İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Isı Müşürü Sebep Olabilir Mİ?

Ulaş Arıkan

Recommended Posts

Ulaş Arıkan

Arkadaşlar merhaba.

2005 model 2.0 Lpg li mondeo sahibiyim. Aracım 240 binde. Rölanti sorunları nedeniyle daha önce de konu açmıştım.Bu konuyla ilgili olarak;

Manifold söküldü. bakıldı, boğaz kelebeği, rölanti sensörü, map sensörü, ateşleme bobini, buji kabloları ve bujiler orjinalle değişti. Bu değişimlerden sonra rölanti dalgalanması sorunu sona erdi. Ancak araba rölantide dizel motor gibi çalışıyor, hava filtresinden ve başka yerlerden pat küt ses geliyor. Normal gidişinde bir çekişten düşme, performans kaybı veya değişik bir ses yok. Bu sorun sadece rölantide yaşanıyor. 

Bu arada forumu takip ederken fark ettim ki aracımın termostatı hep açık kalıyor. ( OBD cihazı ile bağlandım) Motor suyu sıcaklığı 60 dereceyi geçmiyor. Bunun üzerine para harcamaktan da bıktığım için yan sanayi termostat ve ısı müşürü alarak bu sorunu çözdüm.  Tabi sorunu çözdüm derken başka bir şeyle karşılaştım;

- Arabanın motor suyu sıcaklığı 102 - 97 derece arasında kalıyor. Ne üste çıkıyor ne alta düşüyor.

-  98 derecede fan çalışmaya başlıyor ve maalesef hiç durmuyor. Rölantide test ettim , 7 dakika boyunca çalıştı, sıkıldım kapattım kontağı.

Şimdi yine kafamda deli sorular :)

1- Fanın bu kadar uzun süre çalışması normal mi?

2- Okuduğum kadarı ile ısı müşürünün önemi yüksek. Motor sıcaklığını araba beynine bildiriyor, ve bu bildirime göre ateşleme zamanları ayarlanıyor. Acaba sonradan taktırdığım yan sanayi ısı müşürü benim aracıma uygun mu? Yani uygun değilse ve yanlış bildirim gönderiyorsa ve buna bağlı olarak ateşleme zamanı yanlış oluyorsa rölanti dengesizliği yapabilir mi?

- OBD cihazı ile fark ettiğim en önemli kısım; aracım rölantide devamlı fakir karışıma düşüyor. LPG ayarını yaptırsam dahi 30 km sonra fakir karışıma düşüyor.  Ama motora olmaması gereken bir yerden hava girişi tespit edemedik.

Yorum yapabilecek arkadaşların fikirleri için şimdiden teşekkürler.

NOT: Arkadaşlar yedek parça satan sitelerde ki pek çok ürün mondeo ile uyumlu yazsa da sonunda öğrendim ki araca uygun değil. https://7zap.com/en/  isimli bir site buldum. Aracın şase numarası veya model bilgileri ile giriş yaptığınız zaman, araçta kullanılan bütün parçaların oem kodlarını gösteriyor ve  aynı zamanda oem koduna uygun yan sanayi ürünlerinin de kodlarını veriyor. . Yedek parça alacak olanlar buradan bakarak kontrol edebilirler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aracı bir süre (100-150 hatta 200 km ve her şartta (uzun yol, şehir içi vs) ) sadece benzinde kullanın.. Bu süre geçmeden masraf ve yorum yapmayın.

Süre zarfında ve sonunda aracı gözleyin, rölantiyi gözleyin ve yorumlayın. 

Fanın 104 derece civarında çalışmaya başlaması gerekir. 

Fan çalıştığı sürece motor sıcaklığı 97 derecenin altına düşmüyorsa rolantiyi bozacak bir durum oluşacağını sanmıyorum. Eski ısı müşürünüzü geri takıp deneyin. Anladığım kadarıyla eski müşürün bozuk olduğuna dair bir tespitiniz yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Aracı bir süre (100-150 hatta 200 km ve her şartta (uzun yol, şehir içi vs) ) sadece benzinde kullanın.. Bu süre geçmeden masraf ve yorum yapmayın.
Süre zarfında ve sonunda aracı gözleyin, rölantiyi gözleyin ve yorumlayın. 
Fanın 104 derece civarında çalışmaya başlaması gerekir. 
Fan çalıştığı sürece motor sıcaklığı 97 derecenin altına düşmüyorsa rolantiyi bozacak bir durum oluşacağını sanmıyorum. Eski ısı müşürünüzü geri takıp deneyin. Anladığım kadarıyla eski müşürün bozuk olduğuna dair bir tespitiniz yok. 

