İçeriğe Yönlendir

Debriyaja Basınca Gelen Mekanik Ses

Murat Öngür

Recommended Posts

Murat Öngür

Merhabalar 

iki haftadır debriaja basınca şanzıman ayırma çatalından mekanik bir ses geliyor lık lık lık yapıyor her basışta , ustaya götürdüm ordaki körüğü söküp sıvı gres sıktı ama ses gitmedi 

debriaj bilyası olabilir diyor , araç daha 62,300 de bu km de ne debriaj bilyesi anlamadım , birde ses aracın içerisinde kapılar kapalıyken duyulmuyor kapı açıkken duyuluyor,  vites geçişlerinde yada aracın gidişinde herhangi bir problem yok.

Bu sorunu gidermelimiyim yoksa bir şey olmaz mı ustanın dediği gibi :) 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Oynar volan mı bu araç? Sesi boşta basınca da yapıyor mu?

Bu arabaya noldu anlamadım bu ay bir kaç arıza baş gösterdi sanırım. Foruma ilk geldiğinde en sorunsuz araçtı üstad :)

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
7 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Oynar volan mı bu araç? Sesi boşta basınca da yapıyor mu?

Bu arabaya noldu anlamadım bu ay bir kaç arıza baş gösterdi sanırım. Foruma ilk geldiğinde en sorunsuz araçtı üstad :)

bi bakıma götürdüm her zamanki usta yokmuş başka genç bir çocuk yaptı bakımı ondan sonra bu sesler çıkmaya başladı vites den geliyordu ses yağlayınca düzeldi

ondan sonra pedalda da varmış o ses gitmiyor, ilk kez böyle bir sorun yaşıyorum arabada bir de araç daha 62 binde daha ki araç yatan araç senede 10 bin yapmıyorum. 

mazot filtesini değiştirdikten sonra balata spreyi ile temizledi sonrasında yıkadı ondan mı kaynaklı acaba bu ses paslandı da ondan mı yapıyor ? 

Çözemedimki deli olucam bir de kılım araba konusunda bir yerinden tık ses gelse servise giderim.

Ses depriajın yarısında geliyor lık yapıyor o kadar direk çatalın oradan geliyor kendimde baktım usta ile beraber iyice yağladı belki zamanla keser dedi bir şey olmaz dedi ama ben kılım araba konusunda taktım kafaya

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bakım dediğin yıllık bakımsa onunla alakası olacağını sanmıyorum. Belki de normal bir sestir. Volanla alakalı olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
2 saat önce, Murat Öngür yazdı:

Merhabalar 

iki haftadır debriaja basınca şanzıman ayırma çatalından mekanik bir ses geliyor lık lık lık yapıyor her basışta , ustaya götürdüm ordaki körüğü söküp sıvı gres sıktı ama ses gitmedi 

debriaj bilyası olabilir diyor , araç daha 62,300 de bu km de ne debriaj bilyesi anlamadım , birde ses aracın içerisinde kapılar kapalıyken duyulmuyor kapı açıkken duyuluyor,  vites geçişlerinde yada aracın gidişinde herhangi bir problem yok.

Bu sorunu gidermelimiyim yoksa bir şey olmaz mı ustanın dediği gibi :) 

Aynı sorun bende yaşandı. Debriyajı değiştirdim, kısa süre sonra tekrar başladı. debriyaj merkezi sorunluymuş dediler. 10 gün araba serviste kaldı. Mühtemelen akslardan biri sorunluydu garantiden değiştirildi. Fakat bilgisi paylaşılmadı. 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
36 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Bakım dediğin yıllık bakımsa onunla alakası olacağını sanmıyorum. Belki de normal bir sestir. Volanla alakalı olduğunu düşünüyorum.

Olabilir normal ses çünkü aracı etkilemeyen bir ses ve hiç bir şekilde içeriden duyulmuyor artı olarak motor çalıştığında hiç duyulmuyor, dediğim gibi aracın gidişi ile yada vites geçişleri ile alakalı bir sıkıntı yok.

Bakım dediğim yıllık bakım ama anlatmak istediğim mazot filtresi değişirken bir miktar mazot döküldü , onuda önce balata spreyi sonra su ile temizlediler belki bir miktar pas yapmış olabilir diye düşünüyorum .

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...