İçeriğe Yönlendir

Beklenen Oldu, 2 Numaralı Bobini Kaybettik.

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba , 

Dört gözle olmasını beklediğim, ölümüne sayılı günler kalan 2 numaralı ateşleme bobinini bu gün yitirdik. :) Bir yandan sevinçliyim, tezimin doğru çıktığı için. Zamanlaması iyi oldu. Garanti dolmadan garanti kapsamında değişicektir. Bir yandan üzgünüm çünkü bir ateşleme bobinin bukadar ömrü kısa olmamalı. 

Sadete gelirsek, son günlerde kmsi 70 binleri geçen i10 modellerinin teker teker ateşleme bobinleri bozuluyor. Bu daha çok LPG ile çalışan versiyonlarda yaşanıyor. Benim ilk Ateşleme bobinim 75000 kmde , üçüncü ateşleme bobinim 80000 kmde ve son olarak bu sabah iki numarayı bu sabah işe gelirken kaybettik :) 

Aslında çalışıyor ama, artık bozuk çalışıyor miss fire düşürüyor  arabayı :) Biraz gaza basınca benzine geçiyor araba. En azından artık sorunun ne olduğunu biliyoruz. Ateşleme bobini söküp yenisi takılacak, yola devam edecez. Sarf  malzemesi gibi 75000 km bir komple değiştirmek lazım. 165 tl adedi. :) 

Peki sorum şu, Otomobil dünyasında "planlı eskitme" varmıdır :)

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
51 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Otomobil dünyasında "planlı eskitme" varmıdır :)

En çok olan sektörlerden biridir.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
23 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Dostlar sagolsun olur oyle bazen uzulmeyin 😬

Kj 1milyon km çalıştırıyor bobini lpgli olduğu halde 

Senin ne işin var burada 😁

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva
Bir saat önce, Ali Darbaz yazdı:

...

Peki sorum şu, Otomobil dünyasında "planlı eskitme" varmıdır :)

Planlı eskitmenin yanında, plansız eskime de olabiliyor.

Bazı parçaların ömrü, tasarım aşamasında dikkate alınamayan koşullar nedeniyle, öngörülenden daha kısa olabiliyor.

Örneğin, 2009-2012 arası üretilen Skoda Yeti lerin bazı motor tiplerinde, oksitlenme nedeniyle, ateşleme bobinleri arıza verebiliyor.

Sonraki üretimlerde, bu bobinleri oksitlenmeye karşı korunaklı imal ederek, revize ettiler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Şimdi, Servet Aydın yazdı:

Kj 1milyon km çalıştırıyor bobini lpgli olduğu halde 

Senin ne işin var burada 😁

Bobini bosver de sana bise danisacam gun icinde arayip 

😎

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
3 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Bobini bosver de sana bise danisacam gun icinde arayip 

😎

Oki 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Başlığı değiştirdim o ne öyle 2 numarayı kaybettik :) Yeminle aklıma ilk çocuk geldi.

Bende 55 bin km de değiştirdim bobini. Bendeki yekpare tek parça o yüzden tek tek değişmiyor. 400 lira.

Eski arabamda da sanırım 90 bin km de tek bobin değişti 125 bin km de satmıştım.

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Olmayan sektör yoktur. Özellikle maliyet düşürmek için bazı parçaların ömürlerinden de düşüyorlar. Bizde dokuma makineleri var, diğer işletmedekiler buradakilerden 1 yıl önce alındı. Orada ne olduysa 1 yıl sonra burada oldu. Bütün parçaların ömrü var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Araba her arıza verdiğinde bende sahibinden üzerinden bir şöyle bakma olayı gelişti. Burnumun dibinde şöyle bir araba var. En sevdiğim modellereden. 

Bu micraların 2011 ile günüzmüz versiyonlarında teknik olarak değişklik varmı. Kozmetik değişikleri önemli değil. 

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-nissan-yuzbasioglu-ndan-2011-micra-1.2-tekna-cvt-669021232/detay

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Başımız sağolsun. Cenazesini ne zaman kaldırıyoruz?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
50 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Araba her arıza verdiğinde bende sahibinden üzerinden bir şöyle bakma olayı gelişti. Burnumun dibinde şöyle bir araba var. En sevdiğim modellereden. 

Bu micraların 2011 ile günüzmüz versiyonlarında teknik olarak değişklik varmı. Kozmetik değişikleri önemli değil. 

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-nissan-yuzbasioglu-ndan-2011-micra-1.2-tekna-cvt-669021232/detay

Micra için ilk sahibi olduğun 70 bindeki arabayı satmak mantıklı değil bana göre. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
9 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Başımız sağolsun. Cenazesini ne zaman kaldırıyoruz?

1 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Başın sağ olsun Ali 😛

Servisi aradım, ellerinde parça yokmuş. Parça gelince arayacaklar. Öğle tatilinde 2 dk gidip taktırcam.. 

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Şunu deneyimledim, 1 ateşleme bobini arıza yaptığı zaman imkan varsa bütün bobin ve bujileri tek kalemde değiştirmek gibisi yok, gerçi garantiden değişim yapılacağı zaman arızalı parça değişir, komplesi değişmez herhalde. Geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
43 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Micra için ilk sahibi olduğun 70 bindeki arabayı satmak mantıklı değil bana göre. 

Arabayı bayandan aldım. İkinci sahibiyim. İlk sahibi 32000 kmde iken sattı bana 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Şunuda belitreyim arkadaşlar. Bu  arızadan dolayı yolda kalma durumu söz konusu değil. Bozulan İnduksiyon bobini, sadece lpg ateşleyecek kuvveti üretemiyor. Benzin yakınca yarı yarıya  daha rahat ateşleyebiliyor. Malumunuz lpg gaz fazında olduğu için normalin 2 katı voltaj üretmesi lazım. Ben lpg yakarken gaza fazla basarsam, içeri dolan lpg gazını tutuşturacak kadar voltaj atamıyor. Benzinde sıkıntı yok. Lpg de ise sorun gaza fazla basınca tetikleniyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
13 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Arabayı bayandan aldım. İkinci sahibiyim. İlk sahibi 32000 kmde iken sattı bana 

Tmm yine satmazdım :d 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
4 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

O motor ne yıkanır yaa :)

Onlar toz kir pas değil. Koruyucu tabaka. 4 senede oluşuyor. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
7 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Tmm yine satmazdım :d 

Vakıf kredi faizlerini düşürdü. Araba alacaksam diye sordum, verdikleri oranları paylaşıyorum. 

30.000 TL 24 ay vade %1,52 faiz oranı  aylık ödemeniz 1554,69 TL olup toplam geri ödemesi 37.312 TL dir.

30.000 TL 36 ay vade %1,52 faiz oranı aylık ödemeniz 1143,98 TL olup toplam geri ödemeniz 41.183 TL dir.

Bu biraz beni cezbetti ama, hevesim gene kactı normalleştim. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...