İçeriğe Yönlendir

Palio 1.4EL 1999 Aracın Giderken Teklemesi

Sinan Gündogan

Recommended Posts

Sinan Gündogan

arkadaslar aracim 1.4 el palio

1.2 vitesde giderken benzin kesiyor.ama saliselik bir durum.yuksek devirde olmuyor.aracim ileri geri dogru silkeliyor.aracda lpg yok.sebebini bilen yardimci olsun.buji kablolarina bakildi,bujilere bakildi,benzin pompasina bakildi.sorun nerede bulamiyiruz.benzin diagramina bakildi.bir sorun yok.yanliz bir tamirci belirli bir devirden sonra enjektor benzini kesik kesik veriyor dedi.sorun nerede kafayi yiy em yardim edin.

Yorum bağlantısı
Sinan Gündogan
(düzenlendi)

alpay bey merhaba,aracım 161 binde.tüp takılmamış.buji kabloları ölçüldü bujiler temizlendi.bobin normal dedi.benzin pompasından benzizin akısı normal dendi.enjektöre bakıldı,benzin diagramına bakıldı,yırtık falan yok dendi.

araç rolantide düzgün çalışıyor.fakat en son gittiğim usta araç rolantide çalışırken gaz verdiğinde bir şey dedi ,belirli bir devire(1300-1800) enjektör benzini püskürtmeyi kesiyor tekrar veriyor dedi.bana kalırsa beyinden sinyal le alakalı bu sorun dedi.mekanik ve elektriksel bir arıza göremedim ben dedi.bilgisayara bağlatıp baktır bende bu aracın pc bağlantısı yok dedi.

tarihinde Sinan Gündogan tarafından düzenlendi
aklıma gelen yeni bilgiler.
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Ben atesleme sisteminden suphelendim acikcasi..Bujileri temizlediler demissiniz.Zimparayla mi tamizlendi? Ben olsam buji buji kablolari varsa bobini elden tekrar gecirirdim.Km fazla geldi.Enjektor temizleyici kullanmak "riskli" olabilir. Yoksa kullanmanizi da onerebilirdim.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Enjektoru ve ateşleme bobinlerini degistirirdim. Cok pahali olmasa gerek. 

Yorum bağlantısı
Sinan Gündogan
On 17.03.2019 at 13:26, Alpay Sumer yazdı:

Ben atesleme sisteminden suphelendim acikcasi..Bujileri temizlediler demissiniz.Zimparayla mi tamizlendi? Ben olsam buji buji kablolari varsa bobini elden tekrar gecirirdim.Km fazla geldi.Enjektor temizleyici kullanmak "riskli" olabilir. Yoksa kullanmanizi da onerebilirdim.

alpay bey bugün aracı tekrar test ettim.akü kutup başlarını çıkarıp 2 saat beklettim tekrar taktım.beyin resetlensin diye.sonuç yine aynı.fakat bugün enteresan bir sey farkettim.aracım 1800 lü devirlerin oraya geldiğinde tekliyor sadece.ilginç bir durum.diğer devir lerde kesinlikle sorunsuz.tekrar tekrar denedim.acaba yanlışmı görüyorum diye.2.vitesde sabit 1800 devirde (altı üstü belki 5 -10 oynar) ayağınızı gaz pedalında tutun ileri geri silkeliyor.biraz gaza basın hemen kesiliyor silkeleme.böyle bir arıza ile ilk kez karşılaşıyorum.

On 18.03.2019 at 09:10, Emre Demir yazdı:

Bobin Net hocam .

emre bey, bugün aracı tekrar test ettim.akü kutup başlarını çıkarıp 2 saat beklettim tekrar taktım.beyin resetlensin diye.sonuç yine aynı.fakat bugün enteresan bir sey farkettim.aracım 1800 lü devirlerin oraya geldiğinde tekliyor sadece.ilginç bir durum.diğer devir lerde kesinlikle sorunsuz.tekrar tekrar denedim.acaba yanlışmı görüyorum diye.2.vitesde sabit 1800 devirde (altı üstü belki 5 -10 oynar) ayağınızı gaz pedalında tutun ileri geri silkeliyor.biraz gaza basın hemen kesiliyor silkeleme.böyle bir arıza ile ilk kez karşılaşıyorum.yani bobin arızalı olsa neden 2000 devirde yapmıyor.1500 de yapmıyor.?

On 17.03.2019 at 13:41, Ali Darbaz yazdı:

Enjektoru ve ateşleme bobinlerini degistirirdim. Cok pahali olmasa gerek. 

hocam cevabınız için teşekkürler.diğer arkadaşlarıma yazdığımı okuyunuz lütfen.bugün böyle bir olay yaşadım.çok ilginç.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bende olanin aynisi. Bobin degisti garantiden dorun kalmadi. Ama benim araba elektronik atesleme. Sizin atesleme nasildir fikrim yok malesef. 