200 km deyince güldüm [emoji85][emoji85]eski günler geldi aklıma
Fan 106 da devreye girer. Girdikten sonra 97-98 duruyordu sanırım. Bence fan devrede ve motor suyu sıcaklığı değişmiyorsa çok yükselip( sıkıştırdığınızda) düşmüyorsa hiç kurcalamamak lazım.
Sese gelecek olursak klaperler veya subaplardır sorun.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
5 saat önce, Mehmet Kaya yazdı:

200 km deyince güldüm emoji85.pngemoji85.pngeski günler geldi aklıma

100 dersem hemen yapıp geliyorlar.. uzattım kilometreyi. :p

5 saat önce, Mehmet Kaya yazdı:

Sese gelecek olursak klaperler veya subaplardır sorun.

Söküldü bakıldı demiş ama bence de klape şakırdamasıdır.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ulaş Arıkan
5 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

100 dersem hemen yapıp geliyorlar.. uzattım kilometreyi. :p

Bu konuyu da düşündüm ama klape sesi gibi değil. Rölantide motor yerinden çıkacak gibi sallanıyor, ve patır kütür ses geliyor. Araba devri 1100 e çıktığında ne sallantı kalıyor ne ses. 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
56 dakika önce, Ulaş Arıkan yazdı:

Bu konuyu da düşündüm ama klape sesi gibi değil. Rölantide motor yerinden çıkacak gibi sallanıyor, ve patır kütür ses geliyor. Araba devri 1100 e çıktığında ne sallantı kalıyor ne ses. 

Motor takozuna baktırın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Ulaş Arıkan yazdı:

Aynen Harun'un dediği gibi.. 

Motor kulağını tarif ediyorsunuz şu an.. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
10 saat önce, Ulaş Arıkan yazdı:

yan sanayi termostat ve ısı müşürü alarak

bunlar kendi başına bir problem. orjinali alınmalı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ulaş Arıkan
(düzenlendi)

Dün eski ısı müşürünü taktırdım, fan çalışma süresi düzeldi. Benzini fulledim hafta sonu 500 km civarında bir yol yapacağım, bakalım ne olacak :)

Dün akşam eve girmeden akü bağlantılarını söktüm sabaha kadar öyle kaldı, sabah takıp yola çıktım. Gözlemlerim ve OBD cihazından aldığım veriler:

-Gürültülü ve sarsıntılı rölanti çalışmasına devam ediyor

- Manifold basınç değeri rölantide sabit değil. 40 kpa ile 50 kpa arasında gidip geliyor. En çok kafama takılan nokta burası

- LTFT1 değeri araç devri 1100 geçtikten sonra "0" değerine yakınken, rölantide "-15" değerinde olup zengin yakıt konumunda oluyor. Yakıtın fazla havanın az olması motordan bu sesleri almama neden olabilir mi acaba?

*** Motora giren hava yetersiz olabilir mi acaba? Yani bildiğim kadarı ile hava filtresinden başka hava girişi yok. Hava filtresi orjinal değil ama sorun çıkaracağını düşünmüyorum. Bulmaca çözer gibi bu işin peşindeyim.

tarihinde Ulaş Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc

2005/11 den sonraki modeller 90derecelik sensorsuz olan termostat kullaniyor.oncekilerde 98lik sensorlu mevcut. Benimde termostat acik kaliyordu gates marka aldim simdi 98 sabit . arac rolantide park halindr iken radyatore hava girmediginden dolayi fani aciyor  arac hareket ettigi zaman onden giren hava akimi 97 96 civari tutuyor tabi devire gore degisir.  Rolantide iken fan calismasi normalmi bilmiyorum ama dip gaz yapinca icerdeki devir daim suyu birden cevirdigi icin 90a dusup geri 98e toparliyor. Zannedersem devir daim pompasi rolantide iken fazla yormuyor kendini yada vadesi gelmis diyebilirim. Sunuda soylemeliyim 90lik ozellikle almama ragmen 98de aciyor ayni konudan bende muzdaribim

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Neye nasıl bakıldı abi o da önemli.

Klape sesini anlamak kolay emme manifoltuna giren bir hortum var onu sökünce ses düzelir.
Sallantı benzinde de oluyor mu
Emmi hakli valla.100 deyince 15 dakka sonra yaptim geldim eee diyen var [emoji16]
Bennnnnnnn
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ulaş Arıkan
(düzenlendi)
12 saat önce, Mehmet Kaya yazdı:

Neye nasıl bakıldı abi o da önemli. Klape sesini anlamak kolay emme manifoltuna giren bir hortum var onu sökünce ses düzelir.
Sallantı benzinde de oluyor muBennnnnnnn

Günaydınlar. Bugün benzinle 100 km doldurdum.

O ses hortumu çıkarınca da oluyor. Sallantı benzinde de oluyor. İlginç olan kısım şu;

- Sabah arabayı çalıştırıp yola çıktığımda motor ısınana kadar her boşa aldığımda devri koruyamayıp stop ediyor.

- Ancak arabayı çalıştırıp ısınan kadar hareket etmezsem stop etmiyor, yani stop etme olayı sadece hareket halinde oluyor.

- 100 km hızla giderken aracı boşa aldığımda devir göstergesi hızla "0" a doğru düşüyor, küçük bir sarsıntı yapıp "1"e  doğru toparlıyor kendini. Ancak soğuk motorda toparlayamıyor.

