İçeriğe Yönlendir

2017 Suzuki Vitara yı Nasıl Bilirsiniz?

Halit Demir

Recommended Posts

Halit Demir

Halihazirda benzin li focus 3.5 araca sahibim. Hic bir sikayetim olmamasina ragmen kasinti hastaligim tutmaya basladi ve 2016 17 model 1.6 glx 4*4 otomatik benzinli model le ilgileniyorum alirsam lpg takacagim mutlaka. Bu araca binen , suren ,alinabilir ligi hakkinda bilgisi olan,lpg uyumu vs bilgi verebilecek varsa sevinirim

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Nedir bu lpg hastalığı. Alet 6 litre benzin yakıyor. Ne  yaksın daha?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Şimdi, Mehmet Göktürk yazdı:

50 kuruş yakıyo..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
3 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

50 kuruş yakıyo..

doğru değil o. 2 km gideceksen öyle olabilir. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Şimdi, Mehmet Göktürk yazdı:

doğru değil o. 2 km gideceksen öyle olabilir. 

ironi. Aracın değer kaybı  bile yıllık 15-20 bin Tl zaten, az gezen için mantıksız. 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
10 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Onu bende bir çözemedim. Birçok kişi lpg'yi taktırıyor daha lpg'ye harcadığı parayı çıkartıp uzun yıllar kara geçmeden satıyor aracı.
Bazi insanlar aracı kullanım boyunca yapacağı gideri heseplamak yerine anlık olarak cebinden çıkacak parayı hesap ediyor sadece.

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Ben incelemiştimde biraz telmaşa gibi, kapılar ince malzeme kalitesi düşük. Ama tabi mekaniği sağlamdır muhakkak.

Yorum bağlantısı
Halit Demir

Altimdaki focus da benzinde ortalama 6 lt diyor fabrika, o degeri uzun yolda bile yakalamak guc .yilda 25 bin km binen birisiyim 30 krs yakmak yerine niye 40 45 krs yakayim . Benzinde gaz pedalina kedi sever gibi basiyorum hic bi zevk vermiyor haliyle lpg candir benim icin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
6 dakika önce, Halit Demir yazdı:

Altimdaki focus da benzinde ortalama 6 lt diyor fabrika, o degeri uzun yolda bile yakalamak guc .yilda 25 bin km binen birisiyim 30 krs yakmak yerine niye 40 45 krs yakayim . Benzinde gaz pedalina kedi sever gibi basiyorum hic bi zevk vermiyor haliyle lpg candir benim icin

Altındaki focusun çok yaktığını biliyoruz. Bu bahsettiğimiz 6 kullanıcı yorumlarına göre. Gerçek değer.

Yorum bağlantısı
Halit Demir
3 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Altındaki focusun çok yaktığını biliyoruz. Bu bahsettiğimiz 6 kullanıcı yorumlarına göre. Gerçek değer.

Guncel fiyatla 6 yaksa 41 krs yapar gunluk aktif kullaniyorum benim icin yuksek deger lpg yuzde 30 tasarruflu olsa 28 krs yapar 🤣yani hocam ben lpg siz binmem tercih meselesidir. Binerken zaten tasarruflu satarkende  2 bin lira daha degerlidir lpg siz araca gore yani 1 sene bin 2 sene bin amorti hesabina girmeye gerek yok her turlu tasarruflu. Tabi konuyu acma sebebim vitara ya lpg taktirayim mi mevzu degildi👍

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Arıza , bakım vs gibi durumları hesap etmiyorsunuz ama. Motor 20bin tl falandır heralde. 

Yorum bağlantısı
Halit Demir
17 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Arıza , bakım vs gibi durumları hesap etmiyorsunuz ama. Motor 20bin tl falandır heralde. 

Siz benzinli biniyorsunuz heralde araciniza? Butce veya işe neyle gittiginizle alakali biraz da bu konu aylik geliriniz yuksekse binebilirsiniz benzinle veya ise servisle gidiyorsunuzdur binebilirsiniz yine dedigim gibi tercih meselesi , bu arac lpg ye uyumlu mu degil mi uyumluysa alirim uyumsuzda almayi dusunmem 

