İçeriğe Yönlendir

Sigorta Tahkim Hakkında

Mesut Eyibil

Recommended Posts

Serkan Maden
(düzenlendi)
11 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yapılabileceğin en iyisi yapılmış senin kaskonda.
Limitsiz yapılmış.

Kasko yaptırırken ihtiyari mali mesuliyet teminatı yüksek tutulmalı.

Abi bu teminatı farkını ödeyerek limitsiz yaptırıyorum her zaman ama ne işe yaradığını tam olarak bilmiyordum. Bu konu başlığı benim için çok aydınlatıcı oldu. Allah korusun gider milyonluk araca çarparız önemli hususlar.

tarihinde Serkan Maden tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
16 dakika önce, Serkan Maden yazdı:

Abi bu teminatı farkını ödeyerek limitsiz yaptırıyorum her zaman ama ne işe yaradığını tam olarak bilmiyordum. Bu konu başlığı benim için çok aydınlatıcı oldu. Allah korusun gider milyonluk araca çarparız önemli hususlar.

Kusurlu iken, zarar verdiğin tarafın maddi ve bedeni zararlarının trafik sigortası limitlerinden aşan kısımlarını kaskondaki bu teminat ödeyecek.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
17 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Seni arayan servismiydi.. 

Ben yanlış anlamışım.. Servisin muhatabı sen değilsin. Servisin muhatabı kazalı aracın sahibi.. Senin sigorta şirketin bile değil. 

Servis orijinal parça takmak istediği için farkı senden almak üzere seni aradığını düşünüyorum.. 

Trafik sigortası o araç için yan sanayi parça verir.. 

Ha senin muhatabın da senin sigorta şirketin değil artık, çarptığın adamla muhatapsın hala.. Adam sana dönüp üç gündür aracım senin yüzünden serviste ben madurum dese, muhatapsın. 

Trafik sigortası genel şartlarını incelemek istersen 

https://www.tsb.org.tr/karayollari-motorlu-araclar-zorunlu-mali-sorumluluk-sigortasi-genel-sartlari.aspx?pageID=1080

Arayan kişi, servisin talebi üzerine bize ulaşan, karşı tarafın poliçesini yaptıran sigorta acentesi. bana gönderdiği de servisin her bir detayı eksiksizce yazdığı tipik servis onarım faturası. proforma fatura. çıtçıtından, ampul sökme takma elektrik işçiliğine kadar.  neredeyse 7000 tl.   dediğine göre yakın arkadaşlarmış vs. Kaskodan İkame araç vermişler 1 hafta. süresi bitecekmiş , zor durumdaymış. buna ben ne yapabilirim ki? yetkili servise, kaza günü götürmüşler aracı, 1 hafta boyunca servis yapmadıysa bana değil servise söylenmeli bu.  kaldı ki ilk aradıklarında aracın orijinal parça ile  yapıldığını söylemişlerdi. sonraki konuşmalarda eksperin gelmediğini söyledi aynı şahıs. hangisi doğru ifade bilemem. 

eksper geldiğinde yan sanayi takılacak şekilde düşünerek masrafı çıkartırsa, buna kim ne yapabilirki? yani empati yapalım diyeceğimde, adama bir far veriyorlar zaten en sonunda, belli kalitede ve belli onayının olması lazım. pejo yetkili servisi onu takmak istemiyor gibi bir şey olabilir mi? olur ise bunun muhattabı niye benim? Sahibi ben yan sanayi istemem diyorsa yine bunun muhatabı neden ben oluyorum?  2004 model araca orijinal fardan başkası takılmaz gibi bir şey nerede duyulmuş. Bana böyle söylediler telefonda çünkü. Bir Bentleye çarpsaydık far 37 bin tl olsaydı üzerine ödeyeceğimiz bin tl yi anlarım. Far, ayar motoru ile birlikte 1600 tl.

Sonuçta, kesinlikle ödemem vs demedim arayan kişiye, kimsenin hakkını yiyecek değilim.  Ama, sigortacıma gerekirse de avukatıma sorarım ama sen bana önce eksperin çıkarttığı masrafı bul onu paylaş dedim, öyle bir şey yok dedi. Göremezlermiş. Eksper raporu yoksa verilen ödemeyle ilgili, ne dememi bekliyorlar anlamış değilim. servise taahhüt edecekmişim fark ödeyeceğime dair. Kimseye hiç bir şey taahhüt etmem belge görmedikçe,  bir kulağımızın arkası kaldı bunca senede ticarette.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Gök

1 lira verme kimseye. zaten trafik sigortan karşılamıyacakmı ? seni ne için arıyorlar .

direk olarak naparsanız yapın desen o adamın arabası yapılmayacakmı ? 

