İçeriğe Yönlendir

BumbleBee - Macera Peşinde

Selim Kaya

Recommended Posts

Fatih Sarıkaya
On 14.03.2019 at 19:52, Recep Selim Kaya yazdı:

Aradan biraz zaman geçti. Hem dinlendim hem bazı araştırmalar yaptım.

Öncelikle kaporta için önerilen bir usta vardı. Gittim görüştüm. Hayalimin 10 da 1 ini anlayamadığını hissettim. Bakalım yürür hale gelince yine de bir göstereceğim.

Bir başka kaporta ustası tavsiyesi de aldım ancak, yaz dönemi işler varken pek ilgilenmiyormuş. Kış döneminde geniş zamanda bu ve benzeri araçlara bakıyormuş. Biraz daha kafama yattı.

Neyse. Gelelim asıl meseleye. Malum araç çekici üstünde tamamladı yolu.

Geldiğinden beri internette bir sürü video, forumlarda çeşitli içerikler vs. derken sağını solunu kurcaladım biraz.

Distribütör kapağından başladım. Pek temiz sayılmasa da gözle görülür bir sorunu yoktu.

Sorunu yakıt sisteminde aramaya başladım. Yaptığım denemelerde karbüratöre kadar yakıt geldiğini tespit ettim. Boğazdan biraz yakıt dökerek marşa bastım ve en azından arızanın tespiti konusunda yardımcı olacak o 1-2 saniyelik çalışmayı yakaladım. Anlaşılan sorunumuz karbüratör.

Solex 30/35 psdi marka/model karbüratörü hafta sonu biraz kurcalayayım. Bakalım sonuç ne olacak.

Recep bey keşke komşu olsaydık bende yardımcı olurdum size. Hayran olduğum bir işi yapıyorsunuz. ALLAH muvaffak etsin. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
36 dakika önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Recep bey keşke komşu olsaydık bende yardımcı olurdum size. Hayran olduğum bir işi yapıyorsunuz. ALLAH muvaffak etsin. 

Uzun yıllar bekledim ben de bu işi yapabilmek için. Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için. Uzun bir süreç olacak bu arabayı toplamak. Acelem yok. Parçalar bakacağım çeşitli yerlerden. Belki bulunduğunuz yerde bulurum bir şeyler. Her türlü yardıma açığım. 🙂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
4 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Uzun yıllar bekledim ben de bu işi yapabilmek için. Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için. Uzun bir süreç olacak bu arabayı toplamak. Acelem yok. Parçalar bakacağım çeşitli yerlerden. Belki bulunduğunuz yerde bulurum bir şeyler. Her türlü yardıma açığım. 🙂

Tek tavsiyem kesinlikle acele etmeyin.Yavaş yavaş.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
33 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

mars videosunda ordan sallanan kablo ne? Yag cubugu deme 😂😂

Hızlı bir tamirden geriye kalan diyelim 🙂

İstanbul’da gaz çubuğu çıkmıştı yerinden. Zaten daha önce de cırt kelepçe ile tutturulmuş. Bende aynı yolu izledim ama kesmeye elim ermedi 😀

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Oo maşallah.
İnşallah motorda hasar yoktur

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Aklima geldi. Madem parça yok. Benzin tankini , benzin pompasini ve karburatoru iptal edip full lpg dönüşüm ile sirali sistem araba yapilamazmi. Karburator ile ugraşmak yerine lpg dönüşümü yapmak mantikli degilmi. Sadece gaz kelebegi lazim kumanda edilcek. 

Manifoldu delip lpg enjektoru taktinmi oluyor sans mpi motor. 

Karburatore benzin gitmesine gerek bile yok. Kelebek acip kapatsa yeter. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
6 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Oo maşallah.
İnşallah motorda hasar yoktur

Var gibi görünüyor değil mi 😀

Son çare motoru değiştiririz. 

6 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Aklima geldi. Madem parça yok. Benzin tankini , benzin pompasini ve karburatoru iptal edip full lpg dönüşüm ile sirali sistem araba yapilamazmi. Karburator ile ugraşmak yerine lpg dönüşümü yapmak mantikli degilmi. Sadece gaz kelebegi lazim kumanda edilcek. 

Manifoldu delip lpg enjektoru taktinmi oluyor sans mpi motor. 

Karburatore benzin gitmesine gerek bile yok. Kelebek acip kapatsa yeter. 

