İçeriğe Yönlendir

Astra - Kasislerdeki Tak Tak Sesi

Okan Erdem

Recommended Posts

Okan Erdem

Arkadaşlar 2010 Model Astra H 1.3 dizel  ile 3 aydır birlikteliğim devam ediyor. Daha önce 2013 Corsa D kullanıcısı olarak maalesef bu araçta bazı sevmediğim noktalar var. Bunlardan biri de çukur ve kasislerden geçtiğimde özellikle plastik aksamdan geldiğini düşündüğüm tak tak şeklinde vurma sesleri. Önceki aracımın lastik ebatları göz önünde bulundurulduğunda  astrada elbetteki lastik ebatlarından dolayı fazla konfor beklemiyorum ama bu kadar da sert bir yapı da beklemiyordum. Önceki aracın lastik ebatları 185 70 14 , Astra 205 55 16 kullanıyor bildiğiniz üzere. Bu tür kasis ve bozuk tırtıklı zeminlerden geçerken konsol ve arka bagaj tarafından tak tak vurma seslerinin gelmesi normal mi? Sizlerin araçlarındaki durum nedir? Ses lakırtı şeklinde değil, tak tak vurma sesi. Bu nedenle amortisörlerden şüphelenmedim, plastik birleşim noktalarından geliyor gibi Ancak yine de görüşlerinize açığım.

NOT: Bagajda stepne dahil herşeyi çıkardım. Ses yapacak hiçbirşey yok

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

2012 modelini kullaniyorum.benim aracta boyle bir ses yok.

Amortisor sesi farkedilebilir.

Bagaj pandizotu yerinden cikmis olabilir.İlk ona bakin.Torpidoyu da bi gozden gecirmekte fayda var.Ön goguste bu sekilde ses cikaracak bir yer acikcasi yok.Direksiyonun gostergelerle birlesen kismini kasiste tutaarak gecin bakalim.Ses cikarabilecek tek yer orasi diye dusunuyorum.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bariz vurma sesi varsa anca biri sesin geldigi yere oturup fakan dinlemeli herseyden olabilir.

Yorum bağlantısı
Okan Erdem

Bariz bir vurma sesi değil. Trimlerden geliyor kanımca. Biraz bu ses konusunda pimpirikli olduğum için başkalarına normal geliyor ama bana göre rahatsız edici :) Ses yapabilecek herşeyi kontrol ettim boşta herhangi birşey yok. 

Yorum bağlantısı
Okan Erdem
4 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

silikon spreyle baglanti noktalarina mudahale edin.

Video cekilse anlasilir mi acaba?

Bugün yaptım bu dediğinizi. Bakalım görecez. Bu arada belki şu da olabilir, amortisör takozlarının eskimesi ve darbeyi sönümleyememesi iç plastik aksamın da fazla sarsıntıya uğramasına ve ses yapmasına neden olabilir emin değilim. Aracın amortisör ve amortisör takozlarını ne zaman değiştirmek lazım? Belirli bir km/yıl var mı ? Aracım 113 000 km de

Yorum bağlantısı
Okan Erdem
34 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

peki lastiklerin durumu nedir? kac km oldu?

2018 üretimi petlas kışlık vardı söktüm, şu an 2016 üretimi lassa yazlık var

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

Gercekten merak ettim.

Sert bir suspansiyon var ama tak tuk seklinde degil.Bir yerlere birsey carpma seklinde degil degilmi? Hani emniyet kemer tokasi veya koltuk altina dusen birsey olabilir mi? Ben nedense hala dis bir etken diye dusunuyorum. bagaj ayar vidasini biraz acin. sert bassin bagaja..

Lifte kaldirip sallanan carpan vs bisey varmi diye bakin..

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Okan Erdem
On 19.03.2019 at 19:39, Alpay Sumer yazdı:

Gercekten merak ettim.

Sert bir suspansiyon var ama tak tuk seklinde degil.Bir yerlere birsey carpma seklinde degil degilmi? Hani emniyet kemer tokasi veya koltuk altina dusen birsey olabilir mi? Ben nedense hala dis bir etken diye dusunuyorum. bagaj ayar vidasini biraz acin. sert bassin bagaja..

Lifte kaldirip sallanan carpan vs bisey varmi diye bakin..

Şöyle söyleyim, süspansiyonlar biraz sesli çalışıyor. Yani çukurlardan geçerken süspansiyonların tak tak seslerini duyuyorsunuz

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

teshis koymus gibi gorunuyorsunuz.illa suspansiyondan diyorsaniz Ozaman suspansiyonlara baktirin bakalim ne cikacak?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

benim aracın ilk aldığımda üstünde olan lastikler good year eagle idi. değiştirdiğimde kendi kendime dedim ki benim araba gerçekten sessizmiş. zırıltıların hepsi gitti. good yar lastikler çok sert yapıda. sizin de belki lastik olaylarından olabilir ama bariz bir şekilde vurma sesi geliyorsa lastik olma ihtimali düşük. ayrıca gaza bastığınızda ve frene bastığınızda oluyorsa motor aksamlarına da bakmakta fayda var. motor takozları da tak tak ses yapar.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...