çok saçma boşamı sigorta yaptıryoruz zaten trafik sigortan 7000 lirayı karşılayacak limiti vardır 

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
(düzenlendi)

bilirkişi ücretini yatırdım bakalım 400 tl inş. haklı çıkarız da önceki aldığımız para hiç olmaz.Gelişmelerden haberdar edeceğim...

tarihinde Mesut Eyibil tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

Arayan kişi, servisin talebi üzerine bize ulaşan, karşı tarafın poliçesini yaptıran sigorta acentesi.

Ohoo iyice karışık bu iş.. 

Eksper raporunu gör bence de.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Taşpınar
On 05.03.2019 at 22:52, Mehmet Ozyurek yazdı:

Diyemezsin bunu.. 

Birine zarar vermişsen ve bunu sigortan tam karşılamıyorsa sen ödemek zorundasın. Adamı mağdur etmişsen, gerekirse günlük otomobil kira bedelini bile cebinden ödersin. 

Benim aracımın farı orijinal.. Sen gelip benim aracıma çarpıp farını kırarsan, sigortan bana yan sanayi far verecek.. Ben bunu kabul etmem ve sigortan beni ilgilendirmez, benim farımı kıran sensin orijinal olarak telafi etmek zorundasın derim. Buna hakkım var. 

Benim itiraz ettigim nokta tamda bu , sigortanın yaptığı şeyin bedelini neden ben ödüyorum , o zaman zorunlu olmaktan çıksın sigorta , kanun gücüyle belli yaştan sonrasına yan sanayi gönderiyolar kanun böyle diyorsa serviste yan sanayi taksın yada orjinal isteyen araç sahibi ödesin farkını kazadır bilerek yapılmıyor , benim itirazım kanunla zorbalık yapıp yam sanayi gönderen sigorta firmalarına 

Yorum bağlantısı
Emrah Taşpınar
On 06.03.2019 at 06:55, Mesut Eyibil yazdı:

aynen mehmet abinin dediği gibi eğer kusurun %100 ü sende ise artık bildiğim kadarı ile sigorta yada kasko neyse artık hasarın tamamını yada bir kısmını sizden isteyebiliyor, benim kuzenimin başına da geldi, kiralık araca vurduğundan bundan tamir süresince yattığı para vs aldılar.

Kiralık araç otobüs taksi vs de bunlar oluyor yattı parası ödeniyor ama zararın bir kısmının ödendiğini duymadım , sigorta amacının dışına çıkıyor bence yakında sigortayı yaptır ama hasarı cebinden öde diyecek firmalar

Yorum bağlantısı
Emrah Taşpınar
18 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

Arayan kişi, servisin talebi üzerine bize ulaşan, karşı tarafın poliçesini yaptıran sigorta acentesi. bana gönderdiği de servisin her bir detayı eksiksizce yazdığı tipik servis onarım faturası. proforma fatura. çıtçıtından, ampul sökme takma elektrik işçiliğine kadar.  neredeyse 7000 tl.   dediğine göre yakın arkadaşlarmış vs. Kaskodan İkame araç vermişler 1 hafta. süresi bitecekmiş , zor durumdaymış. buna ben ne yapabilirim ki? yetkili servise, kaza günü götürmüşler aracı, 1 hafta boyunca servis yapmadıysa bana değil servise söylenmeli bu.  kaldı ki ilk aradıklarında aracın orijinal parça ile  yapıldığını söylemişlerdi. sonraki konuşmalarda eksperin gelmediğini söyledi aynı şahıs. hangisi doğru ifade bilemem. 

eksper geldiğinde yan sanayi takılacak şekilde düşünerek masrafı çıkartırsa, buna kim ne yapabilirki? yani empati yapalım diyeceğimde, adama bir far veriyorlar zaten en sonunda, belli kalitede ve belli onayının olması lazım. pejo yetkili servisi onu takmak istemiyor gibi bir şey olabilir mi? olur ise bunun muhattabı niye benim? Sahibi ben yan sanayi istemem diyorsa yine bunun muhatabı neden ben oluyorum?  2004 model araca orijinal fardan başkası takılmaz gibi bir şey nerede duyulmuş. Bana böyle söylediler telefonda çünkü. Bir Bentleye çarpsaydık far 37 bin tl olsaydı üzerine ödeyeceğimiz bin tl yi anlarım. Far, ayar motoru ile birlikte 1600 tl.