Benzini komple iptal edince muayeneden nasıl geçeceksin? Mevcut halinde zaten gaz kelebeğinin üstünden girmişler. Deliği görebilirsin videoda. LPG ile çalışacağına emindim. Amaç uygulamalı eğitim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
1 saat önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Var gibi görünüyor değil mi 😀

Son çare motoru değiştiririz. 

Benzini komple iptal edince muayeneden nasıl geçeceksin? Mevcut halinde zaten gaz kelebeğinin üstünden girmişler. Deliği görebilirsin videoda. LPG ile çalışacağına emindim. Amaç uygulamalı eğitim. 

Muayene icin 2 senen var. O surede bir çozum bulurdun. 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
13 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Muayene icin 2 senen var. O surede bir çozum bulurdun. 

Benzin tankını iptal et demişsin. O yüzden öyle dedim. Ruhsattan yakıt tipini değiştirmek gerek. Ya da muayeneye girmeden yakıt tankını takmak. Bagajda yedek karbüratör ile gezmek daha kolay. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Bir saat önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Benzin tankını iptal et demişsin. O yüzden öyle dedim. Ruhsattan yakıt tipini değiştirmek gerek. Ya da muayeneye girmeden yakıt tankını takmak. Bagajda yedek karbüratör ile gezmek daha kolay. 

En azindan araban yatmaz gezersin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
12 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

En azindan araban yatmaz gezersin. 

LPG deposunda gaz olsa zaten yatmayacak. Karbüratör arızalı olsa da olur. Bidona koyamıyorum LPG yi. Çekmem gerek istasyona. Hali hazırdaki sistemde LPG gaz kelebeğinin üstünden giriyor ve sadece kelebeğin açılıp kapanması yetiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Benzinliye ayarla planını bence sonuçta antika bu

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
17 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Benzinliye ayarla planını bence sonuçta antika bu

Orijinal kalsın diye bir çabam yok. Yine de elimden geldiğince mevcut hali ile korumaya çalışacağım. 

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

1.3 ascona karbüratör ve manifoldu uyuyor mu sizin araca ?

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
27 dakika önce, Yasin Mümin Şimşek yazdı:

1.3 ascona karbüratör ve manifoldu uyuyor mu sizin araca ?

Karbüratör illaki uydurulur da manifolda bakmak gerek. 1.2 motor var araçta. 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Bugün turladık biraz. Öncesinde 2 lt kadar 10w40 yağ koyduk tabi.

İkinci çalıştırma videosunda görünen duman atma kalmadı. Pistonları alacakmışız elimize az kalsın :D 

Karbüratör çok randımanlı değil. Eninde sonunda değişecek. Hem kullanıp hem video çekmek imkansız olduğu için şimdilik bu keyfin görselini paylaşamıyorum :) 

Özlemişim keratayı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
İkinci çalıştırma videosunda görünen duman atma kalmadı. Pistonları alacakmışız elimize az kalsın [emoji3] 
Karbüratör çok randımanlı değil. Eninde sonunda değişecek. Hem kullanıp hem video çekmek imkansız olduğu için şimdilik bu keyfin görselini paylaşamıyorum [emoji4] 
Özlemişim keratayı.
10w40 yaramaz sanki kaç model araç
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
22 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

10w40 yaramaz sanki kaç model araç

Araç 76 model. 20w50 baktım aslında da elimde olan bitsin dedim.

8 dakika önce, Yasin Mümin Şimşek yazdı:

Gaz aldın mı abi ? Gazla gezersin bi süre

Boyumu geçmeyecek kadar açıldım. 🙂 Sitenin etrafında döndüm biraz. Kalırsam yakın yer olsun diye. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Kasayı düzelt te ilk. Sonra 1.0 Ayten motoru koyarız :D

• Mutlu 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Elimde an itibariyle bir tane Samara bir tane de Anadol karbüratörü var. Anadol karbüratörü temizleyip deneyeceğim bir ara. Samara zaten olmaz çift boğazlı. Dursun bakalım yedekte. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
5 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Kasayı düzelt te ilk. Sonra 1.0 Ayten motoru koyarız :D

Bir tane komple fabrikasyon lpg alsak. Daha eğlenceli olur aslinda. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 01.04.2019 at 21:47, Recep Selim Kaya yazdı:

İkinci çalıştırma videosunda görünen duman atma kalmadı. Pistonları alacakmışız elimize az kalsın :D 

Yağ mı bitmiş..

Ben dedim o ses normal değil diye. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...