İçeriğe Yönlendir

Sigorta Tahkim Hakkında

Mesut Eyibil

Recommended Posts

Mesut Eyibil

Merhaba Arkadaşlar;

Geçen sene memlekete giderken bolu yolunda arkadan bir tırın çarpması sonucu kaza yaptım, sonucunda arka bagaj kapağı,arka lamba değişti ve tampon onarıldı, sonrasında değer kaybı için sigortaya başvur yaptığımda 700 küsür liralık bir ödeme yaptılar öncesinde aracımda sol çamurluk değişmiş ama tramer yoktu, bu tutar bana az geldiği için bırakın boyayı direk değişen oladuğundan sigorta tahkime başvuru yaptım, ara karar verilerek bilir kişi ataması yapılacakmış bilirkişi içinde benden 400 tl yatırmam istenmiş, başvuru da da 100 tl verdik, etti sana 500 şimdi bu tutarın yatırılıp yatırılmaması konusunda kararsız kaldım, acaba yatırsam mı verecekleri 300-400 tl ye değer mi die düşünüyorum, he sonradan 400 tl yi iade edip etmeyeceklerini de bilmediğimden tecrübe edinmiş arkadaşlar var ise yol göstrmesini rica ediyorum.

iyi forumlar.

Yorum bağlantısı
Cem Işık
7 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Bunu en iyi @Cem Işık abi açıklar.

Başvuru sonucunda haklı çıkmanız halinde, yaptığınız giderler de tarafınıza ödenecektir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
6 saat önce, Mesut Eyibil yazdı:

700 küsür liralık bir ödeme yaptılar

tramerde hasar içinde o 700 TL gözüküyor mu?

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
12 saat önce, Cem Işık yazdı:

Başvuru sonucunda haklı çıkmanız halinde, yaptığınız giderler de tarafınıza ödenecektir.

işte benim korkum haklı çıkmama gibi bir durum söz konusu olur mu abi, 

11 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Araç ne. Kaç model. Kaç bin km de.

araç hundai i20 1.2 jump 2015 model kaza zamanında 38bin km deydi abim.

9 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

tramerde hasar içinde o 700 TL gözüküyor mu?

yok abi görünmüyor sadece 2500 küsür var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 saat önce, Mesut Eyibil yazdı:

araç hundai i20 1.2 jump 2015 model kaza zamanında 38bin km deydi abim.

İnternette hesaplama tabloları var.. Bi araştırma yapıyor.. 

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

İnternette hesaplama tabloları var.. Bi araştırma yapıyor.. 

tamamdır abim bekliyorum teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
(düzenlendi)

Tam rakamı hatırlamamakla beraber, arkadan çarpmalı kazadaki hasar yetkili serviste 800TL'ye onarılmıştı ve 1400TL değer kaybı almıştım. Bagaj kapağında bölgesel boya çatlaması olmuştu, boyamışlardı. Logolar yenilenmişti ve ufak tefek bir iki şey daha vardı. Sanırım aracım 20bin kilometredeydi o zaman. O güne kadar da herhangi bir hasar kaydı yoktu.

tarihinde Mustafa Yenigün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Mesut Eyibil yazdı:

tamamdır abim bekliyorum teşekkürler.

Daha fazla bilgi gerekiyor.. Sen bi bakıver.. 

Araç değer kaybı hesaplama aracı diyince bir çok adres bulacaksın.. 

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
3 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Daha fazla bilgi gerekiyor.. Sen bi bakıver.. 

Araç değer kaybı hesaplama aracı diyince bir çok adres bulacaksın.. 

bende baktım adam akıllı biryer bulamadım hep adres fln istiyor, bildiğin bi yer var mı abi?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bende buraya yazayım. Mehmet hocam la tartıştık gerçi.

Hanım kusurlu olarak kazaya karıştı ve karşı tarafın aracına zarar verdi. Karşı taraf yetkili servise gitti ve aracını yaptırmak istedi.2004 Model pejo 206 aracın sağ çamurluk, far ve bağlantılı hertür yeni ve sıfır parçaları ve onarımı için yetkili servis 6900 tl lik kopuk bir fatura ile kendi ekspertizini yapmış ve bu kadar tutacak, ama onarıma görede değişir demiş. Afaki bir şey. bu benim yorumum.