Sonuçta, kesinlikle ödemem vs demedim arayan kişiye, kimsenin hakkını yiyecek değilim.  Ama, sigortacıma gerekirse de avukatıma sorarım ama sen bana önce eksperin çıkarttığı masrafı bul onu paylaş dedim, öyle bir şey yok dedi. Göremezlermiş. Eksper raporu yoksa verilen ödemeyle ilgili, ne dememi bekliyorlar anlamış değilim. servise taahhüt edecekmişim fark ödeyeceğime dair. Kimseye hiç bir şey taahhüt etmem belge görmedikçe,  bir kulağımızın arkası kaldı bunca senede ticarette.

Benim daha önceki mesajlardada anlatmak istedigim bu kazadır olur bugün suçlu yarın mağdur taraf olabiliriz ama araç serviste orjinal takılacak , sigorta masraf düşsün diye yan sanayi takmak isteyecek arada ben neden fark ödemek zorunda kalıyorum , kanun demişki belli yaştan sonrasına yan sanayi gönderebilir sigorta(.) , o araç serviste en az 10 gün daha yatar , sanayide 3 günde verirlerdi hemde hasar 7 degil 3 e biterdi 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
28 dakika önce, Emrah Taşpınar yazdı:

Benim itiraz ettigim nokta tamda bu , sigortanın yaptığı şeyin bedelini neden ben ödüyorum , o zaman zorunlu olmaktan çıksın sigorta , kanun gücüyle belli yaştan sonrasına yan sanayi gönderiyolar kanun böyle diyorsa serviste yan sanayi taksın yada orjinal isteyen araç sahibi ödesin farkını kazadır bilerek yapılmıyor , benim itirazım kanunla zorbalık yapıp yam sanayi gönderen sigorta firmalarına 

Fiyatları düşürmek için böyle bir düzenlemeye gittiler.. Sürekli olarak kaliteyi düşürdüler.. 

Muhatap sigorta şirketleri değil bu konuda malesef.. Muhatap yasa koyucu.. Muhatap hazine. 

13 dakika önce, Emrah Taşpınar yazdı:

Benim daha önceki mesajlardada anlatmak istedigim bu kazadır olur bugün suçlu yarın mağdur taraf olabiliriz ama araç serviste orjinal takılacak , sigorta masraf düşsün diye yan sanayi takmak isteyecek arada ben neden fark ödemek zorunda kalıyorum , kanun demişki belli yaştan sonrasına yan sanayi gönderebilir sigorta(.) , o araç serviste en az 10 gün daha yatar , sanayide 3 günde verirlerdi hemde hasar 7 degil 3 e biterdi 

Burada hemen empati yapmak gerekiyor işte. 

O araç sizin olsa, yan sanayi parça ile onarılan, 15 gün serviste yatan ve araç kiralamak zorunda kalan siz olsanız aynı tavrı sergileyebilecekseniz sıkıntı yok.. Mesajınız doğru bir mesaj diyebiliriz. 

Yorum bağlantısı
Emrah Taşpınar
11 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Fiyatları düşürmek için böyle bir düzenlemeye gittiler.. Sürekli olarak kaliteyi düşürdüler.. 

Muhatap sigorta şirketleri değil bu konuda malesef.. Muhatap yasa koyucu.. Muhatap hazine. 

Burada hemen empati yapmak gerekiyor işte. 

O araç sizin olsa, yan sanayi parça ile onarılan, 15 gün serviste yatan ve araç kiralamak zorunda kalan siz olsanız aynı tavrı sergileyebilecekseniz sıkıntı yok.. Mesajınız doğru bir mesaj diyebiliriz. 

Empati yapsamda elime bisey geçmiyor malesef kaza diyorum , 2016 da sadece tek parca boyalı 2011 140bin km deki mondeoma karşı seritten gelen araç kayarak vurdu suçlu karşı taraf , orjinal parça için kaskodan dosya açtık sol çamurluk sol kapı sol far sol ayna değişti jant düzeltildi vs kendi ustamla 6500 e çıkarttık o zaman kayıt fazla olmasın diye servise götürmedim , karşının sigortasından değer kaybı olarak şaka gibi rakam 400 lira ödendi o hasara , araç kaskodan parça beklemek yüzünden 15 günde çıktı ikame araç 1 hafta verildiği için  1 hafta başka araç  buldum cebimden ufak tefek parçaları satın aldım ama kazadır olur dedim başkasının tamamen suçu yüzünden uğraştım hatta 400 değer kaybindan sonra karşıya dava ac dediler tanıdıklar dedim kazadır ne isteyim ben aracımı dışarı cikartiyosam bunu göze alıyorum demektir , o pejonun sahibi suçlu olsaydı yine serviste orjinal far takacakmiydi 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ali Gök

değer kaybı başvurusu için kriterler neler.

benim araba eski ama daha öncesinden hiç kazası yoktu şimdi bagajı değişmiş oldu.

değer kaybı alabilirmiyim bunun için yoksa soğuk sumu içeyim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
17 dakika önce, Ali Gök yazdı:

benim araba eski ama daha öncesinden hiç kazası yoktu şimdi bagajı değişmiş oldu.

