil. 

- FIrat abicim aman o malzemeler pek iyi değil, mümküniyatın var ise değiştir, başka marka tavsiyeleri verelim sana demek - erdemliktir. 

Bir kez yaşına verdim birşey dememiştim, ama bu olmadı. Ayıp. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fırat Başyemenici

Olsun Hakan Abicim. Kardeşimizin yaşayıp göreceği çok şey var daha. Çokta kötü bir şey dememiş aslında, konusunda haklı, ben geç farkına vardım. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fırat Başyemenici

@Furkan Bakırel kardeşim, tecrübelerini paylaşır mısın bizlerle. Durumumu özetledim ilk mesajımda.

Özetle;

4+1 kanal amfim var (Soundlink 4x60 rms+ 1x250 rms 4 ohm)

1 Bass Kanalı - Audio System R12 Subwoofer

2 Mid kanalı - Boschmann BM Audio 665XFC 16CM component (Komik olan :))

2 Kanal Boşta...

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel
Furkan kardeşim, bir kişinin alınmış malına, (ki o kişi senden oldukça büyük biri) dalga geçercesine karşılık vermek hiç hoş değil. 
- FIrat abicim aman o malzemeler pek iyi değil, mümküniyatın var ise değiştir, başka marka tavsiyeleri verelim sana demek - erdemliktir. 

Bir kez yaşına verdim birşey dememiştim, ama bu olmadı. Ayıp. 
Aynen olmamış ben alınması planlananlar olarak algılayıp öyle yazdım , neyse kimse kusura bakmasın.
  • Beğen 3
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Kaleli

Ben aracıma ses sistemi kurdum.Ancak araştırmalarıma güvenmeyip Ankara da ''Ferhat AYDIN'' ses ve görüntü uzmanına bıraktım işi.İyiki de bırakmışım. Özetle şunu diyebilirim bir alacağın araca para vereceksin birde ayrı olarak ses sistemine...

Yorum bağlantısı
Fırat Başyemenici
6 saat önce, Ahmet Kaleli yazdı:

Ben aracıma ses sistemi kurdum.Ancak araştırmalarıma güvenmeyip Ankara da ''Ferhat AYDIN'' ses ve görüntü uzmanına bıraktım işi.İyiki de bırakmışım. Özetle şunu diyebilirim bir alacağın araca para vereceksin birde ayrı olarak ses sistemine...

Aynen katılıyorum.

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Bu arada benim 97 Ex'in orjinal 4 kapı hoparlörü halen sapasağlam evde duruyor :)
Firat bey, elinizdekileri bence güzel montaj yapan biryere taktırın. İlk etapta ana üniteyi (değiştirmediğiniz varsayıyorum yazmamışsınız çünkü) yenileyin, Mavidiş'li bir ünite olursa cep telefonundan takılır fazla masraf etmeden rahata kavuşursunuz.

Yorum bağlantısı
Fırat Başyemenici
(düzenlendi)
10 saat önce, Hakan Tarım yazdı:

Bu arada benim 97 Ex'in orjinal 4 kapı hoparlörü halen sapasağlam evde duruyor :)
Firat bey, elinizdekileri bence güzel montaj yapan biryere taktırın. İlk etapta ana üniteyi (değiştirmediğiniz varsayıyorum yazmamışsınız çünkü) yenileyin, Mavidiş'li bir ünite olursa cep telefonundan takılır fazla masraf etmeden rahata kavuşursunuz.

Hakan Bey teşekkür ederim. Ana ünitem double din teyp var pirhana'nın. 4x100 çıkışlı

Bu arada boshmanların tizleri gümledi 😄

tarihinde Fırat Başyemenici tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
9 saat önce, Fırat Başyemenici yazdı:

Hakan Bey teşekkür ederim. Ana ünitem double din teyp var pirhana'nın. 4x100 çıkışlı

Bu arada boshmanların tizleri gümledi 😄

O ana ünite ile ne kadar malmeze takarsanız takın hepsi boşa gidecektir, demedi demeyin. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...