Bugün araç sahibinin sigortacısı aradı bizden araca takılmış orijinal parçalar (far dedi) için amortisman ödememizi istedi. bende ne olduğunu sorunca 800 tl dedi. yüzde yirmi gibi birşeyler söyleyince toplam tutarı 4000 tl olarak hesaplayıverdim. dedim ki bu neye göre çıkan para? eksper raporu varmı diye üsteleyince, böyle bir şey paylaşamadılar. biz göremeyiz dediler. ben de ödeyeceğim şey varsa, borç borçtur, ancak doğru düzgün gösteren bir resmi belge de yoksa hiçbir taahhütte bulunmayacağımı, benim muhattabımın zaten adamın yetkili servisi olmadığımı söyledim.  kaldı ki muhattap aracın sahibi de değil. trafik sigortası ne için var? ( takılmış olan bir parça yoksa, nasıl çoktan takılmış olduğunu ifade ediyor o ayrı bir muallak durum çünkü daha sonra aradığında kadkonun verdiği ikame araç süresinin dolduğunu müşterisinin zor durumda olduğunu, aracına henüz ekspertiz  yapılmadığını söyledi? )  

Şimdi soru şu, bu neyin nesi? poliçede nerede yazıyor?  aracın değer kaybı söz konusu olsa 2003 modelde olsa, bunun muhattabı sigorta firmaları değilmi? Ben kendi pirimimi ödemişim. orada 36 bin tl öder diyor, masraf 6900 tl. Kaldı ki bir borcum varsa da bunun muhattabı neden adamın arabasını götürdüğü yetkili servis olsun ki? Benim Muhattabım kendi sigorta acentem değilmidir? Sigortacı sonraki ödemede pirimimi arttırır, kusurlarımızdan kaynaklanan bir vaziyet varsa, zaten parayı benden talep etmeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Seni arayan servismiydi.. 

Ben yanlış anlamışım.. Servisin muhatabı sen değilsin. Servisin muhatabı kazalı aracın sahibi.. Senin sigorta şirketin bile değil. 

Servis orijinal parça takmak istediği için farkı senden almak üzere seni aradığını düşünüyorum.. 

Trafik sigortası o araç için yan sanayi parça verir.. 

Ha senin muhatabın da senin sigorta şirketin değil artık, çarptığın adamla muhatapsın hala.. Adam sana dönüp üç gündür aracım senin yüzünden serviste ben madurum dese, muhatapsın. 

Trafik sigortası genel şartlarını incelemek istersen 

https://www.tsb.org.tr/karayollari-motorlu-araclar-zorunlu-mali-sorumluluk-sigortasi-genel-sartlari.aspx?pageID=1080

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Taşpınar
5 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

bende buraya yazayım. Mehmet hocam la tartıştık gerçi.

Hanım kusurlu olarak kazaya karıştı ve karşı tarafın aracına zarar verdi. Karşı taraf yetkili servise gitti ve aracını yaptırmak istedi.2004 Model pejo 206 aracın sağ çamurluk, far ve bağlantılı hertür yeni ve sıfır parçaları ve onarımı için yetkili servis 6900 tl lik kopuk bir fatura ile kendi ekspertizini yapmış ve bu kadar tutacak, ama onarıma görede değişir demiş. Afaki bir şey. bu benim yorumum.

Bugün araç sahibinin sigortacısı aradı bizden araca takılmış orijinal parçalar (far dedi) için amortisman ödememizi istedi. bende ne olduğunu sorunca 800 tl dedi. yüzde yirmi gibi birşeyler söyleyince toplam tutarı 4000 tl olarak hesaplayıverdim. dedim ki bu neye göre çıkan para? eksper raporu varmı diye üsteleyince, böyle bir şey paylaşamadılar. biz göremeyiz dediler. ben de ödeyeceğim şey varsa, borç borçtur, ancak doğru düzgün gösteren bir resmi belge de yoksa hiçbir taahhütte bulunmayacağımı, benim muhattabımın zaten adamın yetkili servisi olmadığımı söyledim.  kaldı ki muhattap aracın sahibi de değil. trafik sigortası ne için var? ( takılmış olan bir parça yoksa, nasıl çoktan takılmış olduğunu ifade ediyor o ayrı bir muallak durum çünkü daha sonra aradığında kadkonun verdiği ikame araç süresinin dolduğunu müşterisinin zor durumda olduğunu, aracına henüz ekspertiz  yapılmadığını söyledi? )  