Vidali parcalarda deger kaybi kabul edilmiyor maalesef. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
9 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Vidali parcalarda deger kaybi kabul edilmiyor maalesef. 

Ne tuhaf mantık

misal motor kaputu değişse vidalı parça diyip değer kaybına girmiyor ama sağ arka çamurluk değişse giriyor doğrumu ?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
13 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Ne tuhaf mantık

misal motor kaputu değişse vidalı parça diyip değer kaybına girmiyor ama sağ arka çamurluk değişse giriyor doğrumu ?

Ben deger kaybi davasi actim. Kabul etmediler. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık
3 saat önce, Ali Gök yazdı:

Arabanın yaşı önemli, km’si önemli(160.000 km üst sınırdı) daha yüksekse istenmiyor.  o parçanın  daha önceden hasarsız olması önemli. Vidalı parça diye bir kavram yok. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
2 saat önce, Cem Işık yazdı:

Arabanın yaşı önemli, km’si önemli(160.000 km üst sınırdı) daha yüksekse istenmiyor.  o parçanın  daha önceden hasarsız olması önemli. Vidalı parça diye bir kavram yok. 

Biz soguk suyu icelim o zaman 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Demek ki şöyle bir şey var. Ben kazalı aracımdan dolayı karşı tarafın empati yapmasını istiyorsam, öncelikle iyi niyetimle uygun bir yerde yaptırmalıyım. Yoksa yetkili servise gidip de karşıdan orijinal parça farkı istemek de bana pek doğru gelmiyor. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

KJ zaten değerini zaten kaybetmiş bir araç olduğu için kaderi böyle :) imza eski KJ sahibi. sattığına hala pişman.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
5 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Demek ki şöyle bir şey var. Ben kazalı aracımdan dolayı karşı tarafın empati yapmasını istiyorsam, öncelikle iyi niyetimle uygun bir yerde yaptırmalıyım. Yoksa yetkili servise gidip de karşıdan orijinal parça farkı istemek de bana pek doğru gelmiyor. 

7 8 sene kadar önce, bir ramazan günü uyuklayan bir eleman gelip bizim ZJ grand cheorkee ye çarpmıştı araç 1997 modeli. bunu yetkili, servise götürdüm doğal olarak çünkü boya vs işi olması lazımdı ve trim parçaları ancak yetkili servisten alınıyordu. servisi tanıdığım için eksper raporunda yan sanayi olmamasına rağmen, diğer farı da aynı olsun diye yan sanayi TYC markalı aldırıp parasının cüzi fark ını da cebimden ödemiştim. olması gereken böyle bir şey bence.

33 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Biz soguk suyu icelim o zaman 

bizim firmadaki bir çalışanımızın 2017 model 13 bin km deki  Toyota corollasına park halinde çarpıp görece önemsiz hasar verdiler. tampon boyandı çarpılan taraftaki porya ve amortisör değişti. jant da değişti. şimdi değer kaybı için başvuracaklar ve 7 8 bin tl civarı para çıkacakmış. bu kayıp aracın hasar kaybı nedeniyle mi oluşuyor? sonuçta mekanik aksam değişmiş ve tampon boyanmış 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
10 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

KJ zaten değerini zaten kaybetmiş bir araç olduğu için kaderi böyle :) imza eski KJ sahibi. sattığına hala pişman.