- Aracın devri rölantide 680-910 arası devamlı oynuyor.

OBD cihazı ile yaptığım taramada hiç bir arıza göstermiyor.

*** 2-3 yıl kadar önce alternatör tamir edildi, kömürleri değiştirildi. Acaba sorun bundan kaynaklı olabilir mi? Rölantiyi bozabilir mi??

Yorum bağlantısı
Ulaş Arıkan
(düzenlendi)

Arkadaşlar, yanılıyor olabilirim ama bu görüntüde ki parça hava filtre kutusunun altındaki bölge. Motor takozu diye tahmin yürüttüm ve bu doğruysa rölantide bu kadar titremesi doğal mı?

MI 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Motor kötü çalışıyor bence.. 

Yada kulak bozuk, çok oynuyor. bu kadar oynamamalı.. 

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc

Vuruntu sensoru sebep olabilir azda olsa

Yorum bağlantısı
Ulaş Arıkan

Peki değerli ustalarım acaba yanlış buji böyle bir titremeye sebep olabilir mi? Araç rölantide iken içerde zangır zangır titriyoruz:))

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
On 30.03.2019 at 07:58, Ulaş Arıkan yazdı:

Peki değerli ustalarım acaba yanlış buji böyle bir titremeye sebep olabilir mi? Araç rölantide iken içerde zangır zangır titriyoruz:))

Buji kablolari tek tek sokup sesleri dinleyeceksin  en az hangisinde ses farki varsa sorunu orda arayabilursin sayet atesleme sisteminde ise ariza

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 30.03.2019 at 09:58, Ulaş Arıkan yazdı:

Motor kötü çalışsa da içerde pek hissedilmemesi gerekir.. 

Demekki kulak bozuk.. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ulaş Arıkan

Manifold karter havalabdırma hortumu nerededir acaba? En son kendim sökücem bu manifoldu, bi de kendim bakmayı düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
3 saat önce, Ulaş Arıkan yazdı:

Manifold karter havalabdırma hortumu nerededir acaba? En son kendim sökücem bu manifoldu, bi de kendim bakmayı düşünüyorum.

Manifoldun arkasında. Sizin sökmeniz çok zor

Yorum bağlantısı
Faruk Bakan
On 28.03.2019 at 15:19, Ulaş Arıkan yazdı:

Arkadaşlar, yanılıyor olabilirim ama bu görüntüde ki parça hava filtre kutusunun altındaki bölge. Motor takozu diye tahmin yürüttüm ve bu doğruysa rölantide bu kadar titremesi doğal mı?

Ulaş bey bu takoza da baktırın ama sağ takozu kesin değiştirin sarsıntı ve gürültülü çalışma bitsin. Yaşadığım tecrübe ile söylüyorum.

İlk çalıştırınca ısınmadan yürüdüğünüzde direksiyon manevrası yapılınca özellikle stop ediyorsa ya da rampa çıkarken gaz yemeyip stop ediyorsa kesinlikle subaplar değişecek

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
On 21.03.2019 at 11:03, Ulaş Arıkan yazdı:

Dün eski ısı müşürünü taktırdım, fan çalışma süresi düzeldi. Benzini fulledim hafta sonu 500 km civarında bir yol yapacağım, bakalım ne olacak :)

Dün akşam eve girmeden akü bağlantılarını söktüm sabaha kadar öyle kaldı, sabah takıp yola çıktım. Gözlemlerim ve OBD cihazından aldığım veriler:

-Gürültülü ve sarsıntılı rölanti çalışmasına devam ediyor

- Manifold basınç değeri rölantide sabit değil. 40 kpa ile 50 kpa arasında gidip geliyor. En çok kafama takılan nokta burası

- LTFT1 değeri araç devri 1100 geçtikten sonra "0" değerine yakınken, rölantide "-15" değerinde olup zengin yakıt konumunda oluyor. Yakıtın fazla havanın az olması motordan bu sesleri almama neden olabilir mi acaba?

*** Motora giren hava yetersiz olabilir mi acaba? Yani bildiğim kadarı ile hava filtresinden başka hava girişi yok. Hava filtresi orjinal değil ama sorun çıkaracağını düşünmüyorum. Bulmaca çözer gibi bu işin peşindeyim.

Ltft değeri kısa sürüşte oynaklık göstermez stft olmasın o. -15 kabul edilebilir bir değer. En sağlıkli benzinli araçta bile -5 +5 oynar. Ama rölanti ayarıniz LPG de sağlıklı değil. Rölanti de motor yükünü arttıracak far klima vs donanım açılarak rölanti ayarı yaptırin. Boşa attığınız da Birden yüksüz kalan motor yakıtı kıstıgi için stop ettiriyor olabilir vakum hattında bir sıkıntı yoksa. Soğuk motorda belirgin olması biraz ondan bence

%15 ltft sapması motorun çalışmasını o kadar etkilemez motor ve şanzıman takozu artık işlevini yitirmiş gibi en ufak vibrasyon o yüzden belirgin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...