Şimdi soru şu, bu neyin nesi? poliçede nerede yazıyor?  aracın değer kaybı söz konusu olsa 2003 modelde olsa, bunun muhattabı sigorta firmaları değilmi? Ben kendi pirimimi ödemişim. orada 36 bin tl öder diyor, masraf 6900 tl. Kaldı ki bir borcum varsa da bunun muhattabı neden adamın arabasını götürdüğü yetkili servis olsun ki? Benim Muhattabım kendi sigorta acentem değilmidir? Sigortacı sonraki ödemede pirimimi arttırır, kusurlarımızdan kaynaklanan bir vaziyet varsa, zaten parayı benden talep etmeli.

sizden sigorta , servis veya başka birinin para istemesi çok saçma degilmi ben 1 kuruş vermem sigortamı yapmışım ne yaparsa yapsınlar gerisi beni ilgilendirmez , alkol veya başka durum olur sigorta ödedigini benden ister o başka , bence para filan vermeyin , bunuda anlamış degilim zaten karşı taraf suçlu olunca hemen solugu serviste almak nedir airbag filan olsa neyse çamurluk far vb. sanayide ustama taktırır geçerim hem hasar kaydım az olur hem kaç gün serviste aracım beklemez

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
6 dakika önce, Emrah Taşpınar yazdı:

ben 1 kuruş vermem sigortamı yapmışım ne yaparsa yapsınlar gerisi beni ilgilendirmez ,

Diyemezsin bunu.. 

Birine zarar vermişsen ve bunu sigortan tam karşılamıyorsa sen ödemek zorundasın. Adamı mağdur etmişsen, gerekirse günlük otomobil kira bedelini bile cebinden ödersin. 

Benim aracımın farı orijinal.. Sen gelip benim aracıma çarpıp farını kırarsan, sigortan bana yan sanayi far verecek.. Ben bunu kabul etmem ve sigortan beni ilgilendirmez, benim farımı kıran sensin orijinal olarak telafi etmek zorundasın derim. Buna hakkım var. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
8 saat önce, Emrah Taşpınar yazdı:

sizden sigorta , servis veya başka birinin para istemesi çok saçma degilmi ben 1 kuruş vermem sigortamı yapmışım ne yaparsa yapsınlar gerisi beni ilgilendirmez , alkol veya başka durum olur sigorta ödedigini benden ister o başka , bence para filan vermeyin , bunuda anlamış degilim zaten karşı taraf suçlu olunca hemen solugu serviste almak nedir airbag filan olsa neyse çamurluk far vb. sanayide ustama taktırır geçerim hem hasar kaydım az olur hem kaç gün serviste aracım beklemez

aynen mehmet abinin dediği gibi eğer kusurun %100 ü sende ise artık bildiğim kadarı ile sigorta yada kasko neyse artık hasarın tamamını yada bir kısmını sizden isteyebiliyor, benim kuzenimin başına da geldi, kiralık araca vurduğundan bundan tamir süresince yattığı para vs aldılar.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Haklı olan tarafından düşünürsek Mehmet abinin dediği gibi orjinal parça hasar görmüş, sigorta ben sana yan sanayi veririm diyor. Bu durumda aradaki kaybı hatalı tarafın karşılaması gerekir. Ortada bir kayıp var nihayetinde.

Haksız olan taraftan bakınca da adam ben sigorta yaptırmışım. Senin aracını yaptıracak sana sağlam teslim edecek. Değer kaybın varsa da aç davanı al diye düşünüyor.

Bu devirde üzerinden para kazanılan araçlardan (kiralama, taksi, otobüs gibi) uzak duracaksın. Sakat iş :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
54 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Haksız olan taraftan bakınca da adam ben sigorta yaptırmışım. Senin aracını yaptıracak sana sağlam teslim edecek. Değer kaybın varsa da aç davanı al diye düşünüyor.