Yorum bağlantısı
Sinan Gündogan
(düzenlendi)
37 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Bende olanin aynisi. Bobin degisti garantiden dorun kalmadi. Ama benim araba elektronik atesleme. Sizin atesleme nasildir fikrim yok malesef. 

hocam tek nokta enjektörlü,ecu ile çalışan bir motor.yakıt istemini elektronik kontrol ünitesi kontrol ediyor.hocam aynı devire getirdiğinizde silkelememi yapıyordu sizdeki araç?ayagınızı gazda sabit tutunca mı?

41 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Her viteste 1800 de sorun oluyor mu? 

Garip bir sorun.

hocam 1.2.3 de yapıyor.4.5 de denemedim belli olmaz zaten motor çk hızlı çalıştığı için.ilginç bir sorun.bende şaşkınım bu duruma.:))

tarihinde Sinan Gündogan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sinan Gündogan
17 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Her viteste 1800 de sorun oluyor mu? 

Garip bir sorun.

alpay bey  aracın ecusunu bursada bir firmaya kargo ile yolladım..kendileriyle görüştüm.elektronik bir alete bağlayıp tüm testleri yapacaklar.sonucu buraya yazarım artık.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
2 saat önce, Sinan Gündogan yazdı:

alpay bey  aracın ecusunu bursada bir firmaya kargo ile yolladım..kendileriyle görüştüm.elektronik bir alete bağlayıp tüm testleri yapacaklar.sonucu buraya yazarım artık.

Bence önce bobinleri değişseydiniz. 

https://www.hepsiburada.com/valeo-fiat-palio-weekend-bobin-1996-2002-46472440-p-HBV000008K4VR?magaza=Arkadasotoyedekparca&wt_gl=cpc.tum.universal-genel.pla&gclid=CjwKCAjwycfkBRAFEiwAnLX5IUmrv3LgGRASp1Pa-4z7ZYbInQO1fqiNMvZdXJ1gQYNT5HtDeCe02hoCCm4QAvD_BwE

Yorum bağlantısı
Sinan Gündogan
40 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Bence önce bobinleri değişseydiniz. 

https://www.hepsiburada.com/valeo-fiat-palio-weekend-bobin-1996-2002-46472440-p-HBV000008K4VR?magaza=Arkadasotoyedekparca&wt_gl=cpc.tum.universal-genel.pla&gclid=CjwKCAjwycfkBRAFEiwAnLX5IUmrv3LgGRASp1Pa-4z7ZYbInQO1fqiNMvZdXJ1gQYNT5HtDeCe02hoCCm4QAvD_BwE

ali bey,ecudan olumlu sonuç gelirse diger parcalara bakicam.bobin lerde sıkıntı olsa yüksek devirdede sıkıntı yapabilecegi dusuncesiyle once ecuyu aradan cikaralim.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
7 dakika önce, Sinan Gündogan yazdı:

Bende de yuksek devirde sorun yoktu. Neyse hocam. Ecu kontak acarsin çalişir veya calişmaz. Ecu bilgiyi sensorden alir. Emri ise ateşleme sistemine verir. 

Umarim tez zamanda sorunlar cozulur. Keske bir obd taramasi yapsaydiniz. 

Yorum bağlantısı
Sinan Gündogan
On 20.03.2019 at 18:57, Ali Darbaz yazdı:

Bende de yuksek devirde sorun yoktu. Neyse hocam. Ecu kontak acarsin çalişir veya calişmaz. Ecu bilgiyi sensorden alir. Emri ise ateşleme sistemine verir. 

Umarim tez zamanda sorunlar cozulur. Keske bir obd taramasi yapsaydiniz. 

ali bey sorun beyinde değilmiş.testleri yapildi.

On 18.03.2019 at 09:10, Emre Demir yazdı:

Bobin Net hocam .

emre bey ,merhaba.bu dediginiz sonuça nasıl ulaştınız?daha önce aynı sorunu yasadinizmi?niçin direk bobin dediniz?

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
On 20.03.2019 at 18:57, Ali Darbaz yazdı:

Keske bir obd taramasi yapsaydiniz. 

Bildigim kadariyla bu aracta sizin tahmin ettiginiz bir obd girisi yok..

Motor kisminda benzer (pin) yapida sadece servisin kismi olarak bazi verileri gordugu bir yapi var..

Yorum bağlantısı
Sinan Gündogan
On 23.03.2019 at 06:40, Alpay Sumer yazdı:

Bildigim kadariyla bu aracta sizin tahmin ettiginiz bir obd girisi yok..

Motor kisminda benzer (pin) yapida sadece servisin kismi olarak bazi verileri gordugu bir yapi var..

alpay bey arıza bulundu.gaz kelebeği potansiyometresi bozulmuş.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...