İçeriğe Yönlendir

C-Max I - P0222 Arıza Kodu

Onur öztürk(1)

Recommended Posts

Onur öztürk(1)

Merhabalar.2004 model cmax 1.6 tüpsüz aracımda p0222 arıza kodu almaktayım.Araç özellikle soğuk havalarda 1 ve 2. viteslerde tekleme yaparak hız sınırlama modu ve sonrasında motor sistem arızası vermekte.Devirde hafif dalgalanma da mevcut.Bu arızadan sonrası aracın çekişinde aşırı düşme ve ara sıra da stop etme yaşanmakta.işin ilginç tarafı motor kapatılıp belirli bir süre sonrasında tekrar çalıştığında arıza ışığı sönüyor.Arızayı sıcağı sıcağına gösteremiyorum bu yüzden

Yetkili ford servisine götürdüğümde arızayı bulamadılar.Bir yerinde şase mi var kaçak mı var bilemedim.Hata kodu belli belirtiler belli.Yaklaşık olarak 2 seneden beri bu arıza ile başım dertte.Gaz kelebeği,map sensörü,bujiler ateşleme bobini değişti.Deneme yanılma yolu ile araç mı tamir edilir

Böyle bir arıza başına gelmiş kişilerin çözüm ve önerilerini bekliyor saygılar sunuyorum

Yorum bağlantısı
Onur öztürk(1)

Merhabalar.İnternetteki araştırmalarımda da gaz pedalı sensörünün 0.17 ile 0.21 volt arasında olması gerekiyormuş.Bu voltajın altında seviye düşük hatası,yükseğinde ise seviye yüksek hatası.

İhtimalleriniz için teşekkür ediyorum 

Arıza tespiti yapıldığı zaman kesin çözüm yolunu yazayım ki aynı sıkıntıdan müzdarip olanların önünü açayım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Onur öztürk(1)

Arkadaşlar merhaba.

Bugün Ford servisine uğradım araç arıza ışığını yaktığı için.

Gaz Kelebeği 6000tl+kdv(Zaten yeni alınmıştı Magnet Marelli 600tl idi)

Beyin 13500tl+kdv 

Gösterge saati 7000tl+kdv

Silindir kapağı sökülecek 11-12000tl+kdv

Toplamda 31000tl masraf çıkardılar.%40 indirimle 18000tl

Bu kadar saçmalık mı olur? Sıfır motor kaç para ki 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Onur öztürk(1)

Merhabalar.

Geri dönüş yapmak için yazayım.Aracın sadece gösterge panelinde arıza çıktı.Bu markada kronikmiş. Sanayide beyinci işin ehli usta ile sorun kalmıyor(Bu marka aracı olan arkadaşlar benzinli dizel fark etmez 2004-2011 arası).Aracımın gösterge paneli söküldü lehim yapıldı ve uzun süreli kontroller ile arıza çözüldü çok şükür.(150tl şaka değil gerçekten 150tl)

Yani aracınız yolda hız sınırlama modu ve takibinde motor sistem arızasına geçip gaz yemiyorsa çiğ benzin atıyorsa tekleme yapıyorsa ilk çalıştırmalarda büyük ihtimal aynı arızadan müzdarip 

Arıza kodunu ve araçtaki muhtemel arıza belirtilerini ilk konuda yazmıştım ekleme yapayım

P0221        GAZ /PEDAL YERi SENSOR/DUGME B PERFORMANS SORUNU
P0222        GAZ YERiNiN SENSORU B DEVRESi DUSUK GiRiSi
P0223        GAZ YERiNiN SENSORU B DEVRESi YUKSEK GiRiSi

Şunu da belitmekte fayda var;İnsanları enayi yerine koymasınlar.Bana bu fiyatları çıkaran ford servisine gitmeyi bırak önünden geçmem ve tavsiye de etmem.Mümkün olduğunca da kimseyi yollamam oralara

Bu arızaya 31000tl fiyat çıkarmak yazık yada günah değil direk terbiyesizliktir soygunculuktur.

Kimse de bana niye servisleri kötülüyorsun filan demesin kalbini kırarım.Bu soyguncu fiyatlara hiç kimse araç yaptırmaz ve yaptırtmaz.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...