Bu devirde üzerinden para kazanılan araçlardan (kiralama, taksi, otobüs gibi) uzak duracaksın. Sakat iş :) 

Sigorta yaptırınca tüm sorumluluğumuz bitmiyor maalesef. 

Kendimizi mağdur kişi yerine koymamız gerek. Yani empati. 

Hiç suçumuz yokken, biri gelip vuruyor, aracımız 15 gün serviste kalıyor, orjinal parçalarımız yan sanayi ile değişiyor, aracımız değer kaybediyor, biz taksilerde dolmuşlarda sürünüyoruz yada araç kiralıyoruz.. 

Ha trafik sigortası bunların hepsini karşılasın mı... Karşılasın, ama karşılamıyor. Genel şartları yukarıda attım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Şimdi, Mehmet Ozyurek yazdı:

Sigorta yaptırınca tüm sorumluluğumuz bitmiyor maalesef. 

Kendimizi mağdur kişi yerine koymamız gerek. Yani empati. 

Hiç suçumuz yokken, biri gelip vuruyor, aracımız 15 gün serviste kalıyor, orjinal parçalarımız yan sanayi ile değişiyor, aracımız değer kaybediyor, biz taksilerde dolmuşlarda sürünüyoruz yada araç kiralıyoruz.. 

Ha trafik sigortası bunların hepsini karşılasın mı... Karşılasın, ama karşılamıyor. Genel şartları yukarıda attım. 

Sigorta bunları karşılarsa fiyatlar 2000+ olur :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
15 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Sigorta bunları karşılarsa fiyatlar 2000+ olur :) 

Haklısın.. Fiyatları düşürebilmek için bu hale geldi poliçeler.. 

Yorum bağlantısı
Serkan Maden
(düzenlendi)

Kaskodan karşı tarafın zararının karşılanması gibi bir imkan varmı ?

tarihinde Serkan Maden tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
3 dakika önce, Serkan Maden yazdı:

Bilmiyorum ama umarım vardır

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Serkan Maden yazdı:

Kasko yaptırırken bunu talep etmişseniz ve belirlediğiniz limit dahilinde var tabi ama.. Şu şekilde.. 

Karşıya 100 bin lira hasar verdin diyelim.. 

Bunun 36 bin liralık kısmını trafik sigortan öder. geri kalan 64 bin liralık kısmı kasko poliçesi öder. 

İlk 36 bin liralık kısma kasko karışmaz. Trafiğin eksik ödediği yada ödemediği kısma karışmaz.. 

Trafik sigortan yok ama kaskon var ise.. Yine ilk 36 bin liralık kısma kasko karışmaz. Böyle bir durumda ilk 36 bin liralık kısmı cebinden ödersin. geri kalan kısmı kaskon öder. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Maden
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Kasko yaptırırken bunu talep etmişseniz ve belirlediğiniz limit dahilinde var tabi ama.. Şu şekilde.. 

Karşıya 100 bin lira hasar verdin diyelim.. 

Bunun 36 bin liralık kısmını trafik sigortan öder. geri kalan 64 bin liralık kısmı kasko poliçesi öder. 

İlk 36 bin liralık kısma kasko karışmaz. Trafiğin eksik ödediği yada ödemediği kısma karışmaz.. 

Trafik sigortan yok ama kaskon var ise.. Yine ilk 36 bin liralık kısma kasko karışmaz. Böyle bir durumda ilk 36 bin liralık kısmı cebinden ödersin. geri kalan kısmı kaskon öder. 

Peki kasko yaptırırken belirteceğim husus nedir? Kaskomdaki artan mali sorumluluk sigortası bu gibi durumları mı kapsıyor.

363o0O.png

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Peki kasko yaptırırken belirteceğim husus nedir? Kaskomdaki artan mali sorumluluk sigortası bu gibi durumları mı kapsıyor.

Yapılabileceğin en iyisi yapılmış senin kaskonda.
Limitsiz yapılmış.

Kasko yaptırırken ihtiyari mali mesuliyet teminatı yüksek tutulmalı.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...