İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Araba Fan Açıyor

Çağrı Öztekin

Recommended Posts

Çağrı Öztekin

Arkadaşlar arabanın benden önceki sahibi arabayı düşük devirlerde egsozu boğdurarak kullandığı için artık egr mi dpf mi aşırı kurum bağlamış. anormal derecede siyah duman atıyordu egsoz. Bende bunu son 1 haftadır takıntı yaptım. Gece otobanın boş olduğu saatlerde 5 10 dakika boyunca 170 180 le yani 4 bin devirlerde kullandım. 1 hafta aralıksız her gece yaptım. Siyah duman gözle görülür derecede büyük oranda azaldı. Sanırım içerde biriken kurumlar temizlendi baya. Birinci sorum aracı 1 hafta böyle sıkıştırarak kullanmanın motora herhangi bir zararı olmuş mudur ? İkincisi her gece bastıktan sonra arabayı stop ettiğimde fan açmaya başladı. Bu egsozun kendini temizlediğine mi bir işaret acaba ? Teşekkürler şimdiden. Araba fiesta 2014 dizel bu arada.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

o hale gelmişse sağda solda gazlamak çözüm olmaz. hıza da gerek yok, 2. viteste 3000 devir kafi mesela

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Öztekin
7 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

o hale gelmişse sağda solda gazlamak çözüm olmaz. hıza da gerek yok, 2. viteste 3000 devir kafi mesela

Peki bunun çözümü için öneriniz var mıdır başka ? Egr nin illa değişmesi mi gerekiyor ? Temizleteyim dedim 200 lira istiyorlar. Bana saçma geldi o fiyata temizletmek. 1500 lira ver değiştir daha iyi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

önce arıza tespit edilmeli . her dumanda şu parça bozuk denmez.

Yorum bağlantısı
Çağrı Öztekin
(düzenlendi)
34 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

fan aciyorda hararet ne durumda?

Birde isin bu boyutu var.

Hararette yükselme yok. Radyatörde herhangi bir sızıntı yok. Bunlarla alakalı değil zaten fan açması. Aracın devrini ardarda fazla yükseltip motoru zorlamamdan kaynaklı sanırım. Egsoz kurum yakarken aşırı ısınmadan dolayı soğutma işlemi için fan devreye giriyor. Sadece sizlerinde bilgisine başvurmak istedim.

5 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

önce arıza tespit edilmeli . her dumanda şu parça bozuk denmez.

Egrden olduğunu düşünüyorum. Dpf temizliğini yaptırtmıştım temiz çıkmıştı.

tarihinde Çağrı Öztekin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağrı Öztekin
8 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

dpf nasıl temizlendi? temiz raporunda kaç gr kül vardı?

Bilgisayarla yaptılar ford servisinde. Rejenarasyon dedikleri. Yarım saat sürer normalde 5 dakikada bitmişti.  O değerlere bakmadım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...