Cok teeessuf ederim benm gozumde hala krall 😂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
(düzenlendi)

arkadaşlar bu arada gelişmelerden bilgi vereyim, mağlesef tahkim olayı bana çevirerek davayı reddetti,şöyleki;

önce ara karar vererek bilir kişiye danışma istedi( hakem senelerdir bu işi yapıyor araştırdım ve bende sırf birileri para kazansın die bilirkişiye sormak istemiş) bilirkişi ücretinide benden talep ettiler 400 tl verdim, bilir kişide ne gelip araca bakma zahmetinde bulundu nede başka bişey, kara yolları kanununa göre belirlenen hesaplamaya göre bir hesap yapıp internetten de malum siteden araç fiyatlarına bakıp aracımın değerinin 50bin tl olduğuna karar verip sigortanın bana gerekli ödemeyi 3-4tl fazlasını yaptığını belirtmiş, bunun üzerine ara karada son söyleyeceklerimizi belirtmemizi istemiş, bende 50 bin tl nin doğru bir değer olduğunu benimde 2.elde aynı fiyata satmam gerektiğini fakat verdiğim 2 kez ilanlarda ya hiç teklif gelmediğini yada 50 binden 3-4 bin daha aşşa teklifler geldiğini bana gönderilen mesajların bazılarınıda ek'e ekleyerek gerçek piyasa koşullarında 3-4 bin zararım olduğu ilettim.sonra hakem de davayı reddederek yargılama giderlerinide tarafıma bırakmış sağolsun, neticede sigortadan aldığım 756 tl gibi bir rakamdan daha fazlasını dava için harcamış oluyorum. ................................................................. okadar sinirliyim ki bu duruma anlatamam, yaptığım araştırmalar sonucu hakem ve bilirkişinin sürekli böyle birbirlerine paslaştıkları ve insanlardan para aldıkları kanaatine vardım, karşı tarafın sadece avukatı olduğu için ve mail üzerinden itiraz ettiği için avukatlık ücretini benden aldılar.

netice de geçen hafta aracımı 47 bine zar zor satabildim. çok bilmiş bilirkişinin belirlediği rakam olan 50 bine göre 3 bin tl zarardayım.yargılama giderleri fln dersen bu rakam 4 bin oluyor.eğer değişeni olan bir araç bu ülkede sadece 756 tl gibi bir değer kaybediyorsa nerde benim 3 binim? yazık ki ne yazık...

tarihinde Emre Şimşek tarafından düzenlendi
Kırpılmıştır
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Dava açıp durmasınlar diye böyle kararlar veriyorlar bence.. 

Hani şikayet etsem ne olacak mantığı var ya.. 

Amaç ona ulaşmak sanki.. 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Mesut bey, öncelikle geçmiş olsun.
Burada fikirlerinizi beyan edebilirsiniz. Kararın adil olmadığını düşünebilir ve bunları burada ifade edebilirsiniz. Fakat bu tür küfürlü ifadelerle asla olmaz. Ayrıca bahsettiğiniz meslek grubundan bir çok kişi ve eşi dostu bu forumu okuyor. Lütfen tabirlerimize dikkat edelim.Bu şekilde ancak ve ancak foruma zarar verirsiniz. Karara sizinle beraber biz de üzüldük. Fakat yazdıklarınızı forum yararına yönetim olarak gizlemek durumundayız. Ayrıca mesajlarınızın hiç birinin silinmediğini, olası bir adli durum için saklandığını belirtmek isterim. Keyifli forumlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
9 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

Mesut bey, öncelikle geçmiş olsun.
Burada fikirlerinizi beyan edebilirsiniz. Kararın adil olmadığını düşünebilir ve bunları burada ifade edebilirsiniz. Fakat bu tür küfürlü ifadelerle asla olmaz. Ayrıca bahsettiğiniz meslek grubundan bir çok kişi ve eşi dostu bu forumu okuyor. Lütfen tabirlerimize dikkat edelim.Bu şekilde ancak ve ancak foruma zarar verirsiniz. Karara sizinle beraber biz de üzüldük. Fakat yazdıklarınızı forum yararına yönetim olarak gizlemek durumundayız. Ayrıca mesajlarınızın hiç birinin silinmediğini, olası bir adli durum için saklandığını belirtmek isterim. Keyifli forumlar.

emre bey, iyi dilekleriniz için teşekkürler lakin kimin okuyup okumadığı farketmez, ama ortada adil bir durum yok, bahsettiğim konu dahil hiçbir alanda adalet kalmadığı gibi herşey ranta dönüşmüş bahsetmiş olduğum meslek grubundan şayet insanlar varsa ve forumu okuyorsa insanların canının nasıl yandığını görüp yakınlarını daha dikkatli olmaya daha adil kararlar vermeye yönlendirmesini temenni ediyorum. Mağlesef ülkemiz her alanda istisnasız hep arkası olan,tanıdığı olan, zengin olanan, rant peşindekilerin,çetelerin ve hırsızların, çıkarcıların haklı olduğu bir topluma dönmüş durumda. ne kadar kızsam sövsemde düzelmeyecek. yazıklar olsun Haram olsun diyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...