Yorum bağlantısı
Halit Demir

Aralik ayinda hanima otomatik auris aldim butceyi duzeltene kadar lpg yi taktirmayalim dedim. Zamlardan etkilenmemek icin 50 tl lik aliyordum aradan 3 hafta gecti baktimki 3 gune bir benzin aliyorum ve arac ortalama 60 krs yakiyor gosterge 10 11 lt lerde . Baktim mantigi yok gittim taktirdim lpg yi heralde 40 krs fln a dusmustur simdi esim guzelce isine gidip geliyor. Lpg montaj sirasinda bi tanidik geldi transitle yanima hafiften gulerek yahu kardesim guzel arabalari alip niye araci deldiriyorsun dedi , bende bindigin transitle ayni yakiyor deyince gozleri acildi arkadasin

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
(düzenlendi)
56 dakika önce, Halit Demir yazdı:

Guncel fiyatla 6 yaksa 41 krs yapar gunluk aktif kullaniyorum benim icin yuksek deger lpg yuzde 30 tasarruflu olsa 28 krs yapar 🤣yani hocam ben lpg siz binmem tercih meselesidir. Binerken zaten tasarruflu satarkende  2 bin lira daha degerlidir lpg siz araca gore yani 1 sene bin 2 sene bin amorti hesabina girmeye gerek yok her turlu tasarruflu. Tabi konuyu acma sebebim vitara ya lpg taktirayim mi mevzu degildi👍

Zevk ve beklenti meselesi LPG olayı.
Satarkenki 2bin tl + demişsiniz ama o aracına göre değişir. Çok yakan atmosferik motorlu araçlarda birçok kişi için lpg'li oluşu + olabilir belki ama bence birçok araç için bir artı değildir. Ben direk araba bakarken sadece benzin ve dizel olarak seçiyorum. 

tarihinde Uğur Kamil tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
11 dakika önce, Halit Demir yazdı:

Aralik ayinda hanima otomatik auris aldim butceyi duzeltene kadar lpg yi taktirmayalim dedim. Zamlardan etkilenmemek icin 50 tl lik aliyordum aradan 3 hafta gecti baktimki 3 gune bir benzin aliyorum ve arac ortalama 60 krs yakiyor gosterge 10 11 lt lerde . Baktim mantigi yok gittim taktirdim lpg yi heralde 40 krs fln a dusmustur simdi esim guzelce isine gidip geliyor. Lpg montaj sirasinda bi tanidik geldi transitle yanima hafiften gulerek yahu kardesim guzel arabalari alip niye araci deldiriyorsun dedi , bende bindigin transitle ayni yakiyor deyince gozleri acildi arkadasin

Sürekli 50 yada 100 alanları çözemiyorum yada benim mantığıma uymuyor. Sonuçta araca başkası bedavadan yakıt koymuyor sürekli yakıt almanın mantığı nedir?
Sonuçta aylık ortalama yakıt gideri bellidir. Tek seferde almak daha mantıklı değilmi ayda 4-5 kere benzinciye uğramak yerine.

Yorum bağlantısı
Halit Demir
4 dakika önce, Uğur Kamil yazdı:

Sürekli 50 yada 100 alanları çözemiyorum yada benim mantığıma uymuyor. Sonuçta araca başkası bedavadan yakıt koymuyor sürekli yakıt almanın mantığı nedir?
Sonuçta aylık ortalama yakıt gideri bellidir. Tek seferde almak daha mantıklı değilmi ayda 4-5 kere benzinciye uğramak yerine.

Ana haberlerde bile bu espiri yapiliyor her almaya su kadar benzin aliyorum zamlar beni etkilemiyor seklinde . Espri yani o kismi takilmayin

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
8 dakika önce, Halit Demir yazdı:

Ana haberlerde bile bu espiri yapiliyor her almaya su kadar benzin aliyorum zamlar beni etkilemiyor seklinde . Espri yani o kismi takilmayin

Espiri konusu ayrı ama gercektede sürekli 50-100 alanlar çok var ben genel olarak dedim yanı ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
1 saat önce, Halit Demir yazdı:

Ayda kaç km yapıyorsunuz?

Güncel birçok araç alüminyum blok magnezyup süpap vs. Attığın taş ürküttüğün kurbağaya değmiyor. Ekonomi yapmak isteyen küçük ve ikinci el araca binmelidir. 

37 dakika önce, Uğur Kamil yazdı:

Espiri konusu ayrı ama gercektede sürekli 50-100 alanlar çok var ben genel olarak dedim yanı ;)

Ben donanımhabere de bazen göz atarım. Bir kısım araç sahibi var arabayı sadece gezmek için kullanıyor. Ailesi almış geziyor. Onlar hep 50 lik alıyor. 

