İçeriğe Yönlendir

BumbleBee - Macera Peşinde

Selim Kaya

Recommended Posts

Sani Gerşon
13 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Solex 30/35 psdi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Böyle gür sesleri duyarım inşallah. 

Epeyce video izledim. Elimize yüzümüze bulaştırmayız umarım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Karbüratör yolda bırakmaması gerekir.
Bırakacak bi yapı yok ve kurcalama.
Memelerin falan ayarını bozarsın.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
12 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Karbüratör yolda bırakmaması gerekir.
Bırakacak bi yapı yok ve kurcalama.
Memelerin falan ayarını bozarsın.

Karbüratörün girişinden benzin hortumunu ayırdım ve marşa bastım. Bu noktadan yakıt alabildim.

Pet şişeye aldığım bu yakıtı boğaz kelebeğinden uygun miktarda döktüm ve marşa bastım. 1-2 saniye kadar çalıştı devamı gelmedi. Sorun ne olabilir?

Ayrıca yakından inceleyince gaz kelebeği civarından her pompalamada yakıt sızıntısı yaptığını gördüm. Gerçi genel olarak sızıntı var.

Zaten yatıyor araba. Bu işi öğrendim öğrendim. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Karbüratör gözle görülemeyecek kadar hassas olabiliyor. Benim büyük motosiklet de karbüratör yüzünden kaç defa beni yolda bıraktı.  Kaç defa da ustasına tamir ettirdim. Püf noktasını da anlattı bana ama hiç bir şey yeni karbüratörün yerini tutmadı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Islaklik karbüratör contalari yalan olduğundandir.

Karbüratör memeleri tıkanmış vs olabilir. Direk LPG ile çalıştırmak lazım  gaz mikseri karbüratör üstünde meme görevi yapıyor. Karbüratör sadece gaz kelebeği işine yarıyor o zaman. Kelebek düzgün açılıp kapanıyor mu ona bakın . Bir de jikle vs varsa takılı kalmış olabilir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
48 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Islaklik karbüratör contalari yalan olduğundandir.

Karbüratör memeleri tıkanmış vs olabilir. Direk LPG ile çalıştırmak lazım  gaz mikseri karbüratör üstünde meme görevi yapıyor. Karbüratör sadece gaz kelebeği işine yarıyor o zaman. Kelebek düzgün açılıp kapanıyor mu ona bakın . Bir de jikle vs varsa takılı kalmış olabilir.

LPG deposu boş. O yüzden LPG ile çalıştırmayı deneyemiyorum. Jikle boğaz kelebeğini hareket ettiriyor. Tam hareketi sağlamasa da.

Contalar gitmiş olabilir dediğiniz gibi. Bulmak ta zor. Araştırmadım henüz ama kestirilebilir diye düşünüyorum.

Bakalım söküp dağıttıktan sonra belli olacak.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Çalışmaması karbüratör diyafram contasının yırtık olmasından olabilir.

Ben ilk iş olarak lpg yi söküp atardım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Karbüratör olarak mi araba olarak mi parça bakıyorsunuz. Ortak kullanan vardır. Olmadı flanş ile başka karbüratör takın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
4 saat önce, Nihat Palolu yazdı:

Çalışmaması karbüratör diyafram contasının yırtık olmasından olabilir.

Ben ilk iş olarak lpg yi söküp atardım.

Hazır ruhsata işliyken dursun dedim şimdilik. Küçük bir tank bırakabilirim belki. Zaman gösterecek diyelim. 

8 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Karbüratör olarak mi araba olarak mi parça bakıyorsunuz. Ortak kullanan vardır. Olmadı flanş ile başka karbüratör takın

O yılların Opel araçlarında rastladım sadece bu karbüratöre. Haliyle tamir takımı bulmak zor. Flanş kullanarak Reno12 karbüratörü mü kullansam diyorum. Parçası bol. Karar veremedim 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Performans beklenti varsa çift boğaz olsun yoksa otomatik jikleli tek boğaz bir şey bakın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
13 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Performans beklenti varsa çift boğaz olsun yoksa otomatik jikleli tek boğaz bir şey bakın.

Sorunsuzluk ve keyif amaçlıyorum. Sağ şeritten yaylana yaylana :) 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Sorunsuzluk ve keyif amaçlıyorum. Sağ şeritten yaylana yaylana [emoji4] 
Gazi gidiklayinca hafif ittirmeli.arkadan çeker miydi bu

GM 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Şimdi, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Gazi gidiklayinca hafif ittirmeli.arkadan çeker miydi bu

Kilitli diferansiyel ile drift atasım var aslında. Arkadan çekişli. Ama öncelik soft keyif.

Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Karbüratör içinde ki iğneler yuvaya yapışmış olabilir yakıt geçmiyordur karbüratör tamir takımı olursa ve servis bakım kitapçığı olursa ayarı da yapılabilir yoksa biraz ugrastirir diye düşünüyorum. Diyafram büyük ihtimalle formunu yitirmiştir

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Kilitli diferansiyel ile drift atasım var aslında. Arkadan çekişli. Ama öncelik soft keyif.
Drift zalimce olur. Ama selektör atana çıtırdan vay be dedirten olsun. Çift boğaz iyidir o yuzden sakin giderken az yakar ikinci boğaz açılınca canlanır. Hatta ikinci kelebek memesi bi tık büyük olsun.

