İçeriğe Yönlendir

Focus I - MAP Sensörü Var mı?

Ömer Sarıgül

Recommended Posts

Ömer Sarıgül

Arkadaşlar merak ediyorum da focus 1.6 zetec-s 2000 model aracımda map sensörü bulunuyor mu yoksa sadece maf sensörü mü var?

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
13 saat önce, Ömer Sarıgül yazdı:

Arkadaşlar merak ediyorum da focus 1.6 zetec-s 2000 model aracımda map sensörü bulunuyor mu yoksa sadece maf sensörü mü var?

Hava filtresi cikisinda motora giden hortumda sensor var ise maf mevcuttur

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Evet Halil İbrahim bey maf sensöründen bahsediyorsunuz o zaten mevcut. Merak ettiğim "MAP(mutlak basınç sensörü)" emmeden emilen havanın basıncını ölçen sensör varmı ? 

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
1 dakika önce, Ömer Sarıgül yazdı:

Evet Halil İbrahim bey maf sensöründen bahsediyorsunuz o zaten mevcut. Merak ettiğim "MAP(mutlak basınç sensörü)" emmeden emilen havanın basıncını ölçen sensör varmı ? 

Maf varsa eger map olmadigini dusunuyorum. Ama emme manifoldu altina dogru dikatlice bakin varsa gorebilirsin ama ulasmasi zor bir yerdedir

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

0d0ccf78b65.jpeg20c18f40d92.jpegdireksiyon hidrolik deposu arkasında siyah olan parça plastik boru yardımıyla kelebek boğaza bağlı. Bu parçayı bilen bir arkadaş var mı bilmiyorum ama manifoldda oluşan basınç bu parça üzerindede oluşuyor. Yani MAP sensörü görevimi yapıyor.  

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
Bir saat önce, Ömer Sarıgül yazdı:

0d0ccf78b65.jpeg20c18f40d92.jpegdireksiyon hidrolik deposu arkasında siyah olan parça plastik boru yardımıyla kelebek boğaza bağlı. Bu parçayı bilen bir arkadaş var mı bilmiyorum ama manifoldda oluşan basınç bu parça üzerindede oluşuyor. Yani MAP sensörü görevimi yapıyor.  

Map ve maf hic bir sekilde boru yardimiyla uzatilmaz cunku asil okunmasi gereken hassas bir degerdir dolayisiyla direk govdeye yada devreye direk temas halindedir. Bu gosterdigin yakit sistemi ile alakali olmali.   Benim 2003 focus un  emme klaperleri on taraftaydi seninki ondemi arkadadami?

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Evet benim focusta da emme ön tarafta normalde map direk kelebek boğazının hemen üstünde oluyor maf ta zaten hava giriş hortumu üzerinde.. söylediğiniz sanırım o parça yakıt sistemi ile alakalı ve maf sensörüde bazı focus 1 lerde bulunmuyor galiba

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

bu parca yakit buhar valfi. benzin deposunda olusan yakit buhari hortumlar vasitasiyla bu valfe iletiliyor. oradan da emme manifolduna girip devirdaim oluyor

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
16 dakika önce, Ömer Sarıgül yazdı:

Evet benim focusta da emme ön tarafta normalde map direk kelebek boğazının hemen üstünde oluyor maf ta zaten hava giriş hortumu üzerinde.. söylediğiniz sanırım o parça yakıt sistemi ile alakalı ve maf sensörüde bazı focus 1 lerde bulunmuyor galiba

Mesela bende maf sensoru yok sadece map mevcut. Emme manifoldundan asagi dogru isik tutarak bir gozlemlemek gerekir zannedersem t borunun altinda yada sol altinda olmasi lazimdi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...