Araçla gideceği yer yok. Biz haftada bir depo bitiriyoruz. İşimiz bunu gerektiriyor. Toplu taşımla gitmeye kalksam günde 1 toplantıya ancak giderim. Akşama eve dönebilirsem dönerim.

O 50 liralık benzin alanlar hemen "otomatik olmayan araba çekilmez" triplerine de malesef giriyorlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halit Demir
3 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Ayda kaç km yapıyorsunuz?

Güncel birçok araç alüminyum blok magnezyup süpap vs. Attığın taş ürküttüğün kurbağaya değmiyor. Ekonomi yapmak isteyen küçük ve ikinci el araca binmelidir. 

Bu aralar ayda 3 bin km fln yapiyorum . O dediklerinize tedbir olarak lpg de iken 4000  deviri pek gecmiyorum gececeksem benzine aliyorum Zaten 4000 devir demek hiz olarak 140 fln yapiyor bu hizlardada arac kullanmam heryer radar kayniyor ustelik 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
34 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Ben donanımhabere de bazen göz atarım. Bir kısım araç sahibi var arabayı sadece gezmek için kullanıyor. Ailesi almış geziyor. Onlar hep 50 lik alıyor. 

Araçla gideceği yer yok. Biz haftada bir depo bitiriyoruz. İşimiz bunu gerektiriyor. Toplu taşımla gitmeye kalksam günde 1 toplantıya ancak giderim. Akşama eve dönebilirsem dönerim.

O 50 liralık benzin alanlar hemen "otomatik olmayan araba çekilmez" triplerine de malesef giriyorlar. 

Babam'ı bildim bileli maaşını aldığında aylık harcadığı yakıt belli ortama herzaman o kadar alırdı fazladan gezmeye vs gidersek az sonu yakıt yetmezse üzerine eklerdi. Bu şekilde aylık harcamamı daha rahat takip ediyorum derdi. Artık araba kullanmıyor.
Bende aşa yukarı öyle yapıyorum ama tek farkım her maaşı aldığımda depoyu fullerim(boş olsada yarıdan çoğu dolu olsada) bu sayede birsonrakı aya kadar yakıtı düşünme derdim olmuyor.
Küçük yerde yaşadığım için 1 ayda yarım depo yada 1 depo yakıt harcıyorum. Aşırı uzak yerlere gezmeye gittiğim durumlar hariç.

Abim ise nekadar ısrar etsemde değiştiremedim herzaman ışık yanar 10-15 km daha yapar ondan sonra fuller depoyu.

Kimi gelirle alakalı diyecek ama alakası pek yok. Benim 2 katım maaş alan arkadaşım var ve hayatta depoyu fullemez sürekli 50-100 alır ve arabayıda hergün aktif kullanıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Talat Tekin

konu vitara dan lpg tük kaka ya dönmüş.aracı bene merak ediyodum.atmosferik olan lpg uyumlu motor yapısına netten baktım.turbo benzinlisi ise baya güçlü ve ekonomik görünüyor youtube incelemelerinde

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ne yakarsa yaksın bir araca lpg takılabiliyorsa taktırırım affetmem :) Motor 20 bin lira falanda lpg motora 20 bin lira masrafta açmıyor :)

Benim için önemli olan montaj. İyi montaj en az sorun en çok verim en fazla ekonomi ve hadsiz keyif demektir.

6 litre benzin bile şu an km de 41 kuruş, lpg li olsa 25 kuruş yapıyor (23,328 yapıyorda düz yazdım 3 ün 5 in hesabını yapmayalım :D)

16 kuruş demek 10000 km de 1600 lira, 20000 km de 3200 lira demek.

Yıllık 70 lira (en pahalısı) lpg bakımı.

2000-2700-5000 vs vs isteğe bağlı lira lpg kiti.

LPG ön yargısını bırakalım da gerçeklere odaklanalım.

Şimdi demeyin ki gerçekler supap masrafı, yok arızası, vay bagaj ölüyor, aman masrafı çok. 

Montaj montaj montaj.

Supap sorunu olarak bilinen Astra J ye bile taktırdım. 17 bin km de takıldı 4 sene de 52 bin km yapıldı. Şükür sorunsuz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Halit Demir

Devir bayide sifir araclara lpg montajina dondu hala tup takilir mi muhabbeti ediyoruz honda yi fln gectim ford bile serviste lpg takalim diye resmi sitesinde secenek sunmus 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...