İçeriğe Yönlendir

Clio 1.2 TCE Yağ Eksiltme Sorunu

Çiğdem Bilen

Recommended Posts

Çiğdem Bilen

Eskiyen 2.aracımız 2004 model 1.2 clio yerine daha yeni model bir clio arayışına girdik. 1.2 tce olan modellere bakıyorum. Fakat internette yağ eksiltmelerine yönelik ciddi sayıda başlıklar ve şikayetler var. İlginç olanı 1000 kmde 500 mlye kadar yağ eksiltebilir diye kılavuza da yazmışlar. Servis ve genel müdürlük hep bir ağızdan olayı normal diye yorumlamışlar.  Sonucunda kullanıcılar çaresiz kalmışlar falan. Benim sormak istediğim bu motorda hiç değişiklik yapıldı mı acaba çıktığından beri aynı motoru mu kullanıyorlar yağ eksiltme sorunu hangi yıllarda var? Konu hakkında bilgisi olan var mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

500ml yağ anca 10 bin km de filan eksilir. o da yağ buharı olarak turbodan geçerek vs. böyle bir savunma varsa o işi bıraksınlar bence. iki zamanlı motormu da yağı harcayacak.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Merhaba , Yeni nesil euro 5 euro6 motorlarda yağ eksiltme olayı normal. Çünkü çevre kanunları, yağ buharının yakılmasını istiyor. Ben motorun resimlerine baktım. Krak havalandırması emme manıfolduna bağlantı yapılmış borusu var. Aynı şekilde benim aracımda da yağ yakma borusu var. Oil consumption diye bir tabir başladı. Yeni nesil arabalar malesef aşırı besleme oldukları ve alüminyum blok olmalarından dolayı sıcaklığı motor yağına çabuk iletiyorlar. Motor yağı gereğinden fazla ısınınca buharlaşır. bunun atmosfere atılamaması gerekiyor. Çünkü zerrisi bile cevreyi aşırı kirleticiler sınıfında.  Bu bir arıza değil bir düzenek. Bu düzeneğe toplum alışamadı malesef. İstanbulda çok durkalk trafiğe girenler, yada lpg montajı yapanlar çok fazla yağ yakıyor. :( Malesef tasarımsal bir durum. 1000 kmde 1 litre yağ yakan bile var. Bunun takibini yapabilirseniz, Motoru iyi soğutursanız yağ yakma olayları azalacaktır diye inanıyorum. 

http://www.powertrain.renault.com/our-range/powertrain-units-of-our-range/1.2-gdih5ft

http://www.powertrain.renault.com/application/storage/upload/filemanager/brochure/brochure_engine_new/Brochure_1200_Turbo_GDI_V1_MAJ_2014.pdf

Gökhan Albayrak yazdı:

Aynı motoru kullanan Nissan 'da da bu durum var mı?

Var . 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Yağ yakma hususu kronik mi bilmiyorum ama hangi aracın kitapçığını incelerseniz inceleyin bu eksiltme durumundan normal diye bahseder.toyota 1.4 dizelde her 1000 km de 1 litre yağ eksiltmesi normal yazıyordu kitapçıkta.Benim 1.6 turbo insignia da 0.6 litre yazıyordu her 1000 km de.Bunlar üreticinini kendini garantiye almak için yazdığı şeyler.

Ben tüm clio ların aynı olduğunu düşünmüyorum.Yaklaşık 4 yıldır aynı motoru kullanan bir arkadaş var hiç bu yönde bir şikayetini duymadım.Aynı aracın 0.9 tce si bizde var.Ondada bu tarz bir sorun yok.Genellememek lazım bence.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

1000 kmde 500ml eksiltse 15bin bakımından diğer bakıma kadar yağ eklemek gerekir. Bu motorun normal haliyse markanın aracı servise daha erken çağırması gerekmez mi? Tek tük olsa kullanımdan vs kaynaklı diyeceğim ama bu kadar çok şikayet varsa pek de tercih etmemek gerekir gibi geliyor bana ama bir yandan da fiyatı makul tipi güzel alasım var :)Artık 1.3 turbo satmaya başladılar  gerçi onda da sorun var mı diye bakmak lazım.

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
21 dakika önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Aynı motoru kullanan Nissan 'da da bu durum var mı?

Var. Bir tanıdığımız aynı sorunla karşılaştı yağ ekleyip göndermiş servis.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bu kısma emin olamadım ben 1000 km mi 10000 km mi. Hemen her motor için 10000 km de 500 ml yağ eksiltmesi normal karşılanır klavuzda da yazar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
(düzenlendi)

Yeni motor üretim trendi çevreci kaygılarla yağ yakma eğilimli midir bilmiyorum ancak böyle bir üretim stratejisi varsa da tercih edebileceğim bir durum değil. Her 1000 km de 1 litre yağ eksilten bir araç, 10 bin km de 10 litre yağ eksiltir ki bu maddiden ziyade manevi işkence. Benim araç 1.4 170 bg olmasına ve epey sıkıştırmama rağmen yağ eksiltme yapmıyor. Aşırı beslemeli ve sert kullanılan araçlar yağ yakar gibi tez bence kabul edilebilir değil. 

tarihinde Ahmet Gül tarafından düzenlendi
İmla
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

3.0 cdi Mercedes motoru 15 bin km de 1 litre civarı eksiltiyor sadece.  euro6.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

1.2 tce oil consumpton yazinca karşima cikanlari paylaştim. Elçiye zeval olmaz

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
21 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Çiğdem hanım,

0.9tce'lerde durum nedir?

0.9 ile ilgili henüz şikayet eden görmedim Sani Bey.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Lpg takikanlarda ciddi olmasada yag eksiltme var. Forumlarda bir kac yazi okudum. 

Ayrica bu sebeble 1.2 tce motor cliolarin fiyatlari 40 bin civarina duserse ben seve seve alirim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Kılavuzda yazana takılmayın. Çoğu markada 1000(bin)km’de 1lt yağ eksiltmenin normal olabileceği yazar. 

Şikayet çoksa uzak durmakta yarar var tabi. Bu araçlar daha yeni araçlar. Şimdiden yağ yakma problemleri ile uğraşacaksanız ilerde neler olacağını kimse kestiremez :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

3 yıldır eşim kullanıyor.Hiç bir problem çıkartmadı. 0.9 tce gerçekten hem ekonomik hemde gidişi tatminkar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Aslında alınabilir tabi biz sadece şehir içi kullanıyoruz belki 1.2 den daha mantıklı bile olabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

İzlediğim videolarda sert olduğundan yakınılıyor. Yine fiesta bu segmentte en konforlusu galiba.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
İzlediğim videolarda sert olduğundan yakınılıyor. Yine fiesta bu segmentte en konforlusu galiba.
Sert değil, ama Fiesta daki tokluk yok, gıcırtı tıkırtı fazla. Kasa rijit değil gibi.
Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ

Eşimin kuzeninde var. Arada bi yağ lambası yakıyor, servis ekleme yapıp yolluyor. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hepsinde var. Önde koca bi sarı kapak var, onu çekince yağ seviyesi gözüküyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...