GM 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
1 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Drift zalimce olur. Ama selektör atana çıtırdan vay be dedirten olsun. Çift boğaz iyidir o yuzden sakin giderken az yakar ikinci boğaz açılınca canlanır. Hatta ikinci kelebek memesi bi tık büyük olsun.

Drift dediysem öyle heves almalık. Arkadan çekiş olunca yapmam desem yalan olur.

Tabi şaka makinesi de güzel olur. Her türlü öneriye açığım. Orijinal olacak diye bir amacım yok nasıl olsa.

Hatta biraz düşününce daha keyifli geldi bu öneri :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

detaya girmeden:

1. lpg benzin tesisatı vs komple sökülecek. önce benzinde sorunsuz çalışme elde edilcek . önce opel in ürettiği düzenek sağlıklı olacak. bu tip motorlarda benzin pompası lpg düzeneğine yetişemez yakıt basıncı şu an 2 ye bölünmüş durumda.

2. karbüratör benzine yatacak en ufak videsına kadar kapışı diyaframı yenilenecek, şamandıra kontrol edilecek. solex dert bir karbüratördür anlayana yaptırın o işlemi

3. eski düzen meksefeli bobin artık kömürleri sıyırmıştır, yeni tevzi makarası bulsanız çok iyi olur. hatta girişilecekse elektronik ateşleme şart. yağ da olduğuna göre motora giren yerdeki keçeleri aşındı oradan sızma yapıyordur.

4. tüm elektrik kabloları saten kablo ile yenilense iyi olur tahminnen 50 mt top kafi gelir.

5. kaporta boya için kağıda sözleşme yaparak iş verirdim ben olsam.

drift için çift karbüratör lazım , tek solex ile hiç olmaz zaten

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Drift dediysem öyle heves almalık. Arkadan çekiş olunca yapmam desem yalan olur.
Tabi şaka makinesi de güzel olur. Her türlü öneriye açığım. Orijinal olacak diye bir amacım yok nasıl olsa.
Hatta biraz düşününce daha keyifli geldi bu öneri [emoji4] 
Bitik lastik bol ıslak asfalt parkur.yoksa diferansiyel şaft köselesi yormak olur. 124 le yağmurlu zamanlarda çıtır yan verirdim.

Benzin otomatiği mi var pompa mi. Otomatik varsa iptal Edip elektronik pompa yapılabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
1 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

detaya girmeden:

LPG 'yi kullanmayı düşünmüyorum ama hazır ruhsata işliyken de kalsın diyorum. Karar veremedim yani. Kalsa bile kullanım benzinde olur. Benzinde kullanırken LPG 'ye ne gerek var denir tabi. Kararsızlık zor.

Karbüratör zaten arızalı şu an. Aslında öğrenmek amaçlı açsam diyorum. Çanakkale 'de bir tane karbüratör ustası olduğunu öğrendim. İşim zor yani.

Elektronik ateşleme aklımda. Önce ne olduğunu tam anlamıyla anlamam gerek. Yani çalışma prensibi vs. En küçük vidasına kadar bilmek istiyorum. Yaptırdım kullanıyorum olmasın.

Elektrik tesisatı bir düzene girecek. Kaputu açınca nereden çıkıp nereye girdiği belli olmayan bir kablo yığını, önden arkaya nasıl gittiği belli olmayan bir tesisat istemiyorum. Başak burcuyum da :) 

Kaporta ustasından ziyade metal ustası lazım sanırım. Aracın sökülebilen tüp kaporta aksamı sökülüp gönyeye gelsin istiyorum.

Sağını çekiçle solunu macunla, biraz da çürükleri kaynakla olmasın.

Sonuç olarak her ne kadar maddiyata dayansa da beni anlayan usta bulmak bir o kadar zor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Kaporta işinin ucu açık. Benim kafamda mesela komple söküp soymak olur. Sıfır macun.

Ama TV de felan bakıyorum adamlar toplarken komple sokse bile full macun çekiyor boyaya hazırlana kadar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
9 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Benzin otomatiği mi var pompa mi. Otomatik varsa iptal Edip elektronik pompa yapılabilir.

Emin değilim. Bu araba benim için bir ders kitabı olacak.

3 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Kaporta işinin ucu açık. Benim kafamda mesela komple söküp soymak olur. Sıfır macun.

Ama TV de felan bakıyorum adamlar toplarken komple sokse bile full macun çekiyor boyaya hazırlana kadar.

Macun illaki olur da olmaması gereken aşağıdaki örnek gibi.

Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek

Macun mecburen çekiliyor. Aksi taktirde farklı parçaların terazisi birbirini tutmuyor.  Aslında tutarda onu tutturacak "zanaatkar" kalmadı.

Renonun ön kaputunda 3cm'den fazla dolgu macunu vardı. Kaputu değiştirip yenisini taktık. Ama yinede milimetre kalınlığında da olsa macun çekildi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
22 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

o macun o macun değil :) yutup tan izleyip te dolup ta piyasaya çıkma üzerler :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
o macun o macun değil [emoji4] yutup tan izleyip te dolup ta piyasaya çıkma üzerler [emoji4]
Yoklama macunu muydu o ne diyorlar. Astar